Здорові саджанці і врожайність рослин турбують дачників і городників ще в період висаджування помідорів в теплицю. І часто ще під час адаптації до вуличного клімату вони починають марніти і хворіти з невідомої причини. Варто заздалегідь обприскати помідори для зав’язі в теплиці, щоб вжиті заходи допомогли вберегти і зберегти врожайність в майбутньому.
Чому не утворюється зав’язь на помідорах в теплиці: причини
Для нормальної адаптації та розвитку квітконосів потрібно потрапляння пилку з тичинок однієї квітки на товкач іншого. Після цього відбувається запліднення і формування плодів рослини. Іноді цей процес порушується через стрес, що переживається помідорами, і запилення не відбувається, зав’язі опадають.
Причин цього кілька:
- Порушений або неправильно підібраний температурний режим. Томати – досить теплолюбні рослини, сприятлива температура для них в межах + 13 – + 21 ° С в нічний час, а в денний + 21 – + 29 ° С. Посушливий клімат, палюче сонце або, навпаки, несподівані морози можуть не тільки порушити освіту зав’язі, а й стати причиною засихання всього рослини. А зайва затемненість спровокує уповільнення фотосинтезу і, як наслідок, повільне утворення зав’язі.
- Вологість. Для томатів оптимальний рівень вологості становить 40-70%. Зайва ж зволоженість стане причиною осипання квіток через парникового ефекту. Надмірна посуха спричинить відсутність запилення.
- Відсутність запилення. Існує 3 основних шляхи запилення томатів: від куща до куща, вітром і комахами. При відсутності цих факторів можна допомогти самостійно, похитавши кущі. Посаджені поруч з томатами медоносні рослини будуть залучати бджіл та інших комах-запилювачів.
- Недостатній і нерівномірний полив. Земля для томатів на протязі всього періоду вегетації повинна бути рівномірно вологою, щоб нормально формувалася коренева система, що забезпечує харчуванням рослина. Швидкий полив холодною водою викликає не тільки уповільнення зростання куща, але може стати причиною його ослаблення, опадання зав’язі.
- Надлишок зеленої маси і плодів рослини. Щоб всі корисні мікроелементи та речовини йшли на формування зав’язі і наступних плодів, необхідно вчасно видаляти надлишки листя і збирати урожай з рослини.
- Недолік макроелементів (особливо калію і фосфору). Їх дефіцит найчастіше можна помітити по пожовклих стеблу. Рослина в несприятливих умовах зосереджує свою енергію нема на формуванні зав’язі, а на виживання. Для вирішення проблеми необхідно вчасно застосовувати підживлення, щоб компенсувати нестачу вітамінів.
- Шкідники і хвороби. Білокрилка, тля, дротяники, метелик-совка – всі ці комахи люблять поласувати листям томатів. Щоб уберегти рослини від атаки шкідників, потрібно встановити пастки і вжити заходів профілактики. Для вирішення проблеми можна використовувати інсектицид «Актара» в дозуванні 2 г на 10 л води при прикореневому поливі або 1,2 г на 10 л при обприскуванні.
На замітку! Дія препарату триває при обприскуванні до 14 днів, а при поливі до 20.
Чим обприскати помідори для зав’язі
Коли час прийшов, а кущі томатів так і не цвітуть, потрібно не чекати, а відразу ж вживати заходів для посилення цвітіння і зміцнення кореневої системи. Можна організувати позакореневе підживлення або обприскування. Для цього використовують як органічні речовини, так і синтетичні, але спочатку слід визначити причину слабкого розвитку рослин.
Якщо опадання зав’язі пов’язано з нестачею мікроелементів, за кольором листя можна визначити, якого з них не вистачає:
- азоту – жовтизна листа знизу;
- калію – знебарвлення країв в центрі і їх висихання;
- фосфору – фіолетовий колір листа.
Для компенсації нестачі фосфору рекомендують обприскувати томати суперфосфатом, а якщо не вистачає калію – сульфатом калію.
У магазинах продаються добрива, комплексно збагачують рослини вітамінами, магнієм, цинком, бором, залізом і іншими необхідними мікроелементами. Також можна застосовувати борну кислоту, щоб поліпшити формування зав’язі.
Хімічні препарати
Щоб скоротити термін лікування рослин і поліпшити процес формування зав’язі, рекомендують вдатися до стимуляторів росту. Вони не тільки забезпечують стійкість рослин до несприятливих кліматичних умов, а й стимулюють розвиток квітів. Найбільш популярні стимулятори росту, якими можна обприскувати помідори для зав’язі в теплиці або на відкритому ґрунті:
- «Зав’язь». Препарат продається в невеликих пакетиках і застосовується до безлічі культур, підвищуючи врожайність на 40%. Основне його завдання – посилити утворення зав’язі і зміцнити семяпочки. Процес обробки полягає в розчиненні 1 пакетика (2 г) в 1 л води і обприскуванні томатів тричі під час етапу утворення бутонів і двічі в період розвитку кистей.
- «Томатон». Цей стимулятор випускається в невеликих пластикових ампулах. Для приготування потрібно розчинити 1 ампулу препарату в 0,5 л води з додаванням краплі миючого засобу. Обробку цим стимулятором можна здійснювати двома способами: вмочати кисті томатів в розчин або обприскувати пульверизатором.
- «Агрофоска». Найбільш популярне фосфорно-калійне добриво, яке продається в невеликих упаковках по 1 г. Цей препарат не тільки стимулює ріст і утворення зав’язі, а й сприятливо впливає на грунт. Розчин застосовують до початку етапу цвітіння рослин.
- «Партенокарпін-БІО». Найбільш популярний стимулятор утворення зав’язі, застосовуваний на етапі цвітіння кущів. Для розчину – 1 ампула на 0,5 л води.
На замітку! Останній препарат багатий мікроелементами бору, що сприятливо впливає на зав’язь і плоди, підвищує плодоношення рослин.
Народні засоби
Щоб поліпшити врожайність і не вдаватися відразу до хімічних підживлення, безпечніше використовувати народні засоби, які також здатні значно посилити утворення зав’язі. Насиченість кожного розчину для розпилення – не більше 1%.
Засоби:
- Молочна сироватка багата активними біологічними мікроелементами. Складом з 1 л сироватки, 20 крапель йоду і 25 г перекису водню рекомендують обприскувати томати раз в 2 тижні.
- Йод потрібен для зміцнення кистей і зав’язі. Розводять в пропорції 2 краплі йоду на 4 л води.
- Борна кислота. Найбільш ефективний і популярний вид добрива для томатів, прискорює ріст пагонів і квітів. Пропорції для розчину: 5 г борної кислоти на 5 л води.
Останнє засіб має більш сильнодіючий аналог. Для цього беруть по 5 г борної кислоти, сечовини і мідного купоросу на 10 л гарячої води.
Як правильно обробляти помідори для зав’язі
Щоб зав’язі томатів сформувалися і процес запилення відновився, необхідно дотримуватися правил обробки:
- Не поливати рослини при високій вологості.
- Якщо спостерігаються різкі переходи від частих дощів до спеки, слід додатково обробити томати і від фітофтори.
- При перепадах температур або в нестійкому кліматі потрібно обробляти помідори стимуляторами зростання.
- Перед обприскуванням хлоровану воду краще відстояти або по можливості використовувати дощову.
- Проводити обприскування краще ввечері або вранці, щоб розчин міг повністю вбратися в рослину, а не випаруватися під впливом сонця.
- Обприскування краще проводити в безвітряний день, намагаючись потрапляти точно на зав’язь.
На замітку! У всіх випадках для обприскування краще використовувати теплу воду, приблизно + 20 ° С.
У які дні краще обробляти помідори
Перед тим як використовувати хімічні стимулятори або готувати народні засоби за рецептами, багато городники задаються питанням, в які дні обприскувати томати.
Перш ніж приступати до обробки, потрібно зрозуміти причину відсутності зав’язі, і вже в залежності від цього підбирати рецепти народних засобів або пропорції хімічних стимуляторів, щоб отримати багатий врожай. Починати обприскування краще або вранці, або ввечері в безвітряну погоду, щоб усі корисні мікроелементи могли вбратися і принести найбільш повний ефект, а рослина не отримало сонячний опік від надлишків вологи. Коли похмуро, обприскувати теж можна, головне, щоб розчин встиг вбратися до настання ночі.
З огляду на всі особливості виготовлення підгодівлі, можна підібрати ту, яка найбільше підходить. Перш ніж приступати до обприскування, необхідно переконатися, що відсутність зав’язі не викликане шкідниками або грибковими інфекціями. Вчасно приступивши до лікування рослини, можна домогтися високої врожайності томатів, як на відео у досвідчених садівників.