Щоб отримати хороший урожай помідорів, при посадці у відкритому грунті між кущами треба залишити достатню відстань.
Простір необхідно томатам для нормального росту і розвитку. У сьогоднішній статті ми поговоримо про те, на якій відстані треба висаджувати розсаду помідорів і які схеми посадки існують.
Як впливає відстань при посадці між кущами помідор на ріст і плодоношення
Від того, як близько один від одного ви посадите томати, буде залежати зростання кущів і їх плодоношення.
Кущі томатів розростаються досить сильно. Якщо їм не вистачатиме місця, де вони зможуть формувати пагони, на яких будуть рости плоди.
Що буде при загущеній посадці помідор
Томати – культура, яка любить простір. На відміну від, наприклад, перців, які, навпаки, віддають перевагу більш густу посадку.
Якщо висаджувати рослини занадто близько один від одного, вони почнуть заважати один одному. Справа в тому, що томати сильно розростаються, формують нові пагони. Це потрібно для рясного плодоношення і формування самих плодів.
Коли томати сидять занадто часто, їм ніде розростатися. В результаті урожай виходить мізерний, а самі кущі часто хворіють, так як у них ослаблений імунітет.
Крім того, сидять поруч рослини починають конкурувати один з одним за сонячне світло, поживні мікроелементи в грунті і т. д.
Також густі посадки небезпечні через стрімке поширення грибкових хвороб і масового ураження шкідниками.
Якщо помідори посадити занадто далеко один від одного
Якщо помідори у відкритому грунті висаджувати, залишаючи багато вільного місця між кущами, то нічого страшного не станеться. Рослини будуть нормально розвиватися.
Але проблема буде полягати в іншому. А саме, в нераціональному витрачанні простору ділянки. Чекати, що томати виростуть до розмірів ягідних кущів не варто. Тому і висаджувати їх потрібно найбільш оптимальним чином.
Крім того, залишивши багато простору між кущами, ви прирікаєте себе на прополку бур’янів.
Також «порожня» земля буде пересихати, що в подальшому може призвести до ерозією грунту.
Схеми висадки розсади помідорів
Те, як саме розмістити томати на своїй ділянці, залежить від того, скільки місця ви можете виділити на помідорні грядки, а також від інших супутніх чинників.
Наприклад, якщо з одного боку город закриває сад, то краще садити томати в ряд. Якщо ж, навпаки, ділянку відкритий, то помідори краще розмістити компактно і так, щоб за ними було легко доглядати.
Найпопулярніші схеми для посадки томатів у відкритому грунті нижче.
Схема паралельної посадки
Насправді, це не одна схема, а ціла група схем посадки томатів у відкритому грунті, суть яких полягає в паралельній висадці рослин рядками на рівній відстані один від одного.
Зазвичай поруч роблять 2 рядки з відстанню в 50 см між ними, потім прохід близько метра шириною і знову 2 рядки. Таке парне розташування продиктовано необхідністю доглядати за кущами томатів.
На замітку. Конкретне відстань між кущами томатів у відкритому грунті визначається виходячи з розмірів сорту. Високорослі садять рідше, низькорослі частіше.
До речі, при паралельній посадці кущі краще садити з заходу на схід, щоб сонце рівномірно освітлювало рослина протягом усього світлового дня.
Схема шахової посадки
Шаховий метод використовується для посадки у відкритому грунті низькорослих і малорослих сортів. Також він хороший для обмеженого простору або коли ви садите рослини на певній ділянці через дотримання сівозміни.
При такій схемі ви спочатку визначаєте розмір ділянки, де ви будете садити томати і копаєте лунки так, що між сусідніми лунками залишається по 40-50 см.
Перевага цієї схеми в компактному розташуванні помідорових кущів.
Посадка в високі грядки
Деякі дачники для зручності догляду за томатами у відкритому грунті роблять високі теплі грядки. В одній грядці розміщують 2 ряди саджанців з відстанню в 50 см між кущами. Між рядами залишають 70 см.
Перевага такої схеми в зручності догляду за томатними кущами.
На якій відстані один від одного садити помідори у відкритому грунті, популярні схеми
Висаджуючи томати у відкритий грунт, важливо правильно підібрати відстань між рослинами, щоб кущі не заважали один одному.
На замітку. У середньому оптимальна відстань між окремими томатами становить близько 50 см, а в міжряддя 70-80 см. Більш точні значення залежать від особливостей конкретного сорту томатів.
Вибір конкретної схеми висадки залежить від декількох факторів:
- Розміри і форма ділянки.
- Кількість розсади.
- Сортові особливості висаджуються томатів.
Є кілька схем. Розглянемо 2 найпопулярніші і ефективні.
Паралельна висадка
Якщо ви садите помідори у відкритому грунті рівними рядками стрічковим способом, то краще формувати грядки шириною в 1 м. Між рядами в одній грядці залишайте по 50-60 см, а в міжряддях витримуйте відстань в 100 см.
Такий спосіб висаджування дозволить вам дуже зручно доглядати за помідорами.
Між окремими кущами залишайте не менше 50 см.
Шахова схема
На квадратних ділянках практикують схему шахової посадки . В цьому випадку витримують 40 см між окремими кущами.
Така модель хороша, якщо у вас трохи розсади або ви обмежені в просторі.
Також висадку шаховим методом вибирають, якщо ділянка відкритого грунту розташований невдало, або, навпаки, тільки на ньому є відповідний тип ґрунту.
На якій відстані один від одного садити різні сорти
Нерідко дачники садять на своєму городі кілька сортів. Одні підуть на приготування легких літніх салатів, інші – на засолювання, треті – на приготування томатного соку і т. д.
Кожному сорту помідорів, що ростуть у відкритому грунті, потрібні свої умови для нормального розвитку.
Високорослі помідори
Рослим томатам треба багато простору для зростання, тому відстань при висаджуванні роблять не менше 70 см між окремими кущами і не менше 1 м між рядами.
Висаджування «стандартних» томатів
Середньорослі кущах потрібно менше відстані, щоб нормально рости і плодоносити.
В середньому, між окремими кущами залишають близько півметра (можна трохи більше), а між рядами роблять відстань в 80 см, щоб було зручно здійснювати догляд за томатами у відкритому грунті.
На якій відстані садити низькорослі помідори
Низькорослі сорти томатів формують невисокі компактні кущі. Деякі дачники залишають між ними всього по 30 см. Але все-таки краще не робити відстань між помідорами менше 40 см і в міжрядді менше 50 см.
Таку відстань бажано витримувати, щоб було зручно збирати плоди, а також для профілактики грибкових інфекцій.
На яку глибину садити насіння помідор
Дуже важливо правильно підібрати глибину загортання насіння при висаджуванні помідорів.
Оптимальним значенням вважається 1 – 1,5 см. Такий глибини достатньо, щоб томати швидко проросли і дали сходи.
Більш глибока висадка не має сенсу, так як помідори будуть довго сходити. При цьому насіння масу сил витратять на проростання. Крім того, тому сіянці будуть формувати бічні корінці, які не дуже-то і потрібні.
А ось саджанці при посадці у відкритий грунт садять на глибину трохи більше, ніж та ємність, в якій вони росли.
Поради та хитрості садівників
Вирощуючи помідори у відкритому грунт, садівники часто вдаються до різноманітних хитрощів, щоб збільшити врожайність томатів.
- Високорослі саджанці саджати не прямо в лунку, а укладають горизонтально верхівкою на північ. Це робиться, щоб на прикопати стеблі утворювалися бічні корені.
- Грунт під кущами мульчують тирсою. Це покращує структуру ґрунту і зберігає вологу від випаровування.
- Перед посадкою на дно лунки висипають жменю золи.
- Після посадки у відкритий грунт кущі прикривають з південного боку від палючого сонця. Використовують зламані гілочки дерев з листям, картонні коробки і т. д.
- Близько великоплідних сортів відразу ставлять опору для підв’язування.
- З південного боку садять низькорослі помідори, а з північного – високорослі, щоб вони не загороджували сонце.
- Садіть скоростиглі сорти поруч зі скоростиглими, а пізньостиглі поруч з пізньостиглими. Це значно полегшить догляд за кущами.
- Обов’язково використовуйте підставки і опори для високорослих різновидів.
- Проводьте пасинкування. Так ви зменшите займану кущем помідорів площа, а також підвищите загальну врожайність.
Часті помилки
Початківці дачники нерідко припускаються помилок при посадці томатів у відкритий грунт.
Розберемо їх.
- Посадка поруч з пасльоновими. Томати – родичі картоплі, перцю і баклажана, тому їх бажано розсаджувати подалі один від одного, щоб вони не хворіли.
- Також помилкою є вирощування помідорів там, де в минулому році росли картопля, перці або баклажани
- Занадто часта посадка. У спробі заощадити простір дачники нерідко висаджують розсаду у відкритий грунт дуже близько один до одного. Але так робити не можна. Помідорів потрібно місце, щоб рости, а сусіди будуть конкурувати один з одним за мікроелементи і сонце.
Крім того в загущених посадках немає руху повітря. Все це призводить до стрімкого поширення хвороб.
- Не використовуються опори для високорослих помідорів. Через це вони під вагою плодів ростуть викривленими, часто лежать на землі, що провокує різні гнилі.
- Різновиди помідорів садять упереміш. Це значно ускладнює догляд, а також знижує врожайність низькорослих помідорів, що ростуть у відкритому грунті.
Відповіді на часті питання
Як вибрати відстань для посадки помідорів, якщо я не знаю, який саме сорт висаджую?
В цьому випадку орієнтуйтеся на середнє значення в півметра між окремими кущами. Якщо саджанець великий, відступите трохи більше (55 – 60 см).
Чи потрібен якийсь додатковий інструмент?
Відмінним підмогою стане городній маркер, яким ви будете намічати рядки для посадки.
Чи треба вкривати помідори після посадки у відкритий грунт?
Необов’язково, але бажано. Укриття допоможе рослинам швидше вкоренитися і краще пристосуватися до умов відкритого грунту.
Чи потрібно щось класти в лунку при посадці?
На дно можна насипати столову ложку деревної золи, але потім її треба пересипати шаром грунту, щоб томат не торкався добрива корінням. А взагалі підгодівлю проводять приблизно через два тижні після висадки на постійне місце.
Що робити перед посадкою?
Обов’язково проведіть загартовування розсади. Це допоможе їй краще прижитися на новому місці.
Висновок
Правильно підібране відстань між кущами при посадці помідор – запорука успішного розвитку рослин. А, опосередковано, це рясний урожай томатів.
Прості правила підбору способу посадки помідорів допоможуть вам не помилитися з відстанню при висадці розсади у відкритий грунт.