Вирощування манго з кісточки в домашніх умовах, як правильно посадити

В м’яких домашніх умовах з кісточки можна виростити не тільки авокадо, але і манго.

Манго – екзотичний плід, який тут вирощували в тропічних країнах, батьківщиною якого вважається Індія. Має цілющі профілактичні властивості і приємним насиченим смаком. Манго підвищує настрій і захищає від стресу.

Не дивно, що його хочуть виростити будинку з кісточки до розмірів невеликого деревця.

Чи можна виростити манго з кісточки?

Манго навіть в домашніх умовах найкраще виростити з невеликих живців. Їх можна придбати в спеціалізованих розплідниках. Живці приживаються без праці, не вимагають особливої ​​уваги.

Однак існує і другий варіант виростити манго в домашніх умовах – з кісточки.

Процес довший в порівнянні з посадкою ростків. Необхідно запастися увагою і терпінням. Для отримання результату повинні бути створені і виконані певні умови.

Цей спосіб більш цікавий, оскільки дозволяє спостерігати за ростом манго з самого початку.

Як вибрати відповідний фрукт, щоб взяти кісточку?

Для вирощування в домашніх умовах підійде не кожне манго, куплене в магазині. Твердий недозрілий фрукт виявиться несмачним, що не дає паростків. Перезрілий плід призведе до хвороби, можливо, загибелі насіння.

Знавці зупиняються на фрукті рівного однотонного кольору, м’якому і пружному одночасно, що має гладку, блискучу щільну шкірку.

Стиглий плід видає приємний аромат, зіпсований володіє запахом зі спиртовим присмаком.

Кісточка повинна легко відділятися від м’якоті.

недостиглі манго досвідчені садівники намагаються потримати днів 5-7 в паперовому пакеті в теплому місці для дозрівання.

Коли краще садити кісточку манго?

Залежно від країни зростання дерево мангіфера плодоносить в різні пори року. В’єтнамські манго дозрівають з січня по березень, в Таїланді – з квітня по травень. Єгипетські і турецькі фрукти з’являються влітку з червня по вересень. З жовтня по січень настає сезон індонезійських і балийських плодів.

Найбільш смачними вважаються манго, вирощені в Індії, Єгипті та Таїланді. Тому часто для посадки рекомендується вибирати весняно-літні місяці (травень, червень). Схожість погодних умов з країнами, в яких мангіфера росте, є ще одним фактором на користь посадки в червні – липні. Однак в інші місяці також можна опустити кісточку цього фрукта в землю.

На замітку. Фактично виростити в домашніх умовах можна будь-який різновид манго. Важливо лише оптимально підібрати час для посадки.

Який ґрунт потрібен рослині?

Для вирощування манго в домашніх умовах використовують універсальний ґрунт нормальної кислотності, або суміш торфу з великим піском або спеціальну добірку землі для сукулентів або кактусів, пухкої, що містить мінерали, що допомагає кореневій системі утримувати вологу. Іноді додають мармурову крихту. Якщо ґрунт занадто щільний, його розмішують з перлітом.

Рівень кислотності в домашніх умовах можна перевірити спеціальним приладом. Він повинен бути в межах від п’яти до семи (краще 7).

Допускається використання разових паперових індикаторів, що міняють кольоровість в залежності від кількості кислоти в ґрунті.

Обов’язково на дно вкладається дренажний шар. Це може бути набір спеціальних гранул для квіткових посадок, дрібний щебінь, навіть подрібнений пінопласт. Він дозволяє кореневої системі не загнивати, утримувати вологу в домашніх умовах. Це особливо важливо взимку, коли працюють батареї опалення.

Який горщик підійде для посадки?

Манго має добре розвинену кореневу систему, яка може досягати п’яти метрів. Щоб виростити фрукт в домашніх умовах вибирають глибокий і широкий горщик. Однак на початковому етапі допускається вазон діаметром 9-11 см. Чим зручніше і просторіше буде відчувати себе деревце в домашніх умовах, тим менше буде потрібна його пересадка, яка травмує деревце.

Але не варто відразу садити в горщик дуже великих розмірів. Це може привести до закупорювання повітря, загнивання коренів, хвороби рослини.

Як посадити кісточку манго в горщик, покроково

Тепер поговоримо про посадку кісточки в домашніх умовах. Насправді, цей процес проходить у декілька етапів.

Розберемо кожен з них детальніше.

Витяг насіння (підготовка)

  • Кісточку очищають від м’якоті, намагаючись її не пошкодити. Промивають добре під проточною водою. Видаляють ворсинки.

ВАЖЛИВО! Пам’ятайте, що кісточку можна зберігати в холодильнику, підсушувати. Це призведе до загибелі рослини, відсутності паростків і марності подальших дій.

  • Дістають насіннячко. Воно трохи нагадує фасолінку, трохи – молюска. Діяти необхідно дуже акуратно і обережно, щоб не пошкодити крихку поверхню.
  • Знімають плівку-покриття. Обробляють антибактеріальними і протигрибковими засобами (наприклад, фунгіцидом, содовим розчином або розчином столітник).

Вийняти насіннячко можна декількома способами.

  1. За допомогою закругленого ножа або руками обережно розкрити тверду оболонку.
  2. Більш плоску частину кісточки зрізати, після чого дістати насіння.
  3. Кісточку укутати мокрим рушником або помістити у вологе середовище, обернувши простий туалетним папером. Деякі садівники опускають у вологу тирсу або просто в контейнер з теплою водою. Поставити на добре освітлене тепле місце. Через тиждень-півтора проросле насіннячко вийняти з кісточки.

Пророщування насіння

Серцевину манго або відразу садять в підготовлений ґрунт, або попередньо замочують. Кожні два дні насіння оглядають, змінюють папір і воду.

Через два-три тижні з’являється корінець і невеликий паросток.

Посадка в горщик

Пророщене насіннячко переносять в підготовлений ґрунт. Можна попередньо обробити деревним або активованим подрібненого вугіллям.

  1. На дно вкладається дренаж, потім – шар ґрунту.
  2. Грунт добре поливається.
  3. Насіннячко розташовується боком. Утворився корінець опускається вниз, паросток – вгору. Якщо ще немає ні того, ні іншого, серцевину кладуть плазом.
  4. Підсипають землі. Деякі садівники залишають на поверхні четверту частину насіння. Інші закривають шаром землі від одного до трьох сантиметрів. Зволожують ґрунт.
  5. Створюють тепличний ефект. Для чого закривають поліетиленовою плівкою з дірочками або пластиковим стаканчиком, або пляшкою. До появи листочків періодично покриття знімають, щоб дати доступ повітрю.

Догляд за манго, після появи паростка

Отже, кісточка манго проросла. Домашні умови, в цілому, підходять для вирощування тропічного фрукта. Але важливо дотримуватися агротехніку.

Розміщення, полив

Горщик розміщують біля південного або східного вікна. Стежать, щоб не було протягів.

Поливати зростаюче манго необхідно не рідше двох разів на тиждень. Земля не повинна мати ні недолік, ні надлишок вологи.

Листочки періодично обприскують. Однак не варто це робити занадто часто.

УВАГА! Надлишок вологи так само небезпечний для саджанця, як і його недолік. Обидва випадки призводять до хвороб і загибелі рослини!

Обрізка

При досягненні деревцем метрового розміру починають формувати крону, відщипуючи верхні пари листочків разом з нирками. Мангове деревце дуже добре сприймає обрізку, швидко відновлюючи колишні розміри. Подальші повторення операції виконують раз на рік по весні.

Підживлення

Манго потребує підгодівлі добривами, що містять азот. Добре підходять біогумус, перегній. При відсутності спеціальних підгодівлі можна скористатися засобами для цитрусових або пальмових рослин. Вносити добрива необхідно від двох разів на рік.

Хвороби і лікування

При появі на деревце іржавого нальоту, що є ознакою наявності шкідників (трипсів і павутинних кліщів) обприскують розчином деревію (на 10 частин води 1 частина рослини) або розчином колоїдної сірки.

Темні коричневі плями з фіолетовим або бурим контуром вказують на грибкове захворювання антракноз. В цьому випадку деревце пересаджують, дезінфікують його коріння, знижують кількість поливів.

Порошкову цвіль прибирають вологою ганчіркою, додають освітлення, уражені листочки видаляють, обприскують розчином харчової соди (5 літрів води – 300 г соди) або фунгіцидом.

При виникненні неприємного запаху і появи гнилі – ознаках бактеріозу – зрізають пошкоджені листя, оновлюють ґрунт, обприскують мідним купоросом, зокрема, бордоською рідиною.

Освітлення

Рослині потрібно багато світла. Тому взимку і пізньою осінню його додатково висвітлюють спеціальними люмінесцентними лампами.

Необхідні умови для вирощування рослини

Для гарного росту і розвитку мангіфери необхідні:

  • вологість повітря близько 70%,
  • достатню кількість води,
  • яскраве освітлення,
  • тепло (температура повинна бути 20-28 градусів).

Навіщо прищеплювати манго

Тропічний завод будинку виростити можна, але, як правило, воно перетворюється в декоративне, не приносячи плодів. Для отримання соковитих фруктів виробляють щеплення держака від плодоносному примірника. Щеплені гілки набувають в спеціалізованих розплідниках.

Як прищепити гілку манго?

  1. Гострим стерильним ножем акуратно знімають частину деревини разом з ниркою .
  2. Роблять надріз виду перевернутої букви »Т».
  3. Відсуває краю.
  4. Поміщають всередину вирізану нирку щепленого дерева.
  5. Обробляють захисними засобами і закривають поріз ізолентою, яку знімають після того, як нирка приживеться.

Так само можна прищеплювати і гілочки плодоносних дерев.

У яких випадках на дереві з’являться плоди?

Манго вперше зацвітає через пару років після зробленого щеплення.

Для появи плодів необхідно посилити догляд за новим домашнім вихованцем: посилити полив і збільшити кількість внесених добрив.

Через три місяці після появи квіток мангіфера приносить плоди.

Як пересаджувати рослини

Манго не любить процедуру пересадки. Його кореневу систему краще не турбувати. Однак якщо виникає необхідність, то акуратно методом перевалу дерево виймають зі старого горщика, змінюють землю і таким же чином опускають назад.

ВАЖЛИВО! Треба стежити за земляним грудкою, щоб не зіпсувати кореневу систему, не завдати шкоди. Пересаджують в горщик в два рази більший за обсягом, ніж був.

Перший рік операцію краще не робити зовсім, навіть при виборі спочатку маленького вазона.

Чи можна вирощувати у відкритому ґрунті?

Жителі південних областей України можуть дозволити собі виростити манго навіть у відкритому ґрунті. При цьому необхідно дотримуватися ряду умов:

  1. Полив здійснюється тільки ввечері.
  2. Обов’язково проводяться регулярна підгодівля і обробка від шкідників.
  3. Необхідно вчасно рихлити землю.
  4. Бажано ґрунт навколо дерева мульчувати.
  5. На холодну пору року пристовбурні кола повинен бути утеплений .

Часті помилки

  1. При вирощуванні манго необхідно дотримуватися всіх правил посадки і догляду за рослиною. Недостатність світла, води, відповідної підгодівлі приведуть до захворювання манго і його загибелі.
  2. При обрізку дерев необхідно дотримуватися обережності: сік листя може викликати опік і алергію.
  3. У спробах виростити манго з кісточки спочатку береться неякісний (пересушене або виморожена) матеріал.
  4. Умови домашнього вирощування не відповідають вимогам.

Відповіді на часті питання

Питання. Коли краще робити обрізку для формування крони?

Відповідь. Навесні, хоча спочатку росте повільно, в певний момент немов «вистрілює».

Питання. Чому манго гине через пару місяців після появи паростків?

Відповідь. Можливо, мало світла, багато води або при посадці не обробили від шкідників.

Питання. Як витягти насінину з кісточки?

Відповідь. З одного боку кісточки можна знайти невелике потовщення. У нього необхідно акуратно ввести кінчик ножа і злегка повернути, потім розкрити.

Питання. Як довго чекати появи паростка?

Відповідь. При замочуванні насіння дві-три тижні. Необхідно набратися терпіння і не чіпати манго.

Висновок

Вирощування манго з кісточки – захоплюючий процес. У домашніх умовах зробити це буде не так вже й легко, як може здатися на перший погляд. Але і суперскладного тут нічого немає.

Важливо лише дотримуватися алгоритму пророщування, вкорінення і щеплення, і тоді у вас все вийде.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал