Серед усіх заходів, які необхідно провести з полуницею після плодоношення, виділяється обрізка рослини.
Багато садівників не обрізають полуницю, хоча цей прийом дуже важливий як для здоров’я полуничних кущів, так і для майбутнього врожаю .
Про те, як проводити обрізку полуниці після плодоношення, для чого вона потрібна і на що звернути увагу, ми розповімо в сьогоднішній статті.
Навіщо обрізати полуницю?
Обрізка полуниці в липні після плодоношення виконує відразу кілька функцій:
- Санітарна. Весняні листя на полуниці в липні потихеньку починають сохнути і відмирати. Щоб вони не стали розсадником хвороби, їх слід зрізати.
- Омолоджуюча. Якщо вашим посадкам більше 3 років, то зрізати треба все листя. Після цього кущ омолоджується, випускає нові листя і здатний плодоносити ще деякий час.
- Оздоровлююча. Обрізаючи вуса і листя, ви перенаправляє соки всередині рослини і корисні мікроелементи на закладку нових квіткових бруньок і зміцнення імунітету куща.
Є і ще один важливий факт. Полуничні листя нормально функціонують лише 2-2,5 місяця. Після чого вони майже втрачають здатність брати участь у фотосинтезі. Тобто вони стають марними.
Щоб рослина не витрачала сили на підтримку такої листя, її треба прибрати.
Як вибрати відповідний день для обрізки полуниці в липні?
Слушна нагода для того, щоб обрізати полуницю, настає приблизно через 1,5-2 тижні після закінчення плодоношення. Тобто десь в середині липня.
Саме в цей час і проводять обрізку, щоб рослина встигла випустити нові листочки і підготуватися до зими.
День повинен бути сухою і погожий. Обрізають зранку, але після того, як пройде роса і до настання спеки.
Також необхідно підбирати відповідний день, звіряючись з рекомендаціями місячного календаря.
Як зрозуміти, що полуницю пора обрізати?
Зрозуміти, що настав час приступати до обрізання полуниці в липні можна за зовнішнім виглядом рослини:
- закінчилося плодоношення;
- нижнє листя почали жовтіти, сохнути, на них з’являються плями.
Якщо ж полуниця продовжує плодоношення, то її обрізати не треба, так як це завдасть їй шкоди. Кущ взагалі може загинути.
Обрізка полуниці в липні 2022 року за місячним календарем, сприятливі дні
Обрізку полуниці традиційно проводять на убуваючий місяць, коли соки всередині рослини рухаються від пагонів до коріння. Саме в цей період процедура буде найменш травматичною для культури.
В липні 2022 року найбільш сприятливі період для обрізки полуниці після плодоношення випадають на початок і кінець місяця:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 26, 27, 28, 29, 30, 31 липня.
Коли обрізати полуницю в липні 2022 роки не варто?
Однозначно не варто видаляти бадилля з полуниці в дні молодиків і повнолунень, а також дні «навколо» цих місячних фаз.
Таким чином, в липні 2022 року несприятливим часом для обрізки полуниці після плодоношення стануть 9, 10, 11 , 23, 24, 25 липня.
З приводу днів зростаючого місяця єдиної думки серед дачників немає. Хтось вважає, що полуничні кущики довго хворітимуть і відкладають обрізку до слушного часу. Інші ж дотримуються думки, що працювати можна тільки на молодик і повний місяць.
В яких випадках липнева обрізка полуниці протипоказана?
Пізні сорти в липні не обрізають, так як вони можуть плодоносити. У будь-якому випадку після закінчення плодоношення до початку похолодання залишиться занадто мало часу. Полуниця не встигне наростити нову листя і погано перезимує.
Також в липні не обрізають ремонтантну полуницю. Точніше з цими сортами також проводять тільки санітарну обрізку, видаляючи підсохлі квітконоси, вуса і листя.
Не проводять процедуру в дощовий день, так як велика ймовірність зараження хвороботворними грибками. Також не обрізають в спеку.
Молоду полуницю (1-2 роки) в липні сильно не обрізають
Як правильно обрізати полуницю, щоб збільшити врожайність?
Вибравши відповідний день для обрізки по погоді і місячним календарем, слід правильно провести саму процедуру.
Обрізати треба гострим секатором або ножицями, на руки надіньте рукавички.
Видаляють нижні старі листи. Вони червоніють, можуть бути зів’ялими або підсохлими, покритими плямами. Їх акуратно зрізують. Нові листочки, які ростуть вище залишають недоторканими. Їх повинно залишитися 4-5 штучок.
Обрізати треба якомога ближче до центрального стебла. Так, щоб не залишалося живців.
Обрізавши листя, переходять до вусів. Видалити треба все вуса крім тих кущиків, від яких ви плануєте отримати посадковий матеріал для подальшого розмноження. При цьому залишають тільки перші дві розетки, рахуючи від материнського куща. Саме вони будуть показувати нормальне плодоношення.
ВАЖЛИВО! Кущі з явними ознаками хвороби обрізають в останню чергу, щоб не заразити інші посадки.
Після закінчення процедури всю зрізану бадилля і вуса треба зібрати і спалити. Деякі дачники складають її в компост, але справа в тому, що листочки можуть бути хворими, тому краще їх знищити.
Що ще потрібно зробити при обрізанні полуниці в липні?
Обрізавши зайве листя і вуса полуниці, не забудьте підгодувати культуру комплексними добривами.
Краще всього використовувати готові спеціалізовані комплексні підгодівлі марок Фаско, Fertika, Гера, Буйського добрива, Органік Мікс, Гумі-Омі Ягідний і ін.
Використовувати можна будь-який з цих коштів, так як вони схожі за принципом своєї дії і складом.
ВАЖЛИВО! Всі зрізані частини рослин треба знищити.
Також після обрізки продовжуйте поливати полуничні грядки. Липень – найспекотніший місяць, тому полив повинен бути частим (приблизно раз в 3 дня) і досить рясним. Земляний кому не повинен пересихати.
Для цього, до речі, застосовують мульчування. Мульчувати найкраще соломою, але цілком можна використовувати і інші матеріали (тирса, агроволокно і т. д.).
На замітку. Також під час обрізки можна укоренити розетки першого і другого порядку для отримання нових кущиків.
Поради та хитрості при обрізанні полуниці
Досвідчені дачники знають деякі хитрощі, які дозволять провести обрізку полуниці після плодоношення більш якісно і з меншим стресом для культури.
- Не обривати листя і вуса, щоб не пошкодити «сердечко».
- Ножиці треба періодично обробляти спиртом або розчином марганцівки , щоб не занести інфекцію.
- Хворі листя зрізайте останніми, а після кожної обрізки протирайте леза змоченою в спирті або марганцівці ваткою.
- З старих кісткової зрізайте все листя, не залишаючи нічого. Це потрібно для омолодження.
Часті помилки
- Скошування косою. В результаті такого методу проведення обрізки видаляються тільки верхні листки, а нижні залишаються неушкодженими. Якщо ж косити занадто низько, то можна поранити полуничні сердечка.
- Обривання вусів може пошкодити стебло або центральний втечу.
- Проведення процедури під час плодоношення. Якщо на полуниці продовжують з’являтися ягоди, то зрізати бадилля ще рано.
- Відсутність подальшої обробки. Після проведення обрізки на що залишилися живцях будуть ранки. Щоб культура не захворіла, ці ранки треба обробити фунгіцидами та інсектицидами.
- Зрізана бадилля залишається на грядці. Все, що ви зріжете, треба зібрати і винести з городу. Можна викинути в сміття, а краще спалити. Отриманий попіл знадобиться як добриво.
Відповіді на часті питання
Що робити з полуницею після обрізки?
Необхідно організувати регулярний рясний полив, підживлення комплексним рідким добривом і замульчувати кущі. Також слід провести обробку фунгіцидами та інсектицидами.
Як обрізати ремонтантні сорти?
Обрізка полуниці трохи відрізняється. Після кожного плодоношення слід зрізати квітконоси. Вуса не чіпають, залишаючи найближчі до материнського куща розетки. Саме вони будуть плодоносити.
Листя обрізають у міру потреби, видаляючи хворі, підсохлі і пошкоджені листочки.
Чи обов’язково потім мульчувати полуницю?
Ні, але мульча пригнічує ріст бур’янів, зберігає вологу (доведеться рідше поливати) і сприятливо позначається на грунті, захищаючи її, в тому числі, і від перегрівання.
Висновок
Обрізка полуниці – важливий захід по догляду за полуницею. Після плодоношення культуру треба починати готувати до зими, видаляючи непотрібні частини рослини.
Якщо полуничні кущі правильно обрізати, то це підвищить імунітет рослини, дозволить йому закласти основи майбутнього врожаю і добре перенести зиму.