Якщо дозволить погода і місячний календар, то в квітні в деяких регіонах вже можна висаджувати помідори в теплицю.
Завдяки цьому вийде зібрати більш ранній урожай.
В цій статті ми розглянемо, як зрозуміти, що настав час посадочних робіт і як орієнтуватися на місячний календар.
Як визначити оптимальний час висадки помідор в теплицю
Томати – теплолюбні рослини, і висаджувати їх можна, якщо температура досягає +12 … + 15 ° C і вище, а вночі не опускається нижче + 5 … + 8 ° C.
Грунт також повинна добре прогрітися. А її температура сягатиме + 8 … + 12 ° C.
Якщо теплиця з обігрівом, і можна підвищувати або знижувати температуру на свій розсуд, то можна і не орієнтуватися на ці показники.
УВАГА! Культура переживає нетривалий похолодання до + 3 … + 5 ° C. Але якщо прохолодна температура буде триматися кілька днів, то помідор може захворіти і навіть загинути.
Коли висаджувати помідори в квітні 2024 року в теплицю за місячним календарем, сприятливі дні
За місячним календарем висаджувати томати необхідно на зростаючий місяць. У цей період йде прискорений розвиток коренів і зеленої маси.
Відповідно, при посадці в теплицю розсада томатів швидше адаптується до нової грунті, і відразу піде в зростання.
І, згідно з місячним календарем , максимально сприятливими днями для посадки стануть такі числа: 1 5, 8-9, 13-17, 19, 24-26, 28 числа.
Коли пересадка томати в квітні 2024 року в теплицю за місячним календарем небажана
За місячним календарем висаджувати томати в теплицю вкрай небажано в дні нового місяця і в повний місяць.
Все через те, що ці фази вкрай негативно позначаються на приживлюваності рослин.
Краще відмовитися від посадки з 11 по 13, і 27 квітня.
На що звернути увагу при квітневій висадці помідор?
Перед тим, як висаджувати розсаду томатів, оціните стан самих сіянців, а також візьмете до уваги вік розсади.
Висаджувати в теплицю можна рослини, яким виповнилося 50-70 днів. До цього моменту їх висота повинна досягати 20-30 см. Товщина стебла – не менше 0,7 см, кількість справжніх листків – від 6 шт. З моменту пікіровки має пройти не менше 20-25 днів.
Якщо розсада не відповідає цим показникам або виглядає слабкою і хворобливою, то з висадкою краще почекати.
Як правильно пересадити помідори в теплицю, хитрості
Висаджувати томати в теплицю в квітні нескладно, але щоб сіянці швидше адаптувалися, доведеться їх заздалегідь загартувати.
Також треба підготувати саму теплицю, зробити грядки, і при необхідності прогріти грунт. Ще необхідно проводити пересадку за певним алгоритмом.
Підготовка теплиці
Готувати теплицю до висадки помідорів в квітні слід заздалегідь, ще з осені.
Перш за все, доведеться видалити всі залишки минулого врожаю, прибрати бур’яни навколо неї і вимити поверхні з господарським милом .
Шпагат, який використовувався для підв’язки томатів, треба замінити. Але в цілях економії його можна прокип’ятити.
Щоб знищити патогенну флору в грунті, можна зняти верхній шар і перенести його на вулицю. Тоді грунт добре промерзне за зиму, і велика частина мікробів загине.
А можна взагалі, замінити верхній шар грунту і додати чорнозем. У такій живильному середовищі томати принесуть максимальний урожай.
Навесні, коли температура повітря досягне +10 ° C, необхідно вимити всі поверхні розчином гашеного вапна. Для його приготування розвести 400 г вапна в 10 л води і настоювати протягом 4 ч. До отриманого розчину додати трохи мідного купоросу.
Після обробки знадобиться вимити всі скляні поверхні з будь-яким кухонним засобом. Закінчити з обробкою теплиці треба за 7 днів до того, як ви почнете висаджувати помідори.
Підготовка грядок
Для культури потрібно облаштовувати грядки з шириною від 60 80 см, і висотою в 30-40 см. Їх треба розміщувати вздовж стін.
Якщо будуть зроблені міжряддя, то їх ширина повинна починатися від 60 см. Грунт необхідно перекопати на глибину в 20-25 см., Розпушити і внести на кожен кв. м перегній або компост (3-4 кг), деревну золу (100 г) кісткове борошно (200 г).
ДОВІДКА. За тиждень знадобиться обробити грунт розчином марганцівки або фунгіцидів.
Як прогріти грунт
В квітні буває досить прохолодно, і грунт не встигає прогрітися до оптимальної температури. Але можна прискорити цей процес, якщо дотримуватися такої інструкції:
- У теплиці закрити всі кватирки і вікна. Перевірити поверхні на наявність щілин, і усунути подібні неполадки.
- Якщо парник скляний або плівковий, варто накрити його додатковим шаром плівки.
- Грунт ретельно скопати і розпушити. Накрити чорною плівкою, яка буде «притягувати» сонячні промені і прискорить прогрівання.
Також можна встановити в теплиці побутової обігрівач, який помітно прискорить обігрів.
Підготовка розсади
Перед висадкою томатів слід провести підготовчі заходи:
- Помідори необхідно загартувати. Приступати до цього процесу потрібно за 2 тижні до посадки. Розсаду потрібно виносити на засклений балкон на 20-30 хв., Щодня збільшуючи тривалість сеансів.
- За 7 днів до посадки сіянці потрібно обробити розчином борної кислоти (1 г на 1 л). Тоді після заходу помідори не скинуть бутони, що підвищить врожайність.
- За 1-2 дня до процедури необхідно видалити сім’ядольні листя. Також зрізати пожовкле листя.
ДОВІДКА! Якщо розсада сильно витягнулася, то знадобиться видалити і нижні пагони. Але такі помідори слід садити глибше.
Як висаджувати томати
В процесі посадки рекомендовано дотримуватися такого алгоритму:
- За 30 хв. до процедури рослини рясно полити теплою водою.
- На грядках викопати ямки глибиною в 20-25 см. Між ними дотримуватися дистанції в 50-60 см. Біля кожного поглиблення стазу встановити кілочки для підв’язування.
- В лунки додати по 1 ст. л. суперфосфату. Замість нього можна використовувати 200 г перепрілого компосту.
- Сіянці акуратно дістати з ємностей, і встановити в лунки під невеликим кутом.
- Засипати коріння грунтом, полити їх відстояною водою з температурою + 18 … + 22 ° C. Коли волога вбереться, і грунт осяде, додати нову порцію. Поверхня грядки злегка ущільнити.
- Листя і стебла варто обприскати хлорокисью міді (40 г на 10 л води). Повторити цю процедуру знадобиться через 10 днів.
УВАГА! У квітні висаджувати краще ввечері або в похмуру погоду.
Догляд за помідорами після пересадки в теплиці
Коли ви висаджуєте помідори в теплиці в квітні за місячним календарем, не забувайте про те, що потім томатам потрібно належний догляд.
Протягом тижня після процедури культури не можна турбувати. У цей час вони будуть відходити від стресу і нарощувати коріння, щоб прижитися в нових умовах. Коли пройде адаптаційний період, томатів важливо забезпечити наступний догляд:
- Полив. Для помідорів коштує облаштувати крапельний полив. Якщо це неможливо, то зрошувати культури знадобиться у міру підсихання верхнього шару грунту (1 раз в 5-7 днів). Для поливу використовувати відстояну воду з температурою + 18 … + 22 C. Процедуру слід проводити тільки вранці. В процесі вливати воду необхідно строго під корінь, намагаючись не потрапляти на листя і стебла.
- Розпушування. Після поливу не забувайте розпушувати поверхню грядки. Інакше на ній утворюється щільна кірка, що перекриває доступ повітря до коріння.
- Мульчування. Щоб волога довше зберігалася біля коріння, поверхня грядки рекомендується присипати соломою або скошеною травою. Але мульчувати томати можна тільки через 2-3 тижні після їх посадки в теплицю.
- Підживлення. Якщо перед висадкою в грунт були закладені добрива, то їх вистачить для нормального розвитку помідорів. І культури знадобиться лише додатково підживити калійними добривами під час плодоношення. Вносити добрива можна тільки в зволожений грунт.
- Підв’язка. Томати треба підв’язувати до опор, щоб їх батоги не падали на грунт під вагою врожаю. Інакше вони можуть захворіти грибковими захворюваннями. Для підв’язки знадобиться використовувати широкі відрізи бавовняної тканини або шпагат.
- Пасинкування і прищіпка. Залежно від сорту рослини потрібно вирощувати в 1,2 або 3 стебла.
- Запилення. У період цвітіння бажано зрідка трусити кущі, щоб поліпшити запилення. Проводити цей захід слід вранці з 9:00 до 12:00.
Також знадобиться щодня провітрювати теплицю, і підтримувати в ній температуру в межах + 23 … + 28 ° C вдень, і не менш + 15 … + 20 ° C вночі.
Часті помилки
Поширені помилки, які роблять садівники, коли висаджують помідори в теплицю:
- Вибір невідповідного сорту. Деякі різновиди не призначені для вирощування в теплиці.
- Посадка переросла розсади без підготовки. Якщо рослини сильно витягнулися, то потрібно перед заходом зрізати з них бутони і наростити коріння.
- Надмірні поливи. Поливати томати в теплиці потрібно помірно, інакше їх вразять грибкові захворювання .
- Використання холодної води для поливу. Від холодної вологи коріння рослини можуть загнити, що приведе до істотної втрати врожаю.
Відповіді на часті питання
Нерідко садівників цікавлять такі питання, пов’язані з культивацією помідорів в теплиці:
Як поліпшити приживлюваність рослин?
За 2-3 дні до посадки обробити сіянці стимуляторами росту ( «Епін», «Гетероауксин»).
Чим підгодовувати помідори під час плодоношення?
Підійде «Агрікола для овочів », сульфат калію, монофосфат калію або нітроамофоска.
Висновок
Щоб зібрати урожай томатів раніше, доведеться висаджувати помідори в теплиці. Але перед цим необхідно ретельно підготувати сіянці, субстрат і укриття. А висаджувати бажано в сприятливий день за рекомендаціями місячного календаря.