Хвороби троянд: опис з фото і їх лікування

Зміст

Так улюблені багатьма троянди, на жаль, не відрізняються невибагливістю і сильним імунітетом, тому знати хвороби і лікування численних недуг дуже важливо кожному садівникові.

Ще одним мінусом є той факт, що найчастіше хвороби троянд тим частіше прогресують, ніж гірше для квітки оточують погодні та кліматичні умови.

Для більшої території України – ситуація цілком актуальна.

Чим можуть хворіти троянди?

Далеко не завжди троянди квітнуть і пахнуть щорічно, майже не вимагаючи за собою ніякого догляду. На жаль, хвороб у цієї культури виявлено вже чимало, і кожна з них не з’являється просто так, а є причиною безлічі факторів.

Всього можна говорити про цілий ряд причин, від недотримання яких на трояндах розвиваються різні хвороби:

 1. Кліматичні та погодні умови – причому впливає і температура, і вологість, і вітру, і кількість сонця.
 2. Ділянка – враховувати доведеться як саме розташування (якнайкраще освітлення і поменше сильних вітрів), так і найближчі «сусіди », які не пригнічують квіти (не створювали тінь, не” викачували »з грунту занадто багато мікроелементів – бульбові, наприклад).
 3. Грунт – тут конкретно для троянд і лікування їхніх хвороб важливо, по-перше, добре удобрювати грунт, а по-друге, часто рихлити грядки.
 4. Безумовно, це чітке дотримання перевіреним агроприйому, а доглядати за трояндою потрібно чуйно, часто і вже точно не абияк. Беріть до уваги і правильні поливи, і своєчасне внесення добрив, обрізку, і, звичайно ж, систематичні обробки від хвороб і шкідників.
 5. Пестициди потрібно застосовувати розумно – використовуючи тільки рекомендовані виробником концентрації і обробляючи квіти при лікуванні і профілактиці рівно стільки разів, скільки допускається за інструкцією.

Ну а окремим пунктом можна виділити, можливо, самий основний момент, що впливає на розвиток хвороб – це нездоровий посадковий матеріал. Чим менше ви впевнені в продавця сорти троянди, тим більше шансів, що і новий кущ захворіє сам, оскільки з самого початку був заражений, і інших сусідів на ділянці заразить.

Як зрозуміти, що троянда захворіла?

Важливо розуміти, що хвороба троянди розпізнати вдається майже завжди швидко. Ці квіти настільки примхливі, що чахнуть буквально моментально, як тільки піддаються атакам шкідників або самих різних хвороб.

Ось вам приклад – грибкове ураження септоріоз настільки активно розвивається, що уражені листя «згорають» за 2-3 дня.

Якщо ж троянда взагалі не відчуває жодних проблем на ділянці і можна сказати пахне, то в нормі ця квітка спокійнісінько цвіте з перших днів літа до самих заморозків.

Коли ж такого цвітіння не спостерігається – саме час бити на сполох. Звертайте увагу на:

 • факт неохоче, проблематичною вегетації – слабо розростаються і майже не розвивають нові молоді пагони;
 • мляве цвітіння або відсутність такого взагалі;
 • нарешті, побачені при візуальному контакті явні візуальні ознаки розвитку інфекцій, грибків, ракових захворювань або активності шкідників.

Очевидно, що з хворими трояндами потрібно негайно переходити до лікування. Причому народні засоби застосовують при факті хвороби рідко, так як вони часто дуже слабкі. У нормі садівники віддають перевагу різним пестицидів – тільки вони здатні швидко позбутися від прояву рослинних хвороб.

ОСНОВНИЙ МОМЕНТ. Так як боротися з розвиненими хворобами троянд важко, то садівник з досвідом завжди буде обробляти рослини для профілактики – в нормі близько 4-6 разів на всьому протягом вегетації. Причому навіть якщо взагалі не спостерігають ніяких ознак хвороби.

Види хвороб троянд з фото і методами лікування

Найбільш часто все різновиди троянд (штамбові, що плетуться, почвопокривні) страждають від захворювань грибкової природи. Трохи рідше піддаються бактеріальним або вірусним недугам.

Хвороби вірусного характеру, а також некрози – серйозна проблема. Найчастіше, при найсильніших пошкодженнях не залишається нічого, крім позбавлення від хворого рослини.

Але як при слабкій течії хвороб, так і при сильному вірніше відразу віддавати перевагу покупним пестицидів. Найчастіше ці засоби спочатку мають комплексну спрямованість (наприклад, одночасно проти всіх грибків або вірусів), тому не доводиться з’ясовувати причину недуги, затягуючи з лікуванням.

ЯК ОБРОБЛЯТИ? у нормі при лікуванні можна робити обробки до 6 раз в сезоні з перервами в 10-14 днів між ними. Якщо троянди взагалі не хворіють, то застосовують пестициди теж, але вже для профілактики – не менш 3-4 разів на рік.

Великих секретів немає. Ефективна профілактична або лікувальна обробка, це:

 • точне дотримання дозування за рекомендацією від виробника;
 • між обробками витримується час спокою: 10-14 днів;
 • після обробки проводиться розпушування грунту, видалення бур’янів, а також підживлення добривами.

Троянди також частіше хворіють, якщо спостерігається пізня і холодна весна, а потім дощове літо. В такому випадку треба обробляти пестицидами до 6 разів з квітня по вересень. Якщо протягом 8-12 годин після обробки пішов дощ, то процедуру можна (і навіть рекомендується) через 1-2 дня повторити, використовуючи діючий препарат в тій же або незначно зменшеною концентрації.

Бактеріальні захворювання троянд

Не можна сказати, що бактеріальні ураження троянд зустрічаються часто. Є навіть спеціальні імунні сорти, які майже напевно подібним хворобам не піддадуться.

Проте, при наявності бактеріальних недуг, на жаль, в більшості випадків рослини доведеться знищити (або їх уражені частини).

Трахеомікозне в’янення

Трахеомікозне в’янення провокує грибок фузариум. Він розвивається в кореневій шийці і перешкоджає нормальному надходженню поживних речовин в надземну частину. Відповідно, молоді пагони в’януть, листя опадає.

Під більшою загрозою ті троянди, які ростуть в тіні, а також на ділянці спостерігаються дуже близько залягають до поверхні грунтові води.

Що робити?

При сильному ураженні грибком фузаріум, вибирають досить жорстке лікування. Допоможе тільки викопування з коренем і обробка кореня цілком розчином марганцівки (300 г на 10 л води). Потім кущ садиться знову.

Методи профілактики

Якщо трахеомікозне в’янення не виявлено або є впевненість, що патоген поки на ранній стадії розвитку, може допомогти профілактичний полив грунту під трояндою дезінфікуючими засобами або фунгіцидами.

Вірусні хвороби троянд

Досить часто віруси заносяться через різні щеплення. Очевидно, що головною причиною служить неякісний щеплення матеріал.

На превеликий жаль, занесений штам вірусу визначити на око неможливо – тільки лабораторним шляхом. Однак в левової частки випадків все віруси вражають троянди практично однаково.

Але і є погана новина – лікування проти вірусів не існує. Якщо троянду спіткала вірусна хвороба, то важливо якомога швидше позбутися від усіх уражених частин і спалити їх.

Вірусне в’янення

Вірусну природу в’янення зрозуміти практично неможливо. Іноді троянди просто слабо ростуть і лише частково скидають листя. Коли ж приходить час, троянда «згоряє» за лічені дні.

В цілому, звертати увагу треба на найменші деформації листової пластини: всихання, викривлення, червоний відтінок. На пахучою троянді такого бути не повинно.

Що робити?

Відразу готуйтеся до радикальних методів не лікування, але боротьби. Якщо дозволяє ситуація, обрізайте троянду до третьої здорової нирки від хворого ділянки. Якщо в’янення занадто сильне, то вирубувати цілий кущ – так більша ймовірність врятувати інші.

Методи профілактики

Кажуть, уникнути в’янення можна, якщо чітко слідувати тільки двом правилам. Перше: обрізати тільки стерильним інструментом і обробляти зрізи. Друге: не забувати про обробки від шкідників, так як саме вони розносять відповідний вірус.

Вірусна мозаїка резуха

Серйозно «упускає» імунітет трояндових кущів, знижує тривалість і якість цвітіння, в цілому погіршує вегетацію – все це про складну вірусної хвороби мозаїці резуха. Поширюють її частіше за інших трипси. Явною ознакою ураження вважається жовтуватий хаотичний малюнок на листках.

Що робити?

Тут теж немає ефективного лікування. Але навіть просто обрізати троянди або видалити цілі рослини недостатньо. Міняти доведеться навіть верхній шар грунту, так як вірус розноситься не тільки трипсами, а й нематодами, що живуть в грунті.

Методи профілактики

Обробляти інструмент розчином марганцівки перед обрізанням і вводити в практику профілактичні обробки троянд інсектицидами хоча б раз ранньою весною.

Грибкові захворювання троянд

Найбільшу небезпеку для квітучих багаторічників часто представляють саме грибки. Викликають грибкові захворювання фітопатогени живучі, добре зимують, легко розмножуються при ураженнях стебла і листя троянди. Вони заносяться через морозобоїни, пошкодження, при обрізанні нестерильним інструментом.

Ідеальним середовищем для розмноження грибків вважається сира прохолодна погода (від +15 до +28 С).

Через живучості грибків, найбільш уражені ділянки троянди краще не лікувати, а обрізати і, що найголовніше, спалювати, або закопувати мінімум на 60 см в землю.

Борошниста роса

Борошнистою росою – або білястим нальотом – уражаються майже всі ділянки троянди. Бутони, стебла, листя – без лікування з часом викривляються і мутують. Природно, ні про яку декоративності мови вестися вже не може.

Спори борошнистої роси (Sphaerotheca pannosa) зимують в нирках троянди, а найбільшу активність проявляє в дощову, холодну погоду. Особливо схильні до розвитку грибка ті троянди, яким бракує калію в грунті.

Що робити?

В цьому випадку важливо діяти оперативно, щоб не довелося обрізати цілий кущ. Тому допоможуть покупні препарати з гарантованим дією – підійдуть всі засоби з протигрибковим ефектом.

Заходи профілактики

Вважається, що борошниста роса легко повертається повторно, навіть якщо здається, що від грибка не залишилося і сліду. З цієї причини садівники рекомендують обробляти троянди протигрибковими засобами від 3 до 5 разів на сезон, починаючи з весни.

Несправжня борошниста роса

Збудником несправжньої борошнистої роси є грибок Pdeudoperonospora sparsa, який легко зимує в органах троянди. Особливу увагу слід приділяти морозобоїн, зрізами, тріщинах, іншим ушкодженням на корі – через них і потрапляє недуга.

При цій хворобі листя троянди покриваються незграбними плямами темно-червоного або навіть ближче до чорного кольору. Добираючись до листової жилки, вони провокують опадання листя. Поступово всихає весь кущ – навіть ті частини, де немає явних ознак ураження грибком.

Що робити?

Знову ж, допоможуть тільки протигрибкові препарати, якими необхідно не тільки лікувати вже прогресуючу хворобу, але і не забувати про профілактику.

Заходи профілактики

В стандартну профілактику буде входити обробка троянд від грибків, починаючи з ранньої весни. Ну і використання тільки стерильного інструменту при обрізанні.

Іржа

Грибок Phragmidium є головною причиною появи на листках троянди так званої «іржі». Це помаранчеві і жовті здуття на листках і черешках, бутонах, які в запущених випадках червоніють. Результатом розвитку грибка є всихаюче листя, не розкриваються бутони, потовщення старих пагонів і хирлявий вигляд молодих.

Що робити?

На жаль, від з’явилася на розі іржі позбутися вкрай проблематично. Найбільш сильно уражені іржею частини рослини необхідно видалити і відразу ж спалити.

Заходи профілактики

Єдиним ефективним дією в боротьбі з іржею є збір всіх рослинних залишків восени (і уражених листя теж) і їх спалювання.

В якості профілактики використовуйте позакореневе підживлення суперфосфатом рясним обприскуванням, а потім послідовними обробками фунгіцидами протягом всього теплого сезону .

Інфекційні хвороби троянд

Великим лихом для садівника можуть стати інфекційні ураження троянд. На жаль, вони досить легко заносяться нестерильним інструментом або через різні ушкодження на корі і листі. А позбутися від них не завжди виходить, зберігаючи рослина цілим.

Інфекційний опік

Дану хвороба троянд викликає грибок Coniothyrium wernsdorffiae. На жаль, уражені ділянки лікуванню майже не піддаються. Ще небезпечніше той факт, що спочатку симптоми опіку ніяк не проявляються, а після їх візуального появи врятувати троянду вже практично неможливо.

Ворота для грибка – морозобоїни і рани на стеблах. Грибок спокійно проникає всередину і зимує або в рослині, або в грунті поряд. А активно розвивається при температурах + 15-20 С.

Що робити?

При сильному ураженні опіками, залишається тільки обрізати троянду, наскільки це можливо. Рекомендується робити це, відступаючи мінімум на 3 здорові нирки від місця ураження, щоб напевно.

Обрізання кущі, або їх окремі частини обов’язково спалити.

Заходи профілактики

Найдієвіший метод уникати опіків – доглядати за трояндами правильно і не забувати про профілактичні обробках.

 1. По-перше, обрізати потрібно строго стерильним інструментом і бажано в безвітряну погоду.
 2. По-друге, ще до настання стабільного тепла і ідеальних умов для збудника, з квітня обприскувати кущі розчином бордоської рідини (300 г засобу на 10 л води).

Ракові захворювання троянд

Нерідко ракові ураження троянд викликаються різними грибками. Дуже часто вони розмножуються в коренях, чому визначити захворювання стає проблематично. Якщо ж не займатися лікуванням або зробити це невчасно, то троянда швидко зачахне.

Рак коренів

Щільні горбки на кореневій шийці – головний візуальний ознака цієї хвороби троянд. Згодом наріст починає загнивати, і квітка швидко гине.

Що робити?

Вилікувати можна тільки ті кущі, де кореневої рак проявляється слабо. Допомагає обробка уражених місць 1% -ним розчином мідного купоросу.

Сильно уражені кущі загинуть, тому їх потрібно викопати і спалити. Бактерії, що викликають нарости на коренях, живуть в грунті до 3-4 років, тому важливо не допустити поширення хвороби.

Методи профілактики

Щоб рак коренів практично гарантовано на трояндах не проявляє, досвідчені садівники завжди при черговій пересадці тримають корінь в розчині мідного купоросу (100 г на 10 л води або 1% -ний розчин).

Як проявляються некрозні захворювання троянд?

На відміну від багатьох хвороб троянд, некрози цілком піддаються лікуванню. Найчастіше вони поширюються досить місцево, проявляючись або обпаданням частини листя, або негативно позначаючись на тканинах молодих пагонів.

Діплодіозний некроз кори

Бурі плями, які спочатку поширюються по верхньому шару кори – практично гарантовано і є той самий діплодіозний некроз. Без лікування він перекидається і на листя, приводячи до їх обпадання. Хоча на цвітіння хвороба майже ніяк не впливає.

Що робити?

Якщо поразка несильно, то троянду можна вилікувати. При сильному ураженні, яке перекинулося на більшу частину листя – тільки вирізати кущ і спалювати уражені ділянки.

Методи профілактики

Лікування допомагає, якщо використовувати протигрибкові засоби, причому не один, а два або навіть три рази до повного одужання. Звичайно ж, не варто нехтувати правилами агротехніки, щоб хвороба не з’явилася на трояндах знову.

Цитоспороз

Хвороба являє собою щільні горбки, які утворюються на молодих пагонах. Згодом вони Мочалов і призводять до загибелі втечі. Без лікування взагалі – до загибелі цілого куща всього лише за 1-2 роки.

Що робити?

При ураженні окремих пагонів – обрізати їх на 3 нирки до здорового місця. При сильному ураженні – повністю позбавлятися від куща.

Методи профілактики

Убезпечити свої троянди від Цитоспороз допоможе тільки своєчасна обробка протигрибковими засобами ранньою весною.

Опіки на трояндах

Найчастіше опіки на трояндах носять неінфекційний і невірусні характер. Вся причина часом банальна – просто за ділянкою з трояндами організований недостатній догляд.

Сонячний опік

Так, захворювання викликане занадто яскравим сонцем, потрапляють на молоді пагони. Листя червоніють, а потім досить швидко опадають.

Що робити?

Зрозуміло, притіняти троянди, особливо молоді пагони, тільки що пересаджені в розарій.

Заходи профілактики

Мабуть, лише точно знати агротехніку догляду за трояндами і в точності її дотримуватися.

Плямистості троянд

Дуже часто троянди страждають від різного роду плямистостей. Ці хвороби дуже поширені, проте нерідко протікають досить м’яко, як і легко піддаються лікуванню. Хоча лікувати уражені кущі все ж потрібно якомога швидше.

Септоріоз

Будучи одним з різновидів плямистості троянд, хвороба септоріоз викликається іншим збудником – грибком роду Септор. Хвороба протікає спочатку появою на листових пластинках сіруватих плям, які поступово темніють майже до чорного кольору.

При легкому перебігу троянда майже не росте і дуже погано зимує. Якщо зовсім забути про лікування, то плями переходять на стебла і молоді пагони, поступово вбиваючи весь кущ.

Що робити?

По-перше, не забувати про профілактичні обробках фунгіцидами тричі в сезоні (з самої ранньої весни).

По-друге, цілеспрямовано прибирати всі уражені листя і частини гілок, спалюючи їх.

Заходи профілактики

Найбільше ризик розвитку септоріозу холодним і дощовим літом. Тому профілактика повинна вестися беззастережно.

Вважається, що дуже добре проти багатьох грибків, в тому числі роду Септор, допомагає лікування аптечним препаратом «Трихопол». Чинне в його складі речовина: метронідазол. Досить розмішати в 5 л води 10 таблеток, дуже добре збити і обробити всі рослини. Засіб допоможе і трояндам, і томатів.

Чорна плямистість

Хвороба проявляється появою чорних круглих або з нерівними краями плям на листках троянд. Найнебезпечніший момент, це коли захворювання перейде з листових пластинок на стебло і квіти. Троянди хворіють серйозно: гальмуються в рості, дуже бідно цвітуть, а найбільш уражені ділянки засихають і опадають.

Лікування ускладнюється тим, що грибок розвивається досить рано, ще навесні, коли температури тільки-тільки досягають + 10 С, в той час як візуальні ознаки з’являються значно пізніше, в червні або навіть липні.

Що робити?

Відомо, що позбутися від чорної плямистості дуже складно. Лікування зажадає видаляти уражені ділянки з куща. Однак хворі троянди легко відновлюються, якщо їм трохи допомогти.

Для лікування підійде:

 • внесення калійних добрив;
 • використання фунгіцидів «Профіт» або « Топаз ».

Обробки фунгіцидами не повинні бути частіше, ніж 3 рази на рік.

Заходи профілактики

Щоб хвороба не поширювалася, обов’язково пізньої осені необхідно збирати опале листя і її спалювати. Саме в листі і зимує грибок-збудник Marssonina rosae.

Серед профілактичних обробок особливо виділяються: або медьсодержащі препарати (мідний купорос), або народний засіб відвар на основі хвоща і кропиви.

Неінфекційні хвороби троянд

Відомо, що хвороби троянд неінфекційного характеру можуть бути спровоковані в будь-якій місцевості. Залежить їх розвиток від погодних умов і застосовуваної агротехніки в догляді за кущами.

Хлороз

Позначається на листках розарію. Вони спочатку втрачають колір, бліднуть. А після жовтіє і опадає. Через це майже зупиняється ріст.

Що робити?

Буде потрібно виправити кислотність грунту (розкислювати). Поправити тактику підгодівлі і скорегувати полив.

Методи профілактики

Регулювати кислотність грунту і не забувати про те, що поливи для троянд – один з найголовніших прийомів якісного догляду.

Старіння

В якійсь мірі теж хвороба троянд, яка не піддається лікуванню. В такому випадку кущ потовщує пагони, слабкіше і гірше цвіте.

Що робити?

Періодично омолоджувати розарій, підсаджуючи нові кущі або використовуючи щеплення молодих гілок.

Заходи профілактики

Щороку міняти сортовий склад на ділянці, обрізати кущі.

Гнилі на трояндах

гнилі на трояндах теж по-своєму небезпечні, оскільки порушують нормальну вегетацію кущів і їх харчування через кореневу систему.

Сіра гниль

Уражаються практично всі рослинні частини куща, починаючи зверху вниз. Все починається з нальоту сірого кольору, який у міру засихання чорніє.

Якщо не переходити до лікування, засохне весь кущ цілком. Сіра гниль може перекинутися на троянди з томатів, винограду і півоній – не менш страждають від такого грибка.

Що робити?

Лікуванню грибок, що викликає сіру гниль, практично не піддається. Допоможе тільки профілактика, щоб уникнути зараження.

При хвороби троянд залишається тільки видаляти уражені ділянки на дві нирки включаючи здорові частини. Весь зібраний рослинний матеріал або відвезти подалі, або тут же спалити.

Заходи профілактики

Вважається, що головними ознаками розвитку грибка є відсутність вентиляції. Тому під більшою загрозою ті троянди, які вирощуються в парниках і теплицях.

Для профілактики допомагають триразові в сезоні обробки фунгіцидами. Причому важливо починати їх самої ранньої весни, оскільки грибок починає активно розмножуватися вже при + 10оС.

Біла склероциальна гниль

Хвороба викликається грибком, і її легко можна виявити по білому нальоту, що нагадує пух, який щільно прилягає до кореневої шийки. Якщо не займатися лікуванням, то наліт переходить і на стебло.

Троянди відкидають листя, дуже слабо розвиваються і майже не цвітуть.

Що робити?

Роза все одно не виживе, і склеротініоз призводить до загибелі всього куща відразу на рік зараження. Залишається тільки викопувати кущ і спалювати його, щоб не допустити поширення грибка.

Методи профілактики

Єдиним способом не зустрітися з цією хворобою троянд – з самого початку вибраковувати посадковий матеріал.

Коренева гниль

Хвороба в основному поширюється на трояндах, які виростають в несприятливих умовах. Бажаною середовищем для грибків, що вражають в основному коріння, є вогкість, викликана неправильними поливами або поганою погодою.

Що робити?

В лікуванні від кореневої гнилі допомагають різноманітні фунгіциди, приготовані строго за рецептом . Саме лікування частіше успішне, ніж навпаки.

Методи профілактики

По-перше, потрібно строго дотримуватися агротехніку в догляді за трояндами. Зокрема, правильно поливати, прополювати ділянку і рихлити грунт. По-друге, прибирати сміття, опале листя, бур’яни – все це найсприятливіше середовище для розвитку бактерій.

Шкідники троянд

Троянди зі слабким імунітетом будуть переслідувати не тільки різні захворювання, але і шкідники. З ними теж доведеться постійно боротися, щоб насолоджуватися ідеальним розарієм.

Павутинний кліщ

Якщо більшість хвороб троянд виявляється при сирої і несприятливої ​​погоди, то кліщ – навпаки, в спекотне та сухе літо. Шкідник небезпечний тим, що харчується соком троянди і веде до засихання листя і пагонів.

Що робити?

Добре допоможуть ходові інсектициди: «Фуфанон», «Іскра-М» або «Тіовіт -Джет ». Повторна обробка знадобиться через 10-12 днів, не раніше і тільки якщо чисельність шкідника не знижується.

Методи профілактики

А ось обробляти інсектицидами заздалегідь все ж не варто. Саме з павутинним кліщем краще боротися за фактом його появи.

Бронзівка золотиста

Ці жуки люблять всі сорти троянд. Основну шкоду від них – пошкодження квітів, якими вони харчуються.

Що робити?

Застосовувати покупні інсектициди: «Фуфанон», «Іскру-М», «Танрек», «Зубр», «Командор» і ін.

Заходи профілактики

Засоби краще застосовувати за фактом появи жуків на трояндах. Інсектициди, внесені за рецептом, діють до 2-3 тижнів, надійно захищаючи квіти.

Тля

Знайомий багатьом садівникам шкідник – попелиця – небезпечна через те, що харчується соком троянд. З огляду на чисельність особин, які можуть розплодитись до тисячної популяції, загроза може нависнути над цілими кущами троянд.

Що робити?

У боротьбі з тлею допомагають стандартні інсектициди: «Фуфанон», «Іскру-М», «Танрек», «Зубр», «Командор». Але на відміну від багатьох інших шкідників, тля небезпечна своєю популяцією, тому напевно буде потрібно не одна обробка в році.

Заходи профілактики

Аналогічно іншим ситуацій, засоби краще не застосовувати заздалегідь, а тільки , можливо, ранньою весною, щоб не допустити розмноження шкідників, а потім по факту їх появи.

Як виявити хворобу кореневої системи троянд?

Нерідко кореневі захворювання дуже важко діагностуються на перших порах. Воно і зрозуміло – побачити розвиток хвороб під землею неможливо.

Деякі (рак коренів), втім, можна помітити, лише легко розкопавши кореневу шийку. Інші – повністю викопавши кущ із землі.

Часто кореневі хвороби проявляються в першу чергу дуже слабким зростанням куща троянди. По-друге – чахлим цвітінням і кривими молодими пагонами.

Заходи профілактики в боротьбі з хворобами і шкідниками

Забути про лікування заражених або улюблених шкідників троянд строго-настрого не можна. Коли нічого не робиться, велика частина відомих захворювань легко перекидається на здорові кущі, а потім поширюється і на інші культури.

Але складність в тому, що хвороби троянд частенько слабо піддаються лікуванню. Саме тому їх важливо вчасно помічати і намагатися або допомогти ураженому куща, або просто швидко його позбутися, щоб не ставити під загрозу весь квітник.

Часті помилки

По-перше, найголовніший момент у всіх видах обробки – точне дотримання дозувань, рекомендованих виробником.

Друге – садівники іноді через недосвідченість проводять обробки коли доведеться. Це неправильний підхід: потрібна суха, безвітряна погода. Плюс важливо обприскувати троянди від хвороб рано вранці або після 6 вечора.

Ну і здебільшого від хвороб трояндам потрібна профілактика, а не безпосередньо лікування. І профілактику цю варто починати якомога раніше, ще ранньою весною.

Відповіді на часті питання

Скільки обробок трояндам належить до вересня?

Орієнтовно 4-5.

Чи можуть трояндам нашкодити інсектициди або фунгіциди?

При надмірних концентраціях – звичайно.

Коли починати найпершу підгодівлю ?

Повністю зійшов сніг, і температура вночі не падає нижче 0 ° С.

Висновок

Завжди пам’ятайте, що хвороби троянд здебільшого слабо піддаються лікуванню. Ця квіткова культура занадто ніжна і примхлива. Хвороби ж може викликати відразу кілька факторів: від несприятливої ​​погоди, до неправильного посадкового матеріалу.

Саме тому ніколи не забувайте про профілактику, яка в нормі повинна проводитися на розарії щороку.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал