Його прийнято називати травою від дев’яноста дев’яти хвороб, але про те, як сушити звіробій в домашніх умовах, народні цілителі розповідають неохоче. Ознайомтеся з простими інструкціями по сушці, щоб завжди мати під рукою смачний і цілющий чай.
Як заготовлювати звіробій для сушки: вибір і підготовка сировини
Знайти звіробій продірявлений (Herba Hyperici) можна по всій території нашої країни. Трава відноситься до багатолітникам з маленькими листям і цілком впізнаваними яскраво-жовтими квітами. Вона росте на луках, в лісосмугах і лісах, на узліссях і галявинах, уздовж доріг. Прийнято зрізати пагони з листям, квітами і недозрілими плодами (насіннєвими коробочками). Щоб відрізнити справжній звіробій від схожих трав, розітріть квітка між пальцями. Якщо на шкірі залишився синьо-фіолетовий слід, значить перед вами точно звіробій.
Часто запитують, коли збирати звіробій для сушіння на зиму? За старих часів він вважався містичним рослиною. Але збирати траву на сушку можна не тільки один день в році. Весь активний період цвітіння, який триває з початку липня до серпня-вересня, вона придатна для заготовок. Час збору звіробою для сушіння залежить від погоди. Найкраще робити це вранці в сухий сонячний день, коли роса повністю висохне.
Вибір і заготівля трави для сушіння
Не можна брати пагони неподалік від великих промислових підприємств, великих сміттєзвалищ або автомобільних трас. Вони вбирають шкідливі речовини з навколишнього середовища, що накопичуючись в організмі, викликають різні хвороби. Не прийнято рвати звіробій руками, адже його стебла досить міцні і гнучкі. Для збору використовуйте гострий ніж, ножиці, серп або спеціальний садовий секатор.
Ще один важливий момент: що сушать у звіробою? Бажано не різати з одного кущика більше 2-3 гілок і не пошкоджувати коріння. За рік він дає всього 1-3 тонких гіллястих втечі. Тому розростається неохоче, а неакуратні дії можуть занапастити весь кущ. Довжина однієї гілочки від верхівки повинна бути не більше 30-35 сантиметрів. Слідкуйте, щоб він активно цвів, а плоди на верхівці були не зовсім стиглі.
Підготовка сировини
Залишати необробленої принесену додому траву небажано. У ній дуже швидко починає розростатися цвіль, вона може підгнивати, там розлучаються комахи. Тому її відразу потрібно перебрати, відкинути бур’яни, гілки, листя, сміття. Максимальний час зберігання без сортування – 2-4 години. Інакше пагони придбають темний відтінок, а частина цілющих речовин випарується.
Всупереч помилкам, рослина не є токсичним, не містить небезпечних для здоров’я речовин. Однак для домашніх тварин його поїдання може мати неприємні наслідки. Це розлади травлення, явні ознаки гіперемії, сильний свербіж на сонці, набрякання повік. Симптоми швидко зникають при знаходженні в тіні і рясному питво.
Заготівля і сушка звіробою для чаю не припускав його попереднього миття, тому бажано вибирати чистіші візуально пагони. Можна вимити рослина «на корню», а зрізати вже після того, як вся волога висохне. Кришити стебла не прийнято, щоб не випарувався цілющий сік. Інакше сушка буде вже не такою корисною.
Як правильно сушити звіробій: прості інструкції
Існує кілька простих методів, як засушити траву звіробою. Однак врахуйте, що при примусової термічній обробці (прогріванні) він втрачає частину корисних властивостей. Тому перший найправильніший.
На відкритому повітрі
Час сушіння: 3-6 днів.
Це найбільш підходящий, що вважається традиційним, спосіб зробити заготовки. Максимальна кількість корисних сполук міститься в жовтих квітках. При бажанні і наявності вільного часу їх можна акуратно обірвати. Потім залишиться просушити їх окремо від пагонів.
На папері або тканини
- Застелите відповідні горизонтальні поверхні (сита, грати або листи від духовки, піддони, дерев’яні ящики) м’якою тканиною, пекарської або звичайним папером. Використовувати газети не рекомендується, так як токсичні сполуки з фарби і відбитків свинцевих друкарських форм перейдуть в рослини.
- Викладіть звіробій тонким шаром (не більше 5-7 сантиметрів), накрийте шаром марлі від комах.
- Кожен день ворушити трави, щоб вони сохли рівномірно. Раз в два дня міняйте папір, на якій лежить сушка.
На нитці
- Зв’яжіть рослини в невеликі пучки по 5 7 штук.
- Натягніть сувору або капронову нитку, волосінь або встановіть дерев’яні шпажки в потрібному місці.
- Розвісьте пучки звіробою верхівками донизу.
Місце для сушіння трави вибирайте темне. На сонці руйнуються корисні сполуки, а листя звіробою втрачають свій колір. Слідкуйте, щоб там була хороша вентиляція. Часто рослини сушать на горищах, балконах, під навісами або в сараях. Для прискорення процесу можна розташувати решітки з травою над варильною поверхнею на кухні.
Готовність перевіряється згинанням стебел. Вони повинні ламатися з хрускотом. Якщо цього не відбувається, доведеться продовжувати сушити.
У духовці
Час сушіння: 2-3 години.
Якщо погода дощова, то можна підстьобнути процес сушіння, щоб зібрана трав не пропала.
- Застелите листи пергаментом.
- Викладіть поверх нього гілки звіробою в один шар. Намагайтеся, щоб вони не сильно перекривали один одного.
- Нагрійте до температури 35-40 °. Сушіть з відкритими дверцятами. Зазор для електроплит повинен становити 4-5 сантиметрів, а для газових – 15-20 сантиметрів.
- Прогрійте траву 1 годину, остудіть, переворушити.
- Повторіть процедуру потрібну кількість разів.
Якщо ви не до кінця просушіть сировину, його доведеться досушувати на повітрі протягом 6-12 годин.
У електросушарці
Час сушіння: 3-4 години.
Якщо обладнання не має терморегулятора і в ньому не передбачено спеціального режиму «Трави», то від такої сушки краще відмовитися.
- Викладіть пагони на решітки.
- Встановіть температуру не більше 35 -40 ° С або відповідний режим.
- Щогодини міняйте місцями решітки.
Слідкуйте, щоб рослини не пересохли, але і не залишилися недосушеними. Вище температуру піднімати не можна, інакше більшість корисних речовин буде знищено.
Як зберігати траву
Правильно зберегти сушку не менш важливо, ніж її підготувати. Термін зберігання сухої трави становить 36 місяців при дотриманні всіх правил.
- Картонні коробки.
- Полотняні або лляні мішечки.
- Паперові пакети.
- Скляні або керамічні банки.
- Дерев’яні короби.
Пластикові контейнери або поліетиленові пакети краще не використовувати для сушеного звіробою. У них він швидко запріє і протухне. У глибоку заморозку його теж не відправляють, адже він втратить левову частку користі. Кімната для зберігання сушіння повинна бути сухою і добре провітрюватися. Бажано, щоб на продукт не потрапляли прямі сонячні промені.
Досвідчені заготівельники кажуть, що краще подрібнити траву перед відправкою на зберігання. Так він буде займати менше місця і спростить розрахунок дозування при заварюванні чаю. Найпростіше «нашаткувати» сировину ножицями або садовим секатором. Можна скористатися кавомолки або блендером, але тоді воно буде занадто дрібним, немов порох, що утруднить проціджування.
Сушений звіробій: правильне застосування
Як сушити і зберігати звіробій ми вже розібралися, залишилося з’ясувати, як його застосовувати. У народній медицині його використовують для нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту, підвищення імунітету, зняття депресії, боротьби з безсонням. Він знімає навіть найсильніші спазми внутрішніх органів, налагоджує внутрішню секрецію, усуває хронічні головні болі і мігрені, з нього роблять безліч цілющих засобів.
- Мазі і притирання.
- Компреси.
- Маски.
- Обгортання.
- Масло.
- Настоянки (спиртові та водні).
- Відвари.
Стандартний рецепт чаю: 1 столова ложка сухої сировини на 0.5 літра окропу. Проваріть 10-15 хвилин і, закривши кришкою, щільно укутайте теплою тканиною (рушником, пуховою хусткою). Залиште настоюватися як мінімум на годину.
За допомогою звіробою лікують довго не загоюються рани і не проходить кашель. Крім усього, він допоможе забарвити шерсть, шовк і інші натуральні тканини в жовтий або помаранчевий колір.