Полуниця – щодо невибаглива садова культура, яка непогано себе почуває на всій території середньої смуги, а також в північних регіонах планети.
Незважаючи на оптимальні для полуниці кліматичні умови, які спостерігаються в більшості територій України, Росії і Білорусії, все ж доглядати за полуницею теж треба. Адже безпосередньо від уваги з боку людини сильно залежить якість майбутнього врожаю.
Особливості підживлення полуниці в червні
Підживлення полуниці – найважливіший етап, без якого рослина просто не може обійтися. Можна з упевненістю говорити, що взагалі без добрив будуть гідно плодоносити тільки зовсім молоді кущі, на перший, максимум другий рік життя. Якщо ж полуниці два, три і більше років, то підгодовувати її необхідно, інакше загальна врожайність і якість ягід незмінно будуть падати, поки культура не здичавіє.
З іншого боку, якість врожаю на старих кущах полуниці (на 4 рік життя і далі) завжди невисока. Змінити ситуацію не допоможе навіть ідеальна тактика підгодівлі. Тому ділянку полуниці рекомендується повністю оновлювати кожні 3-5 років.
Ідеальною стратегією внесення добрив для полуниці можна назвати 5 послідовних етапів протягом усього сезону. Починати підгодівлі слід вже ранньою весною, коли рослина ось-ось приходить до тями після холодного сезону. Закінчують внесення добрив в середині або навіть наприкінці осені, коли весь урожай повністю зібраний і закладаються нирки майбутніх плодів.
Підгодовування полуниці – не всі, що потрібно робити для ідеального врожаю. Не варто забувати про не менш важливих етапах: поливах, обрізку, розпушування ґрунту, боротьбі з бур’янами і шкідниками, мульчуванню, приховуванні кущів на зиму.
Як підживити перед цвітінням?
Не всі підживлюють полуницю ранньою весною. Зате майже всі точно починають активну підгодівлю прямо перед цвітінням.
Відомо, що цвітіння забирає у рослини майже стільки ж сил, скільки плодоношення. Саме тому садовим культурам слід допомагати, вчасно вносячи добрива.
У цей час для полуниці підійдуть комплексні мінеральні суміші. Але найважливіше, щоб в їх складі був калій – саме цей елемент покращує бутонізації полуниці, знижує кількість пустоцвітів.
Чим підживити під час цвітіння для зав’язі?
Наступний етап внесення добрив доводиться ближче до закінчення цвітіння. Зазвичай це трапляється на початку літа.
Головним помічником полуниці є бор. Цей елемент зменшить кількість пустоцвітів, а також добре позначиться на якості, імунітет, кількості майбутніх ягід.
Важлива особливість полягає в тому, що бор в складі різних сумішей повинен вноситися позакореневого способом, тобто «по листю». Іншими словами, він повинен потрапляти на зовнішні частини рослини: листя, суцвіття, вуса. Тому найзручніші способи для обробки – обприскувачем або віником.
На замітку. Підживлення полуниці позакореневими методами правильніше проводити вранці або ввечері, після заходу сонця. Обприскування днем призводить до того, що крапельки води за принципом лінзи підсилюють тепло сонячних променів, приводячи до виникнення на листках опіків.
Чи потрібно підгодовувати під час плодоношення?
Полуницю можна (але не обов’язково) підгодовувати в момент наливання ягід, а також в період активного плодоношення. Головне тільки не використовувати добрива з великим вмістом азоту (наприклад, сечовину, пташиний послід), так як вони погіршують смакові якості плодів.
Найкраще, щоб цей етап підживлення припадав на той момент, коли ягоди полуниці ще не почали червоніти.
Найчастіше садівники в цей час віддають перевагу розчину з коров’яку і води (1:10), але з обов’язковим додаванням туди звичайної деревної золи (близько 3-5 склянок).
Підживлення після збору врожаю
Остання підгодівля полуниці припадає на осінь, коли весь урожай ягід уже зібраний. Цей етап краще не пропускати, так як саме в цей час відбувається формування більшості нирок, з яких на наступний сезон будуть з’являтися квіти, а потім зав’язі і плоди. До того ж, осіння підгодівля допоможе рослині краще пережити зимові морози.
В ЯКОСТІ ДОДАТКОВОГО ЗАХОДУ для поліпшення зимостійкості полуниці, можна порекомендувати щорічний вологозарядні полив. Він потрібен приблизно за 2-3 тижні до перших морозів (кінець жовтня – початок листопада в залежності від клімату) для того, щоб загартувати кореневу систему рослин.
Різні добрива, які можна використовувати для полуниці
Добрив для полуниці може застосовуватися досить багато. Умовно всі з них можна розбити на органічні і мінеральні. Іноді окремо виділяються органомінеральні і народні засоби.
Органічні
- Кращим органічним добривом для полуниці вважається коров’як – коров’ячий гній. Його необхідно вносити ранньою весною, до цвітіння. Оптимальна пропорція – 2-3 кг гною на 10 л води. Після цього отриману суміш потрібно настояти не менше 3-4 годин і поливати з розрахунком 1 л на кожен кущ полуниці.
- Ще один органічний джерело азоту для рослин – пташиний послід. Але з ним потрібно бути акуратніше, так як гній від птиці приблизно в 10 разів сильніше коров’ячого. З цієї причини його розводять в пропорції 1: 1 з теплою водою і наполягають близько тижня. У чистому вигляді настій застосовувати не можна ні в якому разі. Настій потрібно ще раз розвести в пропорції 1 л на 15 л чистої води. І тільки потім вносять в пропорції 1 л на кожен кущ.
УВАГА! Добриво з пташиного посліду не повинно потрапляти на листя.
- Сечовина – найвідоміше органічне добриво, що містить в білих гранулах до 50% азоту. Для полуниці використовують розчин, засинаючи на 10 л води 2 ст. ложки добрива. Перед внесенням в ґрунт, потрібно ретельно розмішати розчин і переконатися, що все гранули розчинилися. Оптимальна норма – 0,5 л на кущ.
Мінеральні
- Багата за складом мінералів суміш – калійна сіль, розведена у воді. По-перше, в ній буде безліч мінералів (крім калію – фосфор, азот і т.д.). По-друге, це засіб є, часто зустрічається у продажу.
Калійну сіль можна використовувати в розведеному з водою стані (1-2 ст. Ложки на 10 л води). Однак більшість садівників рекомендують додавати в цю Підкормові суміш ще нітроамофос (плюс приблизно 2 ст. Ложки). Таким чином виходить підвищити вміст в добриві азоту.
Суміш вноситься під корінь, в зразковому співвідношенні: 0,5 л на кущ.
- Борна кислота застосовується для обробок ділянки з полуницею в момент активного цвітіння і утворення зав’язі. Суміш готується з 2 гр. борної кислоти, розведених в 10 л води. Вода обов’язково повинна бути теплою, по температурі не менше, ніж температура на вулиці, так як бор випадає в осад у холодній воді.
Борні добрива потрібно обробляти всі зовнішні частини рослин.
Органомінеральні
- Найвідоміший варіант – суміш з розведеного коров’ячого гною з водою (пропорція 1:10), доданого в неї нітроаммофоса (1 ст. Ложка) і декількох склянок деревної золи. Розчин повинен настоятися не менш доби перед внесенням на ділянку (ця підгодівля коренева, зразкове співвідношення – 1 л на кущ).
Застосовувати суміш можна ранньою весною, а також в період дозрівання ягід.
- діамофос – комплексне мінеральне добриво для використання навесні і влітку (восени вносити не можна через великий вміст в ньому азоту).
Потрібно удобрити ділянку в співвідношенні: 1 ст. ложка підгодівлі на кожен квадратний метр.
Натуральні стимулятори
- Куплені гумінові добрива (Гумі, Біогумус і аналоги). Містять в складі багатий мінеральний комплекс і органіку. Для полуниці застосовуються відповідно до інструкції від виробника.
- Гумі-Омі суміш з великим вмістом фосфору і калію – підійде для використання перед холодним сезоном. Вносити її потрібно в міжряддя, а не під кущі.
Кореневі підгодівлі
Здебільшого, все підгодівлі полуниці виробляються кореневих способом – тобто ділянку поливають або розкидають гранули під кущі, в міжряддя. До них можна віднести:
- коров’як;
- пташиний гній;
- сечовина;
- калійна сіль;
- суперфосфат.
Позакореневе підживлення
У випадку з полуницею, позакореневого підживлення можна вважати тільки внесення борної кислоти (нею обробляються зовнішні частини кущів).
А ось народні способи підгодовування, навпаки, майже суцільно позакореневе:
- зола;
- дріжджі (подробиці застосування цього засобу в нашій статті) ;
- молочна продукція (кефір, вершки, сметана);
- йод.
Підживлення народними засобами
- Деревна зола – один з найвідоміших і простих способів підживлення полуниці. Найкраще її розсипати на ділянці перед настанням холодів, так як в золі багато калію і фосфору.
Зазвичай золу просівають, щоб добре її подрібнити. У нормі намагаються вносити в ґрунт не менше 5 ст. на 1 м2 ділянки з полуницею. Після всієї процедури, ґрунт пухка і перемішується з золою, щоб легкі фракції не розносилися вітром.
Золу також можна використовувати разом з гноєм.
- Іноді замість мульчі (соломи, бадилля, тирси) полуниця вкривається невеликим шаром перегною або компосту (до 3 см). Таким чином виходить вбити відразу двох зайців: заповнити мінеральний склад ґрунту, утеплити ділянку на зиму (але тільки в регіонах з відносно нехолодну зимами).
- Слабкий розчин йоду (не більш як 5 крапель на 10 л. Води, інакше можна обпалити листя) підійде для обробки полуниці обприскувачем перед цвітінням. Цей елемент збагатить мінеральний склад ягід, але цікавий тим, що ефективно проганяє шкідників. Подробиці в нашій статті «Йод для полуниці: правда і вигадка».
- Нерідко полуницю підгодовують кисломолочними продуктами. Цей спосіб допомагає кілька закислити ґрунт (а ця культура тим краще себе почуває, ніж кислі ґрунт). Зразкова пропорція 1: 3.
- Нашатир. Про те, як використовувати це народний засіб докладно розказано в статті «Нашатирний спирт для полуниці – засіб подвійної дії».
Скільки разів потрібно підгодовувати садову суницю?
Як вже зазначалося, в більшій частині рад фігурує інтенсивність підгодівлі полуниці за сезон в 4-5 разів. Однак з усіх перерахованих етапів в основні можна записати тільки 3:
- Перед цвітінням.
- Перед плодоносінням.
- Після збору врожаю, незадовго до заморозків.
Що робити, якщо полуницю перегодували?
Удобрювати полуницю потрібно, але не менш важливо відчувати міру, не перекармлівая культуру. Закормлена полуниця погано плодоносить, а іноді і не дає урожай взагалі, зате дуже сильно розростається в усі сторони.
Зазвичай садівники стикаються з передозуванням азотистими добривами, найчастіше навесні. Якщо це сталося, то годі й сподіватися на врожай в поточному році, але при тому слід продовжувати активно доглядати за культурою: позбавлятися від бур’янів (їх буде багато), листя і вусів.
Що робити, щоб рослина не отримало опік від підгодівлі?
Основний момент в підгодовування полуниці майже всіма відомими методами – внесення добрив вранці, ввечері після заходу сонця або в похмуру погоду (але без дощу). В такому випадку зайва волога встигає всмоктатися в ґрунт до того моменту, як яскраве денне сонце обпече листя.
Висновок
Хоч полуниця і є в міру вибагливою культурою, охоче дає урожай рік за роком, для неї існує дуже багато способів підгодовування.
Можливо, без досвіду за плечима не вийде розібратися з ними відразу, вибрати єдино вірну тактику дій. Однак зрозуміло інше – підгодовувати полуницю треба. Робиться це з єдиною метою – для отримання особливо смачного і рясного врожаю.