Коли, як і чим обробляти яблуні навесні 2022 року від хвороб і шкідників

Зміст

Хороший і смачний урожай яблук неможливий без обробки яблунь навесні від хвороб і шкідників. Це один з найперших етапів на шляху до вирощування якісних плодів, тому його важливість переоцінити просто неможливо.

Як часто і буває в догляді за всіма культурними рослинами, обробка яблунь – процес нескладний, але зі своїми тонкощами і характерними рисами.

Коли можна обробляти яблуні від шкідників

У всіх регіонах весняні обробки стартують в березні, максимум початку квітня. Дуже важливо тільки дочекатися сходу снігу, температури не менш + 5 ° С, після чого приступати до першого обприскування по голих гілках.

Коли обробляти яблуні в 2022 році за місячним календарем

Деякі садівники для весняних обробок керуються також місячним календарем.

Коли краще проводити процедуру в 2022 році

Розглянемо по місяцях, коли краще проводити обробку від шкідників і хвороб .

Березень

В 2022 році в березні кращими днями для обробки садових дерев будуть: 3-8, 17-18, 22-23 і 30-31 березня .

Квітень

В квітні краще займатися яблунями: в 1-5, 14, 18-19, 25-26 числах.

Травень

І в травні: 1-2, 22-25, 27-29 числа.

Несприятливі дні, щоб обробляти дерева за місячним календарем

Кілька слів про несприятливий часу для проведення агротехнічного заходу.

У березні

В березні не рекомендується обробляти яблуні: 12, 13, 14 числа, а також 28-го.

Квітень

Несприятливими днями квітня є: 11-13 і 27 числа.

Травень

У травні не рекомендується обробляти сад: в 10-12 і 26 числах.

Етапи обробки яблунь навесні від хвороб

У різних регіонах до весняної обробці приступають по-різному, але у всіх випадках фахівці сходяться на думці, що потрібно зробити не менше 4 обробок яблунь до моменту формування зав’язі. Коли майбутні плоди зав’язалися, застосовувати різні препарати проти шкідників вже не варто.

Відповідно, виділяють:

 • Обробку по голих гілках.
 • Обробку по зеленій кроні;
 • Обробку по рожевому цвітінню.
 • Обробку по починається зав’язі.

Жодним етапом нехтувати не рекомендується, так як саме стільки обробок необхідно в зв’язку з різним часом виходу шкідників з зимової сплячки і активно виявляються грибкових уражень теж в різні періоди весни.

Особливості проведення обробки яблуневих дерев

Початкова весняна обробка яблуням потрібно, коли повністю зійде сніг, температура не опускатиметься нижче + 5 ° С, а нирки ще не встигли набрякнути.

Саме ця весняна обробка по голих гілках допомагає позбутися від більшої частини спор грибків, які як раз починають робити свій негативний вплив на яблуні з першим теплом.

Найбільшим попитом у дачників користується мідний купорос – простий і доступний засіб з високою ефективністю.

Повторне обприскування яблунь

Наступне обприскування звичайно проводиться через два тижні після першій весняній обробки. На вулиці в цьому час вже повинна встоятися температура близько +15 С.

Основу обробки в цей період повинні становити засоби з інсектицидними і одночасно фунгіцидними властивостями. Перші будуть ефективно боротися з різними шкідниками, які як раз активно пробуджуються від сплячки і завдають шкоди культурним рослинам. Другі, як і раніше справляються з різними грибковими захворюваннями, що теж важливо для якості майбутніх плодів.

Найбільш небезпечний з шкідників в цей період яблуневий квіткоїд. Комаха відкладає яйця в серцевині квітки, після чого личинки надалі з’їдають краю зав’язі і висмоктують з яблуні соки.

Тут особливу увагу слід звертати покупним препаратів. Досить ефективна також бордоська рідина (1%).

Коли обробляти яблуні в третій раз навесні

Третя обробка буде потрібно в той момент, коли вже сформований повноцінний бутон, але він ще не повністю розкрився. Як правило, в цей раз народними або слабкими засобами не обійтися – доведеться використовувати покупні інсектициди і фунгіциди.

Сама обробка теж проводиться рясно, так як вона є однією з найголовніших навесні. Потрібно добре обприскати яблуні, гілки, бутони, стовбур, а також пролити ґрунт на 1 метр від стовбура. Нерідко рекомендується обробляти і рослини, кущі, траву біля яблунь, щоб шкідники і хвороби незабаром після обробки не повернулися назад.

Найбільшу небезпеку в цей весняний період представляє плодожерка, відкладає яйця біля бутонів. Якщо їй не протистояти, у уражених яблунь буде багато падалиці та червивих плодів низької якості.

Четверта, остання весняна обробка яблунь

Четверту обробку роблять уже не всі, але вона необхідна, якщо на ділянці активні шкідники і є хворіють інфекціями сусідні рослини.

Застосовувати четверту обробку потрібно по зав’язі, коли закінчено цвітіння і на місці бутонів з’являються маленькі плоди. Обробляти сумішами з інсектицидів і фунгіцидів (наприклад, дуже поширена суміш: 2 г «Актари» і 2 м «швидкої» на стандартне відро).

Дуже важливий момент: такі обробки зазвичай проводять після заходу сонця, щоб не нашкодити запилюють комахами.

Особливості обробки яблунь навесні в залежності від місяця

Будь-яка обробка яблунь навесні від хвороб і шкідників має власний строгий «звід правил».

 • Так, жоден садівник НЕ буде обробляти яблуні біологічними препаратами після цвітіння, в момент активного формування плодів.
 • Для кожного процесу обробки потрібно вибирати суху, маловітряна погоду.
 • Все обробки починаються тільки з того моменту, коли на вулиці стабільна температура не менше + 5 ° С.
 • важливе значення відіграють розпилювачі – для яблунь важливо наносити розчини максимально рівномірно, покриваючи поверхню стовбура, гілок, листя.

Якщо дотримуватися цих принципів, то весняна обробка яблунь від хвороб і шкідників стане не просто турботою, а саме ефективною дією в боротьбі за урожай.

Березень

На цей час зазвичай у всіх регіонах доводиться обробка по голих гілках (зійшов сніг, температура вище 0 ° с).

Часто мідного купоросу або бордоською рідини буде вистачати з головою.

Квітень

На цей місяць припадає друга обробка, в якій найважливіше значення відіграє боротьба з шкідниками.

Все більшого значення здобувають не народні методи або слабкі препарати, а професійні: «Фуфарон», «Біном», «Дітокс» і ін .

Травень

На останній весняний місяць припадають останні обробки від хвороб і шкідників. Тут важливо встигнути зробити їх до того моменту, як з’являться зав’язі.

У травні прийнято використовувати інсектициди, які ефективні в першу чергу проти попелиці, квіткоїда, яблуневої молі.

Чим краще обробляти яблуні навесні

Весняна обробка яблунь від хвороб і шкідників можлива з використанням безлічі препаратів, а також за допомогою добре вивчених народних засобів.

Які препарати підходять для весняної обробки яблунь

У продажу можна знайти багато засобів, потрібних для яблунь навесні. Всі вони поділяються на два великі класи: інсектициди (проти комах-шкідників) і фунгіциди (проти грибкових і інфекційних уражень).

Інсектициди

Кілька слів про ефективну боротьбу з паразитами.

 • Конфідор. Він є сильнодійний препаратом і зарекомендував себе в універсальній боротьбі з усіма шкідниками садових культур. Розбавляється в пропорції 1 г на відро.
 • Калліпсо. Ефективний і універсальний інсектицид для боротьби відразу з декількома шкідниками яблунь навесні. Розбавляють 2 мл на відро води.
 • Інта-Вир. Наноситься в пропорції 100 г на кожні 500м2 площі ділянки. Ефективний в боротьбі з комахами на різних стадіях їх розвитку.

Фунгіциди

Фітоспорін. Поширений фунгіцид, який показує високу ефективність проти комплексу грибкових захворювань. Засіб розводять в пропорції 5 г на відро води.

Інсектофунгіциди

До препаратів цієї групи (інсектофунгициди) звертаються часто через те, що вони універсальні, дозволяють одній обробкою позбутися і від комах, і від хвороб.

Мідний купорос – найпростіше і надійне засіб, що застосовується поколіннями садівників. Розводять 300 г речовини на відро води і обробляють яблуні повністю.

 • Бордосская рідина. Ще один засіб, який легко купити і просто розвести. Теж 300 г на відро води.
 • Аміачна селітра. Той же ефект дає і аміачна селітра, ось тільки її розводити потрібно не більше 60 г на кожне відро води.
 • ДНОК. Дуже ефективний, але агресивний засіб. Його взагалі рекомендується застосовувати тільки раз в три роки і строго до появи на яблунях нирок навесні. Концентрація 50 г на відро води.

Обробка народними засобами

Безумовно, для обробки яблунь навесні від хвороб і шкідників деякі застосовують і народні методи. Вони теж підтвердили свою ефективність і заслужили згадки про себе.

Сіль

Як ради прийміть до відома, що краще сіль розчиняється в теплій воді. Тому візьміть 1 кг звичайної кухонної солі і додайте її в відро трохи підігрітої води.

Таким сольовим розчином треба обприскати всі яблуні по листу, стовбуру, гілкам. Після цього на поверхні дерев утворюється плівка, крізь яку складно пробитися спорах грибкових захворювань. Тому сольовий розчин можна вважати замінником покупних фунгіцидів.

Недолік тільки один – засіб легко змивається опадами.

Дегтярне мило

Досить відомий спосіб обробки яблунь навесні від хвороб і шкідників з використанням дігтярне мила. Воно має різким запахом, який відлякує комах. У найпершу чергу – тлю. Також, віднадить від яблунь мурах.

Але і це не єдиний ефект. Мило також сприяє відновленню тканин на яблуні. Ви побачите, що пошкодження на листі і «ранки» стовбура швидше затягуються.

Для приготування розчину 2 шматка мила натирають на крупній тертці, а потім додають в 2 л води і домагаються повного розчинення. Таким чином виходить густе дігтярне мило, яке пізніше розчиняють в пропорції 2 одержані літра на 10 літрове відро води. Отриманий концентрат пізніше ще розбавляють в пропорції 1 л концентрату на 10 л чистої води. І вже цим розчином через розпилювач обробляють яблуні з перервами між обробками в 2-3 тижні.

Солярка

Своє дію на шкідників і хвороби в саду надасть звичайна солярка. Комах вона відлякає своїм запахом, а також зупинить гнильні процеси на деревах.

На замітку. Безумовно, в чистому вигляді солярку не застосовують, а розбавляють в пропорції 0,5 л на 10 л води.

Застосовувати засіб можна самої ранньої весни, коли ще немає утворилися нирок.

Як визначити різних шкідників яблунь

Зазвичай садівники не тільки застосовують 3-4 обробки яблунь навесні, але і візуально оцінюють, проти яких хвороб або шкідників потрібно боротися тут і зараз. І тоді підбирають необхідний препарат.

На замітку. Також розглянемо найбільш часті захворювання.

Моніліоз

Досить часто яблуні страждають від моніліозу або плодової гнилі – захворювання, що має грибкове походження. Воно активно розвивається саме у весняний період, в разі підвищеної вологості на ділянці.

Спори розносять бджоли, тому грибок заноситься легко.

В цьому випадку потрібно позбавлятися від самих уражених гілок і листя ( їх спалюють), а дерева і навколишні їх чагарники, траву обробляють сильнодійними засобами: «Хурус», «Топсин», «Абіга Пік».

Грибок

Як правило, грибки найактивніше розвиваються на місці обламаних гілок, необроблених спилов. Потрапляючи всередину стовбура, вони утворюють дупла.

Звільняються від грибків найчастіше мідним купоросом. Спочатку зачищають уражене місце до здорової деревини, після чого обприскують сумішшю. А спиляти краще відразу обробляти садовим варом.

Бактеріальний опік

Це захворювання нерідко є наслідком невилікуваного монилиоза. В уражені ділянки дерева і згниває плодів потрапляють хвороботворні бактерії, які негативно впливають на тканини садових дерев.

При такому захворюванні уражені ділянки необхідно видалити і спалити, а що залишилися обробити фунгіцидом.

Ті ж дії застосовують при інших бактеріальних і вірусних ураженнях: Відьмина мітла, зірчасту розтріскування, мозаїка.

Як і чим обприскувати яблуні в залежності від шкідників

Є також і конкретний план дій проти певних шкідників.

Комахи-шкідники

Проти всіх комах доведеться використовувати інсектициди. Тільки покупні препарати будуть найбільш ефективні проти типових яблуневих шкідників: попелиці, листовійки, короїд, квіткоїда, плодожерки, кліщів.

Найчастіше застосовують «Фуфанон» або «Актеллік».

І тільки для профілактики допускається використовувати звичайну сечовину.

Гризуни

Для яблунь небезпеку становлять польові миші. Всього кілька гризунів під’їдають кору біля основи дерева і порушують циркуляцію його соків.

Якщо помічено безліч мишей в саду, то підстава стовбура необхідно обмотати твердим матеріалом. Багато хто віддає перевагу розрізаним пластикових пляшках, які одночасно і слизькі, і тверді. Миші НЕ прогризуть пластик і вище не піднімуться.

Часті помилки

Іноді обробка яблунь навесні проти хвороб і шкідників може кілька нашкодити. Через недосвідченість деякі садівники:

 • Починають завчасно, тому перші препарати вже змиті опадами або тане снігом, а перші комахи і грибки не зустрічається відсічі.
 • Чи не дотримуються термінів обробок – між ними має бути 2-3 тижні.
 • Вибирають неправильну концентрацію засобу (квіти, зав’язі і плоди можна навіть спалити).
 • Вчасно не закінчують весняні обробки – після появи плодів вже не можна застосовувати інсектициди і фунгіциди.

Відповіді на часті питання

Чи можна обійтися взагалі без обробки яблунь навесні від хвороб і шкідників?

Деякі так і роблять, але в такому випадку яблуні точно будуть дивуватися шкідниками і хворіти, а урожай виявиться «диким».

Коли проводити найпершу обробку яблунь?

По голих гілках, як можна раніше. Два головні вимоги: вже немає снігу і на вулиці температура + 5 ° С.

Коли обробляти інсектицидами і фунгіцидами вже не можна?

Після появи перших плодів з зав’язі (кінець травня – початок червня).

Висновок

Виходить так, що обробка яблунь навесні від хвороб і шкідників – в принципі, не те щоб обов’язкова завдання, але важлива. Без неї садові дерева точно будуть піддаватися атакам комах, стануть менш стійкі до захворювань. А значить, буде гірше врожайність.

З іншого боку, цілком зрозуміло, що кожна весняна обробка дивно проста. Можна обійтися і народними засобами, і покупними препаратами, які продаються в будь-якому магазині. Ефект не змусить себе довго чекати – у яблунь сформується захист проти несприятливих факторів, і вони зможуть все літо і осінь направити свої сили тільки в зростання, формування плодів.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал