Чому жовтіє листя у перців в теплиці і як з цим боротися

Здорові рослини виглядають міцними, листя у них насичено-зеленого кольору. Коли жовтіють листя перцю в теплиці, городники починають переживати і шукати причину. Дуже важливо своєчасно зрозуміти, чому так відбувається, і вирішити проблему.

Чому жовтіє листя у перців в теплиці: основні причини

Пожовтіння листя городніх культур називається хлорозом. З таким явищем городникам доводиться стикатися постійно. Якщо рослини відчувають себе не комфортно, їм не вистачає харчування, вони негайно реагують на це, їх зовнішній вигляд змінюється.

Якщо листя перцю пожовкли, значить, середовище, в якому вони ростуть, їм не підходить. Причина може полягати в наступному:

 • Непридатний температурний режим. Перці є теплолюбними рослинами. При температурі + 12 ° C і нижче вони перестають засвоювати харчування, мінеральні речовини. Саме тому не варто висаджувати їх у теплицю занадто рано, якщо вона не опалюється. Краще трохи почекати.
 • Мало світла. Потрібно мати у своєму розпорядженні теплицю на освітлених ділянках. Якщо парник варто в тіні, рослинами мало світла, процес фотосинтезу порушується, внаслідок чого і доводиться спостерігати пожовтіння листя.
 • Надмірний або недостатній полив. Перець любить воду, тому сильне пересихання земляного кома в процесі вирощування неприпустимо. Нижні листя в даному випадку починають жовтіти, самі рослини виглядають млявими. При надмірному поливі нижнє листя жовтіє, з’являються коричневі плями.
 • Брак харчування. Перці дуже люблять родючий грунт. Якщо грунт їм не підходить або не вистачає якогось мікроелемента, рослини негайно відреагують на це зміною кольору листя.

На замітку!

Якщо пожовкли тільки самі нижні листочки, а решта виглядають здоровими, найімовірніше, на попередньому етапі вегетації виникли проблеми з неусвоєння поживних речовин або з переохолодженням. Можна просто обірвати ці листя і не турбуватися.

Брак мікроелементів проявляється по-різному. Візуально можна визначити, чого саме не вистачає рослині з пожовклим листям. Для це слід орієнтуватися на таблицю:

Мікроелемент Ознаки нестачі
Азот Перець дрібніє, виглядає ослабленим, погано росте. Пожовтіння листя починається з прожилок.
Калій пожовтіння листя починається з країв. В основному змінюється колір верхньої листової пластини. Спочатку краю жовтіють, а потім стають коричневими, сохнуть. Дефіцит калію зустрічається на піщаних ґрунтах.
Кальцій Жовтіють в основному молоді листочки. Вони бліднуть, виглядають хворим.
Залізо Недолік цього елемента проявляється хлороз верхніх і нижніх листя перцю. Жовті плями з’являються між прожилками.
Марганець На нижніх листках між прожилками з’являються плями жовто-коричневого кольору. Листя стає строкатим.

Пожовтіння листя може бути пов’язане і з грибковими, бактеріальними, вірусними захворюваннями. Перець може бути заражений чорною ніжкою, септоріозом, сухий або бурою плямистістю, сірою гниллю, склеротініоз або фітофторозом, Вертіциллезному або фузаріозним прив’яданням.

На хворих рослинах завжди є і інші ознаки, крім пожовтіння листя. Як правило, можна розгледіти поразку стебла, плями на листі, сірий наліт (якщо заражені грибком). Якщо причина пожовтіння полягає в атаці шкідниками, комах можна розгледіти візуально. Як правило, вони живуть на нижній частині листя, забирають харчування у рослини, тим самим гальмуючи його розвиток. При атаці комах на листках часто утворюються дірки.

Що робити при пожовтінні листя перцю

Якщо листя перцю пожовкли, потрібно постаратися визначити причину. В першу чергу варто звернути увагу на агротехніку. Якщо ґрунт дуже сухий, потрібно негайно полити посадки і згодом робити це регулярно. Перезволоження теж не повинно бути.

Коли повітря і ґрунт в теплиці НЕ прогрілися, можна спробувати встановити додаткове укриття або на день включати обігрівач, а на ніч щільно закривати двері та кватирки. Проблему з нестачею світла можна вирішити за допомогою зняття з теплиці затінюють сіток, видалення з ділянки старих дерев.

Чим обробити перець в теплиці

При виявленні такої проблеми відразу виникає питання про те, що робити, ніж підгодувати або обробити перець. Якщо істотних помилок в агротехніці виявити не вдалося, найімовірніше, проблема в нестачі поживних речовин. Для внесення харчування, поповнення дефіцитів мікроелементів, а також для лікування рослин від грибкових інфекцій, від нашестя комах допустимо використовувати хімічні препарати або народні засоби.

Хімічні препарати

Якщо уважно подивитися на листя перцю, можна визначити, чого саме рослині не вистачає. Недостатньо активне зростання, пожовтіння прожилок вказує на дефіцит азоту. Часто з цим доводиться стикатися в першій половині вегетації. Для заповнення дефіциту можна удобрити рослини нітроамофоски або сульфат амонію. 1 ст. л. будь-якого препарату потрібно розчинити в 10 л води. Під кожну рослину необхідно вилити по 1 л розчину.

На замітку!

Перед внесенням добрив грядку бажано полити чистою водою.

Азот особливо необхідний перцям до початку цвітіння. Коли починають формуватися бутони, рослини активно витрачають калій. Його нестача теж може проявлятися пожовтінням листя. Цей елемент потрібен, коли плоди починають дозрівати. Заповнити недолік можна шляхом внесення калійної солі (1 ст. Л. На 10 л води, по 0,5 л на кожну рослину).

Дефіцит бору можна заповнити шляхом обприскування перців борною кислотою (1 г на 1 л води). Така підгодівля не тільки усуває пожовтіння, але і сприяє кращому зав’язування плодів. У магазинах можна придбати і інші препарати з вмістом бору, наприклад Ультрамагбор.

Дефіцит кальцію можна заповнити шляхом поливу крейдяним молочком. Якщо складно зрозуміти, чого саме не вистачає рослинам. можна підгодувати їх комплексними добривами. Мінеральні склади, призначені для перців або томатів, а також універсальні допомагають вирішити проблему. Використовувати їх потрібно відповідно до інструкцій. Бажано підгодовувати перці 1-2 рази на місяць.

Якщо причина пожовтіння листя полягає в ураженні грибковими інфекціями (на листках і стеблах плями, сірий наліт), потрібно використовувати біопрепарати: Фітоспорін, Триходерма, Алірін, Гамаір. Коли такі обробки не допомагають, можна перейти на системні фунгіциди, що містять мідь (Хорус, Хом). Але ці препарати більш шкідливі, у них є період очікування.

Від комах допоможуть інсектициди: Актара, Актеллік. Обробити рослини в теплиці потрібно одноразово. Якщо буде потрібно, можна повторити обприскування, але тільки через 2 тижні. Дані препарати не є повністю безпечними, у них є період очікування.

Народні засоби

Якщо немає бажання користуватися хімічними препаратами, можна застосовувати і народні засоби. Наприклад, для заповнення дефіциту мікроелементів можна підгодувати перці рибної або кістковим борошном (по 1 ст. Л. На кожну рослину). Засіб можна попередньо розчинити у воді або посипати навколо кожного куща перцю, а потім полити посадки. Дефіцит кальцію, фосфору допомагає заповнити деревна зола – 1 стакан слід залити 1 л окропу, розмішати, а потім довести обсяг до 10 л, додавши ще води. Під кожен кущ потрібно вилити по 1 л розчину.

З грибковими захворюваннями допомагає впоратися обробка молочною сироваткою з додаванням йоду. На 1 л молочного продукту має припадати 15 крапель йоду. Цим розчином варто обприскувати перці 1 раз в 10 днів.

Від шкідників допомагає зелене мило. Потрібно розвести препарат по інструкції про обробити посадки. Хороший ефект дає і обприскування часниковим розчином. Запах часнику відлякує шкідників. Деякі городники посипають кущі золою, що теж дає ефект.

Заходи профілактики

Проблеми, пов’язані з вирощуванням перцю, завжди легше запобігти, ніж вирішити. Щоб не стикатися з пожовтіння листя і хворобами, дефіцитами, що викликають такий дефект, варто дотримуватися профілактичні заходи:

 • не давати розсаді перцю переростати в стаканчиках (коли рослині не вистачає живлення, листя жовтіє);
 • висаджувати розсаду в теплицю тільки після того, як в ній встановиться температура не менше 15 градусів вдень;
 • дотримуватися режиму поливу;
 • своєчасно обробляти посадки Фітоспорін, триходермин в якості профілактики грибкових захворювань;
 • провітрювати теплицю, щоб в ній не було дуже волого;
 • мульчувати ґрунт навколо перців соломою або скошеною травою.

На замітку!

Мульчування соломою не тільки допомагає запобігти випаровування вологи, а й захищає рослини від грибкових інфекцій, так як в ній активно розмножується сінна паличка

Рекомендації досвідчених городників

При вирощуванні перців буває корисно прислухатися до порад досвідчених городників. Це дозволить уникнути помилок. До найпоширеніших рекомендацій відносять:

 1. Якщо в теплиці холодно, особливо по ночах, можна додатково накривати перець агроматеріалом. Допомагає і дуже простий спосіб з розстановкою по теплиці відер з водою. Днем рідина нагрівається, а ввечері, вночі, віддає тепло, підвищуючи температуру повітря на декілька градусів.
 2. Пожовклі нижнє листя потрібно обривати. Вони вже не виконують свою функцію.
 3. Все листя до розвилки можна сміливо видаляти. Це стимулює рясне цвітіння.
 4. Восени бажано внести в ґрунт комплексне добриво, щоб в наступному сезоні не було проблем з нестачею харчування.
 5. Профілактику грибкових захворювань краще починати якомога раніше, вже через 2 тижні після висадки розсади в ґрунт.

Пожовтіння листя у перців в теплиці може бути викликано різними причинами: помилками в догляді, зараженням грибковими інфекціями, ураженням шкідниками. Важливо своєчасно виявити причину таких змін і негайно відреагувати. Це допоможе усунути проблему і отримати хороший урожай.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал