Самостійне приготування домашніх напоїв на ягідній основі дозволяє зберегти практично всі корисні речовини вихідного інгредієнта. Чорничний морс не тільки відмінно втамовує спрагу і відновлює сили, цей напій наповнює організм корисними вітамінами і мікроелементами.
Чим корисний морс з чорниці
Так як при приготуванні напою зі свіжих ягід немає тривалої термічної обробки, майже всі корисні речовини зберігаються. До складу входять вітаміни A, B1, C, E і PP. Серед мікроелементів виділяють калій, залізо, магній, кальцій, йод, селен і мідь. Готовий морс може похвалитися високим вмістом органічних кислот – яблучної, щавлевої і лимонної, а також великою кількістю дубильних речовин.
Важливо! У готовому продукті в великих кількостях містяться натуральні антиоксиданти флавоноїди – речовини, які гальмують процеси старіння.
Регулярне вживання напою сприяє зміцненню імунітету, нормалізації судинної і травної системи. Регулярне вживання чорничного морсу допомагає поліпшити гостроту зору. Включений до складу програм правильного харчування і різних дієт, він дозволяє скинути зайву вагу.
Щоб отримати максимальну користь і мінімізувати шкоду від чорничного морсу, необхідно суворо дотримуватися рекомендованих дозувань. Крім цього, існує кілька категорій людей, змушених відмовитися від його вживання. Сюди відносять діабетиків і людей, схильних до алергічних реакцій.
Чи можна чорничний морс при вагітності
Завдяки високій концентрації корисних речовин такий напій може дати організму матері цілий комплекс біодобавок. Що міститься у великих кількостях кальцій допомагає жінці подолати руйнування кісткових тканин. Потрібна концентрація цього елемента в організмі покращує розвиток скелета у плода.
Важливо! Надлишок кальцію здатний викликати ускладнення при пологах. Варто дотримуватися суворих рекомендацій щодо вживання.
Залізо, що міститься в готовому продукті, мінімізує наслідки анемії. Користь чорничного морсу також полягає в зниженні загального рівня стресу і нормалізації роботи нервової системи. Крім цього, він додає стійкості до простудних і вірусних захворювань.
Жінка повинна вводити продукти в свій раціон поетапно. Якщо при першому вживанні з’явилися ознаки нездужання або алергічної реакції, варто виключити морс з раціону. Максимальна можлива денна доза для вагітних жінок становить 400-500 мл розведеного з водою напою. Збільшення такої дози може викликати проблеми з нирками і погіршити загальний стан сечостатевої системи.
Як зробити чорничний морс в домашніх умовах
Для приготування якісного напою необхідно дуже відповідально підійти до вибору відповідних інгредієнтів. Для морсу найкраще підійдуть свіжі ягоди. Їх варто зібрати самостійно в місцях, віддалених від автодоріг і великих підприємств. Ягоди повинні бути стиглими і не мати слідів гнилі.
Важливо! Якщо немає можливості приготувати напій зі свіжих ягід, можна скористатися замороженими. У них також збережено більшість корисних властивостей і елементів. Важливо! Так як, готовий напій здатний окислити металеві поверхні, варто відмовитися від використання алюмінієвих ємностей і віддати перевагу скляній тарі.
Рецепти морсу на відміну від соку більш варіативні і можуть включати в себе велику кількість додаткових інгредієнтів, що поліпшують смак готового продукту. Найбільш популярними добавками вважаються мед, яблука і лимони. Зі спецій можна використовувати ваніль, бадьян і палички кориці.
Класичний рецепт чорничного морсу
Рецепт приготування чорничного морсу за традиційною технологією простий і не вимагає від господинь серйозних кулінарних навичок. Для нього потрібні добре помиті ягоди, цукор і чиста вода. Чорницю викладають в друшляк або металеве сито і перетирають до утворення соку. В середньому на 1 л води використовують 150 гр ягід і 150 гр цукру.
Одержаний сік і залишився в ситі макуха викладають в каструлю, заливають кип’яченою водою і доводять до кипіння. Варити необхідно 5-10 хвилин – більш тривале варіння зменшить підсумкову кількість вітамінів. Як тільки рідина злегка охолоне, в неї додають цукор і перемішують до повного розчинення. Готовий морс проціджують через складену в декілька шарів марлю, охолоджують і подають до столу.
Морс із заморожених ягід чорниці
Свіжу чорницю можна легко замінити замороженою. Перед приготуванням її навіть не потрібно розморожувати. Ягоди самі відтають в окропі і передадуть свій смак готового відвару.
Для його приготування потрібно:
- 2,5 л води;
- 500 гр замороженої чорниці;
- цукор за смаком.
В емальовану каструлю наливають воду і доводять її до кипіння. В окріп кидають чорницю і проварюють протягом 10-15 хвилин на середньому вогні. Лише після цього додають цукор за своїми смаковими потребам. Напій годі й проціджувати, залишивши в ньому ягоди.
Найпростіший рецепт чорничного морсу
Якщо немає часу на первинну обробку чорниці, можна скористатися найпростішим рецептом. Для цього ягоди просто заливають водою і ставлять на плиту. В середньому на 1 л води в такому разі використовують 200-300 гр свіжих ягід. Цукор застосовують до смаку – в середньому 150-200 гр на 1 л води.
Чорницю проварюють в киплячій воді 15 хвилин. Після цього каструлю знімають з вогню і злегка остуджують її вміст. Потім додають цукор і розмішують його до повного розчинення. Перед подачею морс рекомендують остудити.
Морс з чорниці з медом
Один з варіантів приготування напою, який традиційно подають в гарячому вигляді . Такий зігріваючий відвар відмінно відновлює сили і зміцнює ослаблений імунітет.
Для приготування потрібно:
- 2 л води;
- 400 гр чорниці;
- 4 ст. л. меду;
- 200 гр цукру;
- 4 яєчних жовтки.
Ягоди заливають водою і доводять до кипіння. Через 10 хвилин в них додають цукор і знімають з вогню. В окремій ємності змішують мед і яєчні жовтки до однорідної маси. Потім до них тонкою цівкою вливають готовий теплий морс, постійно перемішують, в гарячому вигляді подають до столу.
Як приготувати чорничний морс з лимоном і яблуками
Додавання лимона дозволяє краще стимулювати імунну систему в осінній і весняний період. Для приготування можна використовувати заморожену чорницю. Яблука найкраще вибрати кисло-солодкі, щоб їх смак гармоніював з іншими інгредієнтами.
Для приготування такого морсу потрібно:
- 200 гр чорниці;
- 2 невеликих яблука;
- 500 мл води;
- 2 ст. л. лимонного соку;
- цедра 1 лимона;
- 3 ч.л. цукру.
Яблука нарізають на часточки і викладають у велику каструлю разом з чорницею і лимонною цедрою. Фруктово-ягідну суміш заливають водою і доводять до кипіння. Після 5 хвилин варіння каструлю прибирають з вогню. Напій підсолоджують і додають в нього лимонний сік. Подавати можна як в гарячому, так і в холодному вигляді.
Рецепт чорничного морсу з корицею і бадьяном
Додавання спецій дозволяють значно поліпшити смак готового напою і дати йому неймовірний аромат. Поєднання яблука та бадьяна в невеликих кількостях дає чудовий збалансований морс.
Для його приготування використовують:
- 1,5 л води;
- 300 гр свіжої чорниці;
- 2 зірочки бадьяна;
- 1 паличку кориці;
- мед за смаком.
Ягоди заливають водою, додають бадьян і цілу паличку кориці. Рідину доводять до кипіння і варять протягом 10 хвилин. Одержаний морс підсолоджують медом. Найкраще подавати такий відвар в гарячому вигляді.
Морс з чорниці, з ваніллю і корицею
Ваніль і кориця – ідеальне доповнення до будь-якого гарячого напою. Неймовірний аромат підкорить навіть бувалих гурманів. Такий морс – ідеально зігріваючий засіб в прохолодні вечора.
Для його приготування використовують:
- 400 гр чорниці;
- 150 гр меду;
- 2 л кип’яченої води;
- 1 паличка кориці;
- щіпка ванілі.
Чорницю проварюють у воді протягом 10-15 хвилин разом з паличкою кориці. Потім в рідину додають мед і трохи ванілі. Ще не остиглий морс розливають по гуртках і подають до столу.
Приготування чорничного морсу в мультиварці
Готувати смачні напої в мультиварці дуже просто. Господині досить лише покласти всі інгредієнти в чашу, виставити програму і бажаний час. У підсумку можна отримати відмінний морс, смак якого ні в чому не поступиться приготовленого в каструлі варіанту.
На 2 л кип’яченої води використовують:
- 300 гр свіжої чорниці;
- 300 гр цукру;
- спеції за смаком;
- цедру одного лимона.
В чашу мультиварки викладають цукор, чорницю і лимонну цедру. Всі інгредієнти заливають водою. Чашу накривають і включають режим «Суп» на 20-30 хвилин. Готовий чорничний морс за бажанням фільтрують і подають в холодному вигляді.
Правила зберігання і прийому
Приготований будь-яким із способів морс має досить обмежені терміни зберігання. Його споживчі якості зберігаються протягом 3 діб з моменту приготування. При цьому він повинен зберігатися в холодильнику при температурі 4-6 градусів.
Важливо! Термін зберігання готового продукту можна продовжити до 2-3 місяців засукавши попередньо в стерилізовані банки під кришки.
Незважаючи на те що чорниця є гіпоалергенної ягодою, надмірне вживання напоїв на її основі може викликати гіпервітаміноз і інші негативні наслідки для організму. Лікарі радять обмежити максимальну денну дозу 2-3 склянками.
Висновок
Чорничний морс відмінно підійде любителям ягідних відварів. Залежно від кулінарних уподобань можна підібрати ідеально підходящий рецепт. При регулярному вживанні такого напою організм стане більш стійким до простудних і вірусних захворювань.