Роботи в саду і городі в травні 2024 року що потрібно зробити

Зміст

Травень – один з найбільш зайнятих місяців для найрізноманітнішої роботи, яку потрібно зробити на городі, в саду і винограднику.

У цей час проводиться маса робіт на присадибних ділянках: від збирання і зняття укриттів до посадки, живцювання і обробки насаджень від хвороб і шкідників.

Також в травні висаджують розсаду на грядку чи в теплицю, і проводять посів у відкритий ґрунт багатьох квітів і овочевих культур.

Детально про роботи в саду і городі в травні поговоримо в цій статті.

В яких регіонах і яка робота починає проводитися в травні в саду і городі

В травні роботи в саду і городі проводяться під всіх регіонах.

Але, наприклад, на півдні в цей час вже висаджують теплолюбні рослини у відкритий ґрунт. А на півночі проводять ті ж роботи, але тільки для морозостійких культур.

Загалом, список справ в саду і городі в травні складається з таких пунктів:

  1. Провести посів на гряду морозостійких рослин.
  2. Висадити розсаду в теплицю або у відкритий ґрунт.
  3. Зробити захист насаджень від поворотних заморозків.
  4. Виконати санітарну обрізку плодово-ягідних культур.
  5. Провести посадку, щеплення і розмножити деревні культури живцями.
  6. Зробити обробку саду і городу для профілактики хвороб і шкідників.
  7. Внести добрива і провести поливи.

Які роботи потрібно зробити в травні в саду

В саду знадобиться провести масу робіт в травні. Цей період сприятливий для посадки, пересадки, живцювання і щеплення плодово-ягідних рослин.

Також в травні слід зробити профілактичну обробку саду від хвороб і шкідників.

Генеральне прибирання

У першій половині травня важливо зробити в саду такі роботи:

  • Зняти все укриття і підпори.
  • Прибрати опале листя і спалити її подалі від ділянки.
  • Очистити водостоки, вимити і продезінфікувати парники, теплиці, садовий інвентар.

Також знадобиться прополоти бур’яни і розпушити ґрунт в пристовбурних кругах.

Посадка плодових дерев і чагарників

Початок травня – відмінний час для посадки саджанців в північних і центральних регіонах. До травня земля вже досить прогрівається, але ще не дуже жарко. І після заходу молоді дерева і чагарники швидко йдуть у ріст.

УВАГА! На півдні зробити роботи по посадці саджанців в саду бажано в середині квітня.

Санітарна обрізка

У травні на більшості культур в саду розпускаються бруньки, і можна побачити, які гілки не перенесли зимові морози. Їх необхідно або вирізати на кільце, або вкоротити до здорової нирки. Також слід видалити всі пагони, що ростуть усередину крони.

УВАГА! Місця зрізів з діаметром більше 2 см потрібно обробити садовим варом або олійною фарбою.

Щеплення та живцювання

Початок травня – кращий період для щеплення плодових дерев в саду. Така процедура допомагає виростити більш урожайний сорт за короткий термін. І зробити її можна різними способами:

  • копулировкою;
  • щепленням за кору;
  • в розщепів;
  • в бічний розріз.

Вибір способу залежить від віку і товщини підщепи. Але найкращим методом травневої щеплення в саду вважають копуліровці або щеплення в розщепів.

Vульчування

В травні слід мульчувати поверхню пристовбурних кіл плодово-ягідних кущів і дерев. Зробити цю роботу в саду потрібно після збирання, профілактичної обробки і підгодівлі.

А для мульчування бажано використовувати органіку, що не міняє кислотність ґрунту, – солому, подрібнену деревну кору, скошену траву.

Полив

В середині – наприкінці травня ґрунт в саду і на городі вже встигає просохнути. І, якщо стоїть посушлива погода, то важливо зрошувати ґрунт, інакше врожайність культур значно впаде. Більшості рослин в саду досить одного поливу в 7 днів.

Що потрібно зробити в травні в городі

Травень – завантажений місяць для роботи в городі. У цей час потрібно зробити підготовку ділянки, посіяти деякі культури і висадити розсаду в теплицю або у відкритий ґрунт.

Підготовка ділянки під овочі

На початку травня потрібно зробити підготовку грядки під майбутній урожай. Для цього ділянку знадобиться ретельно перекопати, прибравши всі бур’яни і рослинні залишки. Ще необхідно внести в ґрунт органічні та мінеральні речовини.

УВАГА! При виборі місця для посадки овочів на городі, потрібно враховувати правила сівозміни. Так, томати, картопля, перець, баклажани не можна висаджувати один після одного.

Посів і посадка

На початку травня на городі можна проводити роботи з посіву овочів і зелені, а то й було часу висадити їх в квітні. В середині – кінці місяця в південних регіонах варто висадити розсаду ранньостиглих томатів і перців у відкритий ґрунт.

Підживлення овочів, висаджених під зиму

У травні слід підгодувати озимий часник, цибуля, морква і буряк, висіяні на городі ще восени.

в процесі краще використовувати органічні добрива в рідкому вигляді: настій коров’яку, пташиного посліду або зелених трав. Зробити цю роботу на городі потрібно в похмурий день, або рано вранці, щоб добрива не викликали опік біля коріння і листя культур.

Прополка

В середині – наприкінці травня з’являться паростки культур, посаджених ранньою весною або восени. А разом з ними на городі почнуть з’являтися бур’яни.

Їх потрібно відразу видаляти, так як вони не тільки заглушають зростання овочів, а й можуть стати джерелом хвороб і шкідників.

Що потрібно зробити в травні з розсадою

Середина місяця – оптимальний час для посадки розсади томатів, баклажанів і перцю у відкритий ґрунт або в теплицю. Але перш ніж зробити таку роботу, сіянці потрібно загартувати.

Загартовування

Щоб зробити загартовування сіянців, потрібно виносити розсаду на город, вибираючи затінене і захищене від вітру місця, і залишати на 40-60 хв. Щодня необхідно збільшити тривалість сеансів на 1 годину. Робити загартовування сіянців потрібно протягом 14-15 днів.

УВАГА! Перед посадкою розсади варто обробити її розчином стимулятора росту ( «Гетероауксин», «Епін», «Корневин»). Якщо зробити таку підготовку, то вона поліпшить приживлюваність рослин.

Профілактична обробка

Перед посадкою в теплицю або город сіянці можна обробити препаратами від грибкових хвороб. Робити це краще за 24 год. До заходу. І краще використовувати Біофунгіциди – «Фітоспорін», «Ридоміл Голд».

Посадка

Вибирати час для висадки розсади потрібно в залежності від клімату регіону, і того, де зростатимуть сіянці.

Так, ранні сорти овочів краще висаджувати в теплицю. Робити це можна з початку місяця. Пізні різновиди овочів, призначені для тривалого зберігання, потрібно висаджувати ближче до кінця місяця.

ДОВІДКА! Робити висадку розсади на город або в теплицю можна, коли їй виповниться 50-70 днів. До цього моменту сіянці повинні досягати висоти в 20-30 см., А з моменту пікіровки має пройти не менше 20 діб.

Що потрібно зробити в теплиці

Чимало робіт в травні потрібно зробити і в теплиці. Спочатку її знадобиться продезінфікувати. А потім потрібно зробити грядки і висадити зміцнілу розсаду.

Дезінфекція теплиці

У травні, коли температура повітря прогріється до +10 ° C, потрібно вимити всі поверхні розчином гашеного вапна. Він знищить всі хвороботворні мікроорганізми, і шкідників.

Щоб зробити розчин, потрібно розвести 400 г вапна в 10 л води. Масу знадобиться наполягати протягом 4 ч. Перед використанням в розчин варто додати мідний купорос.

Додатково знадобиться вимити всі скляні поверхні з будь-яким миючим засобом або очищувачем. Якщо цього не зробити, то значно погіршиться їх пропускна здатність. І культури отримають менше світла.

Як зробити грядки

Верхній шар ґрунту краще міняти кожен сезон, адже з часом в ньому накопичуються хвороботворні бактерії і шкідники , а корисні речовини зникають.

Але можна облагородити і простерилізувати ґрунт. Для цього знадобиться її пролити розчином марганцівки або «Фітоспорін», перекопати на глибину в 20-25 см і розпушити. Щоб підвищити родючість, потрібно внести на кожен кв. м перегній або компост, деревну золу, кісткову муку.

ДОВІДКА! Можна використовувати для удобрення ґрунту суперфосфат і інші мінеральні комплекси. Але не можна вносити свіжий гній або невизрівшій компост, так як такі підкірки змінюють кислотність ґрунту, можуть викликати опік коренів розсади.

Які роботи в травні проводять в винограднику

Догляд за виноградом в травні залежить від клімату регіону.

Північ (Урал, Сибір)

Травень – ще холодний місяць для північних регіонів. В цей час знадобиться тільки зняти з винограду укриття, підготувавши культуру до нового врожаю.

Робити це потрібно, коли температура встановиться на позначці від +10 ° C. А сам процес слід розтягнути на кілька днів, щоб лоза адаптувалася до нових умов.

Так в 1-й день потрібно відгребти листя або тирсу, і розгорнути утеплює наполовину. Через 1-2 дня укриття слід відкрити трохи більше.

Центральні регіони

Центрально-чорноземних регіонах в травні настає час першої обробки і підв’язки лози . Перед цими заходами знадобиться видалити всі підпрівші і підмерзлі пагони. Але зробити це потрібно до початку сокоруху.

Після обрізки потрібно обприскати лози розчином мідного купоросу (300 г на 10 л води). Обробку варто проводити, поки пагони ще пов’язані в пучки. У процесі також потрібно обприскати ґрунт під кущами. На наступний день потрібно закріпити лозу на шпалері, розпушити ґрунт у пристовбурних кіл, і мульчувати її поверхню соломою або тирсою.

Південь

У південних регіонах в травні вже знадобиться підгодувати лози. Зробити це бажано перед розпусканням бруньок. Для підгодівлі краще використовувати настій коров’яку або пташиного посліду. Також можна удобрити виноград мінералами (суперфосфатом, калійної сіллю, аміачною селітрою).

Які роботи проводять в травні з квітами

Травень – важливий місяць для кожного квітникаря. У цей час потрібно зробити масу робіт, що впливають на красу клумб.

Зняття укриттів

У травні слід звільнити квітники від зимових укриттів, і прибрати торішню мульчу, лапник. Зробити такі роботи потрібно в залежності від погоди. Так, в північних регіонах не варто поспішати з заходами до середини – кінця місяця.

Посів насіння і посадка бульб

В травні проводять такі роботи по вирощуванню квітів:

  • на початку місяця проводять посадку в саду клематисів, гладіолусів. Також приступають до посіву теплолюбних квітів в парники і теплиці.
  • До середини травня висівають дзвіночки, турецькі гвоздики, календулу, мальви і інші однорічні та багаторічні рослини з гарною морозостійкістю.
  • У перших числах місяця проводять розподіл жоржин, піонів і схожих кущових квітучих культур.
  • З середини травня висівають чорнобривці, настурції, тютюн. Якщо стоїть тепла погода, то прибирають зайвий ґрунт з ірисів, і рододендронів.

Обробка рослин в травні

На початку травня важливо провести профілактичні роботи в саду, щоб запобігти появі хвороб і шкідників. Для цього потрібно використовувати спеціальні суміші, що діють в прохолодну погоду, а також народні засоби:

  • тютюновий, часниковий, зольно-мильний розчин, бордоською рідиною;
  • інсектициди типу «Хорусу »,« Актари »,« Каліпсо »;
  • фунгіциди:« Фундазол »,« Ридоміл Голд ».

Обробляти рослини слід до розкриття нирок, щоб не пошкодити запилювачів. А саму процедуру варто проводити в безвітряний день, рано вранці або після обіду.

ВАЖЛИВО! Обприскувати складами потрібно тільки гілки, стовбур і листя рослин. Не можна допускати, щоб рідина стікала на ґрунт, так як вона досить токсична для коренів культур.

Підготовка до посадки картоплі в травні

Висаджувати картоплю можна, коли ґрунт прогріється до температури від +8 ° C і вище. У південних регіонах до роботи можна приступати в кінці квітня. У північних областях варто почекати до початку – середини травня.

Самі бульби потрібно заздалегідь проростити, перенісши їх в прохолодне, але світле місце на 2 тижні. Можна розрізати картоплю на кілька частин, щоб збільшити кількість посадкового матеріалу. Але важливо залишити на кожній ділянці по 2-3 «вічка», з яких виростуть паростки, а місця зрізів присипати деревною золою.

Бульби (або їх пророщені частини) слід обробляти перед посадкою, використовуючи марганцівку або, розчин «Фітоспорін». Це запобіжить розвитку грибкових хвороб.

Підживлення рослин в травні

У травні варто обов’язково підгодувати виноград і плодово-ягідні культури в саду. Проводити такі роботи потрібно в похмуру погоду, і після рясного поливу. У ясний день вносити добрива слід тільки рано вранці або на заході. Інакше препарати викличуть опік біля коріння рослин.

Для весняного підживлення в саду варто використовувати препарати, що містять азот: сечовина і аміачна селітра. Вони допоможуть рослинам наростити коріння і зелену масу, що підвищить їх стійкість до несприятливих умов.

Пересадка рослин в травні

У центральних регіонах і на півночі Росії в травні потрібно пересаджувати малину, смородину, аґрус, полуницю та інші ягідні культури.

Але проводити таку роботу слід на початку – середині місяця, до розпускання бруньок. Інакше рослини будуть довго приживатися на новому місці.

Головне, проводити захід в похмуру погоду або рано вранці. Якщо виконати роботу вдень або ввечері, то рослини постраждають від полуденного сонця або нічного зниження температури.

Посів у відкритий ґрунт

На початку травня можна висівати на городні грядки морозостійкі культури:

  • морква;
  • редис, редьку й ріпу;
  • цибуля «на перо», кінзу, кріп, петрушку.

ДОВІДКА! Якщо роботи на городі проводяться на початку місяця, то посадку потрібно прикрити лутрасилом, спанбондом або звичайною плівкою. Це захистить сіянці від вимерзання.

В кінці травня потрібно висіяти теплолюбні культури: огірки, кабачки, патисони, гарбуз, горох, квасоля і пізню капусту. Зробити цю роботу на городі необхідно, коли буде тепло, і температура не опускатиметься нижче +13 … + 14 ° C.

Місячний календар робіт в саду і городі в травні 2024 року

Щоб роботи в саду і городі принесли максимум користі, виконувати їх потрібно в сприятливі дні за місячним календарем:

  • Посадка розсади томатів (перцю, баклажанів, огірків) в теплицю або відкритий ґрунт – 5 7, 15- 17, 22-25 травня.
  • посів часнику і цибулі – 1, 2, 5-7, 24, 25, 27-29 травня.
  • Посадка картоплі та інших коренеплодів – 1, 2, 5-7, 22-25, 28, 29 травня.
  • Посів однорічних квітів – 5-7, 15- 17, 20- 25 травня.
  • посів багаторічних квітів і посадка полуниці з землянікою.- 1, 2, 5-7, 15-17, 22-25, 28, 29 травня.
  • Розмноження винограду (агрусу, смородини) живцями – 5 7, 20-23, 27 травня.

Не варто робити нічого в саду і городі в серп і Молодик. І бажано відмовитися від будь-яких робіт з 10 по 12 і 26 травня.

Часті помилки

Недосвідчені городники і садівники роблять такі поширені помилки:

  • Невчасно знімають укриття. Якщо зробити цю роботу в саду або городі занадто рано, то культури можуть постраждати від поворотних заморозків. Якщо зняти укриття занадто пізно, то рослини можуть випріти.
  • Чи не проводять обробку саду і городу від хвороб і шкідників. У травні важливо захистити майбутній урожай і провести обприскування культур інсектицидами, фунгіцидами або народними засобами. І зробити цю роботу слід до цвітіння, щоб не нашкодити бджолам.
  • Чи не проводять поливи. У травні ґрунт вже встигає повністю висохнуть після сходи снігу. І важливо поливати культури, якщо стоїть посушлива погода, інакше їх врожайність знизиться.

Відповіді на часті питання

При роботі в травні у садівників і городників виникають такі питання:

Як готують бордоською рідиною?

Змішують мідний купорос (300 г) з 1 л води (температура +40 ° C). В окремому посуді з’єднують негашене вапно з водою (300 г на 5 л). В отриману масу тонким струменем вводять купоросними розчин. У суміш додають 4 л води, проціджують і використовують в саду і городі.

Які є прикмети про посадку картоплі в травні?

Вірним показником настання оптимальної температури з давніх-давен вважається поява листя на березах.

За однією з версій цієї прикмети, потрібно дочекатися, щоб березові листочки стали за розмірами з невелику монету, тоді-то погода і відповідає нормі.

Як захистити сад і город від травневих заморозків?

Під час цвітіння, якщо за прогнозами температура опуститься до 0 ° C і нижче, потрібно зробити кілька «димних куп» в різних куточках ділянки. Для них слід скласти сухі горючі матеріали (солому, тріски, гілки). Поверх насипати торф, землю або вологу листя з бадиллям. Розпалювати такі багаття потрібно, коли варто мінусова температура. І дим від «куп» захистить рослини від вимерзання.

Які добрива використовувати при травневої посадці?

В травні найкраще додавати нітроамофоску , а також мінеральні склади на основі калію, фосфору. З народних способів підійде перегній або деревна зола.

Через скільки зійде картопля, посаджена в травні?

Повинно пройти десь 15-20 днів, потім з’являться перші сходи.

Після чого можна і після чого можна садити картоплю в травні?

Неважливо, в травні садити картоплю або раніше, або пізніше, але про агротехніку забувати не варто. Картоплі добре на землі після сидератів, огірків, капусти і буряка. І погано після томатів, перців, баклажанів. Рекомендується також змінювати місце на городі під картоплю кожні два роки.

Висновок

Травень – один з найбільш трудомістких місяців для садівників і городників. У цей час важливо закінчити з весняним прибиранням ділянки, і провести профілактичні роботи по захисту культур від хвороб і шкідників. А ще знадобиться провести посадку і пересадку рослин, їх підживлення, полив і мульчування. Від якості цих робіт багато в чому залежить майбутній урожай.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал