Коли і навіщо видаляти нижнє листя у капусти

Іноді у капусти доводиться обривати нижнє листя. Це незвичайний агротехнічний прийом, який проводять тільки в крайньому випадку.

У сьогоднішній статті ми обговоримо, коли це потрібно робити, на що звернути увагу, і як не доводити культуру до того стану, що потрібно обривати листя.

Обламування, обрізання, пасинкування, прищипування – ці методи широко застосовуються садівниками стосовно до багатьох овочів на грядках.

Важко отримати багатий урожай томатів без видалення розрослися нижніх гілок і верхівок. Огірочки добре реагують на обрізання нижніх пожовклих листочків. Коріння рослин отримують більше сонячного світла і кисню. Відповідно підвищується урожай, і знижується ризик ураження грибковими захворюваннями.

Здавалося б, капусті обламування нижніх лопухів теж має піти на користь. Однак оголення качани цього овочу не потрібно. Нижні листові пластини обривають тільки в крайньому випадку. Це стосується всіх видів і сортів культури.

Нижні листя у капусти обривають в тому випадку, якщо на них поселяються шкідники. Комахи нещадно поїдають листову пластину, відкладають личинки. Щоб уникнути переселення колоній шкідливих істот на здорові листові пластини, потрібно обривати хворі.

Уражені грибковими захворюваннями, почорнілі, потворні лопухи теж потрібно обривати, щоб не постраждав весь вилок.

У яких випадках обривають нижнє листя у капусти, а в яких ні

Нижні листя капусти – дуже важливі в житті овоча.

  • Завдяки великій поверхні в процесі фотосинтезу вони активніше виробляють поживні речовини, живлячи качан.
  • Вилок не починати зав’язуватися, поки не будуть повністю сформовані шість-сім нижніх листових пластин.
  • Відразлива воскова поверхня не дозволяє захворювань проникати до качану.
  • Велика листова розетка зберігає капусту від перегрівання, перешкоджає випаровуванню вологи з ґрунту.

Ці доводи говорять на користь збереження нижніх листя на рослині. Обривають їх тільки в разі крайньої необхідності. Якщо ж спостерігається ураження грибковими або інфекційними захворюваннями, на них бенкетують комахи шкідники, тоді, зрозуміло, заражені екземпляри акуратно обривають і знищують.

Трапляється, нижні лопухи сильно розростаються, рослина важчає і завалюється. Щоб підгребти землю до качані, не забороняється обірвати пару найнижчих відростків. Це допоможе полегшити полив грядки.

Також для зручності зняття врожаю кілька сильно розрослися листових пластин можна обірвати.

У всіх інших випадках доцільніше зберегти розетку в цілісності.

Коли потрібно видаляти капустяне листя

Обривають, як правило, вранці в суху, теплу погоду. Так протягом дня утворилася ранка швидше затягнеться, не завдавши істотної шкоди качану.

ВАЖЛИВО. Не можна обрізати більше двох листових пластин з качана за один раз .

Листова пластина капусти має дуже товстий черешок. Його видалення приведе до рани значних розмірів. Тому хворі, зів’ялі і пошкоджені комахами листя обривають поступово, щоб не травмувати рослину.

Як правильно видаляти листя у білокачанної капусти

Обривати листя білокачанної капусти доводиться тільки в крайніх випадках. Якщо листові пластини поїдені комахами, вони обрізаються гострим, продезинфікованим інструментом.

Кожен листок потрібно постаратися обрізати якомога ближче до качані, не залишаючи пенька.

ДОВІДКА. Якщо є можливість, обривають тільки пошкоджену частину пластини, здорові тканини краще залишити на рослині.

Дощовим літом, розрослася розетка розкладає листя на землі, піддаючи їх загнивання. Такі лопухи, звичайно, акуратно обривають, намагаючись не травмувати залишилися.

Чи видаляють нижнє листя у пекінської капусти

Пекінська капуста – дуже ніжне, хоча і холодостійка рослина. Утворює пухкі качани з ніжними, хрусткими листочками.

Нижні відростки пекінської відрізняються від своїх аналогів на білокачанну капусту. Вони не покриті природним воском. Однак від цього вони не менш важливі в житті рослини.

Нижні пластини також захищають основний вилок від шкідників і захворювань, запобігає перегрівання. І, на жаль, вони, в першу чергу, уражаються шкідниками і грибковими захворюваннями.

В цьому випадку пошкоджені відростки, звичайно, обережно обрізають, щоб не допустити втрати всього качана.

Буває , господині зрізають по кілька окремих від вилка листочків для приготування літніх страв. Робити це потрібно без фанатизму, не брати більше двох, в крайньому випадку, трьох відростків за раз.

Чи варто чіпати кольорову капусту

І на цвітній капусті, і на брокколі листові пластини теж грають дуже важливу роль. У широких воскових листових пластинах накопичуються поживні речовини, які згодом надходять в качани й суцвіття.

Кроющі екземпляри оберігають вилочки від спеки, здійснюють фотосинтез. Без повноцінно розвинених 5-7 листових пластин капуста не почне формувати суцвіття.

Проводити обривання допустимо у випадках ураження рослини шкідниками або захворюваннями. У занадто загущених посадках видалення пари нижніх відростків полегшить полив і розпушування.

В яких випадках видаляти нижнє листя у капусти не можна

Обривати здорові листя у капусти будь-якого сорту, строку дозрівання або віку не рекомендується.

Так, буває, що обрізання листя ніяк не відбивається на качані. Однак важко припустити, яким би міг вирости вилок, розвиваючись з повноцінною розеткою.

В сільській місцевості, нижні здорові листові пластини часто йдуть на корм худобі. Але і висаджують капусту в цих місцях часом саме з цією метою.

Що робити зі зрізаними листям

Коли ви обірвали пошкоджені захворюваннями або комахами капустяне листя, вони неодмінно повинні бути прибрані з грядки і знищені.

Обрізання через загущенности здорові листові пластини можуть бути використані в якості мульчі на сусідніх грядках. Зняті здорові лопушки пекінської капусти можуть піти на приготування салатів, легких супів і окрошек.

При збиранні врожаю 3-4 криють листа залишаються на качані білокачанної капусти. Відзначено, що завдяки цим листам зростання вилка під час зберігання триває і може досягати до 15 відсотків.

Поради та хитрості садівників

Що залишилися після збору врожаю здорові капустяне листя – прекрасний матеріал для компосту. За весь вегетаційний період саме в нижніх листках накопичується величезна кількість вітамінів, мікро і макроелементів. Компостну добриво, приготоване за участю капусти, швидко покращує структуру ґрунту.

Велика кількість залишилася бадилля потрібно висушити і спалити. Отримана зола – прекрасна підживлення для кімнатних і садових квітів, так як дуже живильна. Потрібна одна чайна ложечка, додана в квітковий горщик при пересадці рослини.

Часті помилки

Основною помилкою є бездумне проходження радам і обламування практично всіх капустяного листя.

Залишившись без захисту, голі качани не стануть набирати масу. Сонце буде висушувати тонкі пелюстки вилка, а надходить з поливами або дощами волога призведе до розтріскування.

Помітивши зіпсувала ділянку листової пластини, не потрібно поспішати обривати весь лист. Потрібно акуратно обрізати тільки пошкоджену частину листа, не позбавляючи рослина всього органу.

Відповіді на часті питання

Чи потрібно обламувати листя на брюссельській капусті?

Брюссельська – утворює невеликі вилочки, не більш ніж шість сантиметрів в діаметрі. Нижні листя на цю рослину також важливі, як і будь-який інший капусті. Однак обов’язково потрібно обрізати верхівки стебел. У міру дозрівання зривають і качани-малятка. Зберігати таку капусту якраз можна без листя, але не знімаючи з основного стебла.

Як захистити капусту при обламуванні листя?

Обрізають капустяні хворі або уражені листя якомога ближче до стебла. При цьому утворюється значна ранка. Щоб не допустити проникнення в неї хвороботворних бактерій, місце зрізу обробляють просіяного деревною золою.

Висновок

Потрібно пам’ятати, що видалення нижніх капустяних листків врожайність овоча це ніяк не вплине.

Надмірна обрізка нижнього ярусу розетки може істотно зашкодити качану, залишивши його без захисту і належного харчування.

Це стосується всіх видів капусти. І білокачанної, і кольоровий, і брокколі, і навіть брюссельської криюча листя життєво потрібна. Захисні листові пластини оберігають рослини від перегріву, від проникнення шкідливих комах і суперечка грибкових захворювань.

Залишаючи кілька листя при збиранні, качани продовжують отримувати накопичене в них харчування. Тому на питання, чи потрібно обривати нижнє листя з капусти, можна дати однозначну відповідь. Робити це варто тільки в крайніх випадках з особливою обережністю.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал