Дуже важлива підгодівля перцю під час цвітіння і плодоношення не тільки для збору багатого врожаю, а й для боротьби з паразитами і хворобами. При цьому неважливо, де росте культура: в тепличних умовах або на відкритій городньої грядці. Використовувати можна народні засоби від шкідників, спеціальні хімічні препарати і органіку. Але, незалежно від вибору, знадобиться правильно зробити розчин і застосувати його.
Які елементи харчування потрібні перцю
В період розвитку перцям необхідні різні поживні елементи. Так, городникам треба вносити:
- калій – необхідний для наливу і дозрівання солодких міцних плодів;
- фосфор – стимулює розвиток коренів системи і допомагає засвоюватися поживним компонентам з ґрунту;
- кальцій – бере участь в обміні речовин;
- мікроелементи – бор, магній, йод, марганець, мідь – для зростання і зав’язування плодів, зміцнення імунної системи, підвищення цукристості перцю, прискореного дозрівання;
- азот – для прискореного появи нових листків і пагонів.
Добрива, в складі яких присутні ці елементи, треба вносити в період цвітіння кожні 1,5-2 тижні. Завершити підгодівлю потрібно за 14 днів до повного збору врожаю.
Які добрива можна використовувати
За перцем потрібен особливий догляд. Повноцінні плоди будуть формуватися і дозрівати тільки в тому випадку, якщо культура не буде відчувати дефіцит в харчуванні, вітамінах та мікроелементах. З цієї причини при вирощуванні перцю треба особливу увагу приділяти стану грунту, попередньо вносячи всі необхідні підгодівлі.
Увага!
Кожен власник городньої ділянки вибирає найбільш доступні для себе засоби. Так, одні застосовують уже готові підгодівлі, а другі вважають за краще не використовувати хімію.
Перед посадкою рослини добрива в землю вносять за різними схемами з розрахунку на 1 м2:
- близько 20 г калійної солі і 40г суперфосфату;
- 30 г суперфосфату і стільки ж золи.
Всі інгредієнти треба змішати і внести під перекопування. Крім цього, не зайвим буде з осені заправити грядки коров’яком або перепрілим компостом.
При посадці культури в лунку додати можна 100-150 г перегною. В добре удобреному землі культура не буде відчувати дефіцит поживних компонентів. Після пересадки підійде і органіка, а під час цвітіння і плодоношення перець потребує калії і фосфорі.
Чим підгодувати перець під час цвітіння і плодоношення
Постійні добрива перців допомагають зібрати хороший урожай, поліпшити зовнішній вигляд, розмір і смак плодів. Але надлишок мікроелементів також згубно відбивається на рослині, особливо – в період цвітіння і плодоношення. В результаті не формуються зав’язі і бутони, а нарощується зелена маса.
Мінеральні добрива
Під час цвітіння і плодоношення культурі набагато менше потрібно азоту. У цей період необхідний калій і фосфор. Після початку цвітіння перець треба полити живильним розчином, витрата якого на рослину складає 800-1000 мл. Для приготування складу потрібні:
- вода – 10 л;
- простий суперфосфат – 35-40 г;
- сульфат калію – 10-15 г;
- сечовина – 5-7 г.
Використовувати можна простий і подвійний суперфосфат. У другому випадку дозування повинна бути зменшена в 2 рази. Для приготування робочого розчину потрібно лише змішати всі інгредієнти в воді. Засіб можна використовувати для підгодівлі відразу.
Підійдуть і інші добрива мінерального походження. Так, городники часто вибирають:
- Суперфос і Фоскамід – містять фосфор.
- Калимагнезия і монофосфат – багаті калієм.
- Аміачна селітра, сульфат амонію – використовують їх завдяки наявності в складі азоту.
Увага! Дозування препарату вказана в інструкції і перевищувати її не можна.
На етапі плодоношення мінеральні підгодівлі треба вносити тільки за умови, що недолік цих речовин відбивається на їх зовнішній вигляд:
- розвиток куща сповільнюється;
- листя стає дрібним;
- плоди деформуються.
Якщо це сталося, то кущі полити треба розчином калійного і фосфорного добрив. Для його приготування треба в відрі води розбавити 1 ч. Л. першого і 1 ст. л. другого засобу. Але якщо культура виростає в теплиці, то таку підгодівлю треба вносити тільки після збору врожаю.
Крім калію і фосфору, що дозріває перець потребує кальцію. Через його нестачі розвивається верхова гниль. Для профілактики рослини кожні 15-20 днів треба обприскувати розчином кальцієвої селітри в концентрації 0,2%.
Для квітучої і плодоносному культури також підходять підгодівлі на базі гумата калію або натрію. Завдяки їм збільшується число зав’язей, плоди швидше дозрівають, стають красивішими і довше зберігаються. Власники городніх і дачних ділянок часто використовують:
- Ідеал;
- Ісполін;
- Імпульс-плюс;
- Сюрприз;
- Гумісол.
Розвести добриво слід за інструкцією. Позакореневе підживлення потрібні кожні 14-20 днів, їх вносять з початку цвітіння і до завершення плодоношення.
Органічні добрива
Відмінність органіки в підвищеному вмісті азоту, тому її треба обережно використовувати в період цвітіння і плодоношення. У разі, коли в грунт при підготовці грядки був внесений перегній або перепрілий компост, вистачить однієї підгодівлі, яку треба застосувати через тиждень після появи перших зав’язей. Для цього підійде настій:
- коров’ячого гною;
- свіжого або сухого курячого посліду;
- трав’яний (листя кропиви, кульбаби, будь-які інші городні бур’яни) .
Приготувати трав’яну підгодівлю просто. Для цього треба:
- Заповнити бочку на 1/3 рубаною зеленню. Якщо хочеться, то додати можна 1 л деревної золи.
- Долити до країв води і щільно закрити кришку. Ця міра вимушена, так як розчин виділяє неприємний запах.
- Залишити для бродіння на 3-5 днів на сонячному місці.
Перед застосуванням настій треба процідити і розбавити водою. У разі, коли в якості сировини був використаний гній або трава, то пропорція повинна становити 1:10, а курячий послід – 1:20. На один кущ потрібно 1 л робочого (розведеного) розчину.
Увага! Перці, які ростуть в теплиці, треба підгодовувати органікою тільки після дозрівання перших плодів.
Народні засоби
Для підгодівлі перців часто використовують народні засоби. Їх перевага в екологічній чистоті. Такі добрива н шкодять людині, тваринам і навколишньому середовищу.
Щоб удобрити перець в період цвітіння і плодоношення можна використовувати:
- Деревну золу. Її розсипають під кущем і рясно поливають. Підготувати можна і розчин. Для цього треба залити 3 л окропу банку з золою об’ємом 0,5 л. Залишити її на 24 години для настоювання. Перед використанням засіб треба процідити. Удобрювати засобом слід 1 раз в 1-1,5 тижні.
- Борну кислоту. Завдяки їй запобігають опадання зав’язей перцю, смак плодів стає краще. Для приготування розчину потрібно 5 г порошку розвести в 1 склянці гарячої води. Після цього потрібно долити холодної рідини так, щоб загальний обсяг склав 5 л. Першу підгодівлю треба провести після появи зав’язей, а повторюють її через місяць.
- Йод. Зміцнює імунну систему рослин і підвищує опірність «сюрпризів» погоди і зміни температури. Також цей елемент прискорює дозрівання плодів і збільшує їх розмір. Для приготування розчину треба в 1 л молока додати 15-20 крапель йоду, долити воду для отримання загального обсягу до 10 л. Підживлення повторюють кожні 2-3 тижні.
- Яєчну шкаралупу. Її слід потовкти на дрібні шматочки, заповнити трилітрову банку до половини, долити теплої води. Ємність щільно треба закрити і прибрати в тепле темне місце до появи специфічного аромату. Підгодовувати отриманим розчином потрібно після формування зав’язей кожні 1,5-2 тижні.
- Дріжджі. Застосовувати можна пресовані і сухі. Упаковку продукту треба подрібнити, додати 1 ст. л. цукру, 2-3 л води і залишити на кілька годин, періодично помішуючи. Перед використанням потрібно долити воду так, щоб вийшло 10 л. Проводити підживлення цим розчином слід в теплий день кожні 10-12 діб.
- Хлібний квас. Необхідно розкришити буханку чорного хліба, залити 3 л теплої води і накрити. Залишити на 1-1,5 тижні.
- Бананову шкірку. Її слід висушити і подрібнити. Одержаний порошок можна розсипати під кущами 1 раз в тиждень. Поливати настоєм слід кожні 10-12 днів. Для його приготування треба 3-4 шкурки залити 3 л теплої рідини. Готова підгодівля через 2-3 дня.
- Крупнолистовий чорний чай. Потрібно залити 3 л холодної води приблизно 200 г випитий заварки. Для приготування знадобиться тиждень. Необхідно процідити перед підгодівлею.
Народні засоби характеризуються накопичувальним ефектом, тому не варто чекати швидкого результату. Підживлення будуть діяти швидше, якщо внести їх позакореневого способом.
Як правильно годувати перець
Для підгодівлі перцю в період цвітіння і зав’язування плодів важливо дотримуватися певних правил. Так, треба враховувати спосіб вирощування, погодні умови, а також фазу зростання, в якій знаходиться культура. Важливі наступні аспекти:
- Перед внесенням добрив рослини треба полити. Завдяки підвищеній вологості ґрунту коренева система не буде обпечена.
- Підживлення краще засвоюється зранку або ввечері. Можна удобрювати рослини і вдень, але тільки в похмуру погоду.
- Позакореневе підживлення краще вносити вранці. Якщо використовувати розчин ввечері, то невисохлі на листках волога стане причиною розвитку грибка, а вдень через крапель листові пластини отримають опік (через ефект лінзи).
- Занадто часто використовувати добрива немає необхідності – інтервал повинен становити 8-14 днів. В іншому випадку це може спровокувати передозування.
- Готувати розчин треба строго по інструкції.
- Під кожен кущ вносити 0,5-1 л добрив. Обсяг залежить від віку рослин, їх стану і складу використовуваної підгодівлі.
Увага! Деякі дачники відходять від загальних правил і вносять добрива в слабкої концентрації, але через кожні 3-4 дні.
Культуру, яка виростає в теплиці, підгодовувати потрібно за такими ж правилами, що і рослина у відкритому ґрунті. Це важлива умова для отримання багатого врожаю.
Щоб виростити здоровий і красивий перець, який в майбутньому порадує великою кількістю плодом, необхідно правильно його удобрювати. Так, використовувати можна спеціальні препарати, а також засоби без хімії. Але, в будь-якому випадку, важливо дотримуватися дозування підгодівлі і слідувати рекомендаціям досвідчених аграріїв.