Настурція (Tropaeolum) , по-іншому названа капуцином, разюча не одним своєю витонченістю, але і тим, що її суцвіття і листя придатні для вживання в їжу, а також наділені ніжними перцевими смаковими якостями. На Україні настурція культивується як квітка – однорічник. Безперечно найбільш легкої технікою його вирощування є тактика висаджування квітки відразу в землю. Проте, розведення рослини з розсади, що виросла з його насіння – захоплююче і хвилююче дія.
Як визначити час посіву настурції?
Визначити час посіву настурції можна, якщо розібратися яким способом і в якому місці ви хочете її вивести. Якщо врахувати, що паростки настурції не терплять холодів, висівати її зародки в землю можна тільки в кінці травня. І навіть в такій ситуації ви отримаєте задоволення від первоцвітів тільки з середини липня. Саме тому, якщо у вас є бажання побачити цвітіння настурції вже в першому літньому місяці і відчувати радість від її суцвіть до осені, обов’язково НЕ пізніше квітня висіяти її насіння для розведення розсади.
ДОВІДКА! Час від часу настурції мають намір розвести для того, щоб вона цвіла на лоджії або в підвішеному вазоні. В такому випадку насіння для розсаджування не забороняє висівати в березні або круглий рік. Цей метод вирощування підходить лише тоді, коли є можливість забезпечити настурції для процвітання світло і тепло.
Як підготувати посадковий матеріал до посіву
При розведенні настурції насінням, особливу значимість набуває те, наскільки точно буде здійснений спосіб засіву на розсаду.
Цей важливий етап має істотне значення в досягненні позитивного результату. У зв’язку з цим вивчимо найважливіші стадії підготовки посадкового матеріалу до посіву:
- перш ніж висаджувати насіння, потрібно вибрати з них міцні і не хворі;
- підбір контейнера для посіву обов’язковий , тому що висаджений квітка може не винести пересадки (з огляду на слабких коренів);
- буде правильним відразу ж висаджувати її в окремий контейнер, наприклад, торф’яні горщики, одноразові стаканчики, кашпо (необхідний обсяг – 200-250мл);
- висадити настурції можливо і без спеціальних приготувань, але добірка і приготування насіння наблизить термін утворення паростків, зміцнить їх на самому початковому етапі;
- ідеальний метод приготування насіння настурції до посадки – замочування їх в спеціальному розчині, слідуючи додається керівництву;
- можливе використання соку алое в пропорції з водою 1: 1 (тримати насіння в розчині добу);
- розчин 5 мл меду в 200 мл води (занурити насіння на 5-6 годин);
- столова ложка деревної золи – дві доби наполягати в 200 мл води (насіння занурюються не менше, ніж на 5-6 годин);
- самостійне виготовлення відповідної грунту – рівну кількість розсипчастої, не важкою, високопоживної грунту перемішати в однакових кількостях з піском, торфом і дерном.
Сорти настурції, який краще вибрати
В сімействі цієї квітки значиться понад 80 різних класів рослин. Сорти вибираються в залежності від мети посадки: можна озеленювати вертикальні конструкції, а можна вибрати сорт для килимової посадки. Рослинники надали велику кількість живописних сортів:
- Низькоросла може витягнутися в висоту до 35 см. Зворушливі і витягнуті стебла підтримують невеликі листочки, що мають вигляд щита. Відтінок у невеликих суцвіть, розміром близько 3 см, жовтий або палево-жовтий, а в місці зародження пелюстки є темна точка. Цвіте цей сорт настурції з червня по жовтень.
- Махрова, або вогненна куля – це зразок пишноти всередині субкультури цієї рослини. Настурція одночасно випускає близько 15 штук зав’язей, розміром 5-6 см, з шипами і яскраво-червоним листям. Такі кулі красуються на лоджіях, огорожах і палісадниках. Цвітуть вони з липня до глибокої осені.
- Король Теодор радує яскраво-червоними звичайними суцвіттями.
- Аляска в довжину 250-300мм, усипана достатком мармурових листя великого розміру і таких же жовтих або рожевих суцвіть.
- Кучерява красоля обвиває огорожі, лоджії, павільйони, тераси. Її побічні стебла за короткий час овівають великі території.
- Іноземна настурція досягає розміру близько 3,5 м. Зацвітає в середині літа, а відцвітає лише з початком ранкових морозів. Суцвіття складаються з невеликих бутонів, приємного жовтого кольору.
Коли сіяти Красолю на розсаду в 2024 за місячним календарем?
Вибрати сприятливий час для посіву насіння на розсаду для подальшого вирощування можна за допомогою місячного календаря.
Сприятливі дні для посіву настурції в 2024 році
- в березні: з 14 по 27 числа місяця;
- в квітні: з 13 по 26 числа місяця;
- в травні: з 12 по 25 числа місяця;
- в червні: (прямо в грунт) з 11 по 23 числа.
Невдалі дні для посіву насіння настурції в 2024 році
- в березні: 13, 28;
- в квітні: 12, 27;
- в травні: 11 , 26;
- в червні: (в грунт) 10, 24.
Час висадки квітки безпосередньо пов’язано з тим, який метод висаджування обраний і в якому регіоні буде проводитися посадка. Зміст настурції після висаджування полягає в постійному поливанні, прополюванні та позбавлення від увядающих квіток, головним чином поки пагони суцвіть юні. Потрібно уникати занадто частих поливів, тому що при постійній зволоженості землі настурція візьметься обростати листям. До періоду цвітіння настурції необхідно регулярно підгодовувати. Термін посадки квітки вибирається залежно від регіону, в якому він буде виростати.
ОСОБЛИВІСТЬ! З початку прокльовування перших паростків до процвітання настурції пройде 45-60 днів. Якщо висаджувати її з розсади, то перший зародок проклюнеться трохи раніше.
Як вибрати ємність для посадки?
Виростити настурції, можна в невеликій ємності, в якій зможе поміститися 2-4 поглиблення. Для висадки насіння можна використовувати торф’яні горщики або контейнера з рухомим днищем. Найкращим вибором все ж стане контейнер, призначений для висаджування в землю разом з саджанцем. Він має властивість самостійно перероблятися, при цьому готуючи розсаду. Грунт для майбутніх напрацювань обов’язково повинна бути не важкою, з хорошою проникністю повітря. Можна використовувати торф, пісок і дерен в рівних пропорціях. Також грунт не повинна бути кислою. Якщо ж в ній перебір органічних речовин, настурція буде давати багато зелені, але не суцвіть. Якщо ж навпаки органіки мало, то і суцвіть буде не багато.
Посадка настурції насінням покроково
Висаджувати насіння настурції зовсім не складно, але існують деякі умови успішної висадки. Вони залежать від способу посадки, який буває двох видів: висаджування насіння для розсади та висаджування у відкритий грунт. Розглянемо покроково кожен із способів.
Вирощування квітки розсадою:
- насипати на дно контейнера близько 15 мм керамзиту, маленьких камінчик або битої цегли – це необхідно для повітрообміну в контейнері;
- насипати в контейнери для посадки грунт, при цьому обов’язково залишити зазор 20-30 мм між стінкою контейнера і грунтом;
- змочити грунт водою, але не холодною;
- за допомогою пальця або палички приготуйте поглиблення посередині контейнера, воно повинно бути не більш 15-20мм;
- опустіть насіннячко в поглиблення;
- додайте в поглиблення стільки грунту, скільки знадобиться, щоб воно порівнялося з іншим її кількістю;
- полийте теплою водою і прикрийте ємність з висадженими насінням поліетиленом, щоб в ній утворився парниковий ефект;
- поставте контейнер туди, де температура повітря прогрівається до 20-22 градусів.
Посів насіння відразу в грунт (у відкритий грунт)
Загальноприйнятий спосіб висадки настурцій. Він користується успіхом у багатьох, тому що не витративши за часом і прикладеним старанням. Ще один плюс цього способу вирощування квітки полягає в тому, що він не вимагає пікіровки рослини, яка може нанести ушкодження сприйнятливою кореневій системі саджанців.
Особливості вирощування настурції з насіння у відкритому грунті:
- засівати насіння в грунт дозволяється лише при повному завершенні холодів, а це залежить від регіону;
- так само, як і в разі висаджування насіння під розсаду, необхідно створити умови для виникнення парникового ефекту, тобто накрити висадку поліетиленом;
- висаджувати насіння необхідно в добре освітленому місці і оберігати від протягу;
- перед висадкою в грунт, в поглиблення для насіння повинен бути доданий пісок, торф або компост;
- перед тим як висаджувати насіння, вони повинні бути опущені в теплу, але не гарячу воду з марганцем і добу бути вимочити в чистій теплій воді;
- невеликі поглиблення в грунті робити приблизно так, щоб між ними було 25-40 см, насіння закладати не глибше ніж на 2 см;
- в одне поглиблення опускається 2-3 насінини, зверху присипається землею і поливається.
УВАГА! Досвідчені квітникарі дають пораду: при висаджуванні насіння в одноразовий посуд пропонується помістити її в коробку або стійку ємність, тому що вони мають невелику вагу і при перекиданні грунт випаде разом з саджанцем.
Як посадити настурції в торф’яні таблетки
На сьогоднішній день, торф’яні таблетки – один з найоптимальніших способів вирощування розсади. Завдяки добривам, які входять до їх складу, вони за невеликий проміжок часу допомагають виростити сильну і стійку до стресових умов розсаду. Виробляти посадку насіння в торф’яні таблетки не складно:
- для початку за допомогою маленької виїмки, наявної у таблетки, потрібно позначити, де у неї верх, а де низ і перекласти їх на підставку;
- для їх якісного набухання, в кілька етапів полити не холодною водою, через пів години воду, яку таблетка не увібрала в себе необхідно злити;
- заздалегідь пророщені насіння поглибити в виїмку таблетки на 10-15мм;
- накрити ємність з висаджених насінням поліетиленом і прибрати в затемнене, що не прохолодне місце;
- не забувати періодично знімати плівку, для провітрювання, а після появи росточков поліетилен слід прибрати і переставити ємність туди, де досить світло;
- пікіровка розсади в даному випадку не потрібна, тому що коду розсада досягне потрібного розміру, її разом з таблеткою переносять в контейнер підходящої величини.
Як доглядати за розсадою настурції, які хитрощі в вирощування?
Певний етап зростання розсади поєднується з конкретними інструкціями з її обслуговування. На першій стадії зростання насіння, ємності в які вони поміщені потребують приховуванні поліетиленом. Цей момент важливий, тому що запускає механізм зростання завдяки виникненню парникового ефекту. Перші паростки з’являться протягом двох тижнів. До моменту їх появи землю необхідно регулярно зволожувати, але тільки за допомогою шприца або розпилювача.
Насіння настурції зійшли, що робити далі?
Як тільки з’явилися перші паростки, плівку, що вкриває їх, прибирають, а саму ємність ставлять в світле місце, щоб забезпечити необхідну кількість світла. Для правильного росту, сонячне світло повинен висвітлювати пагони не менше 12-16 годин. Якщо світла паросткам не вистачатиме, то вони почнуть витягатися в довжину, потім ослабнуть і зупиняться в розвитку. З моменту появи паростків температура підтримується певним чином: менше 18 тепла не можна, але і вище 22 теж. З’явилися пагони вимагають постійного поливання, в залежності від частоти висихання грунту.
Чим підживити розсаду настурції?
Для розкішного і довгого періоду цвітіння настурції потрібно підживити добривами. На початку посадки насіння потрібне внесення мінеральних добрив, що містять азот, коли ж пагони зійшли і набрали чинності, необхідно перейти на підгодівлю, яка містить калій.
- Перша підгодівля проводиться азотсодержащими добривами, не пізніше десяти днів після висаджування в грунт. Крайній термін два тижні. Завдяки цьому, квітка активізується в зростанні і з’являються перші суцвіття.
- Друга підгодівля проводиться добривами на основі фосфору і кальцію і повторюється не пізніше ніж через півмісяця. За допомогою другої підгодівлі настурція почне активно зростати і набере сил для розкішного цвітіння.
Правила пікіровки настурції
Цей процес вважається найбільш складним, тому що викликає багато запитань. Спосіб звичайної прищіпки рослини тут не підходить, тому що не приносить очікуваних результатів. Пересаджування настурції може погано впливати на неї, зважаючи на слабкість кореневої системи. Якщо можливо, то краще обійтися без пікіровки взагалі. Однак, якщо пагони дуже виросли в довжину і виникла необхідність в пікіровки, то при їх пересаджуванні заглибити паростки настурції в грунт до самого початку першого листя.
ВАЖЛИВО! Найкраще робити посадку цієї квітки відразу в високу ємність, щоб при необхідності просто досипати потрібну кількість землі і обійтися без пікіровки.
Чи можна відразу сіяти насіння у відкритий грунт?
Висаджування цієї квітки в грунт доводиться на початок травня. Необхідно дочекатися повного встановлення теплої погоди. Хоча настурція вважається терпкою до морозів, все ж холоду можуть істотно послабити її зростання і зробити адаптаційний період більш важким. Для висаджування настурції треба підбирати світле місце, обов’язково без протягів.
Відповіді на часті питання
Який придбати грунт для вирощування розсади?
Грунт для вирощування розсади можна самостійно виготовити (докладніше в розділі «Як підготувати посадковий матеріал до посіву»)
Чим можна стимулювати насіння для подальшого росту?
Ідеальний метод приготування насіння настурції до посадки – замочування їх в рідини стимулятора росту (докладніше в розділі «Як підготувати посадковий матеріал до посіву»)
Чому не проростають насіння?
Причина чому не проростають насіння, може бути в їх довгому зберіганні вдома або в магазині. Якщо насіння багато, потрібно перевірити заздалегідь їх на схожість, замочивши кілька штук.
Навіщо замочують насіння?
Насіння замочують, щоб перевірити їх на схожість, щоб підштовхнути їх до проростання у відкритому грунті і, для того щоб позбавити їх від можливого зараження якоюсь хворобою.
Як провести загартовування розсади настурції?
Температурне загартовування розсади: ємність з саджанцями при посадці накривають покриттям – поліетиленом, кришкою і т.п., щоб зробити загартовування, покриття на час знімають. У свою чергу саджанці отримують необхідний кисень і сонячне світло, що благотворно позначається на їх зростанні.
Що робити якщо розсада настурції не росте?
Якщо розсада не росте, її потрібно підгодувати (докладніше в розділі «Чим погодувати розсаду настурції»).
Висновок
Виростити настурції для розсади або посадити її в грунт насіннєвим способом можливо лише при належному догляді за нею. Досить тривалий час доведеться забезпечувати настурції повним спокоєм і необхідними умови. Настурція, висаджена за допомогою насіння з розсади, почне цвісти раніше, ніж посаджена насінням відразу в грунт.