Щоб отримати велику цибулину часнику, в липні необхідно забезпечити культурі правильний догляд. Він включає в себе грамотний полив, своєчасну підгодівлю і профілактичну обробку від хвороб і шкідників.
Нічого складного в догляді за часником немає, але є деякі нюанси, які варто враховувати.
Що потрібно часнику в липні
Часник – це культура, яка за порівняно малий період може дати високий урожай. Цибулина добре росте на родючих суглинистих і легкому піщаному грунті. Якщо часник вирощується на бідних грунтах, то для збільшення показників врожайності застосовують підживлення.
Основний догляд за культурою полягає в багаторазовому розпушуванні, поливі і внесення поживних сумішей.
Багато хто навіть і не здогадуються про тому, що овоч потребує підгодовування на завершальному етапі зростання цибулин в липні.
Щоб отримати при зборі врожаю велику цибулину, потрібно забезпечити правильний догляд за часником на будь-якій стадії росту. Важливо враховувати наступні фактори:
- озимий часник висаджується до настання холодів, він повністю дозріває в середині або наприкінці липня;
- ярий часник висаджується навесні, дозрівання плоду здійснюється в кінці липня – середині серпня.
Відповідно, у різних типів культури в один і той же час року може відрізнятися стадія зростання. Відповідно, догляд буде відрізнятися.
ВАЖЛИВО! За 2 тижні до збору врожаю часник нічим не удобрюють. Так, рано зійшов озимий часник в липні підгодовувати буде вже пізно.
Особливості догляду за часником в середині літа
Часник він добре росте в відкритих сухих грядках. Зайвий полив шкідливий для рослини так само як і відсутність вологи – помірність в цьому питанні дуже важлива. У період з травня по червень досить здійснювати прикореневій полив не частіше ніж раз на тиждень.
В липні рясність поливів можна скоротити, тому що наближається час прибирання часниковий цибулин на зберігання.
Дуже важливо видаляти утворилися стрілки, якщо їх не прибрати, то всі ресурси рослини будуть спрямовані на формування насіннєвої коробки, а, значить, сама цибулина буде маленьким.
Оскільки коріння рослини знаходяться не глибше 5 см в грунті, при розпушуванні дуже важливо не пошкодити цибулини. Регулярне видалення бур’янів сприяє зміцненню і росту стебла часнику.
Як поливати часник в липні
У другій половині літа, а саме в липні, полив зовсім припиняють, так як це перешкоджає дозріванню цибулини часнику. Зайва волога призводить до утворення гнилі і цвілі.
Через два місяці після висадки ярих різновидів вони пускають стрілки. Їх освіту свідчить про те, що стебло припиняє формуватися і необхідно припиняти полив.
Які підгодівлі і добрива вносити в липні для великої цибулини часнику
Під час активного формування цибулини часник накопичує живильні речовини. У цей період вносяться засоби з вмістом калію і фосфору. Такі препарати позитивно впливають на процес зростання підземної частини овоча і його визрівання.
ВАЖЛИВО! Частою помилкою в догляді в липні є внесення азоту. Азотовмісні препарати в липні вносити не можна, так як вони стимулюють зростання зеленої маси, що перешкоджає розвитку великої цибулини.
Мінеральні засоби
У продажу існує кілька видів фосфатних і калійних добрив :
- монофосфат калію;
- суперфосфат;
- сульфат калію.
Виробник в обов’язковому порядку вказує спосіб застосування. Найчастіше гранули розводять в невеликій кількості води, отриманий концентрат залишають на 24 години, а потім вже розчиняють у великих обсягах для здійснення прикореневого поливу.
ВАЖЛИВО! Хлорсодержащі засоби знищують часник, тому їх не можна застосовувати для обробки цієї культури.
Готові комплексні суміші
В спеціалізованих магазинах можна знайти масу готових засобів, призначених для часнику в липні. Серед найпопулярніших:
- Цибуля.
- Біомастер.
- Агрікола.
Препарати мають збалансований комплексний склад, що 100% вплине на врожайність і крупність цибулини часнику. Живильні склади вносяться одним із способів:
- кореневих – коли розчином поливають під корінь часнику або між рядками;
- позакореневого – складом проводиться обприскування по наземної частини рослини.
Вважається, що позакореневе обробка дозволяє швидше отримати необхідні мікроелементи через листя. Живильні елементи таким чином швидше засвоюються, ніж при кореневому поливі.
Багато добрива дозволяється вносити позакореневого способом, але для цього потрібно знизити рекомендовану концентрацію вдвічі.
Органіка
Не гірше покупних засобів діють і органічні. Найпопулярнішими є:
- Зола. Порошок розкидають в сухому вигляді між грядками, далі добрив грунт поливають. Золу використовують також в розведеному вигляді: на 0,2 кг заливають 10 літрів води, потім наполягають до 3 діб. Отриманим розчином поливають часник – 5 літрів на 1 квадратний метр.
- Перепрілий перегній. Використовують одне відро на 9 літрів на 1 квадратний метр.
- Настої з трави і рослинних залишків. Готують з розрахунку 1 частина зеленої маси на 3 частини води. Рідина наполягають під кришкою. Перед застосуванням рідину проціджують і розбавляють 1 до 10 з водою. 2 літри добрива витрачається на 1 квадратний метр.
Для підгодівлі часнику використовують курячий послід і коров’як, але в липні їх застосовувати не можна, так як добрива містять велику кількість азоту.
У продажу також можна зустріти спеціальні гуммінові добрива для поліпшення росту цибулин. Обробка проводиться строго за інструкцією.
Народні рецепти
Поряд з органікою садівники активно застосовують недорогі народні засоби, перевірені часом. Для підгодівлі часнику в липні використовують:
- перекис водню 3% – 2 столові ложки йдуть на 1 літр води. Отриманим розчином оброблять тільки листя і стебла;
- йод – розводять з водою, 40 крапель йдуть на 10 літрів рідини. Йод також розприскують по наземної частини овоча;
- дріжджі – на 100 грам дріжджів береться 3 літри води і 5 столових ложок цукру, наполягають розчин 3 години, потім розводять з водою повторно, 1 до 10. Полив здійснюється під корінь .
ДОВІДКА. Будь-який вид підгодівлі необхідно проводити в безвітряний період, бажано у вечірній час або хмарний день.
Боротьба з хворобами і шкідниками часнику в липні
Аграрії часто стикаються з грибковими та вірусними хворобами, що вражають урожай.
Обидва різновиди часнику в однаковій мірі піддаються зараженню грибком, серед основних захворювань виділяють:
- Іржа – пір’я покриваються жовто-помаранчевими плямами, які поступово темніють і утворюють пустули зі спорами. Позбутися від хвороби на початку її розвитку можна препаратами на основі міді.
- Несправжня борошниста роса – найчастіше активізується при сильній вологості. Її можна впізнати по біло-жовтому нальоту, ослаблення і уповільнення росту стебла, аж до повного всихання часнику. Для лікування використовують арцерид, ПОЛІХІМ, також допомагає бордоською рідиною (1%).
- Фузариоз – особливо активний в спеку і під час підвищеної вологості. Виявляється як розм’якшення часнику. Рослина покривається темно-коричневими плямами. Ефективні Свитч, Квадіс, Юніформ.
- Біла і чорна, блакитна гнилизна – вражає цибулини. Виявляється як розм’якшення кореневої шийки і покриття жовтим нальотом. Щоб запобігти зараженню посадки обробляють фунгіцидом, уражені плоди в вживання не придатні, їх викидають.
Також часник може захворіти бактеріозом, рознощиками гнилі є трипси, нематоди, цибулевий муха. Для запобігання зараження перед посадкою грунт обробляють препаратом ХОМ, а також вносять добрива в грунт.
Серед вірусних захворювань виділяють:
- мозаїку – проявляється в вигляді хаотичної жовтої плямистості;
- жовту карликовість – рослина всихає і зупиняється в рості.
Уражені вірусом екземпляри знищують.
Розповсюджують хвороби часниковий кліщ, попелиця. Для запобігання зараження потрібно використовувати комплексні обробки інсектицидами.
Особливості обробки часнику в липні
- Обробку проводити рано вранці або після заходу сонця.
- Обприскувати дрібнодисперсним розпиленням .
- Дотримуватися концентрацію діючих речовин.
Що ще потрібно зробити в липні, щоб отримати великий урожай часнику
Є така хитрість в догляді – отгорнути землю від цибулини часнику. Так вона швидше буде підсихати, що скоротить час при сушінні врожаю і дозволить отримати велику цибулину.
Часті помилки
- Ігнорування хвороб і шкідників. Часник страждає від шкідників і хвороб не рідше інших рослин. Першочергово варто звертати увагу на стан листя і стебла. У випадках появи деформацій необхідно видалення овоча з грядки, місце посадки потрібно негайно обробити.
- Зайвий полив. Гниль, іржа, борошниста роса найчастіше виникає через підвищену вологість або залишків минулорічної рослинності на грунті.
Відповіді на часті питання
Коли можна вносити підживлення в літній період?
Яровий часник допустимо удобрювати протягом усього липня, тоді як для озимих культур останню обробку. рекомендується в першій декаді липня.
Чи потрібно вносити поживні суміші на родючий грунт?
Надлишки хімічних елементів, в тому числі, азоту тільки шкодять рослині, тому якщо середовище для розвитку овоча сприятлива, то додаткових підгодівлі не потрібно.
Чи можна вживати в їжу часник, який був оброблений препаратами від шкідників?
Все залежить від самого засобу, яке застосовувалося. Обприскування допустимо не пізніше ніж за 2 тижні до збору врожаю.
Висновок
Отримати великий урожай часниковий цибулин можна, якщо дотримуватися правил догляду за овочевою культурою в липні. У цей період необхідно скоротити полив, виробляти регулярну прополку і розпушування грядок. Внесення підгодівлі і обприскування від шкідників здійснюється тільки за 3-4 тижні до викопування, інакше урожай буде непридатний для вживання.