Температура плавлення бджолиного воску: як розплавити без воскотопки, на водяній бані

Температура плавлення воску досить висока, набагато вище кімнатної. Щоб розтопити речовину, недостатньо просто помістити її в тепле місце, віск потрібно інтенсивно нагрівати.

Властивості бджолиного воску

Бджолиний віск володіє численними корисними властивостями. Його багато використовують в медицині, фармакології, косметології та промисловості. Серед цінних властивостей продукту можна виділити:

 1. Речовина є хорошим антисептиком, в складі присутні вітаміни С і А, антиоксиданти. Віск використовують для лікування захворювань порожнини рота, для загоєння виразок і порізів, для зняття запалень.
 2. Віск допомагає при шлункових розладах. Ковтати продукт не рекомендується, оскільки він не перетравлюється організмом, але якщо просто розжувати невеликий восковий шматочок, корисні речовини в великому обсязі надійдуть в кров через слизові.
 3. Бджолинна речовина добре допомагає очистити організм, оскільки виводить з нього отрути і токсини, шлаки і сліди важких металів.
 4. Застосовують продукт для полегшення суглобових недуг, у формі компресів він сприяє зняттю набряклості і запалення, зменшує біль і повертає рухливість.
 5. Протимікробні властивості продукту приносять користь для профілактики простудних захворювань – розжовування воску зміцнює імунну систему і підвищує опірність інфекціям .

Продукт активно використовують в косметичних масках для догляду за шкірою, з його допомогою загоюють рани, порізи, опіки та обмороження. Речовина позитивно відбивається на стані нігтів і покращує колір і здоров’я зубів.  Температура плавлення бджолиного воску: як розплавити без воскотопки, на водяній бані

Застосування бджолиного воску

Особливо затребувані корисні властивості продукту залишаються в традиційній і домашній медицині. Бджолинну речовину використовують для лікування захворювань з найдавніших часів.

Рецепти на основі воску своїм пацієнтам пропонували ще Гіппократ і Авіценна:

 1. Бджолиний продукт в невеликій концентрації додають до складу лікувальних мазей, пластирів і компресів – вощина допомагає зняти болі і запалення, сприяє поліпшенню стану при артриті і ревматизмі, загоює пошкодження на шкірі.
 2. Речовина застосовується при простудних захворюваннях, додають в лікарські засоби або прикладають на груди і шию як компрес. Вощина не тільки благотворно впливає на імунну систему, а й діє, як натуральний антидепресант.
 3. Середньовічний лікар Авіценна згадував про відхаркувальних властивості продукту, і речовина дійсно приносить велику користь при ангіні і бронхіті. Також знаменитий медик рекомендував використовувати вощину годуючим матерям для стимуляції лактації.

Застосування твердої та розтопленої речовини не обмежується однією лише медициною. Вощину широко використовують в промисловості. Речовина відрізняється підвищеною пластичністю, пружністю, не розчиняється у воді і при цьому має порівняно низьку температуру плавлення.

Властивості продукту роблять його придатним для виготовлення:

 • свічок;
 • лижних мазей;
 • мастик і стійких фарб;
 • олівців для малювання по склу та інших поверхонь.

Вощина входить до складу деяких цементних сумішей, її застосовують в скульптурному мистецтві, в поліграфії і ливарній справі, в автомобільній і авіаційній промисловості. Речовина використовують в текстильній, промислової, парфумерної та хімічної областях. Температура плавлення бджолиного воску: як розплавити без воскотопки, на водяній бані

Важливо! У побуті віск почали використовувати ще на зорі цивілізації, наприклад, тонким шаром речовини покривали дощечки для письма в той період, коли не існувало паперу. Також вощина відігравала важливу роль в бальзамуванні покійних чиновників в Стародавньому світі.

При якій температурі плавиться віск

В побуті і домашній медицині застосовують в основному рідкий або в’язкий віск, тому для початку речовина потрібно розтопити. При температурі менше 35 ° С вощина перебуває в твердому стані і лише при перевищенні цього порога починає розм’якшуватися:

 1. Температура плавлення бджолиного воску, як і парафіну, становить в середньому 69-72 ° С, точний показник залежить від складу воску і кількості домішок.
 2. Найпростіше розтопити віск звичайним перетоплюванням, в цьому випадку буде досить температури від 62 до 65 ° С.
 3. При екстрагуванні, або розчиненні, речовина потрібно нагріти до 69-71 ° С.
 4. При температурі близько 100 ° С віск починає давати рясну піну, це означає, що в його складі випаровується вода. Якщо вспінювання припинилося, значить, рідина з воску пішла повністю.

Порада! Нагрівати речовину більш ніж до 120 ° С не рекомендується, вже при цій температурі воно втрачає частину корисних властивостей. Після досягнення 250-300 ° С речовина просто руйнується і займається.

Температура плавлення бджолиного воску: як розплавити без воскотопки, на водяній бані

Як топити віск без воскотопки

На пасіках для вилучення вощини з бджолиних сот використовують зазвичай воскотопку – спеціальне пристосування, що дозволяє розтопити речовина швидко і у великих кількостях. Але в домашніх умовах можна скористатися і підручними засобами для того, щоб перетопити віск без воскотопки.

Як розтопити віск на водяній бані

Один з найпростіших способів розтопити бджолиний віск в домашніх умовах до рідкого стану – це використання водяної бані:

 1. у велику каструлю з алюмінію або нержавіючої сталі наливають трохи води, в каструлю поменше закладають твердий віск.
 2. маленьку каструлю встановлюють по центрі великої – вода повинна оточувати маленьку ємність, але перебувати нижче її країв.
 3. Каструлі, поставлені одна в іншу, встановлюють на плиту і включають найслабший вогонь.

Після цього необхідно почекати, поки вощина в маленькій ємності як слід нагріється і перейде в рідкий стан. Метод дозволяє досить швидко і ефективно розтопити віск в потрібній кількості. Однак при розігріванні воску на водяній бані потрібно постійно стежити, щоб віск не почав підгоряти, а вода у великій каструлі не випарувалася.  Температура плавлення бджолиного воску: як розплавити без воскотопки, на водяній бані

Як розтопити бджолиний віск в мікрохвильовці

Ще один домашній спосіб перетопити віск в домашніх умовах – це помістити його в мікрохвильову піч. Речовину закладають в термостійку глибоку посудину зі скла, ставлять в мікрохвильовку і запускають прилад в роботу.

Час плавлення буде залежати від потужності печі. При стандартному показнику 650W установити таймер потрібно на 1 хвилину, при потужності 850W – на 45 секунд, а якщо пічка працює на 1000W, то вистачить і 40 секунд.

Увага! Витягувати посудину з рідким воском з мікрохвильовки потрібно тільки щільними прихватками, гаряче скло може залишити сильні опіки.

Температура плавлення бджолиного воску: як розплавити без воскотопки, на водяній бані

Як розплавити віск в пароварці

В домашніх умовах замінити воскотопку з успіхом може пароварка. Використовують її так – в нижню частину приладу заливають трохи води, а на решітку встановлюють тонку, але термоміцний посуд з твердою вощиною.

Коли вода закипить, гаряча пара нагріє посудину, і вощина почне плавитися. Спосіб топити віск особливо зручний тим, що при його використанні речовина в принципі не може розігрітися вище 100 ° С, а, значить, не горітиме він, і не втратить цінні властивості.

Температура плавлення бджолиного воску: як розплавити без воскотопки, на водяній бані

Чим можна розчинити бджолиний віск до рідкого стану

Якщо розплавити віск в домашніх умовах потрібно не для внутрішнього, а для побутового застосування, то теоретично можна скористатися одним з розчинників речовини.

Незважаючи на те, що віск не розчиняється ні у воді, ні в гліцерині, інші склади можуть змінювати його фізичний стан. Бджолиний віск розчиняється досить успішно:

 • в спирті;
 • в скипидарі;
 • в бензині;
 • в хлороформі.

Для отримання результату необхідно залити тверду речовину однією з перерахованих вище речовин і підігріти. Однак потрібно пам’ятати, що холодних розчинників для вощини не існує, а при незначному нагріванні речовина тільки злегка розм’якшиться. Для повного перетоплювання воску в рідкий стан обраний розчинник доведеться нагріти вище 70 ° С, тобто, в будь-якому випадку довести до температури плавлення вощини. Температура плавлення бджолиного воску: як розплавити без воскотопки, на водяній бані

Висновок

Температура плавлення воску висока, проте в домашніх умовах розтопити речовину можна без труднощів. Існує відразу кілька способів розтопити вощину, і всі вони приносять хороший ефект.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал