Павутинний кліщ на огірках в теплиці – одна з найчастіших проблем дачників. Комаха, незважаючи на крихітні розміри, паразитує на величезній кількості рослин, як кімнатних, так і городніх. Цей представник павукоподібних розмножується з неймовірною швидкістю. Але його поява можна запобігти.
Опис шкідника
Розглядати такого кліща людське око без лупи навряд чи може, його розмір 0,2-1 мм. Забарвлення може бути світло-зеленої, червоної або жовтої – це залежить від виду.
На замітку! Павутинних кліщів часто плутають зі схожими представниками фауни. Їх головна особливість – наявність павутини.
В день самки відкладають до 7 яєць, розташовуючи їх на зворотному боці листя. Взимку вони знаходяться в корі дерев або опалому листі.
Якої шкоди завдає павутинний кліщ огіркам в теплиці
Головне джерело живлення кліщів – клітинний сік рослин. Згодом рослині не вистачає вітамінів для росту.
Крім перенесення небезпечних вірусів, бактерій і грибків, наявність павутинного кліща знижує інтенсивність фотосинтезу. Численні уражені зони на листках призводять до їх опадання. Головна проблема в тому, що у рослини не вистачає поживних речовин, щоб відновитися. Воно повільно, але вірно гине. Дуже поширений спосіб зараження – спорова гниль, яку переносить шкідник.
Щоб запобігти зараженню павутинними кліщами і убезпечити свій урожай, варто вивчити фото шкідника і продумати методи боротьби з ним.
Чому з’являється павутинний кліщ на огірках
Кліщ любить не тільки огірки, але ще і перці, томати, яблуню, малину. Причини появи шкідника:
- потрапляє із зараженим рослиною, наприклад, з відростком з магазину;
- знаходиться в покупному або вуличному ґрунті;
- переноситься разом з вітром;
- переходить з сусідніх, вже заражених ділянок;
- потрапляє на одяг людини, а потім в город.
Варто уважно оглядати всі саджанці при покупці. Перед використанням землі її дезінфікують за допомогою високих температур.
Ознаки поразки
Павутинний кліщ добре ховається під листям так, що неможливо помітити. Є ряд ознак, які підтверджують наявність шкідника:
- світлі точки на листі, можливо, з проколами або плямами;
- зелень стає неприродного зеленого кольору або жовтого;
- листя набувають потворну форму і засихають;
- наявність тонкої білої плівки.
На замітку! Дорослі особини мають здатність зливатися з рослиною, оскільки мають такий же забарвлення.
Заходи боротьби з павутинним кліщем на огірках
Активність павутинних кліщів припадає на середину і кінець літа. Чим воно спекотніше, тим більша ймовірність розмноження. Починати боротьбу слід з профілактичних заходів. Хімікати використовуються тільки при великих ураженнях.
Щоб уникнути зараження рослини оглядають на початку літа, звертаючи увагу на швидкість їх розвитку. Особливу увагу слід приділяти теплиць і парників – там температура стабільно висока і активність паразитів вище, ніж на грядках.
Хімічні препарати
Проти павукоподібних марно застосовувати інсектициди. Для них підійдуть акарициди або інсектоакарициди:
- Аполло застосовується як захід боротьби в період плодоношення. Це засіб знищує яйця і маленьких кліщів. Дорослі особини воно може тільки знепліднити. Обробку проводять навесні в період набрякання бруньок. Засіб розпилюють на кору чагарників і дерев. Якщо обприскувати, наприклад, городні культури, то тільки до появи квіток.
- Неорон не шкідливий для бджіл, тому застосовується і в момент цвітіння. Працює проти всіх видів кліщів, на будь-якому плодовому рослині. Він досить ефективний, але однією обробки недостатньо. Потужне, але токсична засіб застосовується повторно через 3-5 днів, кілька разів. Спосіб застосування: розвести 1 ампулу (12,5 мл) в 8-10 л води і рясно змочити листя і стебла рослин.
- Антіклещ надає паралізує вплив на шкідників, зберігаючи активність до 15 діб. Речовина небезпечна для бджіл і використовується до цвітіння. Спосіб застосування: розвести 10 мл в 10 л води і обприскати малину (2 рази по 2 л на 10 кущів), яблуню (по 2-4 л на дерево, від 2 до 10 разів на період вегетації), огірки і помідори в теплиці ( 1-3 л на 10 соток, 1-5 разів за сезон).
Біологічні засоби
Як позбутися від павутинних шкідників природним способом , підказує біолог Г. А. Бегляров.
В природі чисельність кліщів невисока, т. К. Їх поїдають хижаки. Зараз садові магазини пропонують «природних ворогів» – фітосейулюса або амблісейуса. Це корисне комаха живиться як яйцями і личинками кліща, так і дорослими особинами, при цьому абсолютно не шкідлива для людини і рослини.
Хижак довго не затримається, через тиждень колонія кліщів зникне, загине від голоду.
Важливо! Такий спосіб не застосовується на кімнатних рослинах.
Народні засоби
Досвідчені городники радять користуватися народними засобами. Вони не поступаються за ефективністю хімікатів, але більш щадні і безпечні. Вони будуть ефективні на ранніх стадіях, коли заражено всього декілька листочків. Популярні методи:
- Часник. Пару дрібно нарізаних зубчиків наполягають в 1 л води 5 діб. Перед застосуванням настій розводять з водою 1: 1.
- Кульбаба. 0,5 кг зелені наполягають в 10 л води близько 4 год. Обробку повторювати кілька разів.
- Кальцинована сода. 50 мл розвести на 10 л води. Після цього обробити пошкоджені зони.
- Тютюновий дим. Це не найкорисніший спосіб для людини, але городня культура буде вдячна. Людина, що палить випускає дим на рослину, тим самим вбиваючи кліщів. Це спрацює тільки на дорослих особин.
- Цибулиння. 100 г наполягають в 5 л води близько 5 днів, проціджують і обприскують рослина.
Непогано допомагає календула. Спочатку зривають уражені листочки, а потім висаджують поряд з розсадою ці квіти. Запах відлякає шкідників.
Профілактичні заходи
Набагато легше вчасно задуматися про профілактику, ніж боротися далі з кліщами. Щоб запобігти появі павутинних кліщів, слід:
- Кожне нове рослина ставити на 2-тижневий карантин. Після успішної перевірки рослину поміщають до решти.
- Новий ґрунт прожарювати в духовці близько півгодини при 90 ° С.
- Постійно обприскувати рослину. Кліщі не люблять вологу.
- Посадити поруч з рослиною кріп. Він містить корисні елементи і відлякує кліщів запахом.
Також в якості профілактики можна використовувати хімічні препарати, але тільки щадні і найменш токсичні, коли ще немає великого навали шкідників.
На замітку! Якщо кліщі вже захопили велику територію, боротися з ними краще хімікатами. Біологічні способи більше підходять як профілактика.
Щоб позбутися від павутинних кліщів назавжди, використовують в основному тільки 2 засоби: від яєць і личинок і від дорослої особини. Сучасні препарати використовуються 2-3 рази за сезон. Вони можуть знищувати існуючих комах і не допускати появи нових.
Цих дрібних шкідників прибрати, звичайно, складно, але можливо. Якщо вчасно задуматися про це і вжити відповідних заходів, в кінці сезону можна буде отримати хороший урожай, як на фото відомих садівничих журналів.