Вино із чорниці, вироблене не на заводі, а вдома на власній кухні, має безліч переваг. Воно не тільки володіє відмінним смаком, кольором і ароматом, але і лікувальними властивостями. Варто дізнатися, як правильно його приготувати, використовуючи різні рецепти.
Чим корисно чорничне вино
З чорниці роблять відмінне вино, яке за смаком неможливо відрізнити від деяких сортів червоних вин, наприклад, бургундських. Справа в тому, що смак ягоди в готовому напої практично не відчувається. Вино виходить густо пофарбованим, з ніжним смаком і гарним кольором. Відомо воно і як популярний засіб народної медицини.
Американські вчені з Університету Флориди порівняли виноградне (червоне, біле) і чорничне вино за хімічним складом. В першу чергу, вони провели порівняльний аналіз на наявність антиоксидантів. Як відомо, це найбільш цінні речовини, що містяться у вині:
- подовжують молодість, зупиняють старіння організму;
- перешкоджають появі пухлин, уповільнюють зростання вже наявних новоутворень;
- допомагають у догляді за зовнішністю.
Крім цього, чорничне вино має масу і інших корисних речовин, властивостей. Воно містить вуглеводи, фосфор, калій, магній, залізо і мідь. Багато в ньому і органічних кислот, вітамінів А, В, С, РР.
Чорничне вино благотворно впливає на зір, травні процеси. Завдяки антисептичним властивостям покращує склад мікрофлори кишечника. Є природним антибіотиком, добре допомагає при застудах, зміцнює імунітет. У жінок регулює протікання місячного циклу.
Як зробити вино з чорниці в домашніх умовах
Рецепти приготування чорничного вина в домашніх умовах досить прості. Чорна ягода має дуже ніжну структуру, легко пошкоджується, тому приступати до її обробки потрібно негайно. Якщо цього не слід зволікати з обробкою ягід, приготоване з них вино може легко сп, мати неприємний запах. Крім цього, необхідно враховувати й інші моменти:
- ягоди неодмінно слід перебрати – залежалися, перестиглі плоди можуть дати неякісне вино;
- роздавлюючи ягоди для отримання соку, їх слід негайно віджати і злити отриману рідину в окрему ємність;
- сік, призначений для отримання сусла, розбавляти водою не більше 2 разів;
- сусло зброджувати на дріжджах чистої культури;
- додати в сусло нашатирний спирт 0,40 гр/1 л, це потрібно для збільшення азотовмісних речовин, необхідних для росту грибкової мікрофлори;
- макуха бажано видалити на самому початку технологічного процесу, на поверхні ягід дуже мало знаходиться бактерій, що викликають бродіння, тому чорничний макуха марний для подальшого приготування вина – важливий тільки сік.
Дотримуючись всіх цих умови, можна виготовити з чорничного соку якісне вино будь-якого сорту. В іншому випадку сусло придбає неприємний присмак, так як бродить воно дуже слабо, часто хворіє. При приготуванні домашнього вина чорницю часто підмішують і до інших ягід.
Увага! Працюючи з чорницею, має сенс одягнути на руки стерильні, хірургічні рукавички – це захистить вино від попадання бактерій, а також захистить шкіру від фарбування, так як чорничний сік дуже важко змити і відіпрати.
Класичний рецепт вина з чорниці
Компоненти:
- ягоди (чорниця) – 2 кг;
- цукор – 480 гр;
- дріжджі (для виноробства) – 2 гр;
- вода – 1 л.
За допомогою блендера (погружного) подрібнити ягоди. Видавити сік через марлевий фільтр і розбавити його кип’яченою водою (+25 градусів). Додати 300 гр цукру і всю суміш помістити в бутель об’ємом не менше 6 л. Для процесу бродіння, який незабаром після цього почнеться, необхідно досить багато місця, так як ягоди будуть підніматися.
На кришці встановити гідрозатвор. Зробити його досить просто. В аптеці купити систему для крапельниці, що складається з прозорої пластикової трубочки. У кришці пробити отвір, відповідний діаметру трубки, вставити туди один її кінець, а інший відвести в поруч стоячу ємність (банку, відерце), наповнену водою. Щілини на кришці і гідрозатвори замазати пластиліном, воском.
Через тиждень злити половину склянки сусла (через трубочку) і розчинити в ньому залишивший 200 гр цукру. Повернути назад в бутель і знову герметично закупорити. Процедура зброджування буде проходити приблизно місяць-півтора. Температурний режим повинен дотримуватися від +20 до +25 градусів, не виходячи за межі заданих рамок. Якщо бродіння буде тривати більше часу, то сусло необхідно злити в іншу ємність, не торкнувшись при цьому осад. Що залишився термін вино повинно дображивать вже на «новому місці».
Переброджене сусло необхідно акуратно перелити в підходящу ємність, не торкнувшись при цьому осаду, відправити в прохолодне місце для подальшого настоювання. Температура в такому приміщенні повинна бути приблизно +16 +20 градусів, не більше. Раз на півтора місяця вино необхідно зливати з осаду, поки воно не освітлиться в потрібному ступені. На все це може піти від 3 місяців до року. Готовий напій зберігати в потрібних для цього пляшках.
Як зробити чорничне вино без дріжджів
Компоненти:
- чорні ягоди – 4,0 кг;
- вода (кип’ячена, очищена) – 2,0 л;
- цукор – 1,0 кг;
- родзинки – 0,1 кг.
Так як на поверхні чорниці практично немає бактерій бродіння, ягоди можна і потрібно ретельно вимити. Для відділення соку від макухи допускається використовувати всі доступні засоби:
- марлевий фільтр;
- соковижималка;
- блендер;
- сито;
- м’ясорубка.
Вичавлений сік перелити в чистий бочонок, бутель або будь-яку іншу ємність, яка підходить для зброджування вина. Додати до нього родзинки (немиті) і 300 гр цукру. Накрити шийку посудини марлею і залишити так в теплому місці на 3-4 дня, часто розмішуючи дерев’яною ложкою (палицею). На цьому підготовчий етап буде завершено.
Далі, коли рідина почала бродити, тобто почав виділятися газ і кислуватий запах, її слід відфільтрувати через марлю. Перелити в продезинфіковану ємність, призначену для подальшого перебування в ній сусла. Сюди ж додати воду і ще 300 гр цукру.
На горлечко натягнути гумову рукавичку або гідрозатвор. Поставити в темному місці, де буде весь час температура на рівні кімнатної, не менше. Через 5 днів злити невелику кількість сусла і розчинити в ньому залишки цукру, вилити назад. Залишити так на місяць, інший.
Після закінчення за допомогою шланга відокремити молоде вино від осаду. Далі, спробувавши напій, можна знати його смак і міцність. Додати цукор, якщо вино повинно бути солодким або напівсолодким. В цьому випадку слід ще раз встановити на кришку гідрозатвор і потримати ще мінімум тиждень. Процес бродіння в результаті додавання цукру може поновитися.
Підвищити міцність можна за допомогою спирту. Тут потрібно враховувати, що його загальний показник не повинен перевищувати 15% від усього обсягу. Спирт додасть напою велику «жорсткість» в смаку, це теж потрібно враховувати. Далі перенести бутель з вином в прохолодне місце на 3 місяці і в міру утворення осаду відокремлювати його. Потім вино можна вважати готовим.
Рецепт домашнього вина з чорниці та яблук
Інгредієнти:
- чорні ягоди – 1,0 кг;
- яблука (ранетки) – 1,2 кг;
- цукор – 520 гр;
- вода – 1 л.
З ягід віджати сік, яблука подрібнити на тертці або за допомогою блендера. Обидва інгредієнта злити в одну ємність, всипати 2 ложки цукру, накрити марлею і на 4 дні відправити в темне місце. Далі необхідно відокремити сік, перемішати його з цукровою масою і водою. Отриманий розчин перелити в ємність, на кришці якої заздалегідь був встановлений гідрозатвор.
Тримати герметично закупорену бутель близько 2 місяців в темному приміщенні, поки в ній не припиниться бродіння. Потім «зняти» молоде вино з осаду і готове відправити на зберігання у відповідній тарі.
Як приготувати кріплене вино з чорниці (з горілкою)
Компоненти:
- ягоди – 0,3-0,4 кг;
- горілка – 0, 5 л.
Чорницю промити під струменем холодної води, дати стекти. Підсохлі ягоди перекласти в банку або бутель (скляний, пластиковий), залити алкоголем. Закрити кришкою і на 2 тижні залишити в умовах кімнатної температури, де-небудь в темному місці. Коли настоїться, процідити і розфасувати по пляшках.
Рецепт солодкого чорничного вина
Інгредієнти:
- ягоди – 1,5 кг;
- цукор – 250 гр;
- горілка (якісна) – 1 л;
- вода (фільтрована, очищена) – 0,25 л.
Чисті ягоди помістити в бутель і змішати з іншими інгредієнтами. Поставити для настоювання на місяць у темне, тепле місце. Декілька разів на тиждень пляшку струшувати, щоб процес протікав рівномірно і повноцінно. Потім процідити, перелити в тару для постійного зберігання.
Рецепт вина з чорниці з медом
Інгредієнти:
- ягоди – 1,52 кг;
- цукор – 1 кг;
- мед – 220 г;
- вода (очищена) – 2 л;
- дріжджі (винні) 2-3 гр.
Чорницю подрібнити, додати 0,5 л теплої води і віджати сік. Об’єм, що залишився води змішати з цукром, медом, приготувати сироп. Додати в нього сік, все поставити в ємність під гідрозатвор для зброджування. Потім злити з осаду, закупорити в бутлі і поставити освітлюватися. Через кілька місяців напій перелити в пляшки, відокремивши від осаду, відправити на зберігання.
Як приготувати чорничне вино з чорниці «санберрі» (Форте)
Існує хибна думка, що чорниця «санберрі» є родичкою звичайної лісової ягоди. Але це далеко не так. Сорт відноситься до роду Пасльонових, і ніякого відношення до чорниці не має. Їх об’єднує лише зовнішня схожість.
Інгредієнти:
- чорниця форте – 3 , 5 кг;
- цукор – 2,8 кг;
- бутель – 10 л;
- вода – за потребою.
Укласти цукор і ягоди в бутель, залити водою по «плічка». На виході встановити гумову рукавичку, коли вона опаде, процес приготування вина буде закінчений. Рідину пропустити через фільтр, розподілити по пляшках, закупорити.
Домашнє вино з чорниці з виноградом
Інгредієнти:
- чорниця – 2,6 кг;
- виноград (червоних сортів) – 5,0 кг;
- цукор – 0,35 кг.
Чорницю можна вимити, виноград – немає потреби. З ягід віджати сік, обидва види змішати і додати цукор. Перелити в бутель з гідрозатвором. Після закінчення процесу бродіння молодого вина дати відстоятися.
Рецепт чорничного вина з м’ятою і цедрою лимона
Компоненти:
- ягоди – 1,0 кг;
- лимон (цедра) – 20 гр;
- цукор – 0,70 кг;
- м’ята (гілочки) – 2 шт.;
- горілка – 0,75 л.
Стиглі, неушкоджені ягоди промити, залити в чисту ємність. Додати цукор, горілку, зелень м’яти і цедру цитрусових. Ємність закупорити і залишити для настоювання на 1-2 місяці. Готове вино очистити від домішок, розлити по пляшках.
Правила зберігання і вживання
Готове вино прийнято зберігати в приміщенні, де присутній стійкий температурний режим. Як правило, показники його значно менше звичайної кімнатної температури. Можна тримати на нижній полиці холодильника. Термін зберігання напою буде близько 3 років. Ідеальне приміщення для утримання вина у відповідних умовах – льох, підвал, комірка.
Висновок
Вино із чорниці є і просто можна отримати будь-яким із способів, зазначених вище. Важливо дотримуватися всіх моментів і нюансів технологічного процесу, тоді можна сміливо розраховувати на хороший результат.