Мабуть, всі без винятку дачники стикалися з проблемою, коли помідори тріскаються при дозріванні як у відкритому грунті, так і в теплиці.
Така ситуація знижує якість і цінність помідорів, вони вже не підлягають зберіганню , засолюванні і продажу. Тріскатися вони можуть через різні факторів, тому варто розглянути кожен випадок докладніше.
Чим може бути небезпечно розтріскування помідор
Крім втрати товарного вигляду, що особливо неприємно для дачників, які вирощують урожай на продаж, тріснуті помідори можуть бути небезпечні для здоров’я. Це пов’язано з тим, що у відкриті отвори можуть проникати хвороботворні грибки, віруси і бактерії.
До того ж при гнитті вони поширюють солодкий аромат, на який злітаються комахи. Шкідники, в свою чергу, є переносниками хвороб, тому існує великий ризик поширення інфекції по всьому садовій ділянці або по теплиці.
Чому розтріскуються помідори при дозріванні
Причин, за якими помідори тріскаються при дозріванні, величезна кількість. Варто розглянути найчастіші випадки.
Неправильне зволоження
Точніше, нерегулярність поливів призводить до того, що томати тріскаються. Це трапляється як у відкритому грунті, так і в теплиці.
Недолік вологи погано позначається на зростанні томатів і дозріванні, а після рясного зрошення помідори починають швидко набирати масу при дозріванні, природно, шкірка не справляється з навантаженням і тріскається .
Брак бору
При дефіциті цієї речовини плоди починають активно тріскатися. Це проявляється у вигляді кругових тріщин, що розповсюджуються по всьому помідору. Потрібно внести компонент в грунт.
На замітку. Дефіцит бору також стає причиною появи висохлих ділянок, а вони згодом починають тріскатися.
Полив в спеку
Зрошення в самий пригрів також призводить до того, що помідори починають тріскатися при дозріванні. Коренева система, яка тривалий час відчувала спрагу, після отримання води починає в прискореному режимі живити кущі. А це також призводить до появи тріщин.
Неправильний мікроклімат в теплиці
Духота і неправильний мікроклімат в теплиці, коли градусник перевищує позначку в +40 градусів, впливає на текстуру шкірки томатів. Вона стає жорсткою, томати переростають рости. Після того як умови нормалізуються, то шкурка не витримує активного росту і тріскається.
Активне пасинкування
Дачники сильно оголюють кущі, в результаті вся волога накопичується в помідорах. Це призводить до стрімкого зростання і тому, що зовнішні тканини тріскаються.
Неграмотна прищипка верхівкової частини
Не можна проводити процедуру під час дозрівання. Волога, яка повинна живити верхівку, накопичується в томатах. Цей надлишок і провокує те, що помідори тріскаються.
Сортові особливості
В деяких випадках тріщини є сортовий особливістю. Характерні зморшки викликає соковитість і солодкість.
Неправильний підбір сорту
Нерідко помідори починають тріскатися, якщо висаджуються сорти, призначені для теплиці у відкритий грунт. Невідповідні умови під час дозрівання викликають хвороби, деформацію і тонку шкірку.
Хвороби
Інфекції також можуть стати причиною псування зовнішнього вигляду овочів при дозріванні. Найчастіше проблему викликають захворювання: альтернаріоз, гниль, фітофтора. Потрібно провести обробку кущів фунгіцидною розчином.
Неправильна боротьба з фітофторою
Деякі дачники в якості профілактики від фітофтори використовують мідний дріт, якій протикають стебло помідор. Ця також призводить до того, що плоди в теплиці і відкритих грядках починають тріскатися.
Часті причини розтріскування помідор у відкритому грунті
У відкритому грунті помідори також часто тріскаються, як і в теплиці. Найбільш часто проблема виникає з наступних причин:
- денні та нічні температурні «гойдалки»;
- різка зміна погодних умов, коли сьогодні похмурий і дощовий день, а завтра нестерпний пригрів;
- регулярне перезволоження грядок відкритого грунту, це трапляється при частих і рясних поливах, в дощове літо;
- негативний вплив сонця, тобто його промені безпосередньо потрапляють на томатні кущі;
- недотримання термінів поливальних заходів, якщо грунт довгий час був в сухому стані, а після його відразу залили великою кількістю води.
На замітку. Дуже важливо не допускати тривалого пересихання грунту. Якщо немає можливості регулярно поливати кущі, то варто подумати про мульчі. Вона утримує вологу, так що кількість зрошень істотно знижується.
Чому помідори можуть тріскатися при дозріванні в теплиці
При вирощуванні в теплиці томати тріскаються набагато частіше, ніж у відкритому грунті. Ось найбільш часті причини, що викликають появу тріщин:
- висока температура;
- гарячий і сперте повітря;
- перезволоження грунту. Через часті поливів, так як через спеку земля швидко сохне.
Якщо теплиця стоїть на сонці, то краще убезпечитися заздалегідь. Фахівці рекомендують прикривати будова сонцезахисної тканиною, щоб не допускати перегріву.
ВАЖЛИВО! Влітку в період дозрівання томатів у теплиці температура може підніматися вище 40 градусів, не рятує навіть регулярне провітрювання. Такі умови змушують дачника збільшувати число зрошень, а це погано позначається на помідорах, вони починають тріскатися.
Які сорти схильні до розтріскування, а які ні
Варто відзначити, що на жовтих і рожевих сортах частіше спостерігається розтріскування, незалежно, де вони ростуть в теплиці або на відкритій грядці. Зазвичай у цих різновидів тонка шкурка, яка тріскається при дозріванні.
Рідше проблема зустрічається з сортами помідорів, що мають середні терміни дозрівання. Пізні сорти овочевої культури від тріщин не страждають взагалі. Селекціонерами були виведені сорти, які стійкі до розтріскування:
- Арлекін;
- Дива;
- Геракл;
- Український.
ВАЖЛИВО! Найрідше тріщини з’являються на помідорах, у яких товста шкірка, підвищена стійкість до посушливої погоди і надмірної вологості. Є томати для відкритого грунту, а є для вирощування в умовах теплиці.
Чому можуть лопатися зелені плоди помідор
Найбільш часта причина того, що недозрілі томати тріскаються – це неграмотний догляд. Проблема може виникати через нерегулярне поливу грунту, дефіциту поживних елементів, навпаки, їх перебору.
Нерідко поява тріщин викликає надмірно спекотна погода, особливо в умовах теплиці. Температурні «гойдалки» & # 8212; з цим стикаються помідори в відкритих грядках. Перепади спочатку уповільнюють процес зростання і дозрівання, а потім намагаються нагнати його. Це погано позначається на шкірці, в результаті чого вона тріскається.
Заходи профілактики від розтріскування томатів
Для збереження товарного вигляду помідорів, необхідно подбати про кущах ще до того, як почнуться формуватися плоди. Є кілька способів це зробити:
- Регулярність зрошень. Важливо не допускати пересихання грунту, але і перезволожувати його не варто. Важливо проводити процедури в міру необхідності. Пухкий і мульчувати субстрат не дасть томатам тріскатися. Рослина і плоди будуть отримувати вологу рівномірно і в потрібному обсязі. Укладати мульчу потрібно як у відкритому грунті, так і в теплиці.
- Контроль температури в теплиці, забезпечення доступу свіжого повітря всередину конструкції. Можна поставити бочки з холодною водою, рідина забере частину тепла і остудить повітря.
- Організація укриття у відкритому грунті, яке захистить кущі від дощу і прямих сонячних променів. Таким чином, знижується обсяг вологи, вбирає томатами, а значить, помідори не будуть тріскатися.
- Регулярний і грамотний внесок добрив є запорукою здорових і красивих помідорів. Не можна підгодовувати овочі азотом в період цвітіння, а ось на етапі дозрівання слід забезпечити культуру калієм.
ДО РЕЧІ. Ну, і не варто оголяти кущі, як це люблять робити більшість дачників. Вся волога, яка повинна йти в зелену масу і пагони, кинеться в помідори, через що вони неодмінно почнуть тріскатися.
Поради та хитрості садівників по догляду за помідорами, щоб не тріскалися
Є кілька корисних рекомендацій, при дотриманні яких можна забути про те, що помідори тріскаються.
Перша порада стосується поливу, не можна допускати довгих перерв між зволоженнями – це небезпечно, особливо в період дозрівання плодів. Проводяться процедури кожні три дні, при похмурій погоді раз в 5-7 днів. Кращим рішенням стане крапельний полив, який буде доставляти воду рівномірно, не перенасичуючи культуру. Систему можна організувати і в теплиці, і на відкритому грунті.
Справитися з перепадами температури допоможе мульча, вона не тільки підтримає оптимальний градус, але і збереже вологу в ґрунті. Теплиця обов’язково повинна провітрюватися, при можливості ховатися спанбондом.
Не варто забувати про підгодівлі, але в період дозрівання томатів потрібно робити це помірно. Важливо дотримуватися графіка, коли починають формуватися плоди необхідно забезпечити овочеву культуру калієм. Фосфорні і азотні добрива застосовувати не можна.
Головна порада – підбирати правильні сорти, ті, що призначені для теплиці, що не висаджувати у відкритому грунті. Також варто віддавати перевагу пізнім помідорам, генетично міцним, не мають схильності до розтріскування.
Часті помилки
Більшість садівників, які не мають досвіду у вирощуванні помідорів, стикаються з цілою низкою проблем. Варто розглянути найбільш часті помилки, які допускаються в спробі вилікувати овочі від розтріскування.
Багато хто думає, що помідори тріскаються через нестачу вологи, тому починають рясно поливати кущі. Робити це можна, ситуація через часті поливів тільки посилиться.
Ще одне помилкове дію – це внесок азоту і фосфору в період плодоношення, в цей час томати не потребують цих речовинах. Для рослини буде корисна підгодівля калієм і бором, так як вони сприяє кращому росту, швидкому дозріванню.
Одна з найпоширеніших помилок – це ігнорування тріщин. Це можна робити, якщо не планується продавати, робити з овочів заготовки. У будь-якому випадку велика частина помідорів йде у відходи, так як зіпсоване місце доводиться зрізати.
Відповіді на часті питання
При вирощуванні помідорів у багатьох дачників виникають питання, особливо, якщо справа стосується розтріскування .
Чому з’являються горизонтальні великі тріщини на томатах?
Швидше за все, причина в грубому порушенні водного балансу, важливо проводити поливання часто, але робити це в помірному режимі, доставка вологи до кореневої системи проводиться порційно.
Як запобігти подальшому розтріскування плодів ?
Приймати термінових заходів, бажано укласти на грядки з томатами шар мульчі, відрегулюйте частоту поливів, вносять добрива. Якщо грядки розташовані на відкритому сонячному ділянці, то забезпечте укриття.
Які помідори менше тріскаються?
Пізні сорти рідше стикаються з проблемою, незалежно від того зростають вони в теплиці або відкритому грунті. Також в групі ризику плоди рожевого і жовтого кольору з тонкою шкіркою.
Висновок
З тріснутими помідорами під час дозрівання стикався кожен дачник без винятку. З цією бідою треба боротися комплексно: надання овочевої культури правильного і своєчасно догляду, забезпечення необхідними комплексами добрив, а також захист від несприятливих умов. Всі ці заходи забезпечать садівника багатим, смачним і красивим урожаєм томатів без дефектів у вигляді тріщин.