Вершинна гниль – поширене захворювання, що вражає різні культури. Перець – не виняток. Оскільки збудником захворювання не є патогенні мікроорганізми, навіть міцна, здорова розсада, опинившись на грядці, може бути уражена гниллю. Але на відміну від кореневої, спричиненої грибком, цю хворобу можна вилікувати. Головне – визначити її на початкових етапах розвитку, в чому і допоможуть фото.
З яких причин виникає верхова гниль на перці в теплиці
Вершинна гниль, яку часто називають хворобою жаркого літа, виникає не через ураження рослин патогенними мікроорганізмами. Це фізіологічне захворювання. У теплицях його провокують щадні умови вирощування перцю. Крім того, ризик розвитку вершинної гнилизни зростає, коли на вулиці встановлюється спекотна і сонячна погода.
В такі дні сонячні промені, проникаючи через полікарбонатне або скляне покриття теплиці, ще більш інтенсивно діють на рослини. Починається інтенсивне випаровування вологи з ґрунту, повітря розжарюється. Коренева система і надземна частина овочевих рослин страждають від перегріву, що призводить до розвитку захворювання.
Поряд з жаркою погодою є й інші причини. Основні перераховані в таблиці:
Найменування | Опис |
Дефіцит доступного кальцію | Хоча мікроелемента в ґрунті багато, він знаходиться в погано доступною для рослин формі. А тієї кількості, що вони засвоїли, не вистачає для надходження в кінчики, оскільки кальцій з центрального пагона направляється спочатку до листя, потім до квітів і зав’язі |
Надлишок азоту | В результаті порушується обмін речовин, плоди формуються із запізненням, деформуються і стають уразливими перед гниллю |
Пошкодження кореневої системи | Також негативно позначається на засвоєнні поживних елементів. Через травмування коренів рослини відчувають кальцьове голодування |
На замітку!
Вершинна гниль – не причина появи інфекції, а наслідок. У хворих рослин слабкий імунітет, який не здатний протистояти патогенів.
Ознаки вершинної гнилизни
Якщо у томатів прояви захворювання відповідають його назві, то на перцях гниль частіше розвивається з боків. На поверхні з’являються хаотично розкидані плями. Під тонкою шкіркою в цих місцях накопичується волога. Спочатку може здатися, що овочеві культури через дефіцит вологи в ґрунті і повітрі, як суккулентниє рослини, запасаються рідиною, щоб вижити.
Поступово області стають більше і зливаються. Через деякий час шкірка підсихає, набуваючи бурого або навіть чорного забарвлення. Структура стінки плоду змінюється, вона грубіє, стає зморшкуватою. Смакові і товарні якості погіршуються. Уражені гниллю плоди не зберігаються, їх не рекомендують використовувати для консервації.
Що робити при появі вершинної гнилизни на перцях
При перших проявах слід скорегувати заходи щодо догляду. Врятувати рослини допоможе тільки комплексний підхід, який включає наступні заходи:
- кальцієві підгодівлі кореневих способом (кальцій повинен бути в легкодоступною для рослин формі);
- обробка кущів по листу;
- оздоровлення ґрунту;
- виключення переливів і пересушування ґрунту (полив повинен бути відкоректований);
- захист рослин від активних сонячних променів.
Для підгодівлі використовують кальцієву селітру. У цьому хімічному добриві елемент вивільняється швидко, чого не можна сказати про інші агрохімікати. Тому їх використання при розвитку вершинної гнилизни недоцільно і неефективно. Для підготовки робочої рідини беруть 10-15 г засобу і розводять в 10 л води. Норма витрати залежить від віку рослин: для молодого куща – 1 л, для дорослого – 3-5 л.
Як боротися з вершинної гниллю на перцях
Підібрати засіб для боротьби із захворюванням допоможе правильне визначення причин, що спровокували розвиток хвороби. У випадку з кальцієвим голодуванням ефективні підживлення кальцієвої селітрою. Щоб підвищити дієвість, способи внесення добрива чергують – кореневої з позакореневого.
Хімічні препарати
В якості альтернативи використовують комплексні склади, в які також включена кальцієва селітра, але доданий ще і вуглекислий калій. Кожного засобу беруть по 2 ст. л. і розводять у відрі води. Норма витрати при кореневому методі – 1 ст. під кожен кущ. Розчин можна застосовувати і для обробок по листу. Норма витрати залишається аналогічною.
Після поліпшення, коли розвиток захворювання загальмується, скасовувати подібні обробки не варто. Доцільніше зробити їх профілактичними заходами. Підживлення проводять з наступною частотою: з початку росту плодів 1-2 рази в тиждень кущі обприскують 1% розчином хлористого кальцію або кальцієвої селітри.
У запущених формах на допомогу прийдуть медьсодержащі препарати. Швидкий результат демонструють:
- бордоською рідиною;
- хлорокись міді;
- «ХОМ»;
- «Купрозан».
На замітку!
«Фітоспорін» – універсальний препарат фунгіцидної дії для лікування різних гнилій, в тому числі вершинної. Він бореться не тільки з нею, а й знищує супутні інфекції.
Народні засоби
Хімічні препарати ефективніші, але вони небезпечні для людини. До того ж вимагають фінансових витрат. Альтернатива – народні способи захисту. Однак до їх використання доцільно вдаватися на ранніх стадіях розвитку хвороби.
Є декілька популярних засобів. Рецепти приготування:
- Молочний розчин. 1 л молока вливають в відро, доливають до повного чистої теплою водою. Раз в тиждень засобом обприскують уражені рослини. Досить 2-3 процедур, щоб загальмувати розвиток захворювання на початковій стадії.
- Крейдяна суспензія. В 1 л води розводять 2 ст. л. крейди. Цією сумішшю поливають хворий кущ.
Щоб в робочому розчині не залишалося грудочок, крейда попередньо товчуть. Воду використовують теплу.
Біологічні засоби
Найбільш ефективний спосіб боротьби – посадка сортів, стійких до захворювань. Найпопулярніші:
- «Агатовскій» – урожайний сорт для теплиць і відкритого грунту, що демонструє стійкість до температурних перепадів;
- «Чудо дерево» – продуктивний гібрид, здатний рясно плодоносити навіть при дефіциті освітлення;
- «Ерошка» – толерантний до захворювання сорт, здатний давати по 16 плодів з куща.
Але вибір стійкого до вершинної гнилизни сорту не означає відмову від підгодівлі. Внесення кальцію залишається обов’язковою умовою, оскільки він бере участь у всіх процесах фотосинтезу. При його дефіциті розраховувати на великий і якісний урожай не доводиться.
Методи профілактики
Вилікувати захворювання куди складніше, ніж не допустити його розвитку. Профілактика вершинної гнилизни досить проста і полягає в дотриманні правил по догляду. Вони можуть вимагати коригування в залежності від агрокліматичних особливостей регіону і локальних погодних умов.
Є список вірних прийомів, які вбережуть перці в теплиці від хвороби:
- Підтримувати вологість повітря в теплиці на рівні 60%.
- Регулярно провітрювати посадки.
- Стежити за температурою, щоб вона днем не опускалася нижче +20 і не піднімалася вище + 22 ° С.
- Систематично зволожувати грядки, не допускаючи пересихання ґрунту і переливу. Оптимальна частота – раз в тиждень. Якщо на вулиці затяжна спека, водні процедури проводять частіше. У прохолодну погоду, навпаки, інтервал між поливами збільшують. Відсутність системи в цьому питанні підвищує ризик розвитку хвороби.
- Акуратно рихлити ґрунт, не зачіпаючи кореневу систему.
- Підгодовувати мікроелементами. Товчена яєчна шкаралупа – джерело кальцію, який часто використовують в профілактиці хвороби. Порошок з шкарлупок вносять в лунки, коли висаджують сіянці в теплицю.
- Восени вапнувати ґрунт під перець. На 1 відро суміші – 1 ст. л. крейди або доломітового борошна.
- Періодично мульчувати землю, щоб зберегти вологу на оптимальному рівні.
Ще одна обов’язкова умова – купувати здорове насіння і дезінфікувати їх перед посадкою.
Вершинна гниль призводить до зупинки росту перців, від чого сильно страждає врожайність. Щоб зібрати велику кількість якісних плодів, слід суворо дотримуватися агротехніку вирощування перців і постійно відстежувати фітосанітарний стан посадок.