Не всі дачники люблять хімію, багато хто воліє народні засоби, перш за все їх часто використовували наші бабусі і дідусі. Переваги таких складів очевидні – вони на 100% екологічні та безпечні для самих саджанців, комах-запилювачів, а також людей і їх вихованців.
Дріжджі
Одна з найбільш поживних підживлень, яку можна приготувати самостійно в домашніх умовах. Для її виготовлення 100 г сирих дріжджів і 100 г цукру розмішують в 5 л води. Готову суміш залишають сквашуватися на 2-3 години, потім розбавляють водою, доводячи об’єм до 15 л.
Норматив поливу огірковим кущів складає 500 мл на кожен кущ.
Хлібна закваска
Якщо дріжджів в наявності немає, можна скористатися хлібом – благо, основний компонент подібного добрива є в кожному домі. У відро теплої води кладуть хлібину (можна черствого), заливають теплою водою і залишають на 8-10 годин. Вранці хліб віджимають, розмішують, додають 30 крапель йоду і фільтрують.
Для підживлення рослин кожен літр готового настою розбавляють в відрі води.
Ферментоване добриво
Дуже ефективний склад, на 100% екологічний. Для його виготовлення скошену соковиту траву поміщають в пластиковий пакет, бажано темного кольору, герметично закривають і поміщають в тепле місце на 2-3 дні. За цей час біомаса прогрівається, запускається процес її розкладання і подальшу ферментацію, всі патогенні мікроби при цьому гинуть. Далі траву переміщують в відро до третини обсягу, заливають чистою водою і залишають бродити на кілька годин. Склад використовують нерозведеним, полив проводять кожні 2 тижні.
Порада: не поспішайте викидати залишки трави – її можна розкласти на грядках в якості мульчі.
Цибулиння
Для приготування добрива 100-300 г лушпиння цибулі заливають 8-10 л крутого окропу і настоюють кілька годин до повного охолодження. Під кожен огірковий кущ необхідно вносити 1 л розчину.
Відмінний ефект дає обприскування зелені огірків і зростаючих плодів цим же настоєм.
Йод і молоко
Ця суміш стимулює активне формування зав’язей і одночасно захищає огіркові грядки від грибкових патогенів. Для складання розчину беруть відро води, 1,5 л молока і 15 крапель йоду.
Молоко можна замінити сироваткою або будь-яким іншим кисломолочним продуктом.
Шкаралупа яєць
Яєчну шкаралупу промивають, очищають від плівки, підсушують, а потім подрібнюють до порошкоподібного стану. Найкраще скористатися кавомолкою, тому що чим дрібніше буде шкаралупа, тим ефективнішим виявиться добриво. Для виготовлення робочого розчину на 2 л рідини беруть шкаралупу десятка яєць, розмішують і настоюють приблизно тиждень.
Перед застосуванням настій розводять 10-ю літрами води і зволожують огіркову розсаду під корінь.
Бананова шкірка
Шкірку 2-4-х свіжих бананів заливають 3 л води і ставлять в теплі для сквашування. Через відведений час настій розводять таким же об’ємом рідини – і проводять кореневу підгодівлю.