Як підживити помідори нашатирним спиртом, особливості поливу томатів нашатирем

Зміст

Вважається, що підживлення помідор нашатирним спиртом є однією з найпростіших, але максимально ефективних. Популярність цього аптечного засобу полягає в тому, що міститься в ньому аміак при певних процесах в грунті синтезує азот, який в свою чергу швидко засвоюється рослинами. Тобто нашатирний спирт діє на томати практично миттєво – набагато швидше перегною або органічних добрив.

Ніякого секрету немає в тому, що помідори дуже страждають, якщо в грунті спостерігається недолік азоту та його сполук. Відповідно, рослини частіше хворіють, гірше розвиваються і нестабільно плодоносять.

Щоб цього не допустити, і варто вводити в практику підгодівлю томатів нашатирним спиртом протягом вегетації. Приготовлені на його основі народні засоби безпечні для природи і рослин, тому можуть застосовуватися на етапах вирощування насіння, розсади, при пересадці і на початкових етапах вегетації томатів.

Нашатирний спирт серйозно живить грунт під томатами азотом, який потрібно для розвитку і плодоношення цієї городньої культури. Нерідко народний засіб використовують не стільки для підгодівлі, скільки для боротьби з шкідниками і різними грибковими захворюваннями томатів.

Як визначити, що помідорам не вистачає азоту?

Зрозуміти, що помідорів не вистачає азоту і інших поживних речовин в грунті досить легко:

 1. У першу чергу істотно сповільнюється зростання зеленої маси, а нові формуються листя дрібні й хирляві.
 2. Нижні листя на кущах втрачають забарвлення, стаючи або світло-зеленими, або при гострій нестачі азоту жовтими.
 3. Тоншає стебло і гілки, вони легко ламаються навіть від невеликого вітру.
 4. Помідори взагалі зупиняють ріст, не цвітуть або ж формують дуже мало квіток.
 5. Помідори гостро реагують на будь-які несприятливі погодні умови: брак світла, тепла, різкі перепади температури, висока вологість, вогкість і т.д .

Стосовно до томатів можна також помітити, що нестача азоту практично завжди однаково проявляється і на дорослих рослинах, і розсаді, і плодоносному культурі.

Коли можна проводити обприскування помідор нашатирем?

Традиційно нашатирний спирт при підгодівлі томатів вноситься двома способами:

 • або позакореневими підгодівлею обприскуванням безпосередньо по листу і надземної частини;
 • або звичайною кореневою підгодівлею – тобто разом з черговим поливом.

Ідеальне обприскування проводиться не в будь-який час, а при певних обставинах:

 1. Помідори обробляються в теплу погоду з температурою до +28 оС (в спеку від обприскування краще відмовитися зовсім).
 2. Бажана умова: на вулиці немає сильного вітру.
 3. Ідеальний варіант, коли на вулиці похмуро, але не вогко і не збирається дощ.
 4. Оптимально проводити обприскування до 9 ранку, або ввечері на заході .

Набагато менше обмежень для підгодівлі під корінь. Одним з головних умов, при якому, як вважається, нашатирний спирт подіє на помідори найкраще, є спочатку стандартний полив, а потім через півгодини-годину – підгодівля нашатирем.

ВАЖЛИВИЙ МОМЕНТ! Якщо томати були підгодовані позакореневого або кореневим способом, а потім через 9-10 годин пішов сильний дощ, то, дуже ймовірно, помідори не встигли насититися азотом. У такому випадку рекомендується наступного дня повторити підгодівлю в такій же концентрації.

Як зробити розчин для підживлення помідор нашатирним спиртом, рецепти

Однак в чистому вигляді нашатир застосовувати ні в якому разі не рекомендується. Для підгодівлі помідор завжди використовуються тільки різні розчини на основі цього аптечного засобу.

Як розвести нашатир для позакореневого підживлення і обприскування листя

Стандартне правило полягає лише в тому, що обприскування або позакореневе підживлення повинні бути менш концентровані, ніж добрива на основі нашатирю, приготовані для поливу.

Звичайною концентрацією для обробки по листу є розчин 10 мл нашатирного спирту на 10 л води.

Як розвести нашатирний спирт для кореневого підживлення томатів, рецепт для поливу

У свою чергу, можна виділити відразу кілька варіантів приготування розчинів для поливу томатів:

 1. Стандартний: на 10 л відро води вноситься 10 мл нашатирного спирту і розчин ретельно перемішується. Застосовувати засіб можна не боячись в більшості ситуацій.
 2. Інтенсивний: На 10 л відро води додається 25 мл води, після чого розчин ретельно перемішується. Даний засіб варто застосовувати обережно і лише в тих випадках, коли на помідорах одночасно спостерігається два і більше ознак нестачі в грунті азоту.
 3. Проти шкідників: на 10 л відро води розлучається відразу 50 мл нашатирного спирту. Засіб добре себе зарекомендувало не тільки в якості підгодівлі, а й боротьби з попелиць, мурахами й іншими комахами, що шкодить томатам. Застосовувати його можна тільки один раз в році.

На замітку. Інтенсивна підгодівля під корінь – теж дуже концентрована. З цієї причини її не можна застосовувати частіше 2 разів на рік, інакше перегодованому азотом томати теж не зможуть дати якісний урожай.

В середньому потрібно дотримуватися правила, що для молодих помідор потрібно не більше 0,5 літра готового засобу на основі нашатирного спирту під кожен кущ. А якщо рослини дорослі, то кореневе підживлення збільшується до 1 л на кожен кущ.

Як підживити нашатирем розсаду

Одним з важливих умов успіху від підгодівлі нашатирним спиртом томатів є своєчасність, а також правильно підібрана концентрація.

Найчастіше вносити підживлення можна починати вже на етапі вирощування томатів з насіння.

Щоб простимулювати швидке дозрівання і адаптацію томатів, вдаються до обробки грунту. Для розсади необхідно застосовувати половинну концентрацію розчину від стандартної рекомендації, тобто 5 мл на 10 л води.

Такий же половинної концентрацією розсада обробляється і пізніше. Оптимальний час повторного внесення засобу на основі нашатирного спирту: поява перших 4 листків на сходах або через 2 тижні після першої пікіровки.

Підживлення нашатирним спиртом дорослих рослин

Наступна підгодівля бажано стандартної концентрацією (10 мл на 10 л води) проводиться через тиждень після пересадки розсади томатів на відкриту місцевість.

Найчастіше цієї підгодівлі може бути досить до самого збору врожаю. Якщо в подальшому гальмування у розвитку помідор не спостерігається, нашатирний спирт більше не знадобиться.

Наступні підживлення можуть знадобитися тільки в самих рідкісних випадках: якщо помідори атакують шкідники або грунт на городі дуже бідний на вміст поживних речовин.

Як використовувати підгодівлю на різних стадіях росту томатів

Найперші підгодівлі томатів нашатирним спиртом необхідні вже при вирощуванні розсади культури.

Вирощування розсади

в цей час важливо не переборщити з азотом в грунті. Зате приблизно 5 мл на 10 л води додадуть в грунт рівно стільки азоту, скільки необхідно насінню для швидкого проростання.

Ріст зеленої маси

В цілому, азот особливо гостро необхідний помідорів тільки на етапі проростання з насіння і активного набору зеленої маси.

Тому нашатирний спирт буде корисний до моменту цвітіння і формування зав’язей майбутніх плодів. У цей час досить стандартною концентрації розчину нашатирного спирту, але допустимо вдаватися до інтенсивних обробок або разовому протруюванню від шкідників.

Цвітіння і плодоношення

Майже у всіх випадках при цвітінні і плодоносінні азотно-утримувалбні добрива строго не рекомендуються – надмірна концентрація азоту в грунті погіршує цвітіння, псує якість плодів.

Припустимо готувати і застосовувати тільки слабкі розчини нашатирю і виключно для обприскувань, але не кореневих підгодівель.

Як застосовувати нашатирний спирт в боротьбі з шкідниками помідор

Нашатир допомагає проти шкідників: попелиць, мурах, гусениць. Але в цьому випадку буде потрібно висока концентрація засоби: близько 50 мл на 10 л води.

Проводити таку обробку можна лише один раз на рік і лише на початкових етапах розвитку томатів.

Як використовувати нашатирний спирт для прискорення дозрівання помідорів?

Хоча при цвітінні і формуванні зав’язей нашатир вносять рідко, все ж на бідних грунтах можна прискорити процес дозрівання.

В такому випадку варто віддавати перевагу стандартної концентрації (10 мл на 10 л води), внесені строго по листу рослин ( обприскуванням).

Як правильно використовувати нашатир для томатів, запобіжні заходи

Діюча речовина з нашатирного спирту – аміак – саме по собі в дуже великих концентраціях є смертельно небезпечним для людини. З цієї причини все обробки помідор розчинами на основі нашатирного спирту слід проводити виключно в засобах індивідуального захисту.

 1. У першу чергу, убезпечити дихальні шляхи, оскільки основним способом проникнення аміаку в людський організм є повітря. Причому простий респіратор проти пилу від парів не захистить. Потрібен малярський респіратор.
 2. Другим способом проникнення аміаку в організм людини вважається шкіра. Убезпечити себе при застосуванні розчину допоможуть гумові рукавички, а також окуляри для захисту очей і бажано щільна одяг.

УВАГА! Готувати суміші на основі нашатирного спирту потрібно відразу використовуючи засоби індивідуального захисту, а не відкладаючи їх застосування на момент обробки!

Після обробки одяг зняти і відразу ж відправити в прання, потім ретельно вимити руки і вмитися.

При виникненні ознак отруєння аміаком строго викликається медична бригада – ніякого самолікування. Щоб полегшити стан (запаморочення, нудота), можна випити склянку теплого молока.

Коли використовувати нашатирний спирт не можна

Можна взагалі не вдаватися до використання нашатирного спирту для томатів, якщо вони ростуть на дуже родючому ґрунті: наприклад, на чорноземі.

Нашатирний спирт слід використовувати обережно або взагалі від нього відмовитися, коли томати цвітуть або починають плодоносити.

В іншому, розчини на основі нашатирю є м’яким засобом, яким складно нашкодити (за умови дотримання дозувань).

Часті помилки

Основною помилкою можна назвати використання підвищених концентрацій нашатирного спирту для підгодівлі помідор.

Також не рекомендується застосовувати більше 3 підгодівлі за сезон – підвищена концентрація азоту в ґрунті до хорошого теж не призводить.

Нарешті, деякі садівники через недосвідченість вибирають невідповідний час для обробки. На яскравому сонці підгодівля по листу може обпалити листя і стебло томатів. А в вітряну погоду обробити культуру якісно практично неможливо.

Відповіді на часті питання

Коли можна починати підживлення томатів нашатирним спиртом?

В момент вирощування розсади, при посіві насіння.

Коли нашатир застосовувати вже не варто?

Після появи перших квітів на помідорах.

Чи можна повторювати обробку, якщо відразу ж після неї пройшов дощ?

Це навіть рекомендується зробити на наступний день, використовуючи засіб тієї ж концентрації.

Висновок

Підживлення помідор нашатирним спиртом є однією з найбільш простих і ефективних можливостей для насичення ґрунту азотом. Брак азоту призводить до слабкого розвитку томатів і мізерного врожаю. Достатня його кількість – до прямо протилежного ефекту.

Нашатирний спирт підкуповує своєю безпекою для природи і рослин. Тим часом його ефективність для томатів знаходиться на зіставному рівні з органічними і навіть мінеральними добривами.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал