Щоб виноград регулярно давав урожай смачних і корисних ягід, необхідно щовесни проводити обробку від хвороб і шкідників.
Обробляти необхідно кілька разів, щоб домогтися найбільшої ефективності.
Про те, що входить у весняну обробку виноградної лози, терміни проведення заходу і деякі нюанси, ми розповімо в сьогоднішній статті.
Чи обов’язково обробляти виноград навесні?
Навесні прокидаються не тільки рослини, але і хвороботворні мікроорганізми, грибки і шкідники. А вони можуть значно скоротити урожай винограду і навіть привести до його загибелі.
І, щоб не допустити подібних ситуацій, важливо проводити весняну профілактичну обробку культури.
Коли проводити першу обробку винограду навесні, як вибрати відповідний день?
Проводити обробку винограду від хвороб і шкідників слід ранньою весною відразу після зняття укриття.
Важливо обприскати лозу до розпускання бруньок. Але перед цим потрібно провести санітарну обрізку, видалити пошкоджені, засохлі і підморожені пагони і прибрати торішнє листя або мульчу.
УВАГА! Обробку винограду слід проводити в сухий, безвітряний день і при температурі вище + 4 … + 6 ° C. І краще обприскувати рослина рано вранці, щоб препарати не стали занадто агресивними через вплив сонця.
Етапи обробки винограду навесні
Весняна обробка винограду від хвороб і шкідників складається з таких етапів:
- Обприскування по голій лозі, під час набрякання бруньок.
- Обробка після розпускання вічок.
- Обприскування під час бутонізації.
- Обробка формуються ягід.
ВАЖЛИВО! На кожному етапі варто використовувати певні препарати або засоби. Їх ефективність багато в чому залежить від температури і фази розвитку рослин.
Як обробляти виноград навесні по голій лозі, коли набухають бруньки
Проводити обробку винограду навесні по голій лозі варто при температурі повітря вище + 4 … + 5 ° C.
В процесі знадобиться обприскати всю наземну частину рослини, а також ґрунт навколо куща.
Під час заходу потрібно використовувати контактні засоби, що містять мідь, наприклад, бордоською рідиною. Але можна застосувати і залізний купорос.
Обприскування під час розпускання бруньок, коли формуються перші листя
В цій фазі розвитку культури варто застосовувати засоби системної дії. І краще повторювати захід кілька разів з інтервалом в 7-14 днів.
Так на стадії «зеленого конуса» необхідно обприскати рослину препаратом «Абіга-Пік». Можна додатково обробити виноград «Профілактіном» або «Карбофос» для знищення кліщів.
Повторити захід потрібно, коли на молодих пагонах утворюється по 3-4 листи. В цей час краще використовувати фунгіциди, що запобігають мілдью, антракноз, оїдіум.
Підійдуть препарати «Строби», «Ридоміл Голд», «Швидкість».
УВАГА! Обприскувати фунгіцидами та інсектицидами потрібно тільки рослина. Причому кількість розчинів повинно бути таким, щоб після обприскування вони не стікали на ґрунт. Препарати проти шкідників потрібно наносити і на зворотний (нижню) частина листя, де найчастіше скупчуються комахи і знаходяться їх яйцеві кладки.
Як обприскувати під час бутонізації
Коли навесні на лозі почнуть формуватися бутони, варто використовувати фунгіциди, що запобігають розвитку гнилі різного походження.
Можна застосувати препарати «Хорус», «Дінай», «Тіовіт Джет». Для запобігання шкідників підійдуть «Фуфанон Нова», «Вермітек», «Флексі».
ВАЖЛИВО! Не можна обробляти виноград безпосередньо під час цвітіння, так як більшість препаратів токсичні для бджіл.
Як обробити виноград навесні при формуванні ягід
Під час формування ягід варто використовувати біологічні препарати. Вони безпечні для запилювачів і ягід, а також ефективно захищають рослину від хвороб і шкідників. Але працюють такі засоби при температурі вище 12 градусів (а краще не менше 15).
Чим можна обробляти виноград навесні
Існує чимало препаратів, які можна застосовувати для обробки культури від хвороб і шкідників. Але використовувати їх потрібно строго по інструкції, не перевищуючи зазначені виробником дозування.
Як використовувати готові препарати для обробки винограду навесні
При виборі препарату слід орієнтуватися не тільки на сферу його застосування, але і на температуру навколишнього середовища. Адже деякі працюють тільки в прохолодну погоду, а іншим необхідні теплі умови.
«Абіга-Пік»
Контактний фунгіцид на основі хлорокисі міді.
Підвищує імунітет культури до грибкових хвороб. Працює при низьких температурах. Підходить для обробки ранньою весною.
Сумісний з будь-якими пестицидами, і його можна використовувати для приготування бакових сумішей.
Щоб отримати робочий розчин, потрібно розвести 50 г препарату в 10 л води.
«Ридоміл Голд»
Фунгіцид особливо ефективний проти борошнистої роси і чорної плямистості. Сумісний з іншими пестицидами і працює при температурі від +5 ° C. Норма витрати: 50 г на 10 л.
«Строби»
Системний фунгіцид запобігає розвитку грибкових хвороб, пригнічуючи спорообразування.
Починає діяти при температурі +1 … + 4 ° C. Безпечний для навколишнього середовища і сумісний з іншими пестицидами.
Дозування: 2 г на 8-12 л води.
«Швидкість»
системний фунгіцид тривалої дії, запобігає чорну гниль і грибкові хвороби. Сумісний з інсектицидами та добривами, підходить для створення бакових сумішей.
Рекомендоване дозування: 2 мл на 10 л води.
«Хорус»
Фунгіцид широкого спектру дій, який варто застосовувати навесні при температурі вище +5 ° C. Для захисту культури від хвороб потрібно використовувати 6 г препарату на 5 л води.
«Тіовіт Джет»
Комплексний препарат, що запобігає борошнисту росу і поява виноградних кліщів. Ефективніше працює при температурі вище +25 ° C, але нижче +30 ° C. Сумісний з будь-якими пестицидами, крім лужних. Норма витрати: 30 г на 10 л.
«Фуфанон-Нова»
Захищає культуру від більшості шкідників. Сумісний з пестицидами, і працює при температурі вище +10 ° C.
Можна використовувати для приготування бакових сумішей. Не можна застосовувати під час цвітіння навесні, так як «Фуфанон-Нова» вкрай токсичний для бджіл.
Для приготування профілактичного розчину від шкідників потрібно розчинити 13 мл інсектициду в 10 л води.
«Вермітек»
Допомагає від більшості шкідників. Особливо ефективний проти повстяних кліщів, трипсів.
Захищає рослину на термін від 4 тижнів. Дозування: 10 мл на 5 л води.
Які біологічні засоби можна застосовувати
Біологічні засоби ефективно запобігають розвитку хвороб і шкідників. Але на відміну від хімічних препаратів вони не шкодять навколишньому середовищу і запилювачів.
«Фитоверм»
біоінсектициди, створений на основі ґрунтових грибів, швидко вражає нервову систему шкідників, викликаючи параліч і загибель.
Ефективний проти виноградних кліщів. Діє при температурі від +18 ° C і створює сильну захист на 15 днів. Несумісний з пестицидами. Норма витрати: 2 мл на 10 л води.
«Лепідоцид»
Біологічна засіб на основі білкових токсинів викликає параліч харчової системи шкідників. Захищає культуру від листовійки.
Працює при температурі від +18 до +30 ° C. Для приготування робочого розчину потрібно розвести 35 мл в 4 л води.
«Гуапсін»
Ефективний засіб проти всіх грибкових хвороб (оїдіуму, мілдью), сірої гнилі та чорної плямистості. Також захищає виноград від зудня і листовійки.
Для приготування розчину 300 мл біопрепарату розвести в 10 л води.
Застосовувати у вечірній час і при температурі вище +20 ° C.
Як використовувати різні суміші
Навесні виноград нерідко обприскують спеціальними сумішами, типу бордоською рідини, мідного або залізного купоросу. Такі склади захищають культуру від грибкових захворювань, і на відміну від більшості магазинних препаратів працюють і при низькій температурі.
Як використовувати бордоську суміш для весняної обробки винограду
Бордоська рідина вважається кращим засобом для захисту рослини від грибкових хвороб. Готувати її необхідно за таким рецептом:
- У 1 л гарячої води (температура + 50 … + 60 ° C) розчинити 300 г негашеного вапна.
- В окремому посуді змішати мідний купорос з 9 л води. Рідина потрібно також попередньо підігріти до температури + 50 … + 60 ° C.
- Отриманий склад поступово додати в вапняну масу, постійно помішуючи компоненти.
- Готовим розчином обробити всі пагони винограду.
УВАГА! Готувати розчин слід в емальованому або пластиковому посуді. І перемішувати склади до їх з’єднання краще окремими дерев’яними паличками.
Як розвести залізний купорос
Залізний купорос захищає виноград від хвороб і шкідників. Найчастіше його застосовують під час осінньої обробки. Але розчин корисний і прохолодною весною, коли є ризик зворотних заморозків. Він затримує розкриття нирок, ніж запобігає їх вимерзання.
Ще залізний купорос підживлює лозу корисними речовинами і допомагає боротися зі шкідниками. А готувати його потрібно за таким алгоритмом:
- Злегка підігрів воду до + 25 … + 30 ° C (2 л), розчинити в ній 300 г препарату.
- Масу ретельно перемішати.
- Додати води, щоб обсяг збільшився до 10 л .
Використовувати розчин потрібно відразу після приготування. А проводити їм обробку винограду слід ранньою весною, до набрякання бруньок і при температурі вище + 4 … + 6 ° C.
Застосування мідного купоросу для винограду навесні
Мідний купорос не тільки захищає рослину від хвороб і шкідників, а й підживлює його корисними елементами.
Для приготування робочого розчину достатньо розчинити 100 г сірчанокислої міді в 10 л води. Можна додати в рідину трохи засобу для миття посуду або рідкого мила. Тоді розчин буде краще триматися на лозі.
Як застосовувати баковські суміші для винограду
Для обробки винограду навесні можна використовувати бакову суміш фунгіцидів і інсектицидів, яка захищає рослину відразу від хвороб і шкідників. Її приготування складається з таких етапів:
- У 3 л води з температурою + 25 … + 30 ° C розчинити фунгіцид «Ордан» (10 г).
- В окремій ємності змішати препарат «Тіовіт Джет» (20 г) з теплою водою (3 л).
- У чистій банці з’єднати 2 л води і «Альбіт» (3 мл).
- Отримані рідини по черзі влити в простору ємність, ретельно перемішуючи, і додати 1 л води.
- Перед застосуванням розчин процідити, і перелити в обприскувач.
Бакова суміш захищає виноград від оїдіуму, мілдью та кліщів. Але використовувати її потрібно при температурі від + 18 … + 19 ° C. Обприскувати нею рослина знадобиться по листю і лозі, намагаючись не потрапляти на ґрунт.
Якими народними засобами можна проводити весняну обробку винограду?
Для обробки винограду навесні можна використовувати деякі народні засоби. Вони запобігають появі хвороб і шкідників, і при цьому не шкодять запилювачів, майбутньому врожаю і корисній мікрофлорі ґрунту.
Але застосовувати їх краще кожні 7-10 днів, чергуючи кілька отворів між собою.
Розчин деревної золи
Для приготування засобу потрібно розвести 200 мл деревної золи в 5 л води. Масу залишити на 12 ч. Настоюватися в теплому і темному місці. Отриманий розчин процідити і використовувати для весняної обробки лози.
Засіб запобігає грибкові хвороби.
Мильний розчин
Засіб підвищує імунітет рослини до грибкових захворювань. Для його приготування слід натерти 100 г дігтярне мила. Отриману стружку розчинити в 10 л теплої води, і використовувати для обприскування.
Настій цибулиння
Скляну або пластикову ємність наполовину заповнити цибулевим лушпинням. Залити масу доверху водою з температурою + 60 … + 70 ° C. Настоювати протягом 2 днів, потім процідити.
Перед використанням розвести чистою водою у співвідношенні 1 до 2. Обробка розчином стане відмінною профілактикою кліщів та інших шкідників.
Заходи безпеки при весняній обробці
Засоби, призначені для обробки винограду від хвороб і шкідників, токсичні для людини. І під час їх застосування потрібно дотримуватися наступних правил:
- Перед приготуванням і використанням розчином потрібно надягати рукавички, респіратор, закритий одяг.
- Під час заходу можна пити, курити і приймати їжу.
- Проводити обробку потрібно в безвітряний день або йти з навітряної сторони .
- Після заходу слід прийняти душ, і відправити робочий одяг в прання.
ОБЕРЕЖНО! Під час процедури не можна допускати появи дітей або домашніх тварин. Також варто заздалегідь попередити сусідів про обробку.
Часті помилки
Під час обробки винограду навесні від хвороб і шкідників недосвідчені садівники роблять такі помилки:
- проводять захід у полуденний час;
- обприскують непросохлу лозу ;
- обробляють виноград без попередньої обрізки;
- використовують препарати в невідповідний час.
Відповіді на часті питання
При обробці винограду навесні від хвороб і комах у садівників виникають наступні питання:
Коли краще обробляти лозу навесні, вранці або ввечері?
Проводити захід бажано в першій половині дня. Але робити це потрібно після висихання роси. Інакше концентрація препаратів знизиться.
Чи потрібно міняти препарати?
Так. Згодом шкідники виробляють імунітет до засобів.
Висновок
Щоб не допустити появи шкідників і хвороб, важливо регулярно обробляти виноград спеціальними засобами. І проводити такі заходи знадобиться з весни.
Але слід правильно підбирати препарати, що діють в певну фазу розвитку рослини, і бажано міняти їх між собою. Інакше ефективність обприскувань значно знизиться.