Деревна зола як добриво для городу, для яких рослин підходить

Мабуть, важко уявити ще більш доступну підгодівлю для саду та городу, як деревна зола або сажа. Часто навіть не варто питання, де її дістати. Адже після збору врожаю щоосені залишається сухе бадилля і трава. Їх можна спалювати, а що утворився попіл точково застосовувати на всьому городі.

Але свої секрети застосування деревного попелу в якості добрива обов’язково є. Адже якщо використовувати її необдумано, то можна і нашкодити.

Тому вам на допомогу ця стаття, в якій ви знайдете рецепти приготування добрив із золи, рекомендації по його правильному застосуванню, найбільш підходящі культури для обробки і багато чого ще корисного для себе.

Склад деревної золи

Деревна зола застосовувалася в якості підгодівлі для культурних рослин з давніх часів. Її склад досить точно називав ще Дмитро Іванович Менделєєв.

Сьогодні, звичайно, речовина вивчено набагато глибше. Воно складається з (на 100 гр.):

 • Кальцію карбонат – 17 мг;
 • Кальцію силікат – 17 мг;
 • Натрію ортофосфат – 15 мг;
 • Кальцію сульфат – 14 мг;
 • Калій – 13 мг;
 • Кальцію хлорид – 11 мг;
 • Магній – до 4 мг;
 • Натрію хлорид – до 1 мг.

А всього в складі налічується близько 30 мікроелементів, корисних для більшості рослин.

Це цікаво. У деревному попелі в чистому вигляді не міститься хлор – ще один плюс на користь його застосування в саду і на городі.

Якщо говорити спрощено, то, вибираючи для своєї ділянки деревну золу, можна орієнтуватися так:

 • у деревних листяних порід у складі попелу більше кальцію і різних його сполук.
 • Хвойні породи дерев багаті на вміст фосфору.
 • Трав’яні рослини, висушена бадилля та інший рослинний «сміття» рясніє калієм – продукти горіння в такому випадку можуть містити до 40% з’єднань цього елементу.

Для інформації. Багате всього по мікро і макроелементів у складі молоді гілки, солома, різні злакові. А біднішими і набагато: вугілля, торф.

Яку золу можна використовувати як добриво?

Без винятку будь-які залишки органічного походження не зашкодять культурним рослинам. Головне тільки не переборщити з дозуванням (всі, що більше 30 кг на сотку вважається вже шкідливою дозою).

Інша справа – продукт горіння побутового сміття, пластмаси, пластика тощо . Попіл від них природним чином отруїть ґрунт і призведе до відкладення в культурних рослинах важких металів та сполук.

Також, це добриво не рекомендують використовувати одночасно з іншими підгодівлею: на основі азоту, калію, фосфору, а ще з гноєм.

Коли можна підгодовувати рослини золою?

Зростаючі в саду і городі культури можна підгодовувати сажею або попелом на всьому протязі теплого сезону.

Вносити добрива можна вже з ранньої весни, розсипавши їх по території, а потім стандартно перекопавши ділянку.

Всю решту весну, а також все літо можна вносити золу в сухому стані або в складі розчинів з водою. Плодові дерева і кущі поливають під корінь. Квітучі обприскують повністю. Овочеві культури обробляють зверху, надземну частину, і дозовано поливають під корінь.

У період вегетації і плодоношення таке добриво може вноситися до 4-5 разів на рік.

Анітрохи не зашкодить деревна зола і при внесенні під зиму. Її також розкидають по ділянці перед перекопування. А зимуючі рослини, политі під корінь, отримають запас калію і фосфору, які допомагають краще переносити заморозки.

Види підгодівлі золою

Можна виділити лише два основних способу внесення підгодівлі з деревної золи:

 • в сухому стані;
 • в складі рідких сумішей.

Суха зола

Вносити попіл в звичайному своєму стані найпростіше. Єдина складність, з якою стикаються садівники, & # 8212; в такому випадку може не вистачити загальних запасів.

Для довідки. Деревна зола, що зберігається під відкритим небом і піддається впливу опадів, дуже швидко втрачає калій зі складу.

Сухі продукти горіння просто насипають під корінь рослин. Важливо тільки намагатися вносити приблизно рівні дозування кожного разу.

Процедуру найкраще провести перед черговим поливом.

Порада: так як не дуже зручно розсипати сухий попіл вручну, можна насипати його в капронову панчоху і потрусити над кожним оброблюваних рослиною. І економно вийде, і від шкідників позбудемося, і культура отримає одночасно позакореневе і кореневу підгодівлю.

У рідких сумішах

Цей спосіб найсильніше дозволяє витрачати золу саме економно і також рівномірно. Але доведеться готувати суміші заздалегідь. Хоч це зовсім неважко, певний час витрачається.

Не можна просто так засипати попіл в воду і так вносити добриво. Правильніше за все готувати настій.

Найпопулярніший і найпростіший рецепт:

 1. 10-літрове відро попелу потрібно всипати в бочку на 200 л. (Або у відповідних пропорціях менше: 1 л золи на 20 л води).
 2. Бочку залишають в теплі (на сонці) і кожен день помішують настій. Так 3 дня.
 3. Коли підійшли терміни, настій знову розбавляють з теплою водою в пропорції 1: 1 і обробляють рослини, або поливають їх.

Ще один спосіб, який дозволяє вивільнити більше мікро і макроелементів в склад добрива:

 1. Знадобиться залити золу окропом. В якості тари підійде залізне відро або каструля.
 2. На 10 л окропу потрібно використовувати 2 склянки золи.
 3. Наполягають суміш тиждень, кожен день помішують.

Настій з окропом через багатого складу по мікроелементам, краще застосовувати тільки в якості кореневого підживлення рослин. На відкриті ділянки кореня і рослин потрапляти не рекомендується.

Які рослини люблять золу як добриво?

Абсолютна більшість садового-городніх культур, плодових дерев, чагарників і квітучих рослин позитивно поставляться до підгодівлі деревною золою. Винятки зовсім рідкісні.

Розглянемо ключові елементи в складі деревного попелу і їх вплив на основні вирощувані культури в городі.

Елемент Основна користь Найбільший відгук на внесення елемента
Кальцій (і з’єднання) Благотворно впливає на нарощування зеленої маси, покращує обмін речовин між клітинами. Підвищує імунітет, опірність багатьом поширених хвороб. Огірки
Цибуля
Полуниця
яблуня
Виноград
Роза
Хризантеми
Троянди
Виноград
Фосфор Мікроелемент, позитивно позначається на формуванні кореневої системи, коренеплодів. Томати
Огірки
Гарбузи
Магній Сприяємо посиленому формуванню крохмалю. Картопля
Томати

До речі, деревна зола є природним калійним і фосфорним добривом. Її можна використовувати перед зимовим періодом для загартовування зимуючих рослин. Великим плюсом виглядає і те, що в ній зовсім немає азоту – цей елемент вкрай не рекомендується вносити під зиму.

Для яких рослин можна використовувати золу?

Так, є культури, які не рекомендується підгодовувати деревною золою ні в жодному разі.

 • Морква при такому «ударі» мікро і макроелементами, які в достатку є в складі деревної золи, виростає кострубатою, розгалуженою, дрібної. Морква взагалі нічим не рекомендується підгодовувати після посадки.
 • Чи не переносять попелясту підгодівлю і все болотні ягоди: журавлина, чорниця.
 • Не слід удобрювати золою гортензії і рододендрони, так як вони вважають за краще кислі ґрунти.

Як застосовувати золу в городі?

Для будь-якого препарату або добрива важливо знати нормальні дозування і спосіб застосування, щоб, по-перше, забезпечити максимальну ефективність, а по-друге, не нашкодити корисним рослинам.

Знаючи це, пам’ятайте, що:

Мірна тара Кількість, гр.
Столова ложка 6-7
Стакан 100 гр. або 200 мл
Півлітрова банка 250
Літрова банка 500
Відро (10 л) 5 000 (5 кг )

У вільному стані золу вносять, але роблять це обережно, точково, що не розсипаючи по всьому городу, а посипаючи біля коренів (не допускаючи прямого контакту з ними) і трохи захоплюючи поверхню листя, стебел.

в сухому стані її швидше додають в ґрунт при перекопуванні – так правильніше. При цьому:

 • Додають не більше 10 гр. (1,5 столові ложки) в лунку при посівної;
 • 150-200 гр. (Близько 1 склянки) на кожен квадратний метр при весняному або осінньому перекопуванні.

В інших випадках золу найчастіше розводять з водою і поливають розчином кущі, ґрунт під ними. Зразкова витрата в цьому випадку – 0,5 л на кожну рослину.

Використання золи в саду

Деревна зола обов’язково стане в нагоді і для догляду за квітковим садом або плодовими деревами.

До речі, при такому виборі рослини одночасно і підгодовуються, і несильно, але захищаються від деяких шкідників.

Виноградники і рожеві кущі найчастіше підгодовують розчином золи з водою (його наполягають не менше 72 годин). Вносять розбризкуванням, намагаючись повністю обробити кущ, листя, бутони квітів, ґрунт навколо. За сезон виконують до 4-5 таких підгодівлі.

Трохи інакше підгодовують плодові дерева і чагарники. Внесення золи їм потрібно не так часто, а приблизно раз в 3-4 року. Для цього роблять лунку де-небудь поруч зі стовбуром. У неї заливають розчин з 40 л води і 2-3 кг деревної золи. Після ямку засипають ґрунтом.

Для чагарників досить поливів під корінь розчином з 0,5 кг попелу і 10-15 л води.

Як підгодовувати кімнатні квіти золою?

Якщо в саду і городі деревною золою нашкодити рослинам практично неможливо, то в кімнатному квітникарстві це засіб застосовувати не рекомендується.

Тому що, якщо на відкритому ґрунті надлишки мікроелементів можуть вимиватися дощами, то в кімнаті – немає. Навіть невеликі дози можуть призвести до защелачиванню ґрунту, чому квітка цілком ймовірно скине листя і квітконоси.

Використання золи як фунгіцид

Цей вид добрива відмінно себе зарекомендував як простого натурального засобу, відлякує багатьох шкідників. Але на замітку – трохи більше ефективна сажа.

Зола – це білий або сірий, легкий попіл після згоряння дерева або сухих рослин. Сажа – чорні, грубі залишки горіння з крупинками непрогрітого матеріалу.

Найефективніше себе показують настої і відвари на основі продуктів горіння. Ними обробляють всі частини рослини і ґрунт поруч.

Від яких шкідників можна застосовувати золу?

Застосовують ж золу практично від будь-яких шкідників, так як це м’який засіб, здатне зашкодити самому рослині тільки в дуже великих концентраціях.

Чи не переносять запах деревної золи :

 • тля;
 • цибулева муха;
 • морквяна муха;
 • хрестоцвіті блішки;
 • листоїди;
 • гусениці;
 • довгоносики;
 • плодожерки;
 • колорадський жук;
 • дротяники;
 • нематоди.

А якщо бути до кінця точним – то в цей список можна включати практично всіх комах-шкідників.

Користь і шкода золи для рослин

Безумовно, деревна зола – не панацея від усіх бід на садовій ділянці . Однак у неї дійсно багато позитивних якостей і зовсім трохи негативного впливу.

Так, в очевидних плюсах ви переконаєтеся самі:

 • деревна зола підвищує якість врожаю, тому що збагачує мінеральний склад ґрунту;
 • природним чином розкислюють ґрунт;
 • з її допомогою виходить збільшити швидкість переробки органіки в ґрунті;
 • в складі міститься близько 30 корисних мікроелементів;
 • немає хлору;
 • мікроелементи легко засвоюються рослинами;
 • заодно виходить боротися зі шкідниками і деякими хворобами рослин;
 • має накопичувальний ефект і підвищує склад ґрунтів на 3-4 роки.

Але обережно. Деревною золою можна нашкодити:

 • надмірні дози призводять до защелачиванню ґрунтів;
 • помічено негативний вплив не тільки на шкідників, але і корисних живих організмів: наприклад, дощових черв’яків;
 • якщо в ґрунті і так багато калію, то внесена деревна зола здатна привести до скидання листя і в’янення квітів рослин;
 • надлишок кальцію (є в попелі) може привести до появи гіркуватого присмаку в плодах.

Крім того, не рекомендується застосовувати деревну золу з іншими добривами. Краще почекати кілька днів після її внесення в ґрунт або обробки рослин.

Часті помилки

 • Не всі чітко розуміють, що деревну золу вносять невеликими порціями .
 • Погано, коли використовують золу разом з азотистими, калійними, фосфорними підживлення.
 • Це добриво до кімнатних рослин не додається. В іншому випадку можна зіпсувати ґрунт.
 • Золу з паперової продукції: журналів, газет, книг – краще не використовувати для підживлення рослин. У чорнилі містяться небезпечні важкі з’єднання.
 • Найнебезпечніше наслідок – перекормка. Тому досить 4-5 підгодівлі цією речовиною в році.
 • Зберігати попіл і сажу краще в закритій тарі. Під відкритим небом з них стрімко вимивається один з головних мікроелементів – калій.

Відповіді на часті питання

Чи можна використовувати деревну золу на квітах в саду?

Так, можна. І підгодуйте рослини, і віджахнете частина шкідників.

Коли можна починати підживлення?

Ранньою весною перед скопуванням/оранкою ділянки. А потім вносити добриво допускається аж до настання холодів.

Чи можна змішувати попіл різних дерев і бадилля?

Звичайно. Набагато важливіше просто стежити за дозуванням.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал