Якщо ви хочете регулярно отримувати великі врожаї полуниці, необхідно навчитися не тільки розрізняти чоловічі і жіночі кущі, а й знати, для чого потрібна кожна різновид.
Саме цей питання ми і розберемо в сьогоднішній статті.
Навіщо розрізняти чоловічі і жіночі кущі полуниці, чи існує різниця?
Можна посадити цілу плантацію цієї ягідної культури і майже не отримати врожаю, а можна висадити з десяток кущиків і щороку мати соковиті і смачні ягоди.
Вся справа в тому, який вид рослин переважає на ділянці.
Є чоловічі і жіночі кущики полуниці. Перші практично не плодоносять. Основний урожай завжди дають рослини жіночого виду. Проте, «хлопчики» активно беруть участь в запиленні, тому видаляти їх не слід.
Знати, чим відрізняються різновиди ягоди, необхідно, щоб на плантації не було переважання «хлопчиків». Крім того, знаючи, чим відрізняються різні типи, можна підтримувати оптимальні пропорції і отримувати більший урожай при менших витратах.
На замітку. Такі назви « чоловічий »і« жіночий »даються умовно, щоб розуміти, про яку саме полуниці йдеться.
Крім того, чоловічі кущики« забивають »жіночі. Якщо не розрізняти їх і не регулювати кількість, то рано чи пізно ягідна культура на вашій ділянці зламається плодоносити.
Як відрізнити чоловічі кущі полуниці від жіночих
Щоб регулювати кількість різнотипних кущиків, треба навчитися їх розрізняти. На перший погляд, обидва види нічим не відрізняються один від одного. Але все-таки певні відмінності є.
Як виглядають жіночі кущі полуниці
Відмінні ознаки такі:
- Невеликий розмір самого куща і листя;
- Мала кількість вусів;
- Мала кількість листя;
- випускає багато бутонів в період цвітіння;
- Листя ростуть пучком;
- Плідність (багато ягід в період плодоношення).
Розрізняти різновиди можна навчитися ще на ранніх етапах вегетації. У «дівочого» кущика сплюснута широка основа, а також помітне «сердечко».
Особливість чоловічих кущів полуниці
Такі кущі відрізняються великим листям насиченого зеленого кольору. Якщо порівнювати екземпляри одного і того ж сорту, то «хлопчики» будуть значно більшими.
Розрізняти їх допомагає велика кількість вусів, а також мінімальна кількість зав’язей, які не утворюються навіть при рясному цвітінні.
Ягоди дрібні і кислі, а ось квіти, навпаки, великі з чітко виділяються тичинками.
На замітку. Добре навчитися розрізняти цей тип рослини на етапі покупки розсади. «Хлопчики» мають невелике підстава, яка не перевищує 4 мм і форму конуса.
Чи варто залишати чоловічі кущі на грядці або краще прибрати?
Взагалі, багато сучасних різновиди ягідної культури є самозапилюватися, але плодоносити вони можуть лише 3-4 роки, після чого необхідно міняти рослини на нові.
Старі, перевірені часом сорти можуть плодоносити не просто 3, 4 або 5 років , а давати врожай десятиліттями. Але їм необхідна наявність примірників різного типу.
Тому, якщо ви садите тільки сучасні сорти ягідної культури, а також регулярно їх оновлюєте, то особливого сенсу залишати «хлопчиків» немає.
Якщо ж вашій полуничною плантації багато років, то наявність «чоловічих» рослин обов’язково, інакше може не бути врожаю. При цьому стежте, щоб вони не захопили весь простір.
ДОВІДКА. Досвідчені садівники радять підтримувати кількість чоловічих і жіночих рослин в співвідношенні 1 до 10. це дозволить опилити всі рослини при мінімальних втратах корисної площі дачної ділянки.
Як би дивно це не звучало, але чоловічим кущика можна спробувати «змінити стать», тобто перетворити їх в добре плодоносять жіночі екземпляри. Для цього здійснюють таку хитрість.
Зберіть кілька таких кущиків, посадіть їх на окремій ділянці близько один до одного. Все вусики треба обрізати відразу ж після їх появи. Якщо оперативно видаляти їх протягом всього сезону, то в серпні на розетці почнуть з’являтися квіткові бруньки. Після цього дані екземпляри повертають на основну плантацію. Плодоношення оновлених рослин почнеться вже в наступному році.
З яких кущів краще брати вуса для розмноження?
З яких саме рослин ви будете брати посадковий матеріал для розмноження зовсім не важливо. У цьому плані «хлопчики» і «дівчатка» не відрізняються. Будь-який з них може дати розетки різного типу.
Куди важливіше те, які саме екземпляри ви будете використовувати для розмноження. Тут треба знати, чим різні типи полуниці відрізняються один від одного.
Першими від маточного куща з’являються жіночі екземпляри. Саме тому для вегетативного розмноження радять використовувати першу або другу розетку. «Хлопчики» ж кущі утворюються пізніше.
Тому в цьому плані типи розеток відрізняються. Якщо хочете отримати плідний посадковий матеріал, беріть першу або другу розетку на вусах.
Часті помилки
- Видаліть всі «хлопчики». Вони теж потрібні для плодоношення, тому обов’язково залишайте кілька таких екземплярів на своїй грядці.
- Для розмноження підбирається неправильна розетка. Якщо хочете отримати хороший урожай полуниці, то беріть першу – другу розетку від маточного куща. Це «дівчинки», який дадуть переважна більшість ягід.
- Не регулюється кількість і зростання чоловічих екземплярів. Цей тип полуничних розеток схильний захоплювати територію, тому їм треба обов’язково підрізати вуса.
Відповіді на часті питання
Якщо на моїй грядці немає кущів- «хлопчиків»?
Якщо полуниця дає відмінний урожай, то і турбуватися не варто. Якщо ж кількість ягід з кожним роком відрізняється в меншу сторону, то можна отримати потрібний тип, взявши 3-4 розетку з материнського куща.
Скільки «хлопчиків» треба залишити на грядці?
Дивлячись скільки рослин у вас посаджено. Розраховуйте так, щоб на один чоловічий кущ доводилося 8 – 10 жіночих.
Висновок
Знати, чим відрізняється полуниця, необхідно, щоб не купити помилково безплідну розетку і правильно розмножувати культуру вусами.
Також знання, чим відрізняються різні типи розеток, допоможе планувати посадки і навіть на невеликій ділянці мати відмінний урожай.