Як і чому я пристрастився до морквяного чаю. Розповім у цій статті
Якщо попросити будь-якого зустрічного придумати асоціацію до слова морква, то чай точно буде не в лідерах. Я проводив таке опитування серед своїх знайомих і в першій десятці частіше за інших опинялися слова: сік, любов, пюре, дитина, борщ (суп), кролик (заєць), овоч, сніговик, город (грядка) і чомусь навіть капуста. Можете спробувати і переконатися, що це приблизно так. Давайте ж виправимо несправедливість по відношенню до цього чудового, смачного і цілющого напою, підвищимо трохи його рейтинг. Тим більше, що для його приготування можна спокійно їхати у відпустку. У більшості господинь морква завжди під руками.
Морквяний чай пили завжди.
На користь морквяного чаю грає і той факт, що це – споконвічно напій, що має давню історію. Відомо, що звичайний чай в нас з’явився порівняно недавно за історичними мірками, приблизно в XVI столітті. До цього наші предки пили відвари і настої різних трав, сушених плодів і коренеплодів. І у інших народів такі напої завжди були в пошані. Наприклад, в мусульманській кухні можна знайти не один рецепт заварювання моркви. Різні трав’яні збори, перероблені жолуді, ячмінь, цикорій можна і сьогодні побачити на прилавках. Ті, хто стоять на позиціях народного лікування, часто називають напої з них так само чаєм. Хоча в строгому розумінні це не зовсім так чи зовсім не так. Я ж з Вашого дозволу буду берегти традиції, що склалися.
У чому ж переваги морквяного чаю?
Чашечка цілющого напою.
Досить відкрити будь-який довідник з дієтології і перед Вами постане цілий список корисних властивостей морквяного чаю. Якісь зміни можна відчути буквально, на другий день прийому, якість трохи пізніше. Наприклад, колір обличчя перетвориться дуже скоро. Навіть ті, у кого воно було занадто блідим, отримають, так званий, морквяний загар навіть взимку. Але це тільки один приклад. Ось подивіться, який широкий спектр позитивного впливу ми отримуємо від корисних речовин, що містяться в напої :
- Настої з морквини часто використовують для терапії легенів і бронхів.
- Зміцнення імунної системи. Регулярне вживання такого напою допомагає посилити опірність організму до вірусних інфекцій.
- Корисні властивості морквяного чаю позначаються і на загальному самопочутті. Ті, хто регулярно його п’є, відзначають приплив бадьорості та енергії.
- Виведення з організму токсинів і очищення крові.
- Поліпшення зору.
- Користь для шкіри – вона стає м’якою і чистою.
- Зміцнення коренів волосся, надання їм блиску.
- Сприятливий вплив на стан травної системи. Чай стимулює апетит, усуває підвищене газоутворення і позбавляє від закрепів.
- Профілактика простатиту.
- Зниження артеріального тиску.
Є й деякі застереження, наприклад, що стосуються індивідуальної непереносимості (алергія на моркву), вагітності та хронічних захворювань. Тому для гарантії безпеки слід проконсультуватися у лікаря.
Як заготовити моркву для чаю?
Звичайно, в наш час існують високотехнологічні пристрої обробки і заготовки моркви. Це і соковижималки, і електричні сушарки, і пристрої для пастеризації, консервації, морозильні камери. Але все-таки, немає нічого простішого звичайної натуральної сушки. До речі, моркву я вирощую на своїй грядці, а для підвищення врожайності використовую натуральний гумус. Це ще одна перевага на користь майбутнього морквяного чаю. А натуральний продукт, без використання хімії (загусники, консервантів і стабілізаторів) – це те, до чого потрібно прагнути.
Закриваю герметично для захисту від вологи.
На початку осені сушу моркву на дрібній сітці під променями сонця. Іноді натираю для прискорення процесу, але частіше розвішую нарізані кружечки в тіні на дроті, подібно до грибів. Правда, є один нюанс. Якщо шматочки великі в діаметрі, вони будуть з’їжджати вниз по провисшій нитці, склеюватися і загнивати в місцях зіткнення. Щоб цього не сталося, я використовую мідний дріт, попередньо накручену спіраллю і розтягнуту між точками закріплення. Потім кружечки моркви обережно надрізаю, щоб не розкололися і чіпляю рівномірно по всій довжині. Сохне довго, кілька днів, але я і не поспішаю. Перед вживанням обов’язково промиваю, щоб видалити пилюку.
На такому дроті часточки тримаються добре.
Якщо Ви вирішили сушити морквину в печі (духовці), то не варто сильно старатися. Інакше вона придбає коричневий колір, як кажуть фахівці, закарамелізується. Ви це відчуєте не тільки на смак, але і на запах: морквина почне по-іншому пахнути – слідкувати карамельно. За смаком питво вже зовсім не схоже на морквяний чай. В цьому випадку краще її використовувати для настоювання на міцні напої. Коньяк – НЕ коньяк, але щось в цьому роді отримаєте.
Як я пристрастився до морквяного чаю?
До пори до часу я до моркви ставився байдуже. Коренеплід, як коренеплід, не гірше і не краще за інших. Однак, моє заняття кроликами допомогло подивитися на нього під іншим кутом. Я став помічати, що мої тваринки не тільки з полюванням поглинають моркву і бадилля від неї, а й ніколи не страждають від їх переїдання. Скільки б не з’їли, ніяких розладів або здуття. Скажу більше, навіть прихворілі починають видужувати. Почав, копати – літературу. Виявилося, важливу роль в цьому відіграє бета-каротин, якого в моркви дуже багато. Саме то слово походить від латинського – carota, що перекладається, як «морква».
Тому частину своєї ділянки виділив для моркви, хоча виростити її досить клопітно. І насіння дуже дрібні, важко розподіляються і розрядити потрібно вручну, зігнувшись у три погибелі, причому два рази, мінімум, за літо. Але це того варте. Тепер у мене завжди під рукою своя, екологічно чиста морква і відповідно, цілющий морквяний продукт для заварювання чаю.
Як заварювати морквяний чай?
Чай можна заварювати як зі свіжої моркви, так і з сушеної. Мені більше подобається другий варіант. Хоча смак практично нічим не відрізняється, зате не потрібно кожного разу перед чаюванням займатися чищенням і натиранням (нарізуванням) коренеплоду. Один раз добре постарався, а потім просто діставай з баночки, заварюй і отримуй задоволення. У ній зберігаються всі корисні властивості. Дієтологи так само радять заварювати і морквяне бадилля, але я її використовую виключно як корм для своїх кроликів.
При заварюванні немає якихось особливих нюансів. Все як зазвичай. Обдаємо окропом чайник для заварювання і засипаємо в нього сушену моркву, заливаємо окропом. Важливо дотримати норму. Так, на півлітра окропу потрібно взяти 3 столові ложки сушеної стружки. Якщо використовуєте нарізану кружальцями, орієнтуйтеся на цю ж норму, але вже за вагою. Накриваємо чайник кришкою і наполягаємо не менше півгодини. Залишається тільки процідити через ситечко. Після цього чай можна підсолодити, додати цукру або меду, покласти лимон, додати молока, в тому числі згущеного. Але це на любителя.
Норма споживання морквяного чаю.
Не варто сильно захоплюватися таким напоєм. Ми ж знаємо приклади, коли одні і ті ж ліки можуть бути рятівним або згубним в залежності від кількості випитого. Так само і тут. Дієтологи не радять приймати більше однієї чашки морквяного чаю в день. Інакше, Ваш морквяний загар може перейти в нездорову жовтушність шкіри і тоді доведеться якийсь час відмовитися від цілющого чаю.
Зате помірне регулярне вживання напою буде оптимальним варіантом. У сезон вірусних захворювань морквяний чай дозволить зміцнити свій імунітет особливо, якщо додати в нього трохи плодів шипшини або (в тому числі засушених) листя чорної смородини. Втім, тема листяних і трав’яних зборів такою великою, що заслуговує на окрему розмову.
УВАГА! Дана стаття несе інформативний характер, якщо є будь-які проблеми зі здоров’ям, обов’язково зверніться до лікаря!