Якщо ви хочете надати ділянці неповторний колорит, то посадіть рожу, яка відмінно піддається вирощування з насіння в домашніх умовах.
Це невибаглива рослина, яке також називається шток трояндою.
Розводять рожу (шток троянду) насінням. Їх висівають двома способами: розсадою і прямим внесенням в ґрунт. При дотриманні технології мальва порадує цвітінням вже через кілька місяців.
Як визначити час посіву мальви?
Щоб виростити однорічну шток троянду, посів проводять з кінця лютого до середини березня. Не варто побоюватися похолодання: мальва зниження температури не боїться.
Насіння двухлітників в грядку висівають в період з квітня до кінця травня. Підзимові висівання проводять восени, в жовтні. Щоб уникнути загибелі насіння посів проводять в жовтні. З весняним потеплінням посіяні напередодні зими насіння проростає.
УВАГА! Від термінів посіву залежить цвітіння шток троянди. Вирощені в домашніх умовах з розсади кущі порадують око вже у вересні. Рослини, які були висаджені в ґрунт в травні, викинуть квітконоси на наступний рік.
Як підготувати насіння мальви до посіву
Щоб підвищити схожість, вирощування з насіння в домашніх умовах вимагає попередньої підготовки посадкового матеріалу.
Придбані в магазині або відокремлені від семянок круглі насіння поміщають в теплу воду 45 ºС і залишають на 12 годин. Насіння покриті жорсткої шкірястою оболонкою, яка пом’якшується при замочуванні. Ця маніпуляція скорочує період проростання насіння мальви.
На замітку. При вирощуванні доцільно використовувати розчини стимуляторів росту Епін, енергії і Фітоспорін. Речовини прискорюють розвиток насіння, сприяють кращому укоріненню розсади при пікіровці, зміцнюють імунітет і захищають від захворювань.
Для приготування робочого розчину під час замочування квіткових насіння 4 краплі Епін розчиняють в 100 мл води і залишають на 18 -20 годин. Також посівний матеріал обробляють розчиненої у воді золою, содою, марганцівкою, перекисом водню та іншими обеззараживающими засобами.
Коли сіяти рожу на розсаду в 2022 за місячним календарем?
Правильно роблять квітникарі, які при вирощуванні в домашніх умовах звіряють терміни посіву культур з датами, зазначеними в Місячному календарі. Енергетика відповідних/невідповідних днів впливає на схожість, розвиток росту шток-троянди.
Сприятливі дні для посіву мальви в 2022 році (по місяцях )
У січні | У лютому | У березні | У квітні | У травні | У червні | |
Посів | 3-9, 16-17, 20-23, 25-27, 30-31 | 4, 7 -9, 12-14, 7-25 | 3, 5, 8, 14-22, 24-27 | 3, 5, 8-9, 13, 15-22 , 24-26 | 2, 5-7,12-17, 19-22, 24, 25, 28 і 29 | 2, 3, 6-8, 15-26, 29, 30 |
Пікіровка/Пересадка | 5-9, 16-17, 21-23 , 25-27 | 2-5, 7-9, 20-24 | 1, 3-5, 8, 15, 19 і 28 | 1 , 3, 5, 8, 9, 13, 15-19, 28 | 1, 2, 5, 13, 15, 16,17, 20, 24, 28-29 | 2-3, 6-8, 11-13, 6, 21-23, 29-30 |
Посадка мальви насінням покроково
При вирощуванні в домашніх умовах розсадним способом готують ємність (контейнер, лоток, пластикові стаканчики) і наповнюють її живильним почвосмесю. Додають універсальний квітковий субстрат, пісок, засіб Вермикулит.
Можна використовувати суміш кокосового субстрату, органіки (заготовлений з осені перегній), золи або садити в торф’яні горщики.
Насіння мальви великі, розподіляти їх по поверхні ґрунту неважко. Вміст ємності вирівнюють і злегка ущільнюють. Це робиться для того, щоб в землі не було пустот, і насіння не впали глибше, ніж належить.
Далі покроково проводять посів:
- Землю прогрівають і дезінфікують.
- Рясно зволожують за допомогою розпилювача. Вода повинна бути теплою, так насіннячко проросте швидше.
- Посівний матеріал мальви розкладають на поверхні ґрунту, злегка натискаючи пальцями. Насіння потребують більш глибокої закладенні (1,5-2 см).
- Насіння засипають зверху шаром ґрунтової суміші, накривають кришкою або плівкою для того, щоб створити в лотку мікроклімат і ефект парника.
- Поміщають в тепле світле місце з оптимальною температурою 20-23 с, залишають для пророщування.
Якщо повітря в приміщенні прогрітий до 18-22 ºС, для проростання в домашніх умовах знадобиться близько 2 тижнів. У прохолодній квартирі лотки поливають гарячою водою, потім вкривають щільним полотном або ковдрою і тримають до моменту прокльовування насіння.
Є й інші способи вирощування насіння мальви в домашніх умовах. Кмітливі квітникарі придумали альтернативний прийом. Його особливість полягає в проращюванні насіння не в ґрунті, а на вологій губці без ґрунтового середовища. Через деякий час насіння, у яких з’явилися зачатки корінців, поміщають в горщик. Ставлять у тепле темне місце і загортають.
Непророслі екземпляри викидають. Так найпростіший прийом дозволяє позбутися від нежиттєздатних порожніх насіння. В ґрунтову суміш розміщують тільки ті екземпляри, які розкрилися і утворили корінець. Посіви мальви мають у своєму розпорядженні на батареї, що дозволяє отримати сіянці в короткі терміни.
ОСОБЛИВІСТЬ! Рослини садять групами, тому є сенс викладати насіння в баночку або стаканчик по 3-5 штук, а потім просто перевалювати їх з землею, не травмуючи ниткоподібні корінці.
Як доглядати за розсадою мальви, які хитрощі?
Досвідчені садівники-любителі готові поділитися секретами по догляду за мальвою і її сіянцями в домашніх умовах.
Насіння мальви зійшли, що робити далі?
Після закінчення тижня після висівання дископодібні насіння мальви накльовується і проростають. Зараз вони потребують сонячному світлі (додатковому підсвічуванні лампою), поливі і дотриманні температурного режиму (від 20 до 23 ºС). За півтора місяці сіянці зміцніють і підростуть.
Наступний важливий момент при вирощуванні шток троянди в домашніх умовах – пікіровка. До неї приступають при появі двох справжніх листів. Поспіх при висаджуванні саджанців мальви на постійне місце не потрібна. Її можуть пошкодити поворотні морози.
Чим підгодувати розсаду квітів
Декоративні рослини підживлюють після того, як вони зміцніють, інакше можна нашкодити. Приступити до підгодовування кущиків бажано не раніше, ніж через тиждень.
При родючому ґрунті, заправленому поживними речовинами, рожу досить підгодувати один раз комплексним мінеральним добривом за інструкцією.
Повторна підгодівля мальви проводиться в період підготовки до цвітіння. Помітивши квітконоси (приблизно в червні), вносять калійно-фосфорні добрива.
Правила пікіровки рослин
Дочекавшись усталеного тепла, можна приступати до пікірування. Якщо сіянці мальви росли в індивідуальній тарі або касеті, їх перевалюють з грудкою землі, практично не травмуючи корінь.
Якщо ж саджанці вирощували в загальному лотку, ґрунт спочатку зволожують, щоб не пошкодити коріння. Далі все роблять крок за кроком відповідно до міні-інструкцією:
- Перевертають ємність, акуратно виймають розсаду і гранично обережно відокремлюють сіянці один від одного. Випадково відірвався шматочок кореня великих втрат не нанесе: клітини кореневої системи активізуються, і корінь стане потужнішим.
- У землі на території грядки проробляють поглиблення, в які кладуть сформувалися розетки мальви.
- Землю навколо рослин притискають і мульчують перепрілими тирсою, соломою, сіном, перегноєм і т.д.
Проводять полив і залишають. Подальший догляд за мальвами полягає в регулярних прополка і розпушування.
Чи можна відразу сіяти насіння у відкритий ґрунт?
Посадка насіння мальви у відкритий ґрунт рятує від метушні з сіянцями. Якщо не хочеться побачити квіти в цьому році, то посів розсади можна проігнорувати. Застосовуючи безрозсадний спосіб, посівний матеріал вносять у відкритий ґрунт. Роблять це не раніше, ніж в травні-червні.
Пізніше формуються розетки листя, вони ростуть і зеленіють все літо до настання зими. Але пишні качалки суцвіть мальви розпускаються тільки на наступний рік. Цей спосіб має одну перевагу: квітконоси виходять багатими і розкішними.
Щоб однорічна мальва викинула колір до літа першого року, вносити насіння прямо в грядку не має сенсу: земля не готова, насіння не зійде. Для цього є розсадний спосіб вирощування в домашніх умовах.
Судячи зі спостережень квітникарів, при вирощуванні в домашніх умовах розсадним способом (весняній посадці) рослина формує один, не дуже пишний цветонос. Тому річна посадка для любителів прекрасної мальви більш краща, та й стебел на рослині буде більше. Сіяти шток троянду в грядку можна під зиму.
Насіння знаходяться під снігом до настання весни. Посадка восени має кілька переваг: простота, раннє літнє цвітіння. Внесення насіння в ґрунт супроводжується подальшим мульчуванням. Особливості догляду складаються в накриванні банками для захисту від морозів і заходи проти загнивання в пору відлиги.
Коли висаджувати розсаду у відкритий ґрунт?
У відкритий ґрунт однорічну рожу переміщують в середині травня, коли мине загроза поворотних весняних заморозків. Але і похолодання молодим кущика не страшні: багаторічна рослина відноситься до холодостійких культур. Час для висаджування настає в серпні-вересні.
Де краще посадити квіти
Мальовничі квіти добре ростуть на клумбах, прекрасно виглядають як живий огорожі. На грядці їх садять переважно групами. Чи не підходять мальв відкриті для вітрів гряди.
Високорослим стеблах потрібні опори. Вони вимагають підв’язування, інакше при поривах вітру можуть зламатися. Добре, якщо є можливість зафіксувати мальви на кілках.
В ідеалі мальви садять на ділянці вздовж огорож. Забір виконує функцію 2 в 1: визначає територію і використовується як шпалера для високих мальв. Є думка, що біля металевої огорожі мальв перебувати протипоказано через ураження іржею. Але це міф: нижню сторону листя окупує гриб-збудник захворювання.
Як доглядати за мальвою у відкритому ґрунті
Коли у мальв, що знаходяться в домашніх умовах в контейнері, утворилися три листа, їх слід прорідити з відступами в 2-3 см. Підросли зміцнилися розетки поступово привчають до інших умов.
Гартують саджанці мальви на вулиці протягом декількох годин. Переносити кущики на постійне місце слід з травня по червень, розташовуючи групи саджанців на відстані від 25 до 50 см. Міжряддя мульчують, регулярно зволожують.
Поливи супроводжуються розпушуванням і видаленням бур’янів. В період бутонізації мальви підгодовують комплексними добривами з перевагою азоту. Заради інтенсивного цвітіння засохлі бутони видаляють.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Мальву, яка росла рік, можна перетворити в багаторічна рослина. Для цього після цвітіння зрізають все квітконоси.
Які умови потрібні у відкритому ґрунті
Земля на ділянці повинна бути пухкої, легкої і родючою, з домішкою піску. Глиниста структура для зростання мальви не підходить. Якщо земля виснажена, її збагачують перед висадкою або мульчують перепрілим гноєм.
На грядках не повинно бути низин і поглиблень, в яких зазвичай накопичується і застоюється вода. Вона згубно діє на рослину. Світлолюбна мальва мириться з тінню, але пелюстки можуть втратити яскравість. Добре, якщо ділянках недоступна вітрам і протягу.
Як поливати рослину
У спекотну погоду квітка відчуває себе нормально. Поливають його не дуже часто, але рясно. Це краще робити рано вранці або ввечері, використовуючи прогріту на сонці воду. Не варто заливати молоді паростки, вони не люблять надлишку вологи.
У суху спекотну погоду квітучим мальв потрібні рясні поливи. Потрібно пам’ятати, що перезволоження небажані: застій води згубний для шток троянди. Прополки, розпушування – це мінімум, який потрібно мальві.
Особливості підживлення квітів
Краса і розкішний вигляд мальви залежить від достатньої кількості корисних речовин в ґрунті. Дія азотовмісних добрив позначається на інтенсивності росту мальви, її розвитку та стійкості до хвороб.
Для формування повноцінних бутонів і рясного цвітіння мальв потрібне комплексне добриво. Додатково мальви потрібно підгодувати слабкими розчинами калію і фосфору. Слабкі розчини елементів застосовують з початку літа і обробляють раз в 3-4 тижні.
Цікаві факти
Ще з давніх часів цій квітці приписували магічні властивості. Тому її садили біля воріт, поблизу колодязя, біля тину. Предки вірили в те, що вона охороняє обійстя, житло і людей в ньому.
Мальва – близька родичка цілющого алтея, який лікує кашель, запалення, прибирає біль, застосовується для виведення каменів з нирок.
Кілька десятиліть тому діти, граючись у дворі, зривали зелені бутони зі стебел мальви і жували їх. Вчені давно довели, що шток троянда володіє високими кормовими якостями. У мальві білка більше, ніж у сої.
Відповіді на часті питання
Чому пагони не дружні, частина насіння зійшла, інша продовжує сходити?
Справа в погано підготовленою ґрунтосуміші. Її потрібно пропарити, а насіння замочити. Крім цього, саджанці потребують тепла.
Чому саджанці падають?
Відбувається це через загущеності. Молоді паростки борються за місце під сонцем (або лампою). Усувають причину проріджуванням, але стеблинки не вирвало, а прищипують на рівні ґрунту.
Чому паростки витягуються?
Вони стоншуються, хиляться в сторони. Причина – слабке освітлення, занадто тепле приміщення і перезволоження ґрунту. Щоб виправити ситуацію, розсаду переводять в режим нечастих поливів (1 раз в 3-4 дня) і стежать за тим, щоб вода була теплою (від +18 до + 20 ° С).
Чому сіянці мальви в’януть і гинуть?
Через сухість ґрунту вони отримують мало вологи. В’янення починається з нижньої пари листя. Їх скручування свідчить про наявність спор грибка або шкідників.
Головне – помітити непорядок, вчасно усунути причину і забезпечити квітам правильний догляд. А вони віддячать красою, приємною оку.
Висновок
Одним з квітів, що використовуються для озеленення огорож, парканів і лоджій є мальва. Вирощування з насіння в домашніх умовах дозволяє отримати квітучі кущі вже до середини літа. Вирощування розсади не надто складне, але вимагає уважності.