Головні причини, через які на помідорах утворюється вершинна гниль, та що робити, щоб цього запобігти

Вершинна гниль – це комплексне захворювання, неінфекційне ураження провідних тканин плодів. Причина — порушення водно-сольового обміну, порушення агротехніки та дисбаланс мінерального живлення. Це захворювання має вигляд коричневих, а потім чорних шкірястих плям, які з часом загнивають. Згодом можуть приєднатися інші хвороби – грибкові або вірусні.

Частою причиною є недостатня кількість кальцію. На жаль, в більшості випадків, підгодівля ситуації не виправляє — нові плоди уражаються знову й знову. При цьому вираженого дефіциту кальцію в ґрунті може не спостерігатися. Насправді причини нестачі кальцію інші — непрямі.

Недостатній полив.

На всіх стадіях розвитку томатів – недостатня забезпеченість вологою є основною причиною недоступності кальцію.

Формування плодів порушується шляхом нестачі харчування та води, клітини на вершині відмирають, а самі провідні тканини формуються неспроможними.

Непряма причина — слабка коренева система, яка не в змозі поглинати достатню кількість харчування та води.

Часто виникає вершинна гниль при чергуванні мізерного та надлишкового поливу, на засоленому ґрунті та при утворенні «кірки».

Кальцій не доступний на кислих ґрунтах або надмірно лужних.

Фахівці вважають, що при pH < 5.5-6 може спостерігатися нестача кальцію. Оптимальним для томатів вважають pH 6.2.

Але існує й зворотна ситуація. Трапляється так, що кальцій в ґрунті є, але він присутній у вигляді карбонату, недоступного для розчинення та поглинання рослиною. Це відбувається на лужному ґрунті, з нейтральною реакцією, після надмірного розкислення. В такому випадку підкисляють ґрунт ортофосфорною кислотою.

Вважається, що кальцій не засвоюється також при дефіциті бору.

Калій та фосфор.

Ще одна причина – це дефіцит фосфору та надлишок калію, вічного антагоніста кальцію.

Найбільш часта причина — надлишок азоту: внесення високих норм до початку плодоутворення й під час.

Надлишок азоту робить кальцій недоступним для засвоєння корінням, та провокує зростання зеленої маси.

Зелена маса конкурує з плодами в боротьбі за кальцій. В якості запобігання наслідків проріджують та пасинкують томати, а також прибирають нижнє листя.

Водний та тепловий стрес.

Перепади температури, підвищена температура та вологість, при яких уповільнюється процес транспірації й поглинання вологи, надмірно тривале підсвічування в теплицях, висока температура в прикореневій зоні вночі є водним стресом. Щоб це виправити, потрібно оптимізувати умови вирощування. Вносити кальцій у вигляді кореневих та листових підгодівель — Брексил, нітрат кальцію, хлорид кальцію, рідше — кальцієва селітра.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал