Догляд за чорної смородиною осінню 2024 року повинен проводитися в певному порядку, щоб забезпечити оптимальний результат. При цьому процедури і терміни їх проведення можуть бути різними в залежності від регіону. Процес не відрізняється складністю, розібратися у всіх важливих нюансах не складе особливих труднощів.
Оптимальні терміни підготовки чорної смородини до зимівлі
Оскільки в кожній місцевості є свої особливості, в першу чергу потрібно розглянути загальні рекомендації щодо вибору термінів :
- Останні операції потрібно закінчити не пізніше, ніж за 3 тижні до настання постійних морозів.
- Найкраще починати роботу після того, як опали все листя. Це сигнал того, що смородина перейшла в стан спокою і можна починати підготовчі заходи.
- Якщо прогнозується швидке настання зими, краще поквапитися і зробити все раніше запланованого терміну.
- У підготовку входить кілька заходів, необов’язково проводити їх все відразу. Варто виходити з вільного часу.
До речі!
Процедури з підготовки до зими не тільки покращують стан рослин, але і позитивно впливають на врожайність. Крім того, при своєчасному догляді терміни плодоношення істотно збільшуються.
Обробка прикореневої зони
Розгляд питання, як доглядати за чорної смородиною восени, варто починати з робіт з приствольним колом. Це важлива частина процесу, яку ігнорують багато садівники, і дуже даремно. Мета – не тільки облагородити грунт, але і забезпечити ряд позитивних моментів :
- Позбутися від личинок шкідників і суперечка грибкових захворювань, що зимують в опалого листках і старої мульчі. Найкраще зібрати все і спалити.
- Рихлити потрібно на невелику глибину – до 5 см. Робити це найзручніше мотикою, відстань – приблизно 0,5 м навколо рослини. Це дозволяє знизити ризик зимівлі шкідників в приствольному колі і покращує повітрообмін кореневої частини.
- При розпушуванні видаляти всі бур’яни, а також зробити по периметру борозну глибиною близько 15 см, щоб під час опадів і при поливі волога накопичувалася в прикореневої частини.
Важливо!
Після всіх необхідних робіт слід закрити поверхню новим шаром мульчі з торфу товщиною в 10 см або більше.
Боротьба з хворобами і шкідниками
Навіть якщо зовні рослини виглядають здоровими, обробка потрібна для профілактики і захисту. Як обприскувати :
- Для наземної частини застосовувати бордоскую рідина або будь-який розчин фунгіциду. Готувати робочий склад за інструкцією, строго дотримуючись рекомендацій виробника.
- При наявності вогнищ захворювань обприскувати найкраще двічі з проміжком в 10 діб.
- Якщо є ознаки ураження шкідниками, потрібно підібрати відповідний склад і провести одну або кілька обробок. Тут все залежить від того, яка саме проблема виникла.
До речі!
Щоб знищити суперечки хвороб в грунті під смородиною, найкраще полити поверхню розчином Фітоспоріна-М.
Обрізка кущів смородини осінню
Обрізка і підгодівля потрібні щорічно. Особливо важливий перший аспект, т. к. від нього безпосередньо залежить врожайність і нормальний розвиток рослини. Щоб забезпечити найкращий ефект для смородини, варто розібратися, коли її обрізати. Зазвичай роботу проводять не пізніше, ніж за 2 тижні до морозів, щоб зрізи підсохли. Проводиться омолоджуюча і формує обрізка, її можна робити відразу після того, як листя опала.
Порядок робіт:
- Оглянути кущ, всі пагони, які подгнілі, висохли і сильно пошкоджені хворобами, видалити негайно.
- Обов’язково прибрати всі гілки, які розташовані дуже близько до землі або ростуть всередину куща.
- Щороку необхідно зрізати старі гілки, віком 4-5 років. Їх нескладно відрізнити за темним кольором, шорсткою корі і найбільшою товщині. Потрібно їх обрізати на зиму по 2-3 штуки, поступово омолоджуючи рослина, прибираючи за рівнем грунту, не залишаючи ні сантиметра.
- Не слід залишати всі молоді пагони: потрібно оглянути їх, вибрати від 3 до 6 найсильніших з найбільшою кількістю нирок, а решта прибрати. Решта вкоротити приблизно на третину, щоб стимулювати посилене розгалуження на наступний рік.
- 2-3-річні пагони варто вкорочувати щорічно, щоб вони краще розвивалися.
- Після проведення роботи має залишитися від 12 до 15 відростків, це оптимальний варіант для нормального розвитку куща і високої врожайності.
Важливо!
Секатор необхідно дезінфікувати при переході на кожен новий кущ.
Внесення добрив
Цей етап бажаний навіть на родючих ґрунтах, якщо ж грунт бідний, підгодовувати потрібно щорічно. Вносити обраний склад найкраще при розпушуванні грунту. Варіанти такі:
- Комплексний мінеральний склад для смородини або ягідних чагарників. Вносити строго за інструкцією, щоб не купувати різні добрива і не відміряти їх окремо.
- Органічні добрива теж підходять, їх вносять з розрахунку приблизно 1-2 відра на кущ. Застосовувати можна тільки повністю перепрівшу органіку, свіжа може пошкодити кореневу систему.
На замітку!
Найкраще чергувати мінеральні і органічні добрива через рік, це забезпечує оптимальний ефект.
Полив кущів смородини
Щоб рослини краще підготувалися до зими, необхідний вологозарядковий полив. Він робиться одноразово, але при цьому є ряд особливостей, які потрібно врахувати :
- Якщо осінь дощова і вологи в землі досить, можна не поливати.
- Також не варто поливати смородину, якщо вона розташована в низині і рівень ґрунтових вод дуже високо.
- Оптимальний час – за 3-4 тижні до настання стійких морозів.
- Одноразово потрібно внести 3-4 відра під дорослий кущ. Більше не потрібно, т. к. це може завдати шкоди коріння.
Важливо!
Для поливу найкраще використовувати заздалегідь відстояну воду, температура якої приблизно така ж, як у навколишнього повітря.
Особливості підготовки кущів смородини до зими
Тут все залежить від регіону зростання. Якщо взимку морози не опускаються нижче -25 ° С, немає сенсу додатково утеплювати рослини, досить замульчувати приствольний коло шаром близько 10 см. Але якщо температури нижче, потрібно готувати смородину до зими :
- Розвести гілки декількома пучками за напрямом їх зростання і акуратно притиснути до землі цеглою. Після випадання снігу насипати шар не менше 30 см для захисту від холоду.
- Зручно користуватися глиняною черепицею – за рахунок форми і ваги вона добре притримує пагони.
- Якщо прогнозуються морози нижче -20 ° С, а снігового покриву немає, варто укрити гілки шаром грунту не менше 10 см.
Увага!
Пригинати пагони слід дуже акуратно, щоб не пошкодити їх.
Доглядати за чорною смородиною нескладно, але, якщо не робити цього, врожайність сильно постраждає, а рослина буде розвиватися набагато гірше. Важливо провести роботи в потрібний період, щоб кущі встигли підготуватися до зими. Щоб краще розібратися в деяких особливостях процесу, варто подивитися відео, де все показано наочно.