Картопля – основний овоч на наших городах, але іноді на наступний рік після нього варто садити інші рослини.
Сівозміна – це гарантія високої родючості ґрунту і врожайності городніх культур. Знижується пестицидна навантаження, так як використовується мала кількість засобів захисту культур.
Сівозміна допомагає оздоровити ґрунт і наситити її важливими живильними речовинами, скоротити навантаження інфекціями і комахами на рослини, забезпечити родючість ґрунту.
У сьогоднішній статті ми обговоримо, що найкраще садити після картоплі.
Як картопля впливає на ґрунт?
Картопля входить в число так званих просапних культур. А під такі культури вносять багато добрив, адже часто вони надзвичайно чутливі до нестачі поживних речовин.
При цьому варто пам’ятати, що ці ж самі культури не в повній мірі засвоюють таку підгодівлю, велика частина поживних речовин змивається в шари ґрунту.
Так, серед тих поживних речовин, що не виводяться з ґрунту, особливо варто відзначити калій. Він прекрасно вступає у взаємодію з іншими мікроелементами ґрунту, але після картоплі його майже не залишається.
Заковика в тому, що сам картопля споживає калій в більших кількостях. Можна сказати, що плодоношення безпосередньо залежить від наявності калію в землі.
З цієї причини слід садити сидерати, які могли б отримувати необхідні елементи з нижніх шарів ґрунту (азотомісткі та фосфорсодержащі) і робити їх доступними для картоплі, який ви будете садити на ділянці.
Чи можна садити картоплю після картоплі
Реалії такі, що безліч дачників не може собі дозволити міняти місце вирощування картоплі, хоча правила сівозміни прямо говорять, що садити його в відкритому ґрунті можна максимум тричі поспіль.
Все через те, що при обробітку картоплі в ґрунті накопичуються хвороботворні мікроорганізми, які в наступні роки заражають нові посадки. Для запобігання зараження досвідчені садівники регулярно проводять сівозміну овочевих культур.
Ще одна причина змінити місце вирощування картоплі в новому дачному сезоні – збіднення ґрунту певними елементами. Щоб заповнити кількість мікроелементів в ґрунті без застосування хімічних добрив, в наступному році у відкритому ґрунті рекомендується вирощувати інші культури.
Деякі городники не дотримуються сівозміни, постійно саджаючи картоплю на одному і тому самому місці.
Вони дотримуються думки, що регулярно оновлюючи сорти картоплі, саджаючи сидеральні культури в міжсезоння, а також при постійному якісному насиченні ґрунту і передпосівної підготовки посадкового матеріалу, можна зберегти врожайність на досить непоганому рівні.
Які культури можна садити після картоплі на наступний рік
Якщо у вас є така можливість, то на наступний рік замість картоплі краще садити інші культурні рослини.
Які саме, розказано нижче.
Сімейство бобів
Як уже було згадано, картопля витягує з ґрунту велику найрізноманітніших поживних речовин, вітамінів і мікроелементів. Квасоля, горох, боби мають можливість засвоювати азот з повітря і накопичувати його в бульбах, таким чином, повертаючи ґрунті витрачені на попередню культуру елементи.
Сімейство хрестоцвіті
Представники цього сімейства дадуть рясний урожай на колишньому картопляному ділянці.
Але, наприклад, білокачанна капуста не підходить, тому що вона теж «ненажерлива», а якщо її садити на місці картоплі у відкритому ґрунті, то вона буде «голдажть» ..
Сімейство гарбузові
Можна садити кабачки, патисони, так як вони найбільш витривалими представниками сімейства.
А ось огірки і гарбуз дуже ніжні і примхливі. Вони потребують великих дозах мікроелементів, які не можуть задовольнити навіть підгодівлі.
Найстрашніший їх ворог – ризоктоніоз, яким вони можуть заразитися після картоплі.
УВАГА! Запам’ятайте, що не варто намагатися саду після картоплі томати, баклажани, перець, полуницю, суницю і соняшник, якщо ви хочете отримати великий урожай.
Що можна сіяти відразу після картоплі?
Якщо після збору врожаю ранньої картоплі є бажання засіяти ділянку відкритого ґрунту іншими рослинами і зібрати в комору ще більше овочів, то для таких цілей підійдуть:
- Цибуля, часник. Найпростіший безвідмовний варіант. Ростуть стрімко, в догляді невибагливі, збагачують ґрунт фітонцидами, якими активно користуються інші сусідні рослини.
- Морква, пастернак, петрушка, кріп. Культури, яким не потрібно передпосівний обприскування добривами. Потребують тільки в розпушеному зволоженою ґрунті.
- Салат, шпинат. Особливий догляд не потрібен, ростуть швидко, дають щедрий урожай. У наш час існують сорти, які визрівають за дві-три тижні з початку посіву. Вимогливі тільки до пухкості ґрунту.
Що можна посадити після картоплі під зиму?
Для цієї мети використовуються злакові культури. Найпопулярніші – жито і овес. Їх стебла насичені величезною кількістю важливих мікроелементів. Коріння жита виділяють речовини, які пригнічують патогенні грибки і знезаражувальні ґрунт.
Жито і овес садять після картоплі перед настанням зими, навесні збирають урожай або перекопують ґрунт, тим самим підвищуючи її родючість.
Як підготувати ґрунт після картоплі для посадки інших культур у відкритому ґрунті
Перше, що потрібно зробити – ліквідувати залишилася трав’янисту частину рослин до того часу, як вона висохне на поле.
За 2-3 тижні до запланованого збору врожаю картоплі найкраще стебла скосити і винести з городу. Якщо ділянка має занадто великі розміри, безумовно, підійде десикація і сеникації, тобто знищення бадилля шляхом спалювання.
Друге – через тиждень після очищення поля від бадилля механічним або хімічним способом додати в ґрунт препарат Триходермін зелений. Він знезаразить ґрунт і вб’є всі можливі патогени, які можуть заразити урожай наступного року.
Які сидерати можна посіяти після картоплі, щоб відновити ґрунт?
Щоб повернути родючість ґрунту, слід висаджувати сидерати. У двох словах розповімо про кожен:
- Жито – висівають для мобілізації фосфатів.
- Горох – крім того, що у гороху особливі бактерії на бульбах, у нього така коренева система, яка допомагає дістати азот з нижніх шарів ґрунту.
- Люпин – аналог гороху по сідеративним властивостями.
- Гірчиця вважається мобілізатором багатьох елементів живлення. Тому як в коренях гірчиці знаходяться саме ті силікатні бактерії, що призводять до активації не тільки фосфору, а ще й калію.
ВАЖЛИВО! Використання таких сидератів не може повністю замінити використання калійних добрив.
Часті помилки
Розглянемо часті помилки, що виникають при посадці культур.
- Неправильний підбір сідеративних культур. Для картоплі краще використовувати горох, гірчицю.
- Несприятливий сусідство. Картопля не саджають в безпосередній близькості від помідорів, баклажанів і перців, так як у них є спільні хвороби і паразити, які швидко поширюються від куща до куща.
- Непридатні добрива. Грунт, в якому росте картопля, можна збагачувати свіжим гноєм, так як він сильно обпікає коріння і підвищує ймовірність поширення грибкових хвороб. Азотними добривами не можна обприскувати занадто щедро, інакше картопляний кущ направить свої сили на розвиток бадилля, а не бульб.
- Щільна посадка. Не слід гнатися за врожаєм і садити бульби часто. Для сприятливого розвитку кореневої системи картоплі йому потрібно досить простору для повноцінного вилучення з ґрунту мікроелементів і інших корисних сполук.
- Посадковий матеріал неналежної якості. Саджаючи щороку один і той же картопля, зібраний зі свого городу, ви погіршує якість плодів. Тому радимо кожні 2-3 роки оновлювати сорт картоплі, набуваючи бульби елітних сортів, які будуть служити стартовим посадковим матеріалом.
Відповіді на часті питання
Як усунути дротяники за допомогою сидератів?
Проволочник – це шкідник, який любить слабокислу землю, тому процес вапнування ґрунтів буде одним з важливих способів боротьби і повного знищення паразита на ділянці.
Але картопля, висаджений в ґрунті, який був не так давно провапнованих, стає досить уразливим для звичайної парші. Перед посівом сидератів, безпосередньо на полі для вирощування картоплі обов’язково проводите вапнування або ж внесіть туди золу.
Проволочник може отруїтися при поїданні коренів, якщо будуть використані рослини, які містять велику концентрацію алкалоїдів.
ля цих цілей використовуйте пофарбовані сорти гороху, а також хрестоцвіті сидеральні рослини. Вони вважаються прекрасним джерелом алкалоїдів і дуже токсичні для паразитів. Також можна садити льон, він містить ціаногенние речовини, які перетворюються в токсичні при поїданні проволочником.
Чи потрібна передпосадкова обробка картоплі?
передпосадкова обробка картоплі призводить до активізації росту і розвитку бульби картоплі, захисту його від різних захворювань. Наскільки ж доцільним буде проведення подібного роду обробки? Якщо ж насіннєву картоплю на поверхні візуально здоровий, то обробляти його взагалі не потрібно. Але якщо є якісь ризики знаходження чорної парші ризоктоніозу або інших проблем, тоді потрібно обов’язково обробляти бульби хімічними складами.
Висновок
У висновку можна сказати, що один з основних шляхів підвищення продуктивності землі – сівозміна. Так як зміна культур на одному і тому ж полі сприятливо позначається на врожаї.
Тому хоча б раз в декілька років слід садити замість картоплі що-небудь ще.