З настанням лютого дачникам і квітникарям пора вирішувати, які квіти сіяти на розсаду. З одного боку, лютий – ще досить холодний місяць, щоб проводити посів насіння. З іншого, в цей час можна провести посадку найбільш повільно зростаючих квітів.
Сьогодні ми розберемося з тим, які вуличні квіти можна сіяти в лютому на розсаду, і коли це треба робити.
Як визначити час посіву квітів на розсаду
Конкретний термін, коли слід проводити посадку, визначається, виходячи, перш за все, з вегетативних особливостей певного квітки.
Є культури, які розвиваються дуже швидко, і починають цвісти вже через 80 днів після появи сходів.
Інші різновиди, навпаки, мають дуже довгий вегетативний період, тому зацвітають через 3,5-4 місяці після посіву на розсаду.
У лютому віддається перевага пізнім культурам, так як ранні квіти, які сіють в лютому, виростуть дуже рано, коли за вікном буде ще дуже холодно.
Тому, перш ніж, сіяти насіння, прочитайте інформацію на пачці з насінням . Виробник зазвичай пише приблизний час посадки. Конкретний же день вибирається вже відповідно до місячного календаря і його рекомендаціями.
На замітку. Розраховуйте, що пересадку саджанців в сад або на ділянку перед будинком ви будете проводити в травні-червні, щоб прижилося максимальну кількість рослин.
Які квіти потрібно садити на розсаду в лютому
в лютому можна проводити посів як однорічників, квітучих один сезон, так і багаторічних рослин, які можна буде вирощувати на одному і тому ж місці протягом декількох років.
На замітку. Декоративних квітів дуже багато, тому перерахуємо найбільш цікаві і популярні культури, які вирощують на території Росії.
Посів однорічних квітів в лютому
Перерахуємо найбільш популярні однорічні, які можна сіяти на розсаду в лютому.
- Петунія. Найпопулярніша квітка. Швидко зростає, дуже невибагливий в догляді і спокійно переносить всі негаразди зростання на відкритому просторі. Щоб сіяти петунію, насіння краще змішати з дрібним піском. Закапувати зерна не потрібно!
- Лобелія. Сіють поверхневим посівом. А ось пікірувати радять по кілька саджанців в одну ємність, щоб надати додаткову пишність при пересадці у відкритий ґрунт.
- Вербена. Насіння втиснути в ґрунт. На відміну від багатьох інших квітів вербену після посіву треба накрити темною плівкою, щоб зерна швидше проклюнулися.
- Бегонія. Це однорічна квітка садиться поверхневим посівом. Ніяких особливих нюансів в догляді немає.
- Гвоздика Шабо. Розвивається дуже повільно. Цвіте десь через 150-180 днів після появи сходів, тобто вже в самому кінці літа. Тому затягувати з посівом цієї квіткової культури не варто.
- Левиний зів відмінно підходить, щоб прикрасити простір уздовж огорож та парканів. Можна підбирати сорт, який більше підходить вам. Насіння лев’ячого зіва злегка (буквально на пару-трійку міліметрів) заглиблюють в ґрунт.
Посадка багаторічників на розсаду в лютому
Також через розсаду можна виростити перше покоління багаторічних квітів.
- Братки (Віола). Насичені яскраві бутони цих квітів нікого не залишать байдужим. Дрібні зернятка висівають поверхневим способом, а потім злегка вдавлюють в ґрунт.
- Люпин. Цей красень складе пару Гвоздиці Шабо в пізньому цвітінні. Сіяти люпин краще якомога раніше в лютому, щоб вони встигли зацвісти.
- Маргаритка прекрасна тим, що її цвітіння можна підгадати на той період, коли цього більше хочеться. Якщо сіяти насіння цієї культури в середині лютого, то цвісти маргаритка буде восени, що, без сумніву, прикрасить ваш сад в цю пору року.
- Примула. Ніжні спокійні квіти прикрасять будь-яку ділянку. Вони не люблять пафосу й кричущої яскравості, але приємні оку. Примулу сіють поверхневим способом. Щоб відкласти цвітіння на більш пізній термін, контейнери ставлять в темне місце.
На замітку. Також з багаторічних квітів сіють хризантему, дельфініум, Еуст, лаванду, обрієта і т.д.
Коли сіяти квіти на розсаду в лютому 2025 року за місячним календарем
В лютому 2025 року квітникарям дуже пощастило, адже період зростаючого місяця, коли найкраще сіяти розсаду квітів, випав на другу – третю декади місяця.
В цьому величезний плюс: не треба сіяти розсаду раніше і не треба садити в невдалі дні.
Отже, сприятливим часом для посадки насіння квітів стануть дні з 12 по 26 лютого.
На замітку. Звичайно, можна сіяти і на убуваючий місяць, але в цьому році в цьому немає ніякої необхідності. Спадати місяць буде з 1 по 10 число.
Коли садити квіти в лютому 2025 року на розсаду не варто
Усім відомо, що молодик і повний місяць – далеко не найкращий час, щоб займатися посівом насіння.
Взагалі, в цю місячну фази краще і зовсім ніякий не взаємодіяти з іншими рослинами. На 2 дні в будь-якому випадку можна зробити перерву в догляді, і нічого поганого з квітами не трапиться.
В лютому 2025 році молодик буде 11 числа, а повний місяць – 27. В ці дні не садимо. Можна зайнятися підготовкою контейнерів або ґрунту.
Посів насіння на розсаду в залежності від регіону
В різних регіонах України в лютому треба сіяти різні квіти.
- У Середній Смузі – петунія, вербена, лобелія, бегонія, цинерарія, братки, маргаритки, дельфініум, лаванда і т.д.
Догляд за квітковою розсадою в лютому
В залежності від різновиду перші сходи квітів, що ви сіяли, зійдуть через 10-15 днів. Як тільки з’явиться основна частина паростків, треба прибрати поліетиленове укриття і переставити ємності з розсадою в більш прохолодне місце.
На замітку. Бажано не нижче +20 градусів.
«Холод» призупинить розвиток вже з’явилися паростків, але не завадить зійти іншим насінню. Як тільки вони з’являться, переставте розсаду назад в тепло.
Така процедура робиться, щоб було зручно доглядати за розсадою, плюс перші сходи можуть придушити відсталих, тоді схожість буде набагато нижче, ніж могла бути.
Отже, як тільки з’явилися всі сходи, за розсадою квітів треба доглядати.
Догляд в лютому трохи складніше, ніж, якби ви посіяли квіти в березні. Пов’язано це з рівнем освітлення і температурою.
Відразу скажемо про деякі нюанси.
- Якщо ставите розсаду квітів на балконі, то відсуньте її подалі від стекол, щоб листя не обморозилися.
- Якщо хочете розташувати контейнери поверх радіаторів опалення, обов’язково ставте їх на підставки з пінопласту або дерева. Радіатори дуже швидко сушать землю.
Освітлення
Світла розсаді треба багато, а в лютому його мало, тому купуйте фітолампи. Найкраще купити світлодіодну стрічку. Вона прослужить довго і споживає мало електрики.
Підсвічувати треба стільки, щоб в сумі світловий день тривав 12-14 годин.
Не розміщуйте фітолампи близько до саджанців, так як УФ-промені можуть обпалити листя.
Полив
Це найважливіший агротехнічний прийом, який допоможе вашій розсаді рости сильною і здоровою.
- По-перше, необхідно використовувати відстояну воду кімнатної температури. Вода з-під крана жорстка, якщо лити її відразу, то можна нашкодити кореневій системі.
- По-друге, частота поливів повинна бути помірною. Щоб зрозуміти, коли треба поливати, використовуйте такий прийом. Візьміть сірник або зубочистку і вставте її в ґрунт на половину довжини. Якщо сірник суха, то треба поливати.
- По-третє, рихлити ґрунт. Так до коріння буде надходити більше повітря, а земля не буде комковаться.
Вологість повітря
В лютому повітря в квартирах дуже сухий через роботу центрального опалення. Тому крім поливів необхідно стежити за вологістю повітря. Якщо немає автоматичного зволожувача, можна самостійно обприскувати квіти або розставити невеликі ємності з водою. Вона буде випаровуватися і насичувати повітря вологою.
Підживлення
Дуже важливий момент з підгодівлею. Добрива треба вносити дуже обережно і зовсім небагато. Краще віддати перевагу народним засобам і комплексним рідким підживлення на основі гуматів.
До мінеральних добрив вдаватися тільки в разі дефіциту мікроелементів.
Першу підгодівлю традиційно здійснюють після пікіровки. І то не відразу, а через 10-15 днів, коли коренева система приживеться. Ще раз добрива вносять ще через 2 тижні.
Якщо розсада квітів початку витягуватися, то її слід обробити регуляторами росту. Найчастіше в магазинах представлені Малишок, Атлет.
Пікіровка
Зазвичай квіти сіють в загальну ємність, а потім пікірують. Пікіровка – важлива частина вирощування розсади. Проводиться, коли саджанці утворюють 5 листочків (2 сім’ядольних і 3 справжніх).
Пікірувати треба з великою обережністю, щоб не пошкодити корінець квітки. В якості окремих ємностей найкраще брати звичайні пластикові стаканчики. Це найбільш дешевий і доступний варіант з усіх.
Підготовка до пересадки
Перед тим, як пересадити квіти на постійне місце, їх необхідно загартувати. Загартовування проводиться вже пізньою весною або раннім літом.
Процес має на увазі під собою підготовку рослин до несприятливих умов зовнішнього середовища.
Часті помилки
На жаль, вирощування розсади квітів в лютому нерідко пов’язане з типовими помилками. Розберемо їх докладніше.
- Недолік світла. Найчастіше розсада не росте через те, що їй не вистачає освітлення. Купіть світлодіодну стрічку з синім і червоним спектром світіння.
- Низька вологість повітря. Розсаду квітів, яку ви сіяли в лютому, треба регулярно обприскувати.
- Неправильне розташування. Ємності з саджанцями треба поставити на самому освітленому місці, але так, щоб рослини не стосувалися листям вікон.
- Посів швидко вегетуючих квітів. Якщо ви не плануєте прикрашати оранжереї, то сійте пізні рослини.
Відповіді на часті питання
Які квіти сіяти в лютому?
Петунія, лобелія, левиний зів, братки, примула – ідеальний вибір для будь-якого садівника.
Що робити, якщо немає можливості купити фітолампи?
Встановіть відбивачі з харчової фольги з боків віконного отвору. Це допоможе трохи продовжити світловий день. Сійте насіння на розсаду ближче до кінця лютого, коли день ще додасться.
Чи можна сіяти на збуваючий місяць?
Небажано. Тим більше, що в лютому цього року місяць буде спадати в першій половині місяця, коли ще не підійшов термін для того, щоб сіяти квіти на розсаду.
Висновок
За всіма показниками в лютому на більшій частині території Росії вже пора сіяти квіти на розсаду. Поспішати з посадкою не треба. Планувати агротехнічні роботи краще на другу половину місяця. Але і відкладати на останні дні зими не варто.
Для того, щоб розсада була міцною і здоровою, за нею необхідно належним чином доглядати. Не допускайте переливів, які не перегрівайте і не переохолоджуйте саджанці, тоді до травня у вас буде розсада, готова до висадки в сад.