Щоб розсада не витягувалась і була міцною, що робити на підвіконні

Щоб розсада на підвіконні не витягувалась, була міцною і здоровою, потрібно робити цілком певні кроки по догляду.

Але створити в таких місцях хороші умови для сіянців складно. В результаті вони витягуються, стають слабкими і блідими. Існує кілька способом, які допоможуть запобігти цьому явищу.

Чому розсада може витягуватися?

Причин, через які розсада витягується на підвіконні, кілька. І кожна з них може привести до неправильного розвитку сіянців.

Ранній посів

Між появою перших сходів і посадкою розсади у відкритий ґрунт має пройти певну кількість днів. Цей термін залежить від сорту, виду рослин і погодних умов регіону.

ОБЕРЕЖНО! Якщо поквапитися з посівом, то культури добре сформуються до того моменту, як їх можна буде пересадити. Коріння стане тісно в посадочних ємностях, що призведе до швидкого нарощування зеленої маси, і відповідно, розсада почне витягуватися.

Погане освітлення

Навіть при вирощуванні розсади на підвіконні сіянцям може не вистачати світла, адже навесні нерідко трапляється похмура погода, та й тривалість світлового дня ще недостатня. І якщо сонячних днів мало, то розсада витягується.

Невідповідна температура

Для нормального розвитку культурам потрібна більш низька температура, ніж на підвіконні житлового приміщення. І нерідко сіянці страждають від гарячого повітря, що йде від батарей.

Надмірний полив

Через підвищену температуру ґрунт швидше пересихає, і поливати сходи доводиться частіше. Через це рослини не нарощують коріння, а витрачають сили на розвиток стебел, і витягуються.

Надлишок або нестача підгодівлі

Якщо робити більше підгодівлі, ніж потрібно, або вносити невідповідні добрива, то рослини на підвіконні стануть формувати довгі і тонкі пагони. Також сходи ведуть себе при вирощуванні в бідному ґрунті, особливо, якщо їх не розпікувати по окремих ємностей. Адже їм доводиться боротися між собою за поживні речовини.

Що робити, щоб розсада не витягувалась?

Перш ніж робити щось з витягнувся рослинами, знадобиться з’ясувати причину цього явища. І тільки потім діяти в залежності від ситуації.

Зробити нормальне освітлення

Ранньою весною (березень-квітень) біля посадки потрібно встановити фітолампи. Починаючи з середини весни контейнери можна перенести на більш освітлений підвіконня біля південного або східного вікна. Важливо, щоб світловий день для міцних рослин тривав не менше 12-14 год.

ДОВІДКА. Можна зробити спеціальні екрани з фольги або дзеркал, і встановити їх на підвіконні так, щоб вони відображали світло безпосередньо на рослини.

Нормалізувати температуру

Культури краще перенести в більш прохолодне приміщення. Їм ідеально підійде підвіконня утепленій лоджії. Також можна ставити посадочні контейнери на ніч біля балконних дверей. Якщо це можливо, то варто частіше робити провітрювання кімнати.

Нормалізувати полив і підгодівлі

Поливати культури потрібно тільки після того, як верхній шар ґрунту добре просохне, а листя злегка втратять тургор. Якщо ґрунт був правильно підготовлений, то рослини можна взагалі не підгодовувати.

Що робити, якщо розсада вже витягнулася?

Якщо пагони вже витягнулися, то краще скоріше висадити їх на грядку чи в теплицю. І перед цим процесом стоїть видалити нижнє листя сіянців. Висаджувати витягнулися рослини слід під кутом, заглиблений їх стебла далі, ніж зазвичай. Якщо до посадки далеко, то є кілька способів виправити ситуацію.

Пікіровка

Якщо сходи витягуються в загальному контейнері, то їх потрібно терміново роз-пікірувати в окремі стаканчики або в більш простору ємність з дотриманням дистанції. Робити це бажано методом перевалки, щоб не пошкодити коріння. А після процедури необхідно рясно полити субстрат.

Якщо культури вже поділена, то зробити їх більш міцними допоможе підсипання ґрунту. Тобто необхідно повністю заповнити ґрунтом вільний простір в горщику.

Прищіпка

Щоб зробити культури міцнішими, можна прищипнуть їх верхню точку росту. Тоді сходи почнуть нарощувати бічні пагони.

Що робити, щоб розсада була міцною

Якщо при вирощуванні на підвіконні розсада виглядає тонкою і блідою, то значить, їй не вистачає поживних елементів. І, щоб сходи стали міцнішими, потрібно підгодувати їх рідкими складами, багатими азотом і калієм. Але робити це слід рано вранці або пізно ввечері, щоб не викликати опік коренів.

Чим можна полити і підживити розсаду, щоб не витягувалась і була міцною?

Якщо розсада, яка вирощується на підвіконні, міцна і здорова, але до її посадки у відкритий ґрунт ще далеко, то можна обробити сходи спеціальними регуляторами росту. Вони сповільнять розвиток рослин і допоможуть запобігти їх витягування.

«Атлет»

Препарат перерозподіляє поживні речовини, направляючи їх на розвиток кореневої системи. В результаті сповільнюється зростання зеленої маси і збільшується ширина листя. Після обприскування «Атлетом» стебла розсади стають більш товстими і міцними.

ДОВІДКА . Повторювати обробку посадки препаратом знадобиться кілька раз за весь час вирощування сіянців на підвіконні, адже через 5-8 днів їх зростання поновлюється.

«Крепень»

Регулятор росту активує розвиток кореневої системи, роблячи її міцною і потужною. Препарат уповільнює нарощування культурами зеленої маси, і допомагає сформувати розсаді товсті стебла. І для запобігання витягування сіни застосовувати його знадобиться кожні 5-10 днів.

«Кремезний»

Засіб підходить для обробки розсади будь-яких овочевих культур. Після його застосування розсада не витягується, сповільнюється в зростанні, і формує більш міцну кореневу систему. При вирощуванні сіянців на підвіконні рекомендують використовувати препарат не менше 3-х разів за весь період.

Часті помилки

При вирощуванні розсади на підвіконні садівники роблять такі помилки :

  • Підживлення рослин на сухий ґрунт. Якщо вносити добрива без попереднього поливу, то ніжні коріння розсади одержують опік. В результаті сіянці можуть не тільки витягнутися, а й загинути.
  • Полив і внесення добрив в полуденний час. Під дією яскравих сонячних променів волога сильно перегрівається, і в результаті обпікає коріння.
  • Надлишок добрив. Перегодовування сходів нерідко призводить до їх витягування. А в деяких випадках надлишок добрив викликає загибель сіянців. Щоб цього не сталося, не можна перевищувати дозування добрив і частоту їх внесення.

Відповіді на часті питання

Під час вирощування розсади на підвіконні у садівників виникають такі питання:

Коли робити першу обробку пагонів регуляторами росту, щоб вони не витягувалися?

Сповільнювати розвиток рослин варто тільки після появи 3-4 листків.

Як робити обробку регуляторами росту?

Препарати слід розводити у воді, з огляду на зазначену виробником дозування. Отриманим розчином полити паростки або обприскати їх по листю. Дозування і спосіб застосування залежить від виду культури, і самого препарату.

Висновок

Щоб при вирощуванні на підвіконні розсада не витягувалась, і стала міцною, знадобиться створити для неї комфортні умови. Для цього потрібно підтримувати біля посадки певну температуру, вологість і рівень освітлення. Але навіть витягнулися паростки ще можна врятувати, зробивши пікіровку або прищіпку, а також обробивши спеціальними препаратами.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал