Красені півонії ростуть у багатьох садах. Це одні з перших зацвітають багаторічників.
Незважаючи на те, що цвітіння чагарнику закінчується ще в першій половині літа, догляд за ним восени дуже важливий для того, щоб він пишно і рясно цвів в наступному судовому сезоні.
В цій статті ми розглянемо, як правильно провести підготовку квітки до довгої зимівлі.
Що робити, восени, щоб підготувати півонії до зими
Півонії на відміну від багатьох інших красиво квітучих рослин абсолютно невибагливі в догляді. Вони здатні переносити морози, посухи і, навпаки, велика кількість вологи.
Однак, несприятливі умови негативно позначаються на їх декоративні якості. Але ж ці рослини вирощуються саме через свого красивого цвітіння.
Тому, щоб чагарник радував вас пишним цвітінням, його необхідно належним чином підготувати до майбутніх холодів. А це значить – забезпечити відповідний догляд.
Підготовка до зимівлі складається з наступних агротехнічних заходів:
- обрізка відразу після закінчення цвітіння (проводиться ще влітку, видаляються квітконоси);
- внесення поживних складів;
- обрізка на зиму;
- розпушування грунту і прополку бур’янів;
- мульчування грунту під кущем;
- укриття на зиму.
ДОВІДКА. За осені можна пересадити півонія або провести розмноження поділом кореневища.
Чи потрібно обрізати півонії восени?
Видалення старих пагонів – важливий етап догляду. Обрізка необхідна з точки зору санітарно-профілактичних цілей (видалення хворих і пошкоджених стебел) і для кращої зимівлі (довгі стебла поб’є морозом).
Як правильно проводити осінню обрізку півоній
Обрізують листя і стебла пізньої осені, коли пагони остаточно висохнуть, а листя опаде.
На замітку. Намагайтеся обрізати стебла якомога пізніше. Бажано після того, як температура вперше опуститься нижче нуля.
Термін обрізки доводиться на жовтень або листопад. Все залежить від конкретного регіону і погоди в поточному році.
Провести обрізку дуже просто: гострим секатором ви обрізаєте пагони на рівні ґрунту. Можна залишити максимум 2-5 см.
Дистанційні пагони в обов’язковому порядку прибирають з ділянки (ні в якому разі не можна застосовувати ці стебла і листя як покривний матеріал). Всю зелень спаліть або викиньте за межі саду.
Коли підживити півонії восени
За весь дачний сезон півонія витрачає багато сил на нарощування пагонів і особливо на освіту квітконосів і суцвіть. За ці місяці коренева система лише витрачає мінеральні речовини і отримує мінімальну кількість харчування.
Восени зростання зеленої маси не потрібен, тому можна забезпечити необхідний догляд коріння.
Підгодовувати чагарник в рамках підготовки до зими можна в період з кінця серпня по середину осені. Конкретний термін залежить від погоди в цей час роки і від регіону (чим південніше, тим пізніше).
В цю пору року використовують калійно-фосфорні мінеральні підгодівлі. Застосовувати можна як рідкі склади, так і гранульоване добриво.
Підживлення в гранульованому вигляді розкидають під кущем, якщо осінь видалася дощовою.
Якщо ж осінь суха, то краще застосовувати рідкі склади.
На 1 дорослий кущ зазвичай витрачають по 40 гр сульфату калію і суперфосфату.
З органічних добрив для харчування півоній підійдуть деревне попіл, подрібнена бадилля сидератів або компост. Органіку вносять приблизно за місяць до настання холодів.
Осіння обробка півоній
Півонія страждає не тільки від грибкових та бактеріальних хвороб. Нерідко його атакують мурахи і тля. Трохи рідше, але все ж зустрічаються трипси і павутинний кліщ.
Тому важливим етапом підготовки до зимівлі є обробка від хвороб і шкідників.
Обприскування найкраще провести за 1-2 тижні до процедури обрізки. Використовувати можна будь-який з інсектицидів. Добре себе зарекомендували «Карбофос», «Актара», «Іскра».
Після обрізки проводять повторну обробку інсектицидом. Обприскують не тільки сам кущ, а й грунт під ним. Такий догляд потрібен, щоб знищити тих шкідників, які зимують у коренів квітки.
Обприскування від хвороб можна провести трохи пізніше. Застосовувати найкраще сучасні препарати на основі міді – Хом, оксихом і т. Д. Обробити треба не тільки пагони, але і грунт під квіткою.
Робочий розчин готується відповідно до інструкції від виробника.
Коли припиняють поливати півонії восени
У теплих регіонах поливати півонії припиняють ще в кінці серпня. Якщо осінь видалася зовсім суха і без дощів, то полив можна продовжувати до середини вересня.
В жовтні полив не виконують.
Припиняючи проводити цю процедуру, ми уповільнюємо процеси вегетації і прискорюємо перехід до періоду спокою.
Як рихлити і мульчувати півонії?
Після обрізки та обробки фунгіцидами починається наступний етап підготовки півоній до зими – розпушування і прополка.
Розпушування необхідно для того, щоб коріння квітки отримували необхідну кількість повітря.
Проводити процедуру потрібно дуже і дуже акуратно, щоб не пошкодити корінці і бруньки відновлення. Глибина – всього 2-3 см.
Прибрати бур’яни необхідно для того, щоб вони не вкоренилися за зиму і не забирали у півонії поживні речовини.
Після цього землю під півонією мульчують. Таким чином ви уникнете зараження патогенними мікроорганізмами. Крім того, мульча корисна для структури грунту і добре затримує вологу.
Чи потрібно вкривати півонії на зиму
Півонії не настільки примхлива культура, як, наприклад, троянди. Але і їх варто вкрити на зиму. Особливо, якщо йдеться про регіони з холодним кліматом.
Але на цьому етапі підготовки до зими необхідно бути дуже акуратним. Занадто великий шар укриття може стати причиною випрівання квітки.
Піон вкривають зовсім трохи. Наприклад, невеликим шаром тирси або торфу. Можна використовувати лапник або суху траву.
В основному укриття вимагають ті екземпляри, що були посаджені в невдалому місці (продуваються вітрами, не скупчується сніг і т. д.).
Єдине, не залишайте півонії не під снігом. Тому, якщо взимку будуть відлиги, то весь догляд полягатиме в тому, щоб періодично засипати чагарник снігом.
ВАЖЛИВО! Під час підготовки до сезону не забудьте ранньою весною зняти укриття, щоб квіти не випріли.
Що потрібно зробити восени, щоб отримати пишне цвітіння півоній навесні
Щоб чагарник пишно цвів навесні і влітку, восени необхідно провести відповідну підготовку. Допоможуть правильно виконані стандартні агротехнічні заходи по догляду.
- Своєчасне підживлення. Якщо осінь суха, то використовуйте рідкі препарати. Якщо дощі йдуть регулярно, то можна застосовувати гранульовані склади.
- Омолодження, пересадка, розмноження. Старі кущі нерідко вироджуються, тому їх бажано періодично оновлювати. Осінь – найкраща пора для пересадки і розмноження півоній. За зиму саджанці укореняться і в новому сезоні почнуть цвісти.
- Обрізка. Коли квіти опадуть, стебла більше не знадобляться. Як тільки вони засохнуть, їх треба зрізати, щоб вони не стали джерелом зараження і не вимерзли взимку.
- Обробка від хвороб і паразитів. Грибки і шкідники гнітюче впливають на квітку. Осінь – найкраща пора, щоб позбутися від непрошених гостей.
Часті помилки
- Півонія ховається занадто сильно. Це витривала квіткова культура. Не потрібно вкривати кущ занадто сильно, інакше він почне пріти. А це, в свою чергу, призведе до початку гниття.
- Півонія поливається до пізньої осені. Волога стимулює вегетаційні процеси всередині рослини. Після цвітіння ж півонія повинен поступово «засипати». Тому полив припиняють. Рослина, яке не перейшло на зиму в сплячку, погано зимує.
- Рослина вкривається обрізаної бадиллям. Все стебла треба спалити після обрізки. У них можуть зберегтися грибки або личинки шкідників.
Відповіді на часті питання
Чи потрібно понижати грунт під півоніями?
Це необов’язкова процедура, але, якщо грунт на ділянці схильний до закислення, то по осені по квітнику розсипають доломітове борошно (0,5 кг на кожен квадратний метр).
Чи треба вкривати півонію на зиму?
Рослина відмінно зимує під снігом, але краще перестрахуватися і злегка присипати кущик травою, тирсою або торфом.
Які підгодівлі і коли вносити?
Підготовка до зими включає обов’язкову підгодівлю калійно-фосфорними добривами і опціональне розкислення грунту. Використовувати найкраще готове мінеральне добриво з магазину.
Чи обов’язково обрізати рослину?
Обрізка – важливе агротехнічне захід у процесі підготовки до зими . Занадто довгі пагони можуть бути схоплені морозом, що негативно позначиться на стані всієї рослини.
Крім того, старі стебла зовсім не потрібні. Півонія навесні швидко набирає зелену масу.
Виходячи з усього вищесказаного, можна зробити висновок, що обрізка півонії восени потрібна.
Чим треба обробляти квіти від хвороб і шкідників?
Кращий варіант – це Актара від паразитів і Хом або оксихом від хвороб.
Висновок
Восени закладаються основи цвітіння на майбутній сезон. Якщо ви все зробите правильно, то півонія віддячить вам пишними бутонами і суцвіттями.