Що таке синдром – ледачого кишечника?
Синдром «ледачого кишечника», або атонія товстої кишки – захворювання, що характеризується ослабленням м’язів кишкової стінки, що призводить до уповільнення просування вмісту по кишечнику. Слідство атонії – хронічний запор (менше трьох дефекацій на тиждень). Лікар-проктолог вищої категорії Сергій Новіков пояснює, чому кишечник починає «лінуватися» і чим це може бути небезпечно.
Ознаки «ледачого кишечника» – це регулярні запори, щільний, твердий, сухий кал, а також болі в животі, його здуття, загальна слабкість, швидка стомлюваність, неприємний запах з рота, сухість шкіри, ламкість волосся і нігтів.
В результаті тривалого перебування в кишечнику вмісту, яке піддається гниттю і бродінню, виробляється велика кількість газів і токсинів, виникає запалення слизової оболонки кишки, порушується всмоктування поживних речовин, розвивається хронічна інтоксикація, гіповітаміноз, анемія.
Чому кишечник стає «ледачим»?
Причини розвитку цього синдрому дуже різноманітні. Стреси, малорухливий спосіб життя (гіподинамія), куріння, алкоголь, тривалий або неконтрольований прийом деяких лікарських препаратів (знеболюючі, спазмолітики, антидепресанти, протиепілептичні, антациди) введуть до зниження інтенсивності кровопостачання і іннервації шлунково-кишкового тракту, що робить м’язи стінки кишечника нездатними нормально перемішувати і просувати вміст.
Також причинами можуть бути деякі захворювання, наприклад, спайкова хвороба черевної порожнини, пухлини шлунково-кишкового тракту, запальні захворювання кишечника, геморой, гіпотиреоз, хвороба Паркінсона, неврози, а також масивні глистяні інвазії (гельмінти виробляють речовини, що пригнічують скорочувальну активність кишечника).
Вагітність часто супроводжується порушенням евакуаторної функції кишечника за рахунок механічного здавлення кишкових петель збільшеною в розмірах маткою і підвищеним виробленням гормону прогестерону, який розслаблює м’язи внутрішніх органів. Уповільнення спорожнення кишечника спостерігається у осіб похилого віку через зниження загального тонусу організму, в тому числі і м’язів кишечника, а також атеросклеротичного ураження судин, які живлять стінки кишечника.
Але основною причиною розвитку атонії товстої кишки є неправильне харчування, коли людина споживає велику кількість висококалорійних вуглеводів і недостатньо клітковини. Клітковина, харчові волокна, груба їжа помірно подразнюють стінки кишечника, викликаючи скорочення м’язів. Якщо ж велика частина вживаних продуктів харчування оброблена, рафінована (і з великою кількістю жиру і вуглеводів) – перистальтика знижується, що з часом призводить до розвитку атонії і хронічних закрепів, а також інших захворювань шлунково-кишкового тракту.
Які продукти можуть вплинути на роботу кишечника?
Затримують спорожнення кишечника продукти, що містять танін: сушена чорниця, кава, чорний чай, какао. А також їжа в протертому вигляді, в’язкої консистенції, наприклад, слизові супи, протерті каші (особливо манна і рисова).
А ось сприяють спорожнення кишечника чорний хліб, сирі овочі і фрукти, сухофрукти, хліб, що містить значну кількість висівок, гречана, ячна, вівсяна крупи, м’ясо з великою кількістю сполучної тканини, копченості. Допоможуть роботі кишечника соління, маринади, оселедець, безалкогольні напої (мінеральні води, соки), квас, сметана, вершки, киселі, мед, кисломолочні продукти (кисле молоко, кефір).
Обов’язковою є вживання рідини – до 2 літрів на добу.
Коли самостійно з цією проблемою не впоратися?
Якщо проблеми спорожнення кишечника виникають щотижня, необхідно оперативно звернутися до фахівців. Щоб уникнути розвитку синдрому «ледачого кишечника», потрібно дотримуватися дієти, вживати достатню кількість води, харчуватися 4-5 разів на день невеликими порціями. Адекватна фізична активність, ранкова зарядка, прогулянки, заняття фізичною культурою, водні процедури є важливими факторами профілактики атонії.
УВАГА! Інформація надана виключно в інформативних цілях. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Рекомендовано звернутись до лікаря, при виникненні будь-яких змін в організмі!