Як і чим лікувати хлороз винограду

Виноград – теплолюбна культура, чутлива до надлишку вологи і коливання температур. Тиждень затяжних дощів – і листя починає жовтіти. Так проявляється хлороз. Якщо не запускати хворобу, проблема вирішиться за кілька днів.

Опис захворювання

При хлорозі у рослини порушується вироблення хлорофілу. Листя змінюють забарвлення із зеленою на жовту, салатовий або безбарвну. Захворювання зачіпає не тільки листя: від дефіциту поживних речовин страждає коренева система, зменшується плодоношення.

З кожним днем ​​хвороба прогресує: жовтіють і скручуються листя, пагони зупиняються в розвитку. Якщо не вживати заходів, починає опадати зав’язь, відмирають нові пагони.

Види хлороза винограду

Розрізняють інфекційний, фізіологічний і карбонатний хлороз. У першому випадку листя знебарвлюються, починаючи з прожилок. Зміна забарвлення відбувається поступово. Спочатку змінюється колір старого листя, потім – молодих. До початку цвітіння листя знову стає зеленою. Надалі захворювання позначається на розмірі і смаку плодів.

При неінфекційному походження хвороби змінюється колір листя, які знаходяться на певній відстані від прожилок. Залежно від того, яких мінеральних речовин не вистачає рослині, міняється відтінок листя.

Важливо! При карбонатної формі, крім пожовтіння листових пластин, виноград починає кущитися, випускає багато пасинків.

Причини появи хлороза

Жовті хлорозні плями можуть свідчити про наявність таких захворювань, як мілдью, оїдіум, краснуха. Інфекційна форма хвороби розвивається при попаданні вірусу через ранки, які залишають шкідники. Найчастіше захворювання з’являється з новим саджанцем, посадженим на ділянці. Рослина захворіє, якщо під час щеплення взяти підщепу зараженої лози.

Фізіологічний хлороз виникає при дефіциті поживних речовин і несприятливих погодних факторів:

  • різких перепадах температури;
  • довгої посухи;
  • зворотних заморозках;
  • великій кількості вологи і відсутності дренажу;
  • якщо виноградник розташований на ділянці з низьким заляганням грунтових вод.

На замітку! Фізіологічний хлороз частіше проявляється на бідних і засолених грунтах.

За зовнішнім виглядом листя можна визначити, якого мікроелемента не вистачає. Детальна інформація наведена в таблиці.

МікроелементЯк визначити дефіцит
ЗалізоЧасто спостерігається на молодих пагонах. Листові пластини бліднуть і обпадають, нових не утворюється
МагнійМармуровість на старій листі. Поступово листя опадає
АзотЛистові пластини блідо-зелені. Спочатку уражається старе листя, потім нова
МарганецьЖовто-зелене забарвлення між прожилками
ЦинкЛистя салатові, скручуються
БромОбпадання кольору, плямистість зав’язі

Причина карбонатного хлорозу – в порушенні балансу мінерального живлення. Залізо в ґрунті є, але рослина не може його засвоювати. Надлишкову карбонатність ґрунту викликає защилачивування ґрунту, підвищений вміст солей, змішання гумусового шару з іншими. Хвороба прогресує при виростанні виноградної лози на щільних землях з поганим газообміном.

Ознаки захворювання на винограді

Для правильної постановки діагнозу досить оглянути рослина. Як розпізнати хлороз:

  • листя знебарвлюються або набувають жовтого відтінку;
  • через порушення процесу фотосинтезу зупиняється розвиток пагонів;
  • верхівки пагонів починають відмирати;
  • обпадають зав’язі;
  • виноградні грона пухкі;
  • деревина лози стає крихкою.

Важливо! З часом знижується врожайність. Ягоди опадають, стають дрібними. Зиму ослаблене рослина може не перенести.

Як і чим лікувати хлороз на винограді

Перш ніж почати лікування, встановлюють причину та різновид хлороза. Огляньте кущ: якщо прожилки листя зелені – хлороз фізіологічний і хвороба легко усунути.

Інфекційний хлороз

Якщо захворювання викликане грибком, для лікування використовують фунгіциди. Одночасно проводять інсектицидні обробку для захисту від попелиці, трипсів і павутинного кліща. Чим обробити пошкоджену лозу:

  • Квадріс;
  • Фалькон;
  • Топаз;
  • Кабрио Топ;
  • Максим.

Вірусні хвороби не піддаються лікуванню, тому хворі саджанці краще видалити. Фрагменти спалюють далеко від присадибної ділянки.

Неінфекційний хлороз

Якщо причина в надлишку вологи, на ділянці встановлюють дренаж. На піщаних ґрунтах вносять гнойову рідину, розбавлену з водою у співвідношенні 1:10.

При дефіциті заліза листя обприскують розчином залізного купоросу. Беруть 2 ємності, в кожну наливають 2,5 л води. В одну додають 20 г лимонної кислоти, в іншу – 25 г залізного купоросу. Вміст ретельно перемішують. Виходить 5 л підгодівлі, якої достатньо для поливу одного куща. Детальніше про приготування можна подивитися у відео.

Важливо! Використовують скляний або пластиковий посуд. Воду беруть кімнатної температури.

Чим лікувати карбонатний хлороз

Використовують народні засоби: втирання в листя солей заліза, обробку ґрунту мідним купоросом. Щоб уповільнити процес окислення, проводять позакореневе підживлення препаратами, що містять хелат заліза. Одночасно виконують кореневу підгодівлю среднекіслим залізом. Хороший ефект дає використання комплексонатів. Мікродобриво відновлює обмін речовин і фотосинтез.

Нейтралізувати дію вапна допоможе сірчана кислота, розведена з водою у співвідношенні 1:20. Технічну кислоту заливають у воду, а не навпаки. Нерозчинні солі заліза перетворюються в легко засвоювані для винограду речовини. Щоб не пошкодити кореневу систему, підгодівлі вносять в ями глибиною 40-50 см, розташовані на відстані 1 м від штамба. До і після підгодівлі обов’язковий полив.

На виноградниках з вапняними ґрунтами використовують ще один метод боротьби з хлорозом – колонки. Поблизу виноградних лоз викопують траншеї глибиною 40 см і шириною 20 см. Котлован заповнюють родючим ґрунтом. Коріння рослини отримують необхідні мікроелементи в легкозасвоюваній формі.

Профілактичні заходи

Щоб запобігти хворобі, рослині потрібно забезпечити якісний догляд. Як не допустити хлороза:

  1. Для виноградника вибирають ділянки з родючим ґрунтом.
  2. Грунт мульчують торфом або тирсою.
  3. З метою поліпшення аерації ґрунт розпушують після кожного поливу.
  4. При посадці рослини в ямі роблять дренаж з гальки, щебеню, керамзиту.
  5. У ґрунт вносять торф, компост і перегній. Для підгодівлі не використовують свіжий гній – в процесі його розкладу вивільняються вуглекислоти, збільшується карбонізує ґрунту.
  6. З мінеральних добрив вибирають склади, які мають кислу реакцію: суперфосфат, сульфат калію.
  7. Для насичення ґрунту мікроелементами поблизу виноградної лози садять люцерну і люпин.
  8. Своєчасна боротьба з шкідниками.

Нові рослини перед висадкою в виноградник поміщають на тижневий карантин. Маткові лози розміщують на окремих територіях, не заражених хлорозом.

Важливо! З метою профілактики та для лікування хвороб листя використовують залізний купорос або хелат заліза. Частота обприскувань – 2-3 рази в сезон.

Сорти винограду, стійкі до захворювання

Незважаючи на розвиток селекції, повної стійкості до хлорозу домогтися не вдається, адже захворювання буває різних видів. Серед сортів з хорошим імунітетом є і винні, і столові види:

  • Муськатель;
  • Піно;
  • Каберне;
  • Вітіс вініфера;
  • Вітіс Берландіері;
  • Каберне-Совіньйон;
  • Ельбінг.

Бажано, щоб обраний сорт був стійкий і до інших захворювань. Щоб виключити фізіологічний хлороз, вибирайте виноград, адаптований до конкретного регіону виростання.

В деяких випадках хлороз листя може пройти самостійно. Наприклад, коли після затяжних дощів встановлюється тепла погода, грунт прогрівається і виноградна лоза самостійно заповнює дефіцит харчування.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал