Як і коли сіяти кавуни на розсаду в 2024 році за місячним календарем

Раніше кавуни садили тільки в південних регіонах країни, але тепер через розсаду виростити баштанну культуру можна навіть в деяких північних областях.

Але, щоб дійсно щорічно отримувати багатий урожай, необхідно не тільки грамотно вибрати різновид, але і дотримуватися рекомендацій місячного календаря, правильно підготувати насіння, а після висадити.

Як саме садити кавуни на розсаду в 2024 році, поговоримо в цій статті.

Які сорти кавунів вирощують через розсаду?

Грамотний вибір ідеального сорти кавуна – запорука гарного врожаю, тому важливо поставитися до справи відповідально. Для вирощування розсадним способом підійдуть такі різновиди:

 1. Кримсон Світ – популярний сорт. Кавун дозріває не пізніше 80-их доби з дня висадки. У сорту відмінні характеристики, висока, врожайність, стійкість до посух. Вага одного кавуна варіюється від 5 до 12 кг. Відрізняється медовим смаком і щільною м’якоттю.
 2. Ультраранній – відмінний сорт з високим імунітетом від спеціалізованих захворювань, від яких часто страждають баштанні. Дачники люблять ці кавуни за невибагливість. Вегетація проходить за 80 діб. Товарні плоди среднераннего сорти славляться солодкою м’якоттю, їх середня вага варіюється від 4 до 6 кг.
 3. Селянин – сорт середнього терміну дозрівання, вегетаційний період триває близько 105 днів. Відрізняються овальними смугастими плодами, приємним смаком. За рахунок товстої шкірки кавуни довго зберігаються і добре транспортуються. Середня вага становить 8 кг. Головною перевагою є висока врожайність навіть у північних областях, так як вирощувати можна під плівкою.

Ці кавуни показали хороші результати у всіх областях країни.

УВАГА! При виборі найкраще віддати перевагу саме районованих сортів. Вони найбільш пристосовані до того клімату, в якому планується висадка.

В яких регіонах кавуни краще вирощувати розсадним способом?

Фахівці радять культивувати кавуни розсадним способом. Такі рекомендації дозволяють значно знизити ризик перемерзання на етапі сходів і подальшу загибель в разі нестабільної погоди. Краще садити в землю вже добре підросли і зміцніли паростки.

Як вибрати відповідний час для посадки кавунів на розсаду

Визначити сприятливий час для висадки кавуна можна самостійно. Для цього враховується кілька факторів:

 • регіон, де буде вирощуватися;
 • характеристики вибраного сорту кавуна;
 • погодних умов.

Потрібно грамотно підійти до вибору сорту, брати кавуни, які підходять регіону, а не південні, що відрізняються солодкістю і великими розмірами, але не люблять холод.

ВАЖЛИВО! Баштанна культура підбирається з урахуванням стійкості до погодних умов.

Потрібно визначитися з днем ​​висадки у відкритий ґрунт. Це робиться шляхом вираховування. Пересадка проводиться, коли на рослині утворюється більше трьох повноцінних листочків.

Це в середньому відбувається на 30-35 добу від дня висадки насіннєвого фонду.

Стежити за температурою ґрунту, можна виробляти пересадку, коли земля прогріється вище +18 градусів. Найчастіше, це трапляється тільки в червні.

Винятком є ​​південні райони.

Коли садити кавуни на розсаду в 2024 році за місячним календарем, сприятливі дні

Для кожного місяця 2024 років немає свої кращі дні для посадки насіннєвого матеріалу. Висадка кавуна в ці терміни збільшує шанси отримання смачного і багатого врожаю.

Березень

У цьому місяці досить багато сприятливих днів для посіву кавунових зерен. Згідно з місячним календарем садити можна в такі числа: 10, 12, 15, 16, 26, 27, 29, 30, 31.

Квітень

В квітні місячні фази сприятливі для посіву будуть в такі числа: 1-3 число, 24, 25, 26, 28, 29, 30. Ці дні максимально підходять для посадки кавунів. У всі інші варто утриматися від роботи.

Травень

В останній весняний місяць можна садити кавуни на розсаду, у відкритий ґрунт – 2,3, 12, з 23 по 25 Це найсприятливіші дні в травні з урахуванням місячного календаря.

Коли сіяти кавуни на розсаду можна за місячним календарем?

В місячному календарі є несприятливі посадочні дні. Варто відмовитися від посіву кавунів в такий час:

 • Березень: 5, 7, 13, 21 і 28 числа;
 • Квітень : 4, 12, 16, 19, 27 числа;
 • Травень: 4-6, 10, 11, 19, 26 числа.

Якщо проігнорувати ці рекомендації, то дачник може залишитися без врожаю. У кращому випадку плоди виростуть, але будуть маленькими, а в гіршому – сходи навіть не з’являться.

Передпосівна підготовка насіння кавунів

передпосівна підготовка насіннєвого матеріалу включає в себе кілька заходів. До кожного етапу потрібно підходити відповідально, тому що від цього буде залежати майбутній урожай кавунів.

Калібрування

Ця процедура забезпечує кращу схожість, а також швидке зростання і розвиток культури .

Починається процес з відбирання насіннєвого матеріалу, для посадки потрібно віддавати перевагу найбільш сильним і життєздатним екземплярів. Відібрати якісний матеріал можна шляхом замочування в сольовому розчині. Для нього знадобиться:

 • тепла вода – 1 стакан;
 • кухонна сіль – 50 г.

Компоненти змішуються до повного розчинення, а після в розчин додають насіння кавуна. Спливли на поверхню вважаються поганими, від них варто відмовитися, а ось ті, що на дні залишаються на посадку.

Прогрівання і замочування

Ці заходи дозволяють прискорити біохімічні реакції в клітинах. Значить, швидкість проростання збільшиться. Процедура проводиться поетапно:

 • зерна опускаються в воду, нагріту до температури в 50-60 градусів;
 • через 5 годин поміщаються в марганцевий розчин на півгодини, цей етап – профілактика від інфекцій, хвороб;
 • насіння просушують на паперовій серветці, піску або чистої тканини, через 2-3 дня повинні з’явитися перше паростки.

ВАЖЛИВО! Куплені насіння кавуна не потребують будь-якої підготовки, їх садять безпосередньо в ґрунт.

Загартовування

Загартування дозволяє садити кавуни навіть в невідповідних за кліматичними умовами регіонах. Після процедури можна не побоюватися, що культура перемерзне. Загартувати кавун можна двома способами:

 1. У першому варіанті передбачається приміщення посадкового матеріалу в холодильник на кілька годин. Взимку можна викласти набряклі зернятка за вікно або в сніг.
 2. Другий варіант – влаштувати температурні гойдалки, тобто спочатку покласти їх на 6 годин на холод, а після тримати такий же час в теплі. Повторити процедуру три рази.

Обидва способи досить ефективні, але другий варіант вимагає більше часу. Перед посадкою слід злегка підсушити насіннєвий матеріал.

Який ґрунт потрібен кавунові розсаді

Кавуни дуже вимогливі до якості субстрату, Він повинен бути поживним, з високим вмістом органіки і азоту. Субстрат можна придбати в готовому вигляді або виготовити його самостійно. До складу саморобного обов’язково входить:

 • некислий торф – 3 частини;
 • деревна тирса дрібної фракції – 1 частина;
 • дерен – 2 частини;
 • деревна зола – 2 ст. ложки на 1 кг субстрату.

УВАГА! Незалежно від того, який субстрат використовується для посадки насіння кавуна, його слід дезінфікувати. Це робиться шляхом прожарювання або проливання землі слабким розчином марганцівки.

Відповідна тара для розсади кавунів

При виборі посуду для розсади кавунів варто віддавати перевагу ємностей, які будуть зручні при пересадці рослини в майбутньому. Чи не рекомендовані загальні контейнери, так як вони ускладнюють вилучення молодих паростків.

Краще віддати перевагу на користь торф’яних, паперових стаканчиків. В крайньому випадку брати пластикові. Зручність полягає в тому, що з них легко і швидко дістається пересадний матеріал разом із земляною грудкою. Значить, коренева система не постраждає.

Як садити кавуни на розсаду, покрокові рекомендації

Є різні способи, як садити кавуни. Метод вибирається залежно від виду контейнера. Варто розглянути найпопулярніші варіанти.

Посів в торф’яні стаканчики

Простіше і зручніше садити в торф’яні горщики, так як в них вже міститься необхідний набір поживних елементів. Сам процес проходить поетапно:

 1. готуються стаканчики, які заповнюються землею на третину;
 2. в центр викладаються дві пророщені насіння;
 3. присипаються на палець ґрунтом, після поверхню злегка ущільнюється;
 4. посіви зволожуються за допомогою пульверизатора;
 5. стаканчики накриваються плівкою, вона створить парниковий ефект.

Таким нескладним чином можна садити насіння. Стаканчики з майбутньою розсадою повинні стояти в теплому і сонячному місці.

До загального контейнеру

Під час відсутності стаканчиків дозволяється садити кавунові зернятка в загальну ємність. Але тоді потрібно слідувати за інструкцією:

 1. укласти на дно шар дренажу, заповнити ємність на половину поживною сумішшю;
 2. зробити борозенки на відстань 5 см один від одного, рекомендована глибина 3 см;
 3. злегка зволожити ґрунт;
 4. розмістити насіння, але так, щоб між ними залишалася місце не менше 6-8 см ;
 5. присипати субстратом і утрамбувати.

В самому кінці контейнер прикривається склом або плівкою. До появи сходів проводять щоденне провітрювання.

Кавуни зійшли, що робити далі

Після появи перших сходів слід прибрати поліетиленову плівку, тепличних умов розсаді більше не потрібно. Також видаляють слабкі паростки, залишаючи більш життєздатні.

Важливо відразу ж знижувати температурний режим в приміщення на день. За допомогою такого прийому створюють ефект зміни нічний і денний температури.

В такому випадку кавун швидше адаптується на ділянці після пересадки, а також не витягується.

Як доглядати за розсадою кавунів, що потрібно робити, які хитрощі

Після появи сходів необхідно надати кавунів грамотний догляд. В цей час молоді паростки потребують максимально комфортних умовах.

Температура та освітлення

Розсада кавуна повинна знаходитися в умовах, які максимально наближені до тепличних. У парнику підтримується температурний режим в межах +23, +24 градусів.

Раз в добу контейнери провітрюються, на кілька хвилин плівка відкривається. Досить 25-30 хвилин.

Потрібно надати посадкам хороше освітлення. Світловий день для гарного росту і розвитку розсади кавунів повинен бути не менше 13 годин. Якщо він коротше, то доведеться встановити додаткове світло, в цьому допоможуть фітолампи.

Полив і підгодівля

Субстрат в контейнерах з розсадою кавунів повинен завжди бути зволоженим. Але ні в якому разі не можна допускати переливу або, навпаки, пересушування.

Для поливальних заходів використовується добре відстояна вода кімнатної температури. В ідеалі використовувати талу або дощову.

Розсада потребує регулярного внесення добрив. Найбільше для кавунів підходить комплексна нітроамофоска. Її використовують в розведеному вигляді, на 5 літрів води беруть 50 мл препарату.

Друга підгодівля проводиться рівно за десять діб до висадки культури на грядки. Цього разу готується розчин подвоєною дози.

Часті помилки

Більшість аграріїв, які вперше зайнялися вирощуванням кавунів, стикаються з проблемами. Найчастіше вони виникають внаслідок наступних недоліків:

 • у кавуна жовтіє листя – ця проблема виникає через розвитку кореневої гнилі, яка з’являється внаслідок неправильного поливання, потрібно рідше зволожувати субстрат;
 • у культури млявий стебло – перезволоження або культура заражена фузаріозом, потрібно видалити уражені ділянки, інші частини рослини обробити фунгіцидом і обов’язково пересадити розсаду в новий субстрат;
 • поганий ріст пов’язаний з недоліком світла. Варто переставити розсаду на південні підвіконня з хорошою освітленістю, а також надати паросткам додаткове підсвічування у вигляді люмінесцентних ламп.

Важливо своєчасно визначити причину і усунути її. Якщо цього не зробити, то баштанних культур може загинути.

Відповіді на часті питання

Тим дачникам, хто вирішив зайнятися культивацій баштанної культури на своїй ділянці, будуть корисні деякі поради по вирощуванню. Відповіді від досвідчених аграріїв допоможуть виростити багатий і солодкий урожай кавунів.

Що робити, якщо витягується розсада кавуна?

Найчастіше проблема трапляється на тлі нестачі світла і тепла. Виправити ситуацію можна за допомогою пересадки в ємності побільше. Але перед тим, як вилучати рослина зі старого контейнера ґрунт обов’язково проливається, щоб недоросла коренева система не ушкодилася.

Чому розсада перестала рости?

Найчастіше розвиток припиняється через дефіцит поживних елементів. Також причина може критися в низькій температурі, будь-якої хвороби.

Чому довго сходять насіння кавуна?

Це трапляється через того, що підібраний неправильний ґрунт, він занадто важкий. Також часто проблема виникає через сильний заглиблення.

Висновок

Чекати багатого врожаю можна тільки при правильній висадці насіння і надання грамотного догляду на всьому протязі вегетаційного періоду. Важливо своєчасно надавати поливання, внесок необхідного комплексу добрив, від цього буде залежати, наскільки смачними і соковитими будуть кавуни.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал