Аромат французьких полів: як сушити лаванду

Найголовніше, що ми бажаємо отримати від сушки лаванди – це непередаваний аромат, однак його непросто зберегти, коли квіти вже зірвані. Ми пропонуємо найкращі способи, як сушити лаванду в домашніх умовах від досвідчених заготівельників, впоратися з якими зможе будь-хто.

Сушка лаванди своїми руками: вибір і підготовка сировини

 Лаванда

Цю рослину можна назвати унікальною, адже в її суцвіттях міститься такий набір ефірних масел, макро і мікроелементом, а також інших речовин, якого немає ні в чому іншому. Дуже важливо розібратися, як правильно засушити лаванду, щоб вона не обсипалася, і надовго зберегла свій аромат і корисні властивості. Трава відноситься до багатолітникам сімейства губоцвітих, дізнатися її нескладно по тонким довгастим листям і дрібним квітам, зібраним в колоски. Кольори їх можуть варіюватися від чисто-білого з блакитно-фіолетовим відливом, до блідо-рожевого або навіть пурпурного.

Лаванда є багаторічною рослиною, тому висмикувати стебла із землі, пошкоджуючи кореневу систему, не можна. У наступному році рослина може не оговтатися від шоку і не розпуститися. Якщо ж ви акуратно зрізає пагони з різних сторін кущів, то зможете багато років поспіль заготовлювати лаванду на одному і тому ж місці.

Збір сировини

Трояндова поле

Де шукати квіти

У дикій природі нашої країни лаванду можна зустріти тільки в південних регіонах і в Криму. Найчастіше її культивують в садах і парках, де вона досить добре приживається. Трава більше любить сонячні місця і сухий ґрунт, але виросте навіть в тіні або видолинку. Правда, великого врожаю квітів чи вдасться домогтися.

Не можна зрізати рослини, які ростуть у великих промислових об’єктів, залізничних ліній або автомобільних доріг. Небажано збирати її у великих звалищ, неподалік від тваринницьких ферм, на територіях, заражених радіонуклідами. Всі токсичні речовини активно вбираються травою, а тому можуть отруювати повітря в приміщенні, де знаходяться.

Коли зрізати лаванду для сушки

Правильний час збору квітів кожен визначає для себе, в залежності від того, для чого буде використана сушка. Період цвітіння починається у лаванди в середині або кінці червня, а закінчується у вересні або навіть в жовтні.

  • До початку цвітіння лаванду збирають для заготовки листя, які йдуть в їжу, використовуються в косметичних і медичних цілях.
  • Як тільки починають розпускатися бутони, можна засушити лаванду для букета. Тільки в цей період квіти щільно кріпляться до стебла і не обсипаються при сушці.
  • Коли колосок відцвітає наполовину або ще краще не дві третини, пора збирати лаванду в ароматичних цілях. Коробочки квітів містять максимальну кількість ефірних масел.

Якщо в чашечках почали дозрівати насіння лаванди, значить ви вже спізнилися зі збором, адже левова частка масел до того моменту розсіюється, і лаванда вже зовсім не так потужно пахне, як повинна. Крім того, вона набуває терпкий, гіркий, терпкий присмак, чому в кулінарії вже застосовуватися не може.

Як збирати сировину

 Збір лаванди

Навіть після того, як лаванда зацвіла, частина масел все ж зберігається в листі і пагонах. Зривати тільки коробочки незручно і довго. Тому рекомендується зрізати квіти разом зі стеблом, довжиною до 15-25 сантиметрів, в залежності від висоти рослини. Відразу ж можна акуратно підрізати сусідні пагони, формуючи майбутню форму куща на наступний рік.

Для збору краще вибрати сонячний, теплий день, коли не передбачається опади. Зрізати лаванду можна починати після того, як повністю просохне ранкова волога. Рвати квіти руками незручно, а зі стебел в цьому випадку випарується багато соку з ароматними оліями. Тому краще використовувати для заготівлі серп, садовий секатор, ножиці або гострий ніж.

Підготовка

Збираючись сушити лаванду для “саше”, букетів або чаю, не потрібно залишати зібрану сировину надовго без обробки. Якщо трава буде лежати купою більше 3-4 годин, в ній почне рости пліснява, вона може почати підгнивати. Тому її відразу ж потрібно перебрати, відсортувавши все непотрібне: пагони інших рослин, листя, сміття, переспілі квіти.

Перед збором квіти лаванди не миють, інакше вони якіснішим не просохнуть. Тому спочатку потрібно вибирати більш чисті рослини. Якщо стебла сильно забруднені, можна промити їх прямо на корені, що не зриваючи. Після цього, дочекавшись поки вся волога випарується, можна збирати урожай. Різати траву не прийнято, вона істотно втратить у запаху. Найчастіше її збирають для сушіння невеликими пучками по 10-20 пагонів, пов’язуючи ниткою.

Інструкції та поради: як засушити лаванду щоб вона не обсипалася

Існує кілька правильних способів сушки цієї ароматної трави. Вони відрізняються основними принципами, а також кінцевим результатом – якістю отриманої в результаті сухої лаванди.

На відкритому повітрі

 Аромат французьких полів : як сушити лаванду Час сушіння: 2-4 тижні.

 Сушка лаванди

Це найвірніший спосіб сушити ароматичні трави та інші рослини. Так в них збережеться найбільше ефірних масел.

На нитці

  • Натягніть мотузки, суворі нитки або волосінь в зручному місці. Можна прибити дерев’яні планки.
  • Розвісьте пахучі лавандові букети, головками донизу.
  • Щодня перевіряйте сушку, при потребі змінюючи пучки місцями, щоб поліпшити їх вентиляцію.

На папері

  • Застелите сита, піддони або листи, папером або тонкою тканиною.
  • Розкладіть квіти із стеблами в один шар.
  • Встановіть в місці з хорошою вентиляцією.
  • Двічі в день ворушити і перевертати сушку.

Для того щоб крім аромату квіти зберегли ще й свій відтінок, що особливо важливо для створення букетів, сушити їх потрібно в темряві. Досвідчені сушильники роблять це на горищі, попередньо відкривши всі слухові вікна і віддушини.

Можна поставити сушку на балкон, в сарай або під навіс, а можна навіть виставити на підвіконня. Однак врахуйте, що суцвіття стануть блідо-бузкового кольору, та й частина ароматичних речовин буде втрачена. Сушитися лаванда повинна не під прямими сонячними променями, а через скло, що затримує ультрафіолет.

У електросушарці або дегідратором

 Аромат французьких полів: як сушити лаванду Час сушіння: 6-8 годин.

 Сушка трав в сушарці

Такий варіант не можна назвати правильним або кращим. Однак, коли у вас дуже багато сировини, а місця для його розкладання або розвішування немає, тоді можна спробувати прискорити процес за допомогою побутової сушарки.

  • Покладіть гілочки лаванди на решітки в один шар.
  • Встановіть режим «Трави» або мінімально можливу температуру (30-35 ° С).
  • Щогодини вимикайте пристрій і міняйте решітки місцями, даючи їм повністю охолонути.

Вивчайте, що після такої сушки лаванда буде вже не такою ароматною, як при природному способі. Можна злегка недосушують траву, а потім дати їй «дійти» на відкритому повітрі.

Сушити лаванду в духовці можна. Це пристрій дуже складно відрегулювати, тому є ризик, що температура підніметься вище допустимих 35 ° С. Тоді трава втратить більшу частину ефірних олії, а разом з ними неповторний аромат, для отримання якого ми і піддаємо її сушінні.

Зберігання сухої лаванди

 Зберігання лаванди

Після того як сировину висушене, залишається з’ясувати, що робити з сушеної лавандою, коли вона повністю готова. Трава, що сушилася в підвішеному стані може так і залишатися. Потрібно просто замотати її тонкою тканиною або марлею, щоб захистити від комах. Однак при потребі можна використовувати іншу тару.

  • Полотняні або полотняні мішечки.
  • Паперові пакети.
  • Дерев’яні короби.
  • Картонні коробки.

Якщо потрібні тільки чашки квіток, тоді після сушки їх акуратно пальцями знімають зі стебел, а потім зсипають в підходящі ємності. Можна використовувати для зберігання ще й скляні або керамічні банки з шматочком тканини замість кришки.

Суха трава зберігає свої ароматичні та корисні властивості приблизно 10-12 місяців, а потім поступово починає втрачати їх. Приміщення для зберігання повинно бути сухим і темним, з малою кількістю пилу, яка може осідати на сушку.

Сушені квіти лаванди: застосування

Застосування лаванди

Ще одне важливе питання, як використовувати сушену лаванду. Протягом всієї людської історії спостерігається особливе ставлення до цієї рослини. У Стародавньому Єгипті вірили, що лавандова олія, доданий до рідини для бальзамування померлих, допоможе їм відшукати дорогу в загробний світ. Насправді трава володіє бактерицидний, протизапальний і дезінфікувальний ефектом. Але як сучасна людина може її використовувати?

  • Косметологія (креми, парфуми, аромати для чого завгодно).
  • Медицина (мазі, притирання, засоби від спазмів, заспокійливі).
  • Кулінарія (як ароматична добавки в різні страви).
  • Декорування (букети).
  • Дезінсекції (саше для шаф і комодів).

Лаванда має стійкий аромат, який не подобається комахою. Тому її з успіхом використовують для усунення платтяна молі. До того ж саше, укладене серед речей, не дасть їм придбати затхлий запах.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал