Як і коли сіяти кабачки в 2024 році на розсаду і у відкритий грунт за місячним календарем

Кабачки в Україні можна садити, як на розсаду, так і відразу у відкритий грунт. Але важливо дотримуватися вимог місячного календаря.

Кабачки – корисні овочі, які можна вирощувати в усіх регіонах. Вони невибагливі і не вимагають до себе багато уваги. Але, щоб зібрати великий урожай кабачків, важливо забезпечити культурі правильний догляд.

У яких випадках вирощують кабачки через розсаду

Вирощувати кабачки розсадним способом треба в регіонах з прохолодним літом. Інакше рослини будуть погано проростати у відкритому грунті, і врожай буде пізно і не дуже рясним.

Ще вирощують культуру розсадним способом, якщо потрібно зібрати плоди на 3-4 тижні раніше, ніж зазвичай.

Коли кабачки краще сіяти у відкритий грунт

Садити кабачки безпосередньо у відкритий грунт необхідно в регіонах з теплою зимою і раннім літом. Також садити овочі відразу на грядку можна в центральних і північних регіонах країни, якщо хочеться збирати урожай плодів аж до осені.

Як вибрати відповідний сорт кабачків

Селекціонерами виведено чимало сортів кабачків, які відрізняються смаком і розміром плодів, врожайністю і терміном дозрівання.

При виборі того чи іншого різновиду варто дотримуватися таких вказівок:

  • Для вирощування в серверних і центральних регіонах варто купувати сорти вітчизняної селекції. Вони більш стійкі до несприятливих погодних умов і встигають визрівати за коротке літо. Популярні сорти: Аеронавт, Білий, Водоспад, Янтар, Зебра.
  • Сорти іноземної селекції відрізняються кращим товарним виглядом, відмінною лежкістю і стійкістю до транспортування. Але вони погано переносять несприятливі погодні умови, і підходять для вирощування тільки в південних регіонах з м’яким кліматом. Вибирати краще з таких сортів: Іскандер, Геновезе, Вайт Буш, Ясмін і Гольда.
  • Більшої врожайністю мають гібриди, які продаються з позначкою F Але такі сорти незберігають сортові ознаки після повторної посадки, так що зібрати з них якісний посадковий матеріал не вийде. Кращими гібридами визнані: Нефрит F1, Помаранчеве диво F1, Немчіновскій F1, Білогір’я F1.
  • Сорти розрізняються за ступенем опиляемості. При вирощуванні в теплиці краще вибирати партенокарпические різновиди. Вони зав’язують плоди навіть без участі комах. До них відносяться: Кавілі, Медуза, Партенон.
  • Деякі сорти мають підвищену морозостійкість, і вони ідеально підходять для вирощування на півночі країни. До таких різновидів відносять: жовтоплідного, Фараон, Сангрум F

Як визначити оптимальний час для посадки кабачків

Час посіву залежить від місячного календаря, а також від того, чи будуть овочі вирощуватися розсадним способом, або їх висадять відразу на город.

Визначаємо час для посадки кабачків на розсаду

Сіяти кабачки на розсаду можна не раніше, ніж за 30-35 днів до пересадки сіянців у відкритий грунт або в теплицю.

Визначаємо час висадки в відкритий грунт

Кабачки – теплолюбні культури, і садити їх у відкритий грунт можна, коли встановиться тепла погода і зникне ризик нічних заморозків. В середньому, висівати овочі можна не раніше, ніж температура повітря встановиться на позначці + 18 … + 24 ° C.

ДОВІДКА! Кабачки проростуть при температурі +8 … + 10 ° C. Але в таких прохолодних умовах рослини можуть загинути, або вони будуть погано розвиватися, частіше хворіти, а відтак їхні врожайність значно знизиться.

Коли садити кабачки в 2024 році за місячним календарем, сприятливі дні

Згідно з місячним календарем в 2024 році є чимало сприятливих днів для посіву кабачків. І якщо провести захід в один з них, то сіянці вийдуть більш сильними і стійкими до несприятливих погодних умов.

В подальшому вони принесуть максимальний урожай.

Березень

Висівати кабачки бажано з середини місяця, коли місяць починає рости. Кращі дні місячного календаря: 13, 14, 18,19 квітня.

Травень

Для посіву кабачків або висадки розсади у відкритий грунт вважаються такі дні місячного календаря на травень : 12, 15, 16, 17, 25 травня.

Червень

У цьому місяці сприятливі наступні дні: 11, 12, 13, 21, 22.

Коли сіяти кабачки в 2024 році за місячним календарем не варто

Садити кабачки можна в серп і молодик, і небажано проводити захід, коли місяць знаходиться в знаку Водолія.

У весняно-літній сезон несприятливими для посадки овочів стануть такі дні місячного календаря:

  • 5-7, 12, 27 квітня;
  • 3, 4, 11, 26, 31 травня;
  • 10, 24, 27, 28 червня.

Як садити насіння кабачків на розсаду

Щоб виростити розсаду кабачків, знадобиться підготувати зерна, і придбати субстрат з певним складом.

Підготовка насіння

Щоб підвищити схожість насіння, їх важливо заздалегідь підготувати. І зробити це можна такими способами:

  • Надіслати на нижню полицю холодильника на 14 год. Перед посівом потримати посадковий матеріал при кімнатній температурі 10-12 год.
  • Насіння залити теплою водою на 24 ч. Посадковий матеріал викласти в марлю, складену в 2-3 шари. Полив водою, витримувати насіння при температурі +23 ° C протягом 3 днів.
  • Посадковий матеріал залити розчином «циркону» або «Епін». Наполягати протягом 24 год.

Грунт і ємності

Садити кабачки на розсаду краще в індивідуальні ємності, так як рослина не переносить пікіровку. Підійдуть пластикові стакани або невеликі горщики, але вони повинні мати дренажні отвори.

Грунт краще використовувати універсальний, з поміткою «Для розсади». Можна зробити субстрат самостійно, змішавши дернової грунт з перегноєм, торфом і тирсою (2: 2: 5: 1).

ОБЕРЕЖНО! Субстрат необхідно знезаразити, щоб запобігти зараженню розсади хворобами і шкідниками. Для цього субстрат знадобиться прожарити в духовці, потримати над парою або пролити розчином марганцівки.

Як садити кабачки

Садять за такою інструкції:

  1. Ємності заповнити поживним грунтом, не доходячи до краю на 2 см.
  2. Поверхня ґрунту розрівняти, зволожити, і висадити в неї насіння на глибину в 2 см. Якщо садити пророслі зерна, то їх розміщують денцем з паростком вниз.
  3. Горщики накрити склом або прозорою плівкою, і поставити в місце, з температурою в +22 ° C.

Поки зерна не проклюнуться, потрібно щодня провітрювати теплицю і знімати конденсат за потребою. Ще знадобиться збризкувати грунт теплою водою з розпилювача, не допускаючи його пересихання.

Як доглядати за розсадою кабачків після сходів

Коли з’являться перші паростки, укриття потрібно зняти, а сіянці перенести на добре освітлене місце. І перший тиждень біля них необхідно підтримувати температуру в межах + 15 … + 18 ° C. Потім розсаду можна перенести в більш тепле приміщення.

Ще паросткам кабачків знадобиться забезпечити такий догляд:

  • Поливати сіянці потрібно регулярно, як тільки підсохне верхній шар грунту. Для зрошення використовувати тільки відстояну воду кімнатної температури.
  • Підгодувати розсаду слід, як тільки їй виповниться 10 днів. Використовувати для цього слабкий розчин коров’яку (1:10). На кожен сіянець достатньо 50 мл добрива. Повторно підгодувати рослини потрібно ще через 7 днів. Внести комплексне мінеральне добриво, наприклад, нітрофоску (1 ч. л. На 1 л води). Кожному сіянці достатньо 100 мл підгодівлі.

Також розсаді важливо забезпечити хороше освітлення. Для цього тримати її краще біля південного або східного вікна. Якщо це неможливо, то знадобиться встановити біля сіянців фітолампи.

Як садити розсаду на грядку

Садити сіянці кабачків у відкритий грунт потрібно за таким алгоритмом:

  1. Викопати ямки з розмірами 15 * 15 см. Між ними витримати дистанцію в 1 м.
  2. Рослини дістати з ємностей, намагаючись не руйнувати земляний кому, і встановити по центру заглиблень.
  3. Порожнечі заповнити грунтом, заглубив сіянці до перших сім’ядольних листків.
  4. Грядку рясно полити теплою водою і вкрити нетканим матеріалом, щоб запобігти вимерзання розсади.

Як правильно посадити кабачки у відкритий грунт

Грядку під кабачки потрібно готувати заздалегідь, бажано ще з осені. Для цього грунт на ділянці слід перекопати і внести в кожен кв. м по 100 г деревної золи, 10 кг компосту і 50 г суперфосфату. Висівати кабачки навесні слід за такою інструкції:

  1. Викопати лунки з глибиною в 3-4 см. Між заглибленнями дотримуватися дистанції в 70 см. Ширина міжрядь повинна досягати 50 см.
  2. Висадити в кожну лунку по 2-3 штучки, розміщуючи на ребро. Засипати поглиблення грунтом. Перед цим її змішують з перегноєм і золою (по 1 ст. л.)
  3. Посадку рясно полити водою кімнатної температури. Щоб в процесі не заглибити зерна, для зрошення потрібно використовувати дрібнодисперсний розпилювач.
  4. Поверхня грядки мульчувати сіном або скошеною травою. Але важливо, щоб мульча не закривала самі лунки, інакше через брак світла насіння будуть довго проростати.

УВАГА! Якщо є ризик зворотних заморозків, то краще накрити посадку нетканим матеріалом. Також над кожною лункою можна встановити пластикову пляшку (5-6 л) з обрізаним дном.

Особливості догляду за сходами кабачків в відкритому грунті

Догляд за кабачками складається з простих агротехнічних заходів:

  • Полив. Кабачки – вологолюбні рослини, і поливати їх слід, як тільки підсохне верхній шар грунту. В середньому, це відбувається кожні 7-10 днів. Воду для поливу слід попередньо прогрівати на сонці, інакше коріння рослин можуть загнити.
  • Проріджування грядок. Якщо в кожну лунку садити по 2-3 насінини, то потім доведеться прорідити посадки. І важливо залишити по одному, найсильнішому паростку.
  • Підгортання. Коли на рослинах утворюється по 4-5 справжніх листків, кущі потрібно підгорнути. Це спровокує зростання бічних коренів, що значно підвищить врожайність культури.
  • Розпушування. Після поливів або дощових опадів грунт на грядці необхідно розпушувати. Інакше на її поверхні утворюється кірка, що перекриває доступ повітря до коріння.

ВАЖЛИВО! Підгодовувати кабачки не потрібно. Але треба під час цвітіння залучити до них комах-запилювачів. Для цієї рослини знадобиться обприскати солодким розчином, приготувавши його з 10 л води, 100 г цукру і 2 г борної кислоти.

Часті помилки

Іноді кабачки не сходять або погано плодоносять. І це пов’язано з помилками вирощування:

  • Використання нежиттєздатного посадкового матеріалу. Насіння кабачків залишаються схожістю протягом 8 років, але тільки за умови правильного зберігання. І перед посівом краще попередньо пророщувати насіння на вологій тканині або серветці, щоб відразу відбракувати нежиттєздатні.
  • Рання посадка. Якщо температура вночі опускається нижче +12 ° C, то рослина може загинути.
  • Ненормований полив. При недостатньому поливі розсада культури погано розвивається. А надмірне зрошення призводить до загнивання насіння і сіянців.
  • Ненормована підгодівля. При нестачі або надлишку поживних речовин кабачки погано розвиваються, і не утворюють зав’язі.

Відповіді на часті питання

При вирощуванні кабачків можуть виникнути такі питання:

Як перевірити насіння на схожість?

Потрібно приготувати соляний розчин (50 г на 1 л), і, висипавши в нього посадковий матеріал, залишити на 15-20 хв. Схожістю будуть ті насіння, що опустяться на дно ємності.

Чи потрібно вкривати посадку плівкою?

Так, особливо в центральних і північних регіонах. Навіть невелике похолодання може погубити молоді кабачки, а плівкове укриття не дасть цьому відбутися.

Де краще садити кабачки?

Для вирощування овочів вибирають добре освітлені місця на південній або південно-східній стороні, захищені від вітру і протягів. Чи не підійде низина, заболочені ділянки.

Бажано вибирати місця, де раніше росли помідори, горох, цибуля, часник або капуста. Не можна висаджувати кабачки після гарбуза, огірків і патисонів. Якщо на ділянці грунт кислий, то необхідно попередньо внести в нього доломітове борошно, деревну золу або вапно-гідратного.

Висновок

Кабачки нескладно виростити на присадибній ділянці. І для цього досить підібрати для овочів гарне місце і провести посів у сприятливий день за місячним календарем. І, якщо забезпечити культурі мінімальний догляд, то можна буде зібрати хороший урожай смачних і корисних плодів.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал