Одним із засобів для поливу кімнатних квітів, яке допоможе їм пишно і тривало цвісти, є перекис водню, розведена з водою в потрібній пропорції.
Перекис є практично в кожному будинку, ефективна і практично нешкідлива.
В цій статті ми розповімо, як правильно розводити перекис водню для поливу кімнатних квітів, а також пояснимо деякі нюанси і тонкощі роботи з речовиною.
Що дає перекис водню квітів і рослин
Хімічна формула води H2O, а перекису водню або пероксиду H2O2 , т.е. на один атом кисню більше при тій же кількості атомів водню. Саме «зайвий» кисень зобов’язаний основному властивості речовини – окислення.
Через нестабільність з’єднання, при контакті із землею атом кисню переходить у вільний стан. При цьому завмирає життєдіяльність мікробів, а також шкідливих мікроорганізмів, що знаходяться в землі. Процес сприяє збагаченню киснем ґрунту, її знезараження.
Полив кімнатних квітів водою з пероксидом призводить до:
- позбавленню від шкідливих мікроорганізмів, які гальмують розвиток і цвітіння;
- уповільнення процесу гниття коренів;
- прискоренню утворення бутонів і цвітіння;
- удобрення ґрунту.
При пошкодженні листя перекис водню застосовується як дезінфікуючий засіб.
Для яких кімнатних квітів перекис водню – це підживлення
Пероксид водню міститься в дощовій воді, яку так люблять кімнатні рослини. Тому перекис годиться для поливу будь-яких кімнатних квітів.
ВАЖЛИВО! Щоб була користь від застосування речовини, його пропорція в робочому розчині повинна бути невисокою. Інакше ви нашкодите кімнатних квітів.
Якщо для квітучих та декоративних квітів з хорошим здоров’ям перекис водню – це гарна підмога для здорового росту і цвітіння, то для хворих культур – це ще й засіб для реанімації .
Також перекис водню можна застосовувати для замочування насіннєвого матеріалу, обробки кореневої системи перед пересадкою або пікіровкою розсади.
Є один нюанс. Перекис необхідно з обережністю застосовувати для поливу домашніх квітів з махровими листям і суцвіттями. Наприклад, обприскувати їх не можна, тому що це може привести до початку гнильних процесів.
Також варто утриматися від обробки перекисом водню сукулентів, особливо кактусів. Ці кімнатні вихованці і так дуже примхливі в плані поливів. Якщо треба їх підгодувати, то краще віддати перевагу спеціальним комплексним складам для сукулентів.
А ось орхідеї, ароїдні культури дуже люблять полив перекисом. Все це гості з тропіків, де часто трапляються тропічні зливи, тому періодично рекомендується поливати орхідеї, маранту, спатифиллум, антуріум таким засобом.
Коли можна застосовувати підгодівлю?
Для молодих квітів, розсади і окремих саджанців суміш пероксиду сприяє зміцненню кореневої системи, підвищується стійкість до хвороб.
Проводити полив квітів таким добривом особливо корисно в період вегетації, коли йде швидке зростання і розвиток.
Підживлення можна вносити в поєднанні з іншими натуральними добривами: цукор, мед, бананова шкірка і ін. Полив розчином проводять за день до або після внесення основного добрива.
Підживлення саджанців при пікіруванні зміцнює і захищає їх кореневу систему .
Як застосовувати перекис для квітів
Полив кімнатних рослин часто проводять водою з-під крана, в якій містяться солі кальцію і магнію. Така жорстка вода негативно впливає на квіти. Тому її пом’якшують.
Для цієї мети роблять суміш з 3% перекису водню і води в різних пропорціях. Концентрація суміші залежить від того, з якою метою вона буде використовуватися: полив, обприскування, обробка насіння і саджанців і т.д.
УВАГА! Основний інгредієнт – перекис водню, повинен бути 3% концентрації.
Стан рослини і ґрунту важливий фактор при поливі даними засобом.
Неправильне застосування препарату може принести шкоду квітам, іноді непоправної.
Як поливати розчином: пропорції і покрокові інструкції
За допомогою препарату очищають воду від забруднень і хлору. Розчин для поливання готується з розрахунку 1 столова ложка перекису водню на 1 літр води. Поливають раз в 5-7 днів. Для регулярного використання досить крапнути 2 краплі засобу в літр води.
Попередньо необхідно очистити поверхню землі від опалого листя та сміття, щоб уникнути розвитку гниття. Процес поливання здійснюється наступним чином:
- придбати в аптеці 3% перекис водню;
- відміряти 1 літр відстояної теплою води;
- додати потрібну кількість препарату до води, ретельно перемішати;
- провести помірний полив кімнатної квітки. Пропорцію додається рідини необхідно розраховувати відповідно до розміру домашньої квітки.
Вода повинна потрапляти по краю горщика, щоб не розмивати землю біля кореня.
Другий рецепт – з цукром. Крім кисню домашні квіти отримають глюкозу, яка допоможе рослинам краще рости і розвиватися.
Готувати добриво слід за таким рецептом:
- Розмішати в 100 мл перекису водню півсклянки цукру. Необхідно довести масу до однорідної.
- Суміш залити 2 літрами теплої води. Ретельно розмішати.
- Поливати рослини, розраховуючи пропорції відповідно до розміру домашньої квітки.
Також препарат можна застосовувати для щоденного зволоження ґрунту, але тоді пропорції будуть вже зовсім іншими.
На літр теплої відстояної води треба всього 3 краплі препарату.
Якщо ви зібралися пересаджувати кімнатна квітка, то можна наситити ґрунт киснем, застосувавши таку суміш: 1 л води + 6 мл перекису водню.
Як обприскувати квіти розчином, як розвести?
Взимку, коли повітря в квартирі пересушене, після зволоження забарвлення листя стає яскравою, насиченою. Для обприскування застосовується той же склад, як для поливу: 1 столова ложка пероксиду на літр рідини. Для ефективності рекомендується додати чайну ложку цукру.
Хворі рослини обприскують сумішшю: 2 столові ложки препарату на літр води + 2 краплі йоду, а для боротьби з шкідниками замість йоду, додають спирт.
також розчин з додаванням йоду використовується для боротьби зі шкідниками (щитівкою, попелиць і борошнистим червецем).
Рецепт приготування такої: 0,5 л води, 1 чайна ложка перекису і 10 крапель йоду. Все ретельно перемішується і заливається в пульверизатор.
Перекис водню і спирт, змішані в певній пропорції, дозволять позбавити домашні квіти не тільки від шкідників, але і від хвороб.
Робочий розчин готують наступним чином: 0,5 л води, 25 мл перекису і 10 мл медичного спирту. Обприскування проводити кожен день протягом тижня.
Спочатку обприскують нижню сторону листя, потім верхню. Треба намагатися зволожити стебла і пагони, а також стежити, щоб волога не потрапила на квіти і бутони.
ВАЖЛИВО! Не можна обприскувати рослини з бархатистими, напівпрозорими і тонкими листям: фіалки, каладиум, пеларгонія і ін.
Переваги та недоліки перекису водню
Застосування препарату при дотриманні всіх правил і норм дає хороші результати в догляді за кімнатної рослинністю. З його допомогою можна впоратися з хворобами, шкідниками, підгодувати квіти. Пероксид служить для стимуляції росту і цвітіння.
Але позитивні властивості можуть обернутися в негативні.
Коли не дотримуються пропорції в розчині, можна перепалити коріння, або листя почнуть покриватися плямами.
При надмірно частому поливі розчином, кімнатна квітка може втратити природний імунітет, і тоді він не зможе самостійно захищатися від хвороб. В результаті квітка росте “розпещеним”, що суперечить природі.
Як впливає речовина на рослину
Препарат має бактерицидні і дезінфікуючі властивості і для рослинності є:
- прискорювачем зростання і цвітіння;
- ліками проти хвороб;
- засобом для боротьби з шкідливими комахами;
- іммуностимулятором;
- препаратом для дезінфекції.
Речовина в правильній пропорції нешкідливо, тому не отруює рослини хімією. Коли квітка ослаблений або пошкоджений, розчин перекису діє м’яко, без ризику нашкодити, без того, що в’яне, рослині.
ДОВІДКА. Перекис водню – ефективний засіб, який допомагає у догляді за кімнатної рослинністю. Його правильне і своєчасне вживання сприятливо діє на квіти. Полив цим препаратом не вимагає якихось особливих умінь і під силу навіть недосвідченим садівникам.
У яких випадках застосовувати пероксид не можна
Не рекомендується проводити полив засобом, коли квітка знаходиться в стані спокою. Усі життєві процеси в цей час завмирають, і ні до чого хорошого його використання не призведе.
Поява білого нальоту на листках, стеблах, коренях показує, що потрібно припинити полив перекисом, хоча б на час.
Квітці, яке дуже сильно уражена хворобою або шкідниками, препарат не допоможе, тому застосовувати його немає сенсу.
Поширені помилки
Часто початківці квітникарі з метою економії залишають приготовлену суміш для наступного вживання.
УВАГА! Суміш перекису водню готують безпосередньо перед поливом і витратять відразу ж. Невикористаний залишок швидко розкладається, втрачаючи свої корисні властивості.
Інша помилка – неправильна пропорція компонентів розчину. Точне дотримання пропорцій гарантує корисні якості препарату.
Наступна помилка: концентрація розчину не відповідає цілям, для яких він приготований.
Наприклад, приготовлена суміш для лікування рослини, а використовується для регулярного поливу.
Відповіді на часті питання
Чи можна поливати кімнатні квіти перекисом водню?
Якщо сумніваєтеся, то можете провести експеримент: проведіть полив будь-якої однієї квітки. Коли отримаєте задовільні результати, всі сумніви і побоювання розвіються.
Які хвороби можна лікувати перекисом водню?
На підставі бактерицидних і антисептичними властивостей цього засобу можна вилікувати грибкові захворювання і ураження пліснявою.
Лікуванню піддаються початкові стадії захворювання. У той же час, пероксид є потужним профілактичним засобом від цих хвороб.
Висновок
Перекис водню – відмінний варіант підживлення і поливу кімнатних квітів. Але застосовувати препарат необхідно з розумом і, дотримуючись пропорції. Інакше є ймовірність нашкодити рослинам. Якщо ж слідувати нормам, то перекис стане відмінним добривом і поживною сумішшю навіть для щоденного поливу.