Що і коли садити на розсаду в березні 2025 року особливості березневої посадки рослин за місячним календарем

Велику частину овочів в новому дачному сезоні доведеться сіяти на розсаду саме в березні 2025 року. Березень – ідеальний місяць, щоб почати висаджувати насіння перців, помідорів, баклажанів, розсаду квітів і т.д. Проте, березень – великий, тому важливо знати, коли саме яке насіння сіяти.

Про це ми поговоримо в сьогоднішній статті.

Як визначити відповідний час для посіву культури

Оптимальний період, щоб сіяти насіння різних рослин (як квітів, так і овочів), вираховується, виходячи з 2 факторів:

  1. Місячний посівний календар. За нього все бульбові і цибулинні культури садять на збуваючий місяць. Наприклад, цибуля, часник, картопля, буряк, морква, гіацинти, нарциси та т.д. А все, що дає плоди «нагорі», сіють на зростаючий місяць. Наприклад, помідори, перці, кабачки, капусту тощо.
  2. Особливості росту і розвитку рослин, сортові властивості. Якісь культури ростуть швидше, якісь повільніше. Ранньостиглі різновиди висаджують пізніше, так як саджанці ростуть швидше і набагато раніше будуть готові до пересадки в незахищений ґрунт або теплицю.

З огляду на сортові та видові властивості конкретного культурного рослини, дачник або садівник визначають місяць, коли садити розсаду, а за допомогою місячного календаря вибирають конкретний день, щоб сіяти насіння.

На замітку. На пачках з насінням виробник вказує оптимальний час, щоб садити насіння на розсаду або ж відразу сіяти у відкритий ґрунт.

Як розраховувати термін посіву насіння

Загальне правило визначення терміну посіву насіння таке:

Визначають час, коли буде проводитися висадка у відкритий ґрунт або теплицю (зазвичай це травень-червень в залежності від клімату регіону). Далі відраховують від 30 до 70 днів назад (це вік саджанців, коли їх треба висаджувати) і додають ще 10-15 днів на проростання насіння.

Таким чином, якщо ви плануєте садити розсаду томатів на городі в останню декаду травня, то сіяти помідори треба в середині березня.

З приводу віку саджанців. У кожної культури свій вік, коли її треба пересаджувати на постійне місце. Наприклад, скоростиглі томати висаджують у віці 55 днів, а капусту – в 35 днів.

Раніше проводити пересадку немає сенсу, так як молоді саджанці гірше приживаються. Але і перетримувати саджанці теж не можна, так як рослинам стає тісно в стаканчиках, і вони починають хворіти.

Які квіти садити на розсаду в березні 2025

Квіти на розсаду садять для того, щоб цвітіння довелося на перші теплі місяці. У березні на розсаду можна сіяти практично всі квіти, які вирощують дачники для прикраси власного ділянки.

  • Петунія. Це один з найпопулярніших квітів, зустрічаються повсюдно. Існує безліч різновидів петунії, тому сіяти на розсаду її можна протягом усього березня.
  • Чорнобривці в Середній смузі України зазвичай сіють відразу у відкритий ґрунт, але також можна виростити їх з розсади . Це робиться для того, щоб вони зацвіли якомога раніше. Чорнобривці красиві і не вимагають майже ніякого догляду.
  • Лобелією сіють на розсаду в перших числах березня, так як ця квітка росте дуже довго. При посіві бажано змішати насіння з дрібнофракційних річковим піском.
  • Агератум садять, починаючи з другої половини березня. Так як зерна агератума дуже дрібні, то їх розсипають разом з піском.
  • Левиний зів – культура ніжна, тому на розсаду його садять в кінці місяця. Це обумовлено тим, що левиний зів не переносить заморозків.
  • Аліссум садять на розсаду в середині березня. Насіння досить швидко сходять, через що не вимагають передпосівної підготовки.
  • Афріанская ромашка відрізняється тривалим періодом вегетації, через що посів насіння необхідно провести на початку місяця.

На замітку. Також в березні можна сіяти немезію, ехінацею, іберіс, матіоли.

Які овочі сіяти на розсаду в березні 2025

Тепер розберемося з тим, які ж овочі можна сіяти на розсаду в березні 2025 року.

Томати

На початку березня сіють насіння пізньостиглі високорослих сортів. У другій половині березня садять середньостиглі різновиди, які можна вирощувати в незахищеному ґрунті.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Тим томатам, що ви сіяли на початку березня, слід забезпечити додаткове освітлення, щоб продовжити світловий день.

Перець

Все сказане про помідори відноситься також і до перцям. Єдина різниця між цими культурами полягає в швидкості вегетації: перці ростуть повільніше.

Так як перець – більш примхлива культура, то досвідчені городники рекомендують сіяти перці відразу в роздільні ємності по 2-3 насінини в один стаканчик з подальшим проріджуванням .

Баклажан

Баклажан довго дає сходи, тому зволікати з його посівом не треба. Уже на початку березня можна садити ранньостиглі різновиди цього овоча.

ДО РЕЧІ. Як і перець, баклажан краще сіяти в окремі посадкові ємності.

Капуста

Термін посіву капусти залежить від різновиду:

  • На початку березня садять ранню білокачанну, брюссельську і брокколі;
  • У середині березня – кольорову, брокколі і кольрабі;
  • В кінці березня – пізню білокачанну, савойскую капусту і кольрабі.

Цибуля

Цибулю на сіянку сіють на початку березня і відразу в окремі ємності, так як цибуля погано переносить пікіровку.

У яких випадках садити розсаду в березні можна

Сіяти насіння на розсаду не рекомендується, якщо ви не підготували належним чином до посадки насіння, ґрунт, ємності.

Також не проводять посів на молодик (13 березня) і повний місяць (28 березня).

В інших випадках нічого не забороняє висівати зерна квітів і овочів.

Що потрібно робити при березневому посіві

Якщо ви хочете, щоб розсада була здоровою і сильною, забезпечте їй необхідні для цього умови.

По-перше, забезпечте необхідний температурний режим. Оптимальні показники на градуснику – 20 – 25 градусів тепла. При більш низьких температурах саджанці ростуть гірше, а при більш високих можуть перегрітися.

По-друге, вирішите питання з освітленням. У першій половині березня темніє ще дуже рано, а це значить, що саджанці треба підсвічувати фітолампи. У 20-х числах місяця сонячного світла вже вистачає для саджанців, тому можна обійтися без додаткового освітлення.

По-третє, регулярний полив. Заготовлюйте воду заздалегідь в трилітрових банках. За добу вода відстоїться і нагріється до кімнатної температури. Поливати саджанці водою з-під крана не можна. Вона дуже холодна і жорстка.

На замітку. Підживлення в березні проводити ще рано. Якщо ви все зробили правильно, коли висаджували насіння, то весь березень саджанці будуть харчуватися мікроелементами з субстрату.

Що сіяти в березні в Україні на розсаду

Визначимося з тим, що сіяти на розсаду в березні 2025 року в Україні і найближчих регіонах.

У столичному регіоні пересадку у відкритий ґрунт проводять в останніх числах травня – перших числах червня.

В перших числах березня садять пізні сорти помідорів, болгарського перцю, баклажанів. В кінці березня сіють розсаду середньостиглих різновидів цих культур.

Також можна посадити лук порей, капусту, селеру, базилік і іншу зелень.

Часті помилки

  • Посів ранньостиглих сортів в березні. Такі саджанці будуть готові до пересадки вже в квітні, коли на вулиці ще дуже холодно, а подекуди і зовсім лежить сніг.
  • Помилка у виборі сорту. Більшість овочів пройшло селекційний відбір. Селекціонери вивели спеціальні районовані сорти, які підходять для конкретної кліматичної зони. Садіть їх.
  • Неправильні умови вирощування. Температура, вологість повітря, графік поливів і підгодівлі – все це дуже важливо для гарного росту і розвитку рослин.

Відповіді на часті питання

Які дні вдалі, щоб садити розсаду в березні?

Якщо ви вирощуєте розсаду бульбових або цибулинних культур, то це періоди збуваючого місяця: з 1 по 12 березня та з 29 по 31 березня.

Для інших квітів і овочів вдалий час – це зростаючий місяць ( з 14 по 27 березня).

Чи можна сіяти ранні сорти помідорів?

Тільки, якщо ви збираєтеся пересаджувати їх в теплицю. У відкритому ґрунті вони замерзнуть.

Висновок

Березень – самий «гарячий» місяць для дачників і квіткарів. В цей час саджають більшу частину розсади. Заздалегідь вирішите, насіння яких культур і коли ви будете сіяти, щоб оптимально розподілити свій час.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал