Для того, щоб виростити яблука високої якості, не варто недооцінювати важливість підгодівлі яблунь в червні. Будь-який досвідчений садівник в тій чи іншій мірі постарається обов’язково підгодовувати садові культурні рослини в першій половині літа.
Вносять підгодівлі або в сприятливі дні за місячним календарем, або візуально оцінюють стан саду і приймають рішення його додатково удобрити.
Навіщо в червні підгодовувати яблуні?
Основним завданням підгодівлі яблунь в червні традиційно є заповнення мінеральних речовин в грунті, які були витрачені для зростання дерева.
Якщо яблуню підгодувати, то можна відразу помітити, що вона плодоносить набагато стабільніше, а плоди після збору врожаю набагато краще зберігатимуться. На більшість підгодівлі садові дерева реагують досить швидко. Результат проявляється вже на третій-четвертий день.
«Сита» і доглянута яблуня помітно стабільніше переносить сильні морози взимку. Вона менше хворіє і відрізняється особливо стійким імунітетом.
Вважається, що швидше за все корисні речовини з добрив засвоюються, якщо сад в червні підгодувати саме обприскуванням (по листу і гілкам). Хоча ідеальна підгодівля на думку більшості садівників – збалансована, чергуються як кореневі, так і позакореневе методи.
Які потрібні мікроелементи яблуням в червні?
В червні, та й взагалі в першій половині літа яблуням потрібні збалансовані мінеральні підгодівлі. Зрідка деякі садівники вдаються до певних народних засобів, які заповнюють тільки певні мікроелементи в грунті.
Тоді намагаються діяти за принципом:
- Навесні і в першій половині червня велика увага приділяється внесенню в грунт азоту. Підгодовувати можна і народними засобами, багатими на азот і його сполуки. В цьому випадку яблуні активніше формують зелену масу, розростаються, що в подальшому гарантує хороший урожай.
- У момент цвітіння і появи перших зав’язей – підгодівлі на основі калію і фосфору. Саме ці два елементи найкращим чином позначаються на формуванні суцвіть і подальшому правильному наливанні плодів. Калій і фосфор сприяє тому, що яблуня зупиняє ріст зеленої маси і основні сили перемикає на цвітіння.
Зазвичай достатньо підгодувати в червні не більше одного разу. При цьому слабкі дерева починають підгодовувати вже в момент цвітіння, а здорові – після того, як опаде зав’язі.
Однак в деяких випадках за червень цілком допускається зробити і пару підгодівлі: на самому початку місяця, якщо не вдалося внести азот в кінці весни через тривалі холоди, і після безпосередньо процесу цвітіння.
З інших важливих мікроелементів бажано звертати увагу, щоб в грунт своєчасно вносилися також кальцій і магній.
Які добрива використовувати для підгодівлі яблунь в червні
Нерідко для червневої підгодівлі широко використовують органічні добрива. Вони безпечні для грунту і рослин, але в той же самий час сильно збагачують грунт азотом.
Коровяк
Для яблунь коров’ячий гній розводять з водою в пропорції 1:10. Засіб наполягають близько тижня, після чого слід підгодувати грунт під яблунею приблизно на відстані 50-60 см від стовбура.
Пташиний послід
Аналогічним чином використовують і пташиний послід. Однак трохи знижують його концентрацію до 1:15, щоб не обпалити коріння рослин.
Ефективні препарати для червневої підгодівлі яблунь
Дуже добре себе зарекомендували різні покупні комплексні мінеральні суміші. Вони прекрасно підходять для застосування саме в червні, тому як в їх складі відразу кілька важливих мікроелементів.
Комплекс мінералів
Багато садівники змішують на 10 л води не одне, а кілька діючих речовин: суперфосфат (30 г), сульфат калію (30 г) і аміачну селітру (близько 40 г).
Під кожну яблуню потрібно вилити до 30 л такого засобу, поливаючи не під корінь, а відступаючи від стовбура на 50 см мінімум. Вважається, що засіб ще швидше діє, якщо перед його застосуванням провести черговий полив чистою водою приблизно за 2-3 години до початку основних робіт.
Нітроамофоска
Якщо немає бажання змішувати відразу кілька препаратів з різним мінеральним складом – будь ласка, для цих цілей в кожному судовому магазині знайдеться нітроамофоска. Це мінеральна комплексна підгодівля, яка спочатку містить азот, калій і фосфор – найкорисніші елементи для яблунь в червні.
Підгодовувати потрібно строго за рецептом, розбавляючи 30-40 г діючої речовини в 10 л води і вносячи вийшло засіб у відповідній пропорції на кожен квадратний метр садової ділянки.
Моно-фосфат калію
Буває, яблуням влітку вже не потрібен азот, інакше вони пустять багато зелені і дадуть мало квітконосів. При сприятливих умовах на вулиці в цілому і цвітінні в термін, досить буде в червні підгодувати тільки моно-фосфатом калію (калій і фосфор у складі).
Засіб розводять в пропорції близько 15 г на 10 л води і рівно стільки вносять на кожен квадратний метр оброблюваної ділянки. Дана підгодівля відмінно себе зарекомендувала в тому плані, що засвоюється практично моментально.
Які народні засоби можна використовувати, щоб підживити яблуні в червні
Можна всю червневу «допомогу» яблуні повністю віддати на відкуп народних засобів. Тим більше, вони показують себе дуже ефективними.
Розчин борної кислоти
В першу чергу відмінно допомагає зав’язуватися плодам бор. А саме таку мету переслідує рання літнє підживлення в саду.
Для приготування засобу береться 5 г борної кислоти на 10 л води. Проводиться обробка позакореневого способом, коли гілки і листя рясно обприскують отриманої підгодівлею.
Найбільше борну кислоту радять використовувати, якщо початок літа вдалося неідеальним: була пізня весна, на вулиці несприятлива погода і багато дощів.
Деревна зола
Будь-який садівник повинен прекрасно знати, що деревна зола – це натуральний і безпечний для рослин джерело калію. У свою чергу, цей мінерал в червні необхідний для правильного формування більшої кількості зав’язей.
Вносять золу навколо яблуні по проекції її крони. Для молодняку використовують 100 г сухої золи, яка прикопують в землю. Для старої яблуні (більше 6-8 років) – до 200 г.
Можна використовувати зольний розчин. Тоді 150-200 г золи розмішуються з чистою водою і настоюють тиждень, після чого йдуть в якості рідкої підгодівлі.
Схеми внесення підживлення в червні
Коли яблуня добре розвивається в червні – не хворіє , активно нарощує листя, а потім цвіте – то достатньо однієї підживлення. Причому для молодих дерев добрива вносять традиційно в момент цвітіння. Для старих – коли опадає зав’язь, тобто пізніше на 2-3 тижні.
Якщо підгодовувати яблуню кореневих методом, то невелика частина готової суміші добрива йде на змочування стовбура яблуні до перших гілок, а решта більша частина – поливається, але не під корінь, а з обов’язковим витримуванням відстані приблизно 40-50 см до стовбура. Таким чином вдається досягти того ефекту, що якомога більше корисних речовин засвоїться в перші ж дні. Середня норма витрати – не менше 30 літрів підгодівлі під кожне доросле дерево (для молодих приблизно наполовину менше).
ВАЖЛИВЕ ПРАВИЛО. В ідеальному світі на цих діях підгодівля яблунь в червні не закінчується. Приблизно через півгодини-годину, коли земля вбере рідку підгодівлю, дерева необхідно стандартно полити чистою водою, а потім розпушити грунт.
Якщо віддано перевагу обприскування, то важливо обробляти рослини рясно, намагаючись потрапляти використовуваним розчином на всі гілки, листя і квіти. Багато для цієї мети віддають перевагу садовому обприскувача.
Особливості підживлення яблунь в червні в залежності від регіону
Червневі підгодівлі в різних регіонах і ближнього зарубіжжя відрізняються в цілому незначно.
Хитрощі і поради по підживленню яблунь в червні
- У перший рік після посадки яблуні, її зовсім можна в червні не підгодовувати. Але для цього добриво потрібно відразу вносити в лунку в момент посадки.
- Бідні за складом грунту (торф або пісок) потребують щорічної підгодівлі для яблунь.
- Між усіма видами добрив потрібно витримувати не менше 2 тижнів перерви, інакше садові дерева можна перегодувати.
- Максимальна кількість підгодівлі для дорослого дерева не повинно бути більше 4-х на рік.
- Чим вище концентрація підгодівлі, тим далі від стовбура її слід вносити в грунт.
Коли підгодовувати яблуні в червні 2025 року за місячним календарем
Деякі садівники легко поєднують кожну чергову підгодівлю яблуні в червні з місячним календарем.
Сприятливі дні
Найбільш сприятливими днями для добрива яблунь на 2025 рік будуть:
- числа з 11 по 23 червня.
Також садом можна займатися з 1 по 9 червня, а ще з 25 по 30 червня включно.
Несприятливий час
Взагалі ніяк не доглядати за яблунями в червні 2025 року:
- в день молодика 10 червня;
- і повного місяця 24 червня.
Часті помилки
Однією з найбільш частих помилок підгодівлі яблунь в червні можна вважати внесення занадто великої кількості азоту і добрив на його основі. В такому випадку дерево виростає гарним і формує здорову крону, але урожай дає відверто посередній.
Відповіді на часті питання
Коли починати підгодовувати яблуні?
При самому чуйному догляді – ще ранньою весною, коли повністю зійшов сніг.
Для чого потрібно підгодовувати садові дерева в червні?
Саме в цей період закладається «фундамент» майбутнього врожаю.
Скільки разів за літо можна підгодовувати яблуні?
Якщо дерева здорові, то достатньо одного разу. Але припустимо проводити до 3-х підгодівлі щомісяця: червень, липень, серпень.
Висновок
Виходить, підгодівля яблунь в червні є обов’язковою навіть на найродючіших ґрунтах і при ідеальній погоді. Якщо підгодовувати дерева в момент завершення цвітіння і появи зав’язі, є висока ймовірність поліпшити врожайність і якість майбутніх яблук. Але що ще більш важливо – все такі підгодівлі абсолютно прості, доступні при будь-якому досвіді садово-городніх робіт. Так що відмовлятися від них взагалі було б абсолютно недоцільно.