Що робити з полуницею в квітні, щоб отримати хороший урожай

Щоб отримати хороший врожай полуниці восени, більшу частину роботи треба робити вже в квітні, коли ягода тільки прокидається після зими.

Але вирощування ягідників на садовій ділянці вимагає певних знань в агротехніці і послідовності виконуваних дій.

До догляду приступають з приходом весни, як тільки починає сходити сніг. Саме в квітні виробляються основні роботи, від них залежить подальше зростання, розвиток і обсяг врожаю полуниці.

У сьогоднішній статті ми розглянемо основні агротехнічні заходи, які треба провести в квітні, щоб отримати хороший урожай ягід в подальшому.

Від чого залежить врожайність полуниці

На те, який урожай полуниці ви отримаєте, впливають різні чинники, а не тільки сорт ягоди, як прийнято вважати. Показники залежать від наступного:

  • ґрунтових особливостей, наскільки поживний грунт, його склад;
  • клімату і погоди;
  • селекційних характеристик, сюди входить швидкість дозрівання , показники морозостійкості;
  • особливостей сорту, скільки розеток і квітконосів на рослині, кращі результати показують ремонтантні сорти;
  • способу вирощування та щільності посадок;
  • агротехніка, який догляд культурі надають, частота зрошень, підгодівлі, профілактичних заходів.

Не менш важливий термін висадки полуниці. Якщо посадка проводилася у вересні, то ягід в наступному році ви отримаєте набагато менше, ніж у примірників, висаджених у квітні.

Багато що залежить від віку рослин, так як у трирічних саджанців значно знижений валовий збір разового плодоношення. Власне, тому агрономи рекомендують оновлювати культуру кожні чотири роки.

Що потрібно робити з полуницею в квітні в залежності від регіону

Момент пробудження полуничних кущів в кожній області свій, це залежить від клімату і погодних умов. Зазвичай цей період починається, коли грунт прогріється вище +5 градусів.

Щоб прискорити схід снігу грядки посипають торфом, деревною золою, так як темні плями на білому «привернуть» сонячні промені. Після для активації росту і прискорення термінів плодоношення культурі роблять укриття. Зробити це можна за допомогою плівки і дротяного каркаса.

У північних регіонах сніг сходить пізніше, причиною цього багатосніжні зими. Але за таненням потрібно стежити, щоб встигнути зібрати торішнє листя. З пересохлими рослинними залишками боротися складніше, вони розсипаються, і їх збірка стає неможливою. А саме в них зимують паразити, що шкодять полуниці.

Також важливо робити розпушування грунту. Після зими він затвердів, а це заважає надходженню повітря до коріння в потрібному обсязі. Крім цього, процес допомагає позбутися від бур’яну.

Які процедури робимо в квітні для отримання врожаю

Є ряд обов’язкових заходів, які проводяться в квітні. Агротехніка включає в себе стандартні процедури:

  • очищення полуничних грядок від рослинного сміття;
  • обрізка рослин і омолоджує пересадка;
  • прополка і укладання мульчі;
  • профілактична обробка від шкідників;
  • внесок поживних речовин.

Всі роботи проводяться поетапно. Кожна процедура вимагає уважності від садівника.

Коли в квітні очищати полуницю після танення снігу?

Головні роботи починаються відразу після танення снігу. Коли грунт підсохне, потрібно навести порядок на полуничних грядках. Прибрати старе листя, траву та інші органічні залишки.

Якщо користувалися покривним матеріалом, то він повинен бути знятий в першу чергу. В іншому випадку ягідні насадження запріють і загинуть. До того ж без утеплювача коренева система швидше прогріється, кущики пробудяться від зимової сплячки.

Зручніше працювати граблями, не варто боятися нашкодити полуниці, здоровим бульб нічого не буде, вони міцно сидять в грунті за рахунок сильної кореневої системи, а від слабких і хворих екземплярів все одно необхідно позбавлятися.

ВАЖЛИВО! Весь зібраний рослинне сміття вимагає утилізації, його спалюють в обов’язковому порядку, щоб не отримати джерело зараження інфекційними захворюваннями і проникнення на грядки комах-шкідників, які зимували в сухий листі.

Які підгодівлі потрібні полуниці в квітні

Весняні підгодівлі – одне з важливих умов у вирощуванні полуниці. Удобрювати рекомендують мінеральними і органічними комплексами. В першу чергу, вноситься азот, добре себе зарекомендувало засіб «Весняне».

Для посилення ефекту застосовують чергування поливання розчином з добривами і внесенням позакореневого підживлення. Тим дачникам, які не довіряють хімії можна додати на грядки:

  • перепрілий гній;
  • курячий послід;
  • деревну золу.

Додавання добрив проводиться в суху і безвітряну погоду безпосередньо в корінь полуниці. Подальші садові роботи полягають в розпушуванні грунту і легкому підгортанні оголилися рослин. Також важливо на цьому етапі забезпечити грядки шаром мульчі, можна вибрати один з матеріалів: тирса, вермикуліт, ялинова хвоя.

Чи потрібно проводити обрізку полуниці в квітні?

У весняний догляд за полуницею обов’язково входить санітарна обрізка. Захід спрямований на усунення хворих, уражених, пошкоджених і засохлих пагонів. В результаті полуничні бульби омолоджуються і оздоровлюються. Всі сили рослини направлені на закладку квіткових бруньок, відповідно, на рясне плодоношення.

В кожному регіоні свої терміни проведення висадки полуниці:

  • Південь – кінець березня;
  • Середня смуга – середина квітня;

ДОВІДКА. Ці терміни можуть злегка зрушуватися, все залежить від погодних умов конкретного року.

Робити це слід гострим секатором, всі інструменти перед обрізанням полуниці обов’язково дезінфікують.

Коли пересаджувати полуницю в квітні, відповідний час за місячним календарем

Після того як плантації полуниці наведені в порядок, слід провести огляд ягідників. Перевірити стан і життєздатність кожного, від цього буде залежати плодоношення, якість і кількість майбутнього врожаю.

Від старих і засохлих примірників слід позбавлятися, замінюючи їх молодими і сильними. Можна придбати нові сіянці або скористатися пересадочних матеріалом з материнського куща. Зробити це можна шляхом поділу або використовуючи вусики.

Процедура проводиться за схемою:

  • викопати полуничний кущ, після очистити корінці від землі і поділити їх на кілька частин, довжина кожної повинна бути не менше 8 см і мати точку росту;
  • бульби помістити на деякий час в розчин марганцю або обробити рідиною, що стимулює зростання;
  • підготувати місце для подальшої посадки, викопати лунки на глибину 20 см;
  • внести в посадкову яму перегній, торф, можна додати азотне добриво;
  • зволожити лунку, помістити в центр посадковий матеріал, присипати грунтом, але так, щоб точка росту залишалася на поверхні.

В самому кінці посадки добре поливають відстояною водою.

ДОВІДКА! Отримати велику продуктивність від полуничних бульб можна пересадкою. Заходи проводяться кожні 3-4 роки.

Як провести обробку від хвороб і шкідників

Весняний догляд за культурою включає в себе обов’язкову обробку. Вона проводиться з метою боротьби з шкідниками, а також в профілактичних заходах від хвороб.

Найкраще приступати до обробки грядок до мульчування, тобто робити це треба відразу після того, як зняли торішній шар. Обприскувати кущі бордоською рідиною – робити це слід до початку цвітіння. Обробляється як сама рослина, так і грунт навколо полуниці.

Можна скористатися покупними фунгіцидами:

  • Фітоспорін-М;
  • Алірін;
  • Фітолавін.

Ці хімікати допоможуть позбутися від більшості захворювань, включаючи борошнисту росу і плямистість.

Від шкідливих комах позбуваються шляхом обприскування, добре себе зарекомендували препарати: Актофік, Енвідор, Актеллік.

УВАГА! Полуниця найчастіше страждає від нематоди, прозорого суничного кліща і хрущів. Власне, тому профілактиці потрібно приділити особливу увагу.

Особливості догляду за полуницею в квітні в залежності від віку кущів

Молода полуниця не вимагає якогось кропіткої догляду, їй досить надати мінімальну агротехніку у вигляді гарного регулярного зрошення, своєчасного внесення добрив і щорічної обрізки.

Під час підгодівлі важливо пам’ятати, що концентрація розчину добрив для молодого саджанця має бути в два рази менше, ніж для старого куща.

Дорослі кущі доведеться оновлювати, обрізати сухе листя. Крім цього, необхідно щовесни знімати верхній грунт або дезінфікувати грунт біопрепаратами.

Часті помилки

Є кілька поширених помилок, які часто допускають недосвідчені садівники при вирощуванні садової полуниці. Найчастіше проблеми виникають в наступних випадках:

  1. Неправильний полив. Більшість дачників нехтують зрошенням, вважаючи, що культура не вимоглива до води. Насправді, це не так. Рослина потребує щотижневому зрошенні, особливо за посушливого літа.
  2. Застосування гербіцидів в боротьбі з бур’янами. Ці хімікати негативно позначаються не тільки на траві, але і на полуниці. У складі препарату міститься хлор, ця речовина впливає на врожайність, показники помітно знижуються.
  3. Несвоєчасна збірка ягід призводить до того, що плоди починають загнивати, на їх аромат злітаються шкідливі комахи. Більшість з них є переносниками інфекцій.
  4. Неправильне розташування грядок, відсутність достатнього обсягу сонця і протяги або, навпаки, погано провітрюваних ділянки позначаються на зростанні полуниці, не дозволяють отримати хороший урожай.

Тільки грамотна і своєчасна агротехніка, проведена ранньою весною, дозволить дачнику отримати смачний і багатий урожай полуниці. Не варто нехтувати поливами, підгодівлями і розпушуванням, так як саме ці заходи найважливіші в обробленні культури.

Відповіді на часті питання

Початківцям садівникам будуть корисні поради від досвідчених аграріїв. Вони дадуть відповідь на самі часто задаються по вирощуванню садової полуниці.

Чому кращий місяць для пересадки квітнь?

Саме в цей час коренева система полуниці тільки-тільки починає активно рости і розвиватися, тому вона менш болісно переносить процедуру, швидше адаптується в новому середовищі. До того ж культурі надається більше часу на вкорінення, тому вона не вимерзне взимку.

Чи можна садити полуницю різних сортів поряд?

Нічого страшного в цьому немає, з ягодою нічого не трапиться. Єдина умова – це відстань. Потрібно, щоб кущі знаходилися один від одного в метрі. Інакше вусики будуть переплітатися.

Чому навесні потрібно видаляти всі вусики з полуниці?

Обрізка вусиків вважається обов’язковою процедурою, якщо дачник не збирається розмножувати культуру. В результаті рослина не витрачає сили на зайві частини, а спрямовує їх на закладку нирок, зав’язь бутонів, тим самим збільшуючи кількість ягід.

Висновок

До весняного догляду за полуницею потрібно підходити відповідально, адже саме від цих агротехнічних заходів буде залежати майбутній урожай, наскільки багатим і смачним він буде. Своєчасний і грамотний догляд позитивно позначається на зростанні і розвитку кущів, розмір і кількість ягід. У цей період не можна допускати помилок, так як є ризик часткової, а в деяких випадках і повної втрати солодкого врожаю.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал