Як боротися з фітофторою на огірках в теплиці

Фітофтороз – небезпечне захворювання. При підвищеній вологості і поганої циркуляції повітря, що характерно для теплиць, хвороба розвивається дуже інтенсивно. Грибними спорами уражаються багато овочеві культури. Огірки – не виняток. Головна небезпека захворювання – швидке поширення. Якщо своєчасно не почати лікування уражених рослин, вони можуть загинути.

Що таке фітофтороз

Фітофтора – хвороба рослин. Нижчі гриби Phytophthora – збудник захворювання. Ці мікроорганізми при сприятливих умовах здатні до паразитичного способу життя. У процесі онтогенезу вони проявляють патогенні властивості по відношенню до різних представникам флори, включаючи огірки.

Опис і ознаки захворювання

Через розвиток фітофторозу відбувається в’янення, всихання і гниття рослина. Небезпечні гриби мешкають в ґрунті, кореневої і вегетативній масі представників флори. Швидкому поширенню сприяє не тільки сприятливий для збудника мікроклімат, але ще і полив. З уражених примірників вода змиває грибні спори, які потім потрапляють в ґрунт. Опинившись в ґрунті, вони зберігаються там надовго. Рослини, висаджені на такій ділянці, надалі заражаються фітофторозом.

Визначити розвиток захворювання важливо на ранніх стадіях. Основні прояви в цей час:

  • освіту темних плям на листових пластинах;
  • скручування листочків і їх поступове обпадання;
  • почорніння пагонів.

На замітку! Розвиток грибний хвороби часто відзначають на тлі нестачі харчування через обмеженість простору в теплиці і недотримання сівозміни.

Чому з’являється фітофтора на огірках в теплиці: причини

Якщо у відкритому ґрунті розвиток хвороби можна виправдати несприятливими погодними умовами у вигляді постійних дощів, то в теплиці причиною стає полив овочевих посадок з шланга. Окремі міцні кущики стрімко починають чахнути. Але інфекція швидко перекидається на сусідні рослини. І вже незабаром хворіють всі овочі.

Крім поливу, можливі й інші причини. Пов’язані вони з порушенням регламенту з вирощування огірків в теплиці:

  • посів необробленого матеріалу, ураженого грибними спорами;
  • надмірний вміст вапна в ґрунті;
  • недостатнє кількість кисню в умовах закритого ґрунту;
  • незбалансоване харчування або відсутність підгодівлі;
  • допущення різких температурних перепадів протягом доби;
  • надмірна кількість вологи.

До масового розвитку призводить несвоєчасне видалення уражених частин рослин. Крім того, якщо область вирощування входить в зону, де зафіксовані епіфітотії фітофтори, відсутність профілактичних обробок – теж причина появи хвороби.

Ознаки розвитку захворювання на огірках

Не завжди вдається виявити захворювання на початкових етапах. Якщо фітофтора на огірках в теплиці досягла за інтенсивністю середнього ступеня розвитку, що з’явилися плями з часом розростаються. Гниль на плодах вражає весь зеленець.

Гниють ділянки починають виділяти неприємний запах. Хворі рослини повністю зупиняються в рості. Бурим може стати весь кущ. В останньому випадку розраховувати на урожай вже не доводиться. Важливо відразу видалити уражене рослина і обробити здорові посадки, вирізавши пошкоджені частини, якщо вони вже є.

Методи боротьби з фітофторою на огірках

Перед тим, як починати лікувати фітофтороз огірків, слід переконатися в правильності діагнозу. Виключивши всі інші захворювання, приступають до вибору підходящого засобу. На це впливає вегетаційна фаза культури, переваги городника, призначення огірків так як, наприклад, для дитячого меню не використовують зеленці, отримані з оброблюваних хімією посадок.

Хімічні препарати

Ефективний засіб, який допомагає вилікувати рослини і повністю позбутися від міцелію в теплиці, – бордоська суміш. Головне – правильно скласти пропорції. При надмірній концентрації високий ризик отримання пагонами опіків. Готують робочу рідину і застосовують таким чином:

  1. Беруть 20 мл 0,5% бордоською суміші.
  2. Розводять в 3 л води.
  3. Обприскують кущі ввечері, коли сонце вже сіло.
  4. Закріплюють результат повторної обробкою через півмісяця. Для цього беруть вже 1% рідина і розводять її в 4 л води.

Якщо після обробки видимих ​​поліпшень немає, її проводять повторно. І продовжують обприскування з однаковими інтервалами, поки не зникнуть прояви захворювання. Робочий розчин не зберігають, а використовують весь відразу.

Можна вдатися до використання хлорокисі міді. Лікування цим засобом допоможе в короткі терміни позбавитися від фітофтори. Незалежно від уподобань, головне, що препарат повинен містити мідь, до таких відносять:

  • «Заслін»;
  • «ХОМ»
  • «Бар’єр» ;
  • «оксихом».

Увага! Після обробки хімічними препаратами термін очікування – 1 місяць. До його закінчення зеленці вживати небезпечно. При обробці строго слідують інструкції, зазначеної виробником на упаковці до конкретного препарату.

Народні засоби

Є і більш безпечні прийоми. Але ефективність вони демонструють виключно на ранніх етапах розвитку хвороби. Можна перед тим як почати боротися з фітофторою більш дієвими препаратами, спробувати настій часнику. Його готують так:

  1. Беруть 100 г зубчиків і листя овоча, подрібнюють.
  2. Заливають сировину 10 л води. Витримують 24 години.
  3. Перед застосуванням проціджують і додають марганцівку – 2 мл.

Обприскують настоєм кущі до формування зав’язі. На цьому обробки не закінчуються:

  • Друге обприскування – через 10 діб;
  • наступні – кожні 2 тижні.

Є й інші народні методи боротьби. Найбільш дієві склади:

  1. На основі дріжджів. Ефективно засіб при появі перших ознак фітофторозу. Спочатку протягом доби готують дріжджовий настій з 100 г гранул і 10 л води. Потім додають 30 мл йоду.
  2. Деревна зола. Не менш ефективна в боротьбі з нижчими грибами. До неї вдаються, коли сіянці приживуться в теплиці, до цвітіння. Готують засіб з 1 відра води і 500 г золи. Залишають настоюватися розчин протягом 3 діб. Його постійно помішують. Через 3 дні додають 20 л води і 40 г господарського мила в якості прилипачів. Обприскують кілька разів за сезон.

На замітку! В якості безпечних засобів використовують розчини кухонної солі або кефіру. Але вони безсилі під час явного розвитку захворювання і підходять тільки для його попередження.

Чим обробити огірки від фітофторозу

Щоб не допустити розвитку захворювання, проводять обробку розчином кухонної солі. Це засіб створює захисний шар на листі, що запобігає проникненню грибів в тканини. Готують робочу суміш з 10 л води і 250 г солі. Перед застосуванням розчин ретельно розмішують, щоб не залишалося кристалів.

Обробляють кефіром грядки через тиждень після висадки розсади в теплицю. Потім процедуру повторюють кожні 7 днів. Для застосування досить в 10 л води розвести 1 л кисломолочного продукту. Настій залишають на 2 доби, щоб активізувався процес бродіння. Перед обприскуванням робочу рідину перемішують.

Профілактичні заходи

Запобігти появі захворювання набагато простіше, ніж позбутися від нього, знищивши збудник. Він дуже стійкий до різного роду впливам. До профілактики приступають навесні, за кілька тижнів до висадки розсади на грядки. Перелік того, що варто робити, щоб не допускати розвитку небезпечного захворювання:

  1. Полити грядки розчином мідного купоросу.
  2. Перекопати.
  3. Полити ґрунт ще раз , але Фітоспорін (1 ст. л. засобу на 5 л води).

Завдяки безперервній роботі селекціонерів з’явився ще один ефективний профілактичний інструмент – посадка сортів, толерантних до фітофтори. Крім того, поруч з огірковим грядками можна розмістити цибулю і часник. Речовини, які в них містяться, знищують патогенну середу.

Якщо ґрунт і насіння не заражені грибними спорами, не можна допускати порушень в догляді. Які заходи виконують:

  1. Зрошують огіркові кущі в міру висихання верхнього шару ґрунту, уникаючи застою води.
  2. Не допускають загущеності посадок.
  3. Регулярно прополюють міжряддя , знищуючи бур’яни.
  4. Чи не вапнують ґрунт на ділянці.
  5. Систематично провітрюють теплицю, не допускаючи затримки вологи.
  6. Регулярно рихлити ґрунт, забезпечуючи високу повітропроникність.
  7. Підгодовують рослини, зберігаючи баланс макро – і мікроелементів.

Фітофтороз – поширене захворювання, що вражає овочеві культури, зокрема – огірки. Правильно розпізнати захворювання на ранніх стадіях допоможуть досвід і фото уражених рослин, їх лікування в цьому випадку пройде успішно і посадки можна врятувати. У підсумку, втрати за кількістю врожаю будуть незначними або їх вдасться уникнути повністю.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал