Підготовка насіння до сівби, що потрібно зробити перед тим як сіяти на розсаду

Процедура передпосадкової обробки насіння виконується для поліпшення росту і зміцнення майбутньої рослини.

У статті будуть детально розглянуті процедури стратифікації, замочування, дражування, знезараження, перевірки росту і калібрування посівного матеріалу.

Причини для підготовки насіння до сівби

Підготовчий процес перед висаджуванням насіння в ґрунт виконується з наступних причин:

  • Шляхом сортування найбільш слабкі насіння виключаються з посадкового матеріалу, що підвищує ріст і знижує ризик зростання слабких рослин.
  • Підвищується імунітет розсади, і знижуються ризики захворювань, що також благотворно впливає на зростання майбутнього рослини.
  • Можна домогтися швидкого росту розсади – це регулює термін посадки, і можна прогнозувати термін проростання і зростання розсади.
  • Освіта дренажного шару навколо насіння забезпечує майбутній паросток поживними речовинами, що в результаті зміцнює імунітет рослини в майбутньому.

ДОВІДКА . Для покупних зерен досить провести знезараження і сортування – випуск насіння добросовісного виробника строго контролюється і відповідає прописаним властивостями.

Як калібрувати посадковий матеріал

Процедура калібрування зерен переслідує одну мету – підготувати і відокремити доброякісні насіння від слабких – порожніх – насіння для підвищення відсотка загального росту насіння. До перевірки допускаються як зібрані зерна, які ви підготували самостійно, так і покупні екземпляри.

Контроль здійснюється шляхом здатності слабких насіння з часом підніматися на поверхню води, а доброякісні залишаються на дні.

Процедура проста і виконується за схемою:

  1. Підготуйте сольовий розчин в діапазоні 3-5% (це близько 3-5 грамів солі на 100 мл води).
  2. У вийшов сольовий розчин опускається посівної фонд. Далі Вичікують приблизно 10 хвилин – найбільш слабкі насіння до цього часу спливають на поверхню води.
  3. Решта насіння промиваються чистою водою і ретельно просушуються для запобігання передчасного росту.

АЛЬТЕРНАТИВНИЙ СПОСІБ ПЕРЕВІРКИ – заміна солі на марганцевий розчин для знезаражувального ефекту.

Як перевірити посадковий матеріал на ріст.

Калібруванням виявляються найбільш неякісне насіння – в пачці можуть залишатися пошкоджені, прострочені або неякісні екземпляри. На ріст насіння можна перевірити двома способами.

Посів частини насіння в ґрунт

Даний спосіб перевірки полягає у схемі:

  1. Підготувати ємність з ґрунтом і окреме кількість землі для засипки.
  2. Насіння в умовному кількості в 10 штук висадити в ґрунт і після засипки зволожити.
  3. Далі ємність прикривається харчовою плівкою або поліетиленом – для надійності перевірки, на папері прописується термін посадки, кількість і різновид насіння (якщо перевіряються різні типи рослин).
  4. Після появи сходів результат порівнюється з кількістю використаних насіння і їх датою посадки – це визначає відсоток росту і якість зерен.

Розкладка частини посадкового матеріалу на тканину

Більш прискорений спосіб переконатися у рості насіння – провести розкладку частини насіння на тканину за схемою:

  1. Підготувати будь-яку щільну тканину або паперовий рушник.
  2. Насіння, в умовному кількості в 10 штук, акуратно розкладаються на тканину, змочуються водою і накриваються вологим рушником.
  3. Протягом тижня тканину потрібно постійно змочувати до проростання посівного матеріалу.
  4. Для підвищення зростання тестованих екземплярів, можна використовувати біологічні стимулятори росту, барботирование і загартовування насіння – це дозволяє поліпшити якість розсади та матеріалу.

Яким культурам потрібна стратифікація, і як проводити процедуру?

Процедуру стратифікації проводять певним плодовим і квітковим дачним рослинам з єдиною метою – штучно підготувати умови холодного періоду року для знищення власних речовин, що перешкоджають зростанню. На практиці це виглядає наступним чином.

Не завжди стає вчасно відомо про подібний прихованому механізмі зростання насіння деяких садових культур – на практиці час їх посадки припадає на кінець літа або середину осені. В іншому випадку посадка в ґрунт перед зимою неможлива через кліматичних умов місцевості і результат – необхідно самостійно підготувати близько-зимові умови.

Процедуру стратифікації рекомендується проводити багаторічним травам і квітам, плодовим, хвойним, декоративним деревам і кущам – до стратифікації придатні і катран, щавель, велика частина декоративних сортів цибулі.

Сама стратифікація має три підвиди – холодна, тепла і комбінована, кожну з яких розглянемо окремо.

На замітку. Певним насінню необхідно знаходження в ґрунті взимку через вироблених механізмів, що перешкоджають їх проростання. Подібні речовини “знищуються” холодом і змиваються талими водами – лише після цього можливо виростання зерняток.

Холодна стратифікація

Холодну стратифікацію насіннєвого фонду проводять більшості плодових чагарників і дерев – процедура виконується за схемою:

  1. Підготуйте субстрат з ґрунтових домішок для конкретної культури – за основу часто береться пісок і торф. Далі заходи за списком.
  2. Зволоження суміші з розрахунку 1 частини ґрунту до 4 частини води – для захисту від збудників захворювань і грибків додається розчини фунгіциду.
  3. Створення температурного діапазону від 0 до +4 градусів Цельсія і вологості повітря до 75%.
  4. Необхідно провести процедуру замочування насіння. Підготуйте воду з розрахунку розміру насіння 1 до 1 при великому плоді або 2 до 1 при малому розмірі. Тривалість замочування різниться – до 2 годин для великих плодів, 12 годин для середніх і до 24-48 годин для дрібних екземплярів.
  5. Після набухання насіння потрібно провести охолодження і помістити в ґрунтовий субстрат, який треба підготувати заздалегідь.
  6. Контейнер з насінням поміщається в прохолодне місце – холодильник, льох, балкон або інше відповідне приміщення на термін від 1 до 6 місяців, в залежності від конкретної культури.

Тепла стратифікація

Тепла стратифікація є способом підготувати відповідні умови для прискореного пророщування посівного фонду перед висадкою у відкритий ґрунт.

Її часто проводять для культур, які не потребують холодної форми стратифікації, і рідше – для вже пройшли процедуру холодної стратифікації.

Тепла стратифікація рекомендується до застосування для насіння овочевих культур. Схема процедури наступна:

  1. Підготуйте приміщення з температурою повітря в 18-22 градусів Цельсія і вологості до 70%.
  2. Зернятка поміщаються на повний, серветку або пісок – зволоживши розсип, заготовку слід перемістити в прохолодне місце.
  3. Щодня потрібно міняти або доливати воду, а також робити провітрювання посадок.
  4. Після прокльовування насіння відразу проводиться їх посадка на розсаду або відразу у відкритий ґрунт.

Комбінована стратифікація.

Комбінація холодної і теплої стратифікації насіння застосовується для поліпшення зростання росту культур – до цих відносяться, наприклад, абрикос, калина, слива.

Тривалість комбінованої стратифікації сильно різниться від конкретної культури – для деяких теплова фаза стратифікації триває близько 4-ох місяців, а для інших близько півтора місяців. Також і з холодним періодом стратифікації – деяким культурам досить 1-2 місяці. А ось з іншими потрібно підготувати себе до на-півроку очікування.

Яке насіння барботируют і як провести процедуру

Суть барботирования полягає в насиченні насіння киснем і зняття захисної оболонки. В середньому, час зростання насіння знижується на 8-12 днів.

Процедуру виконують спеціалізованим барботером або звичайним акваріумних компресором. Розберемо процес на прикладі використання акваріумного компресора:

  1. Ємність відповідних розмірів для процедури наповнюється чистою профільтрованої водою.
  2. Відкалібровані (відсортовані) для посадки насіння поміщаються на дно ємності.
  3. Трубка виходу повітря поміщається в ємність з водою і включається компресор.

Тривалість процедури залежить від конкретного рослини.

  • Приблизно 5-6 годин для бобових насіння.
  • Приблизно 9-11 годин для салатів і редиски.
  • Діапазон з 12 до 18 годин для полуничних і томатних насіння.
  • + – 18 годин потрібно насінню дині, огірків, петрушки або кропу.
  • Близько 21-23 годин потрібно насінню цибулі і моркви.
  • Термін барботирования для насіння кавуна і перців – близько 24-36 годин.

ВАЖЛИВО! Барботування бажано проводити перед посадкою насіння – в іншому випадку очікується тільки пошкодження насіння, що в майбутньому унеможливить їх виростання.

Як дезінфікують насіння

Дезінфекція насіння проводиться з однією метою – знищити грибки та інші збудники хвороб, так чи інакше знаходяться в посівному матеріалі. Дезінфекцію посівного матеріалу слід проводити не тільки для особисто зібраного матеріалу, а й для покупного – виробник не може гарантувати здоровий посівний матеріал через посередників.

Серед ефективних способів дезінфекції можна виділити наступні.

За допомогою марганцівки

Процедуру обробки проводять за схемою:

  1. Підготувати розчин в розрахунку 1 грама марганцівки на 100 мілілітра води (1% – ний).
  2. Приміщення насіння в розчин на 20-40 хвилин.
  3. Після обробки насіння необхідно ретельно промити і просушити.

ДОВІДКА. Подібним способом можна обробляти всі овочеві та квіткові культури – в процедурі може відрізнятися тільки необхідний відсоток марганцівки і тривалість обробки через особливості конкретного рослини.

За допомогою перекису водню

Даний метод знезараження полягає в наступному:

  1. У підходящу для нагрівання ємність поміщається 3% – перекісь водню і нагрівається до 35-40 градусів Цельсія.
  2. Після нагрівання насіння вимочуються в перекису приблизно 5-9 хвилин.
  3. Після обробки посівний матеріал бажано промити чистою водою і висушити перед посадкою.

ВАЖЛИВО! Подібна обробка перед посадкою підвищує швидкість зростання розсади, а також проводить дезінфекцію поверхні зернини і знижує рівень нітратів.

За допомогою препарату хлоргексидину

Обробку 0,05% -им препаратом хлоргексидину проводять наступним чином – розчином змочується будь-яка щільна тканина, на ній розміщується посівної фонд і залишається приблизно на півгодини. Даний препарат хороший тим, що має комплексний знезаражувальною дією і підвищенням росту зерен.

Як проводити замочування

Для більш швидкого зростання насіння в ґрунті, можливо проводити їх замочування – в процесі можна використовувати як звичайну воду, так і стимулятори росту. Проте, для цього підходять практично всі овочеві та квіткові культури – різниться тільки час для конкретної культури через різний ріст.

Сама процедура виглядає наступним чином:

  1. Підготуйте продезінфіковану скляну банку. Вона заливається профільтрованої і, бажано, талою водою кімнатної температури.
  2. Насіння поміщаються в воду на термін, сприятливий для конкретної культури.
  3. При закінченні певного часу насіння виймаються і або висаджуються в ґрунт, або йдуть на виростання обраного способу.

ВАЖЛИВО! При замочуванні насіння можна використовувати розчини біостимуляторів росту – це покращує якість сходів. Але застосування того чи іншого стимулятора виконується, виходячи з обраної культури для посадки.

Пророщування посадкового матеріалу

Попереднє пророщування зерен перед посадкою виконується з однією метою – більш швидкий всхід рослин вже після висадки в ґрунт. Варто відзначити, що можна комбінувати процес пророщування деяких рослин, наприклад, із знезараженням і додаванням стимулятора росту. Сам процес можна проводити за загальною схемою, коректуючи процедуру в залежності від культури.

  • Підготуйте будь-яку тканину. Наприклад, марлю. Насіння викладаються між двома шарами.
  • Саму тканину необхідно постійно зволожувати, дотримуючись баланс – не допускати висихання і сильної зволоженості.
  • Насіння прокльовується при середній температурі в 20-25 градусів Цельсія і після завершення процесу висаджуються в ґрунт, який слід підготувати до посадки заздалегідь.

Що таке дражуванням?

Дражування – процес формування навколо насіння поживно-захисної оболонки для запобігання можливих пошкоджень і одночасним наданням корисних речовин проростає паростку. Склад подібної оболонки різний для тих чи інших рослин – в основному, використовується коров’як, азотні і калійні добрива, торф та інші корисні мікро-макроелементи.

Дражування переслідує 3 мети;

  1. Підготувати живильне середовище для кращого і швидкого зростання.
  2. Підготувати захист посівного матеріалу від пошкоджень при зберіганні і посадці, а також зниження ризику захворювань рослин.
  3. При дотриманні технології дражування насіннєві “капсули” довше зберігаються і при посадці мають більший відсоток сходів.

Як проводять скарифікацію і яким культурам вона потрібна

Скарифікація – це порушення цілісності оболонки для проникнення всередину насіння повітря і вологи, з метою розбудити і прискорити процес зростання. Зазвичай скарифікацію проводять посадкового матеріалу трав’янистих, квіткових, чагарникових культур і плодам деревах – в іншому випадку різновидам з міцним і великим насінням.

Скарифікація має три способи “злому” оболонки.

Механічний вплив

Механічний вплив проводять за схемою:

  1. Для механічного впливу треба підготувати найбільші насіння, на які раніше слабо діяли інші методи.
  2. Безпосередньо на насіннєвий оболонці робляться кілька надрізів – надрізів досить для запуску проростання матеріалу, а ось більш детальне оголення навпаки погубить посадковий матеріал.
  3. Перед висадкою в ґрунт, насіння бажано замочити в теплій воді на певний термін – це дозволить краще виростати посадкового матеріалу.
  4. Термічний вплив.

Термічний вплив

Термічний вплив на насіннєву оболонку схоже з механічним – в обох випадках руйнується цілісність насіння. Але в термічному способі обробки цілісність руйнується за рахунок різких перепадів температури – це дозволяє без сильного пошкодження серцевини порушити цілісність поверхні шкаралупи

Проводять за схемою:

  • Заготовлюються дві посудини – один заливається холодною водою, а другий – гарячої.
  • Сам посівний матеріал поміщається в досить щільну тканину і щільно зав’язується у вигляді мішка.
  • Шляхом опускання мішка на 5-7 секунд в холодну ємність і перенесення в гарячу (і навпаки) повторити термічну обробку кілька разів – вже потріскані насіння слід відкласти в сторону.
  • Даний процес можна замінити паровою обробкою при температурі пара в районі 150 градусів Цельсія. У домашніх умовах це більш складний процес і не завжди вдасться домогтися потрібної температури.

ВАЖЛИВО! Термічну обробку не слід проводити більше 5 раз – з кожним разом підвищується ризик пошкодження посівного матеріалу.

У яких випадках використовують біостимулятори при підготовці насіння до посадки

Біологічні стимулятори росту хоч і покликані полегшити процес зростання насіння і поліпшити якість майбутнього рослини – слід розрізняти випадки їх використання:

  • У випадках багатого на різні речовини і елементи ґрунту використання біологічних добавок не рекомендується – можливо порушити баланс речовин в ґрунті, що обернеться більше негативними наслідками.
  • Також перед додаванням природних добавок в ґрунт слід пам’ятати про міру – різних культур потрібно різну кількість добавок і при перевищенні порога, можливо створити зворотну ситуацію, коли паростки загинуть від надлишку речовин (наприклад азоту).
  • при використанні дражування насіння додавання біостимуляторів в ґрунт необов’язково – підгодовують суміші вносяться вже в процесі росту рослини.
  • Слід уважно ставитися до використання біостимуляторів при посадці рослин – деякі культури недолюблюють, наприклад коров’як або пташиний послід. Можлива і ситуація, коли залишається сильний запах посліду або збудники хвороб, які перейшли через кишечник тварини (хоч це і малоймовірно).

Часті помилки

В силу недосвідченості частини садівників і городників в процесі перших підготовок до посадки можна зіткнутися з різними помилками. Серед них можна виділити наступні;

  • Грубе порушення термінів для посадок тієї чи іншої культури.
  • Використання неякісного і/або простроченого посадкового матеріалу в процесі підготовок до посадки.
  • Використання для розсади ґрунту зі своєю грядки. Навіть якщо ґрунт якісний – в самому ґрунті неминуче можуть оселитися збудники хвороб, що згубно для проростають рослин.
  • Нехтування підготовчим етапом до посадки або, вважаючи необхідністю, оброблення вже підготовлено посівного матеріалу (часто магазинного).
  • Часта помилка – порушення режиму поливу і внесення підгодовують добавок.
  • Некоректне заглиблення посівного матеріалу або сильне зближення лунок для висадки – це основні причини низького відсотка сходів розсади.

Відповіді на питання

Питання №1. Чи можна поєднувати різні способи підготовки насіння до посадки?

Відповідь – чисто технічно можливо, наприклад холодну і теплу стратифікацію. Також можливо поєднувати безпосереднє замочування насіння перед посадкою і знезараження – конкретні комбінації залежать від конкретної культури.

Питання №2. Чи є дражування обов’язковим?

Відповідь – дражування є всього лише додатковим способом підвищити ріст насіння, але не обов’язково. Тут йде пряма залежність від якості проведення інших підготовчих заходів, якості ґрунту та інших параметрів. Це буде явно зайвим при інших ідеальних умовах, особливо погодних.

Питання №3. Скарифікація насіння – панацея від довго очікування сходів деяких культур?

Відповідь – Ні. При дотриманні умов розведення тих чи інших “проблемних” культур застосовувати скарифікацію необов’язково – її можна замінити стратифікацією при нестабільності природних умов в конкретній місцевості.

Висновок

Підготувати насіння до посадки не дуже складно, але це досить скрупульозна процедура. Тим не менш, вона приносить свої плоди: насіння сходить швидше.

Але дуже важливо правильно підготувати зерна, щоб не нашкодити посівного матеріалу.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал