Як доглядати за орхідеєю в домашніх умовах

Екзотичні красивий тропічний квітка орхідея красиво виглядає в будь-якому інтер’єрі. Щоб рослина радувало оточуючих своїм цвітінням треба правильно організувати за ним догляд, і якщо не допускати помилок в догляді, то воно проживе достатньо довго і буде радувати квітникаря своїм квітами.

 

Умови вирощування

Щоб рослина добре розвивалося і нарощувало вегетативну частину йому необхідно створити комфортні умови утримання. Треба дотримуватися певну температуру в приміщенні і освітленість повинна бути такою, щоб квітка не згорів. Параметри культивування орхідей вже визначені давно, і треба їх пам’ятати, щоб не погубити їх в домашніх умовах.

Температура

Для сприятливого культивування орхідеї температура повинна знаходитися в певних межах, в середньому 22-26 ° C. Точні показники температурного режиму залежать від сорту, відхилення в будь-яку сторону можуть бути згубними. Варто враховувати, що на батьківщині орхідеї практично не стикаються з температурами нижче 15-16 ° C.

Якщо температура сягає 30 ° C і вище, орхідея починає відчувати сильний перегрів. В цей час з її листових пластин дуже сильно випаровується волога, а нова не встигає надходити, і листя в цей момент втрачають тургор і зморщуються. Це призводить до їх виснаження.

Вологість повітря

В ідеалі вологість повинна бути 70-80%, такою, яка вона є на батьківщині тропічної красуні.

Але в наших квартирах влітку або під час опалювального сезону вона становить 40-50%.

Допоможуть зволожувачі повітря або баночки з водою, розставлені біля орхідей.

Важливо! Без необхідної вологості орхідея не буде рости, і випускати квіткову стрілку.

Освітлення

Орхідея воліє розсіяне сонячне світло. Якщо освітлення не буде вистачати, то стовбур витягується, і листя набувають більш світлий відтінок.

При нестачі освітлення не з’явиться квіткова стрілка, а на вже сформованої гілці квіти будуть розпускатися дрібного розміру. Ще при нестачі світла будуть обсипатися бутони.

Надлишок сонячних променів призведе до опіку. На листі і пелюстках з’являться коричневі сухі плями, які не лікуються. Коли опік буде займати більшу частину листової пластини, вона відмирає.

У яких випадках потрібна опора?

Деякі види орхідей виростають на висоту більше 50 см, і щоб в цих випадках стебло не зламався, йому буде необхідна опора.

Також у деяких видів орхідей виростають досить довгі метрові квітконоси.

Їм так само необхідна опора. Придбати їх можна в садових центрах і магазинах.

Вибираємо місце куди поставити

Місце має бути достатньо освітленим з розсіяними сонячними променями, але не палючим рослина.

Якщо в будинку є сонячний південний підвіконня, то він чудово підійде для вирощування орхідей в зимовий період.

Але вже в кінці квітня треба уважно стежити за тим, щоб набирає силу літній сонце не обпекло листя. Тому квіти переставляють з південного підвіконня вглиб квартири. Тому що навіть на підвіконні, завішеному білим папером, рослина отримає сильний перегрів.

Північне вікно підійде в літній період, але в зимовий час, особливо, якщо за вікном розташовані дерева квітам потрібно підсвічування спеціальними лампами для рослин.

Як виглядає в інтер’єрі?

Красиво квітка вписується в ті інтер’єри, які виконані в східному стилі.

Такі вітальні та спальні з орхідеями стають повітряними, так як різноманітні хмари квітів прикрашають дизайн, роблячи його витонченим.

Також добре буде виглядати з обробкою, зробленою в китайському стилі.

Власне орхідея прикрасить своєю появою будь-який дизайн, так як її шовковиста ніжність приводить у захват даму будь-якого віку.

Важливо! Головне навчитися правильному догляду, щоб не погубити рослину протягом місяця після покупки.

Доглядаємо після покупки в домашніх умовах

Відразу після придбання квітка треба поставити на 2 тижні в карантинну зону, щоб переконатися, що воно повністю здорово.

Так як орхідея перебувати в транспортувальному ґрунті, то квітникарю треба знати, що під шийкою рослини знаходитися, що -то, що добре утримує вологу:

 • Мох сфагнум;
 • Торф’яний стакан.

Ці складові довго просихають і при транспортуванні добре допомагають пережити час без поливу. Але вже стоячи в магазині, недосвідчений продавець може залити квітка. Досвідчені квітникарі радять, спочатку пересадити орхідею, пожертвувавши цвітінням в нову кору або необхідний субстрат, і тільки після цього поставити на карантин. Це роблять, щоб переконатися:

 • Що коренева система здорова без гниючих чорних місць;
 • Забирають торф’яної стакан;
 • Оглядають коріння на наявність шкідників;
 • Висаджують відразу в правильну кору.

Умови цвітіння

Щоб орхідея випустила квіткову стрілку їй необхідно надати необхідний правильний догляд. Цвітіння має тривалий період від 2 місяців до півроку.

Тому щоб орхідея цвіла треба виконати певні умови догляду:

 1. Треба знати вік – занадто молода рослина цвісти не буде, так як у нього ще немає на це внутрішніх сил. Різні види по-різному починають своє перше цвітіння, деякі різновиди починають цвісти в 1,5 року, інші в 3 роки. У Фаленопсис має бути 5-6 листків, у Ванди і подібних орхідей по 5-8 пагонів, якщо їх буде менше, а цветонос з’явився, то квітка може погано пережити своє відновлення після цвітіння.
 2. Не пересувати ємність з квіткою – так як сам переїзд вже буде помітним стресом для рослини, а якщо в цей момент почалося утворення квітконоса, то він може засохнуть. Якщо виникла потреба пересувати орхідею треба зробити світлову мітку. Ту сторону, що стоїть до світла позначають, наприклад сірником, і тоді ставлячи її на нове місце, щоб поставити його сірником до висвітлення.
 3. Коріння – на них треба звернути особливу увагу. Вони беруть участь в процесі фотосинтезу і завжди повинні бути здорові, щоб живити квітка корисними речовинами. Якщо коріння хворі, то буде потрібно їх реанімація і, природно, орхідея цвісти не буде.
 4. Освітлення – повинно бути достатнім для утворення квіткової стрілки. Світловий день рослини повинен складати 11-12 годин на добу. Якщо цього немає, то необхідно потурбуватись про підсвічування. Особливо це актуально в зимовий час.
 5. Температура – треба зауважити, що для появи квіткової стрілки необхідно організувати перепад температур між вночі і вдень. Ця різниця становить 4-6 градусів.
 6. Полив – його роблять в той момент, коли субстрат просохне повністю, так як орхідеї не люблять перезволоження.
 7. Підживлення – комплексні добрива для орхідей вносять протягом усього життя рослини: 1 раз в 14 днів в періоди активного росту і цвітіння, 1 раз на місяць в решту часу.

Як доглядати під час цвітіння?

Під час бутонізації треба дотримуватися таких правил догляду:

 • Збільшити кількість вологи, що надходить до рослини;
 • Акуратно продовжувати підживлення;
 • Не змінювати умови утримання;
 • Чи не пересувати ємність з орхідеєю.

Що робити після цвітіння?

після цвітіння зазвичай настає період спокою, тривалість якого залежить від різновиду орхідеї (в середньому, від місяця до чотирьох). В цей час догляд залишається колишнім або змінюється кардинальним чином, це залежить від клімату на батьківщині конкретного виду.

У цей період можна пересадити квітку це не порушить його спокою. Коли період закінчиться, квітки будуть необхідні підгодівлі спеціалізовані для цієї рослини. Це зазначено на упаковці, іншими підгодовувати не можна. А тому, що період спокою закінчився, буде говорити новий зростаючий лист.

Важливо! Все підгодівлі вносять по інструкції на упаковці. Важливо не допустити опіку кореневої системи.

Пересадка

Пересадку орхідеї варто провести відповідно до цієї рекомендації:

 • Квітку дістають з ємності і обтрушують, звільняючи від субстрату;
 • Якщо кора приросла до кореня, її не відривають, так як можна обірвати корінець;
 • Замочують орхідею в стимулятор, наприклад в бурштинової кислоти . Для цього розводять 1т. в літрі теплої води до повного її розчинення;
 • Наступний етап, це видалення всього того, що згнило або висохло. Після обрізання треба обробити всі зрізи деревним попелом;
 • Висаджують орхідею в нову кору з фракцією 1х1 см.;
 • Перший полив здійснюють на 3-7 добу, затримка особливо важлива, якщо на рослині було багато гниючих місць.

Важливо! При пересадці точно дотримуватися цієї інструкції, щоб не погубити орхідею.

Посадка

Для того щоб висадити молоду орхідею підбирають ємність з прозорого пластику такого розміру, щоб в неї добре входила коренева система. Прозорі стінки будуть служити гарантією того, що коріння братимуть участь в процесі фотосинтезу.

Грунт підбирають відповідно до типу орхідних рослини. Епіфітним орхідей необхідна в складі грунту одна кора і не багато моху сфагнуму. Для тих орхідей, які ростуть в грунті, купується готовий субстрат, що складається з необхідних компонентів.

Методика посадки:

 • На дно кладуть дренаж з шматочків пінопласту, перліту або дрібного щебеню;
 • Виставляють квітка, присипають його мохом і корою, заповнюючи порожнечу між країнами;
 • Шейка орхідеї повинна знаходитися на рівні поверхні субстрату.

Важливо! Полив роблять на 3-7 добу після посадки, щоб встигли затягнутися не великі ранки, що виникають при посадці рослини.

Розмноження

Розмножити орхідні рослини можна різними методами;

 • Розподілом куща;
 • Дітками, які розташовуються на:
 • Квітконосі;
 • Стовбурі;
 • Коренях.
 • Насінням.

Останній метод квітникарями любителями не використовується, так як досить важко проростити насіння, необхідно мати практично лабораторні умови для їх росту.

Але існують загальні вимоги до розмноження:

 • Розмножують тільки дорослі здорові екземпляри;
 • Рослина має мати багато коренів;
 • Квітконіс для розмноження повинен бути старим;
 • Освітлення повинне тривати більше 12 годин на добу.

Обрізка

Обрізати рослина повністю не треба. Видаляють тільки відцвілі квітконоси, які почали всихати. Обрізають на ту висоту, яка ще жива і на 2 см. Вище чекає нирки. З цієї нирки після періоду спокою може розвинутися новий квітоніс.

Омолодження

Омолодження проводять для моноподіальних орхідей в тому випадку, якщо орхідея сильно переросла свою ємність і виглядає негарно, практично випавши з горщика. Їй при цьому має бути не менше 5 років.

Принципи омолодження:

 1. Знезаражують секатор.
 2. Обрізаємо верхівку куща таким чином, щоб ствол не менше 5 см. і багато повітряних корінців.
 3. Нижню частину залишаємо в ємності через певний час вона дасть на своєму останньому пеньку діток.
 4. Верхівку висаджуємо за всіма правилами, наведеними вище в нову ємність.

Важливо! На яку потрібно обрізати верхівки досвідчені квітникарі радять залишати 6-10 листків.

Полив

Поливати можна будь-яким зручним способом:

 • Проливаючи субстрат з лійки;
 • За допомогою занурення ємності в воду.

Головне в поливі це правильно підібраний склад води. Вона повинна бути м’якою і теплою. Жорстка і холодна вода може привести в стан шоку коріння орхідеї, і вони почнуть гнити. Тому наливаємо в лійку підготовлену воду і поливаємо орхідею таким чином, щоб вода не накопичувалася в пазухах листків.

При виборі другого методу підбирають тазик такого розміру, щоб в нього повністю по висоті входило кашпо з рослиною. Наливаємо підготовлену воду в таз і ставимо на 20 хвилин в неї орхідею. Після закінчення часу дістаємо і даємо стекти повністю воді.

Підживлення

Підживлення проводять протягом усього періоду вегетації орхідеї. Про це говоритиме зростаючий молодий листок. Підгодовують тільки спеціалізованими добривами, які можна придбати в квіткових магазинах.

Треба пам’ятати що, застосовуючи підгодівлю треба діяти строго за інструкцією, наведеною на упаковці і не збільшувати дозу і частоту внесення підгодівлі. Так як це може не тільки не піти на користь квітці, але і цілком може погубити його.

Запилення

запилюючи квітка в домашніх умовах цілком можливо. Для цього натуральної білячої пензликом переносять пилок з тичинок на маточку, і через деякий час відбувається запилення, і зав’язуються насіння.

Після процесу запилення квітка в’яне і поступово починає рости насіннєва коробка. Це зростання триває 5-8 місяців. Коли насіннєва коробка стане коричневого відтінку, це буде говорити про те, що насіння готові до посіву.

Хвороби і шкідники

При неправильно створеному культивуванні квітка уражається різними захворюваннями, які пошкоджують листя і коріння:

 • Антрактоз;
 • Фузариоз;
 • Плямистість листя;
 • Різні види гнилі (коричнева, чорна, сіра);
 • Коренева гниль;
 • Мозаїка листя.

Також можна виявити різних шкідників – щитівки, різних червців, трипсів.

Важливо! Якщо оглядати свою колекцію на тижні, то не порядок можна буде помітити на самому початку і тоді простіше буде провести лікування орхідеї і забезпечити відповідний догляд.

Як реанімувати?

Залежно від проблеми проводять різні види реанімації. Якщо з якихось причин квітка втратив своє коріння, то їх треба наростити заново і необхідно обробити квітка спеціальними фунгіцидами, щоб не було рецидиву.

Якщо проблема полягає в вегетативної частини, то все хворе вирізається стерильними ножицями, решта обробляється антисептиком і іншим препаратом в залежності від виниклого поразки.

Треба пам’ятати, що не велика поразка лікувати легше, ніж рятувати повністю вражений квітка без імунітету.

Часті помилки в догляді

Головною помилкою початківця квітникаря бувають не відрегульовані поливи. Спочатку квітка заливають, боячись того, що йому не вистачає вологи, а потім кидаються в іншу крайність і починають сушити. Важливо знайти золоту середину і поливати тоді, коли необхідно це орхідеї.

Чи не правильно підібране місце. Дуже часто квітка горить на прямих сонячних променях і листя після цього не відновлюються. Треба з настанням тепла переставити квітка подалі від сонця.

Відповіді на популярні питання.

У початківця квітникаря завжди багато питань по догляду за тропічної красунею в домашніх умовах. Відповімо на основні.

Чому погано росте?

Якщо орхідея не скидає нове листя, значить треба визначитися з правильним доглядом. Орхідеї може не вистачати освітленості або поживних речовин при підгодівлі. Або вона заражена шкідниками.

Чому не дає нові пагони?

Чи не вистачає поживних речовин або квітка перебувати в стадії спокою.

Як часто цвіте?

При гарному догляді може цвісти 10 місяців в році.

Догляд за орхідеями не складає великих труднощів , просто до цього ніжному квітці треба ставитися з увагою. При культивуванні квітки треба не порушувати певні правила і тоді він буде радувати чудовим довгим цвітінням.

Поділитись в соцмережах 👍
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал