Багато дачники щороку намагаються підібрати правильну підгодівлю для розсади перцю та помідорів для росту і товщини.
Для чого потрібні такі підживлення, коли і як їх вносити, а також про багато іншого буде розказано нижче.
Від чого залежить товщина розсади
Товщина розсади, в першу чергу, залежить від родючості субстрату, в якому вона зростає. Однак важливо пам’ятати, що обсяг контейнерів, в яких вирощуються сіянці, не дуже великий, а молодим перчик і помідорів для зростання і набору товщини необхідно багато поживних речовин. А при їх дефіциті паростки будуть марніти і погано рости.
Тому розсаду перців і помідорів слід постійно підгодовувати, щоб вона швидше йшла в ріст і ставала товстенькою.
Але помідори та перці можуть витягуватися і ставати тонкими, якщо їм не буде вистачати освітлення. В цьому випадку помідори і перчики тягнуться до світла і витягуються тільки в одному напрямку. Тому розсаду треба тримати на світлих підвіконнях, періодично повертаючи контейнери.
Які мікроелементи потрібні помідорів і перцю для товщини розсади
щоб розсада активно росла і була товстенькою, їй необхідний цілий комплекс макро і мікроелементів.
В першу чергу, для активного зростання вегетативної маси розсаді, як і дорослим перцям і томатів, необхідні підгодівлі, що містять азот. Саме цей елемент відповідає за нарощування зеленої маси і стебел.
Якщо його досить в ґрунті, значить, розсада перців і помідорів буде рости міцною і товстенькою. Але важливо вносити азот в певному дозуванні, так як його надлишок приведе до того, що сіянці будуть активно нарощувати тільки зелену масу.
Також розсаді потрібні і інші добрива для нормального розвитку:
- P;
- K;
- Mg;
- Fe;
- B;
- Cu;
- Zn;
- Mo;
- Ca.
Зазвичай городники набувають комплексне мінеральне добриво і поливають їм всю розсаду перців і томатів, а рослини самі візьмуть з ґрунту всі необхідні їм мінерали.
Чим полити розсаду перцю та помідорів для товщини
У кожного з дачників є свої улюблені народні засоби або готові препарати для підгодівлі розсади болгарського перцю і помідорів для зростання і товщини, які зазвичай використовують для того, щоб сіянці росли міцними і сильними.
Народні засоби
З народних засобів слід використовувати найбільш популярні і ефективні настої або відвари, які зазвичай готуються з компонентів, які завжди є під рукою:
- залишки кавової гущі, яка поліпшить врожайність помідорів і перців. Даний компонент наситить кореневу систему розсади, а також поліпшить рихлість поживність субстрату;
- розчин йоду, який вноситься строго під корінь. На 6 літрів води досить крапнути 2 краплі йодової настоянки. Даний засіб підгодує сіянці перців і томатів, а також запобіжить розвитку деяких хвороб;
- настоянка дріжджів. У 4 л води розводять 200 г дріжджів і стакан цукру, суміш настоюють протягом декількох годин, а потім виробляють полив саджанців. Але перед поливом матковий настій ще раз розводять: на відро води буде потрібно додати 1 ч. Л. дріжджового настою. Вносять таку підгодівлю перед виробництвом пікірування;
- молоко розводять з водою в пропорції 1: 5 і виробляють полив помідорів і перців для зростання і товщини.
Готові підгодівлі і добрива
З готових добрив для підживлення сіянців з метою прискорити зростання дозволяється застосовувати:
- підгодівля Смарагд, яка необхідна для того, щоб внести велику кількість корисних речовин в ґрунт. Зазвичай застосовується, якщо розсаду потрібно терміново підгодувати;
- препарат Ідеал, який також служить для того, щоб підгодувати розсаду. Його можна вносити як під корінь, так і по листу. Сприяє збільшенню стебла в товщину.
Препарати для товщини розсади
Щоб стеблинки сіянців томата і перцю стали товстими, фахівці рекомендують застосовувати такі препарати:
- комплексне добриво Здоровань, що складається з комплексу мінеральних елементів. Воно сприяє активному росту вегетативної маси і потовщення стеблинок;
- комплексна підгодівля Здравень Турбо, До складу якої входять не тільки основні мінерали, а й ряд органічних добавок. Засіб призначений для зміцнення стійкості сіянців до хвороб, а також для нарощування товщини стебел і листочків.
Як визначити дефіцит речовин
Про те, яких мінералів не вистачає зростаючим сіянців, підкаже їх зовнішній вигляд.
Про нестачу азоту можна дізнатися по бляклим світло зеленим листочків меншого розміру, ніж належить, по тонким і крихким стебелькам і повільного зростання.
Якщо рослинам не вистачає фосфору, то їх листочки стають темно-смарагдовими або фіолетовими. Вони повільніше ростуть, починають темніти, засихати і опадати.
При нестачі калію листя жовтіє або буріє, закручується вниз і стає зморшкуватими по краях.
При нестачі магнію листові пластинки стають світлими, але прожилки зберігають природний колір.
Коли в ґрунті мало кальцію, то нирки на верхівці і корінці пошкоджуються і починають відмирати, листя скручується, а їхні краї сохнуть.
При нестачі марганцю на листових пластинах з’являються цятки або наскрізні дірки.
Якщо розсаді перцю і томатів не вистачає заліза, то на листі з’являються явні сліди хлороза – листові пластини стають світлішими або навіть жовтіють, однак не опадають.
При нестачі бору відмирає не тільки вегетативна маса, але і корінці, не народжуються бутони і не розпускаються квіти.
Коли в ґрунті мало міді, то листя світлішає, а кінчики стають білими.
При нестачі цинку листя набуває хлоротичні забарвлення з бронзовим відливом.
Коли розсаді не вистачає молібдену, то на листових пластинах з’являються невеликі плями, а листя згортається.
Коли потрібно вносити підживлення
Зовсім не треба поспішати з внесенням підгодівлі.
Багато починаючі городники прагнуть внести підгодівлю в перший раз тоді, коли на що з’явилися паростки утворилися сім’ядольні листочки. Але дачники забувають, що в ґрунті ще достатньо поживних речовин, а зайве мінерали в цей момент можуть тільки нашкодити.
Адже корінці у щойно з’явилися сіянців ще занадто малі, тому не в змозі переробити занадто велика кількість корисних речовин .
Тому в перший раз досить внести добрива під паростки тоді, коли на них з’явиться не менше 3 справжніх листочків.
Наступного разу підгодівлю вносять після пікіровки, приблизно через 12-14 діб після проведення цієї процедури. Це зазначено і в інструкції по застосуванню основних стимуляторів росту типу Епін або атлета, а також стосується і звичайних добрив.
На замітку. Востаннє підгодувати сіянці слід приблизно за тиждень-півтора до пересадки на постійне місце.
У яких випадках підгодівлі шкідливі
Головне при внесенні добрив – не переборщити. Адже добре відомо, що надлишок поживних речовин в ґрунті також шкідливий молоденьким рослинам, як і їх нестача.
Тому якщо розсада перців і помідорів виглядає здоровою і міцною, нормально розвивається, то вносити добрива додатково не потрібно.
Часті помилки
Серед частих помилок при внесенні підгодівлі під розсаду перців і томатів для товщини і зростання слід зазначити наступні:
- внесення поживних речовин тоді, коли у рослин сформувалися тільки сім’ядольних листочки;
- в ґрунт вносять занадто велика кількість добрив, що містять азот – в цьому випадку сіянці будуть занадто активно нарощувати зелену масу на шкоду утворенню бутонів;
- овочівники не звертають увагу на зовнішній вигляд рослин, який сам підкаже – будь мінералів йому не вистачає, тому в ґрунт не вносяться потрібні макро або мікроелементи;
- розсаду підгодовують за час вирощування занадто рідко або занадто часто, тому вона буде страждати від нестачі або надлишку поживних елементів.
Відповіді на часті питання
Питання: чому листочки розсади стають світлими, тоді як прожилки залишаються яскраво-зеленими? І що робити, щоб врятувати саджанці?
Відповідь: так на рослинах розвивається хлороз. Щоб врятувати рослини, слід полити їх по листу будь-яким препаратом, що містить залізо.
Питання: скільки разів за час вирощування необхідно підгодовувати розсаду перців і помідорів для зростання?
Відповідь: не більше 3 разів. Інакше може бути перенасичення ґрунту поживними елементами.
Висновок
Отже, ви готові до посадки розсади.
Обрано сорти перцю і томатів, які будуть вирощуватися в даному сезоні, підготовлений живильний субстрат для посадки насіннєвого матеріалу. І настає відповідальний період – час посадки насіння і вирощування розсади.
Від того, якою вона виросте, залежить, як будуть розвиватися рослини далі, і наскільки багатий урожай вони дадуть. Будь-який досвідчений овочівник знає – без правильно підібраних і вчасно внесених підгодівлі про здорову і товстої розсаді можна забути.
Саме тому важливо правильно визначитися з добривами, щоб саджанці росли сильними і здоровими. Адже тільки здорова розсада дасть в майбутньому багатий урожай смачних овочів.