Коли і як правильно обрізати агрус восени

Осіння обрізка – обов’язкова процедура при догляді за агрусом. Вона перешкоджає заростання чагарнику, забезпечує нормальну циркуляцію повітря біля коріння. Правильно проведена обрізка в передзимовий період допомагає рослині краще пережити холоди, сприяє отриманню рясного урожай ягід в майбутньому сезоні, захищає від хвороб і шкідників.

Навіщо обрізати агрус восени

Обрізку восени здійснюють з такими цілями:

  • омолодити і оздоровити чагарник, видалити хворі, ослаблені, зайві гілки;
  • правильно сформувати крону;
  • збільшити врожайність, поліпшити якість ягід;
  • усунути загущеність куща;
  • спростити процедуру збору плодів.

Процедуру проводять з метою усунення шкідників, а також для того, щоб продовжити продуктивність куща, підвищити здатність до плодоношення. Після проріджування активізується запилення, збільшується кількість плодів, поліпшуються їх смакові якості. Кращий час для роботи настає в кінці жовтня і триває до настання холодів.

Підвищеної уваги вимагає чагарник, вік якого перевищує 8 років. Його необхідно добре прорідити з метою максимального омолодження або ж повністю видалити.

Молодий агрус потребує щорічної обрізку. Так він краще росте і плодоносить. Видалення старих гілок дозволяє рослині утворити молоді пагони і всі поживні речовини перенаправити на їх розвиток і на формування врожаю.

Коли проводити обрізку агрусу: терміни

Процедуру видалення старих, хворих і непотрібних гілок треба планувати на середину осені. Кращий час – кінець жовтня або початок листопада.

Проріджувати чагарник починають, коли температура повітря вдень почне знижуватися. Важливо встигнути провести роботу в перехідний від осіннього сезону до зимового час – коли на вулиці холоднішає, але заморозки поки не настали.

Терміни обрізки відрізняються в залежності від регіонів. Важливо також враховувати і погодні умови.

На замітку! Терміни проведення робіт з підготовки садових насаджень до зими можна визначити за місячним календарем. У ньому вказані конкретні дати в залежності від фаз місяця. Сприятливий період припадає на убуваючий місяць.

Види обрізки

Проріджування агрусу проводиться з різними цілями. Залежно від них визначають і різні види обрізки:

  1. Підготовка до посадки. Видаляють хворі, зламані, деформовані гілки, здорові вкорочують до 4 см.
  2. Формування крони. Починають на другий рік, спочатку гілки вкорочують наполовину, в наступному сезоні обрізають непотрібні гілки на 10 см, через рік – знову на 5 см.
  3. Санітарна обрізка. Видаленню підлягають старі, хворі, ослаблені гілки, для подальшого зростання і розвитку чагарнику залишають тільки 5-6 молодих пагонів.
  4. Омолодження. Роблять на 8 рік: всі пагони, які виросли, вкорочують на чверть.

Омолодження корисно проводити тим рослинам, які плодоносили вже кілька років поспіль. Це ще і дуже хороша профілактика появи шкідників.

Як правильно обрізати агрус восени

Щоб був хороший урожай ягід, необхідно правильно прорідити кущі агрусу і підготувати їх до зими. Обрізку проводять в декілька етапів в залежності від віку куща.

Правильна схема роботи:

  • на першому році залишають 3-4 молодих здорових втечі, інші вкорочують на третину;
  • на другому – зберігають довжину 6-8 гілок, що залишилися знову обрізають;
  • на третьому і четвертому відбирають 3-4 гілки для розвитку куща, всі інші підрізають на 1/3.
  • на п’ятому році підстава куща вже сформовано, далі варто проводити лише санітарні обрізки.

Видалення в першу чергу підлягають старі, сухі гілки, а також ті, які ростуть усередину куща. Вирізують нижні обвислі гілки, які переплітаються між собою, зайві нульові пагони.

Як робити обрізку кущів восени покроково в картинках для початківців:

  1. Зрізати все надламаний, ослаблені, хворі гілки.
  2. Решта вкоротити так , щоб над поверхнею землі залишалися відростки з 2-3 нирками.
  3. Зрізи робити над найбільшими нирками, поверненими назовні куща.
  4. Місця зрізів обов’язково обробити садовим варом або розчином сечовини і активованого вугілля (1 таблетка). Це стане на заваді розвитку багатьох важких інфекцій.

Агрус восени можна обрізати під самий корінь, не залишаючи пеньків, щоб уникнути інфікування рослини. Це найшвидший спосіб, але після подібної процедури рослина буде довго відновлюватися і плоди з’являться не скоро.

Обрізка агрусу при посадці

Осінь – найсприятливіший час для посадки чагарнику. Одночасно з укоріненням проводять його укорочення і проріджування.

Укорочують агрус, залишаючи над поверхнею землі всього 3-4 нирки, на стільки ж чагарник укорінюють вглиб. Завдяки такій сильній обрізці восени при посадці рослина активно починає розростатися навесні, швидко сформує багато бічних пагонів.

Як обрізати агрус восени на зиму по покрокової інструкції з фото:

  • на 2 нирки видаляють слабкі пагони і на 4 – сильні;
  • ослаблені гілки обрізають на кільце;
  • в усі наступні роки з нульових (які виросли з землі) пагонів залишають по 3-4 найсильніших.

Важливо! Хворі і старі гілочки вкорочують до самої основи, так, щоб над поверхнею землі не залишалося пенька.

Догляд за агрусом після посадки

Обрізка агрусу восени стає відчутним стресом для рослини. Потрібно допомогти йому благополучно пережити процедуру і почати розвиватися далі. Основні моменти догляду:

  • під кущі вносять добриво – можна використовувати готове або змішати разом суперфосфат, калію сульфат і перепотівший гній);
  • вживають заходів, спрямованих на знищення та профілактику появи шкідників:
  • видаляють сміттєву рослинність, опале листя;
  • землю в прикореневій зоні перекопують (між рядами – на глибину багнета лопати, біля коренів – на 5 см), обробляють фунгіцидами, обкладають мульчею;
  • напередодні заморозків в прикореневу зону кожної рослини виливають по 15-20 л води – це дозволяє підвищити їх стійкість до зниження температури.

Агрус потребує щорічних осінніх обрізаннях. Вони допомагають чагарнику правильно рости і добре плодоносити, сприяють кращій зимівлі. Щорічно напередодні зимових холодів необхідно ретельно оглядати агрус, видаляти хворі, старі, що втратили здатність до плодоношення, пошкоджені гілки.

Щоб аґрус на ділянці довго ріс і добре плодоносив, треба знати, як і коли його правильно обрізати, як доглядати. Для початківців садівників корисними будуть покрокові інструкції з фото і відеоуроки. Також необхідно пам’ятати, що чагарник при правильній і регулярної обрізку здатний успішно плодоносити до 9 років. Потім старе рослина краще видалити з ділянки, а замість нього посадити нове, молоде.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал