4 способи, як правильно сушити м’яту. Процес підготовки трави і рекомендації по використанню

М’ята активно використовується в фітотерапії і кулінарії. Як лікувальний засіб вона визнається і традиційною медициною. Зробити запас м’яти зовсім не складно, а користь від неї не підлягає сумніву.

Коли потрібно збирати: сезон і час доби

 4 способи, як правильно сушити м'яту. Процес підготовки трави та рекомендації щодо використання Збирати м’яту починають в червні і продовжують весь липень. Робити це потрібно тільки після того, як вона зацвіла. До того моменту ефірні масла, якими цінується рослина, ще не накопичені в достатній кількості. Можна збирати окреме кількість листя і у молодої порослі з нирками. Такі листи теж сушать. Але варто враховувати, що молоде листя дуже швидко висохнуть і втратять всі корисні властивості. Старе рослина з грубим листям теж не годиться для збору, так як воно не принесе ніякої користі.

Час, який найкраще підходить для збору м’яти, – ранок. Тільки необхідно дочекатися, щоб висохла роса. Вологість має дуже важливе значення – якщо вона підвищена (не зійшла роса або дощовий день), то листя при сушінні придбають бурий відтінок замість зеленого. Увечері збирати сировину теж можна – до випадання роси. Збір в сонячний день може “запарити” травичку і додасть рослинам зів’ялий вигляд.

М’ята, росте уздовж автомобільних доріг, фабрик і заводів, а також в межах міста для збору не підходить. Рослина вбирає з навколишнього середовища речовини і домішки, які шкідливі, і замість аромату і смаку цілком можливо отримати проблеми зі здоров’ям.

При зборі зрізати потрібно тільки 1/3 від стебла, тоді рослина продовжить зростання і можливо буде зібрати ще не один урожай до кінця сезону.

Як підготувати перцеву траву до процедури?

Перед тим як сушити, м’яту необхідно підготувати – траву слід перебрати. Видаляються бур’яни, зіпсовані листя. Від пилу рослини краще обтрусити, мити траву небажано. Якщо вона все-таки сильно запилені або на стеблах присутні комахи, і ви вирішили промити рослина, то після процедури необхідно ретельно обсушити його паперовим рушником.

Для того щоб сушка була якісною, вологу потрібно видалити. Зайва вологість сировини призведе до появи цвілі і темним плямам на листках.

Після перебирання, миття і використання паперових рушників не завадить залишити м’яту на деякий час в тіні на повітрі, щоб непотрібна волога остаточно випарувалася. Якщо в господарстві є центрифуга, то можна використовувати і її, але після використання цього агрегату сировину все одно потрібно буде просушити.

Між підготовкою травички і початком сушіння не повинно пройти багато часу. Якщо між цими етапами пройде більше 2-2,5 годин, маса вийде сіруватою, тому що листя втратять колір.

Способи заготівлі в домашніх умовах

На повітрі

 4 способи, як правильно сушити м'яту. Процес підготовки трави та рекомендації щодо використання Природний спосіб для сушіння є найпростішим і поширеним:

  1. М’яту необхідно розділити на пучки (зв’язки повинні вийти не дуже об’ємними, тоді сушка буде рівномірною і пройде швидше).
  2. Стебла обв’язуються суворою ниткою або тонким шпагатом і розвішуються в теплому, сухому і темному місці з хорошою циркуляцією повітря. Прекрасно для цього підходять горище або закритий сарай.

Прямі сонячні промені зіпсують заготовку, цього необхідно уникати. Якщо заховати траву від сонця немає можливості, можна використовувати таку хитрість: паперові пакети потрібно акуратно надіти на пучки, але не дуже щільно, щоб трава не задихнулася.

Зв’язки важливо розташувати листям вниз, тоді ефірні масла, що містяться в рослині, будуть накопичуватися в листових пластинках, а не збиратися в стеблах. Між зв’язками має бути передбачено певну відстань, тоді сушка буде більш рівномірною.

Сама відповідна температура повітря для сушіння від +20 до +30 ° C. Час сушіння – 2-3 тижні. Процес завершено, коли листя можна легко зняти зі стебла. Тоді, після закінчення сушки, листя акуратно знімаються зі стебла знизу вгору.

У духовці

Для того щоб висушити м’яту в духовці, підготовлену траву необхідно розподілити на деку, який попередньо затьмарюється пергаментом: її розсипають в один шар і ставлять в духову шафу. Температура духовки може варіюватися від 65 до 75 градусів – має бути тепло, а не жарко. Пересушені рослини повністю втрачають всю свою користь.

Сушити м’яту необхідно з включеним режимом вентилювання або при відкритих дверцятах – це допоможе вберегти листя від пересихання.

Листя м’яти потрібно розподілити по деку так, щоб вони не торкалися одне одного. Їх колір повинен залишитися зеленим – у них піднімаються краєчки. Така сушка займає від 15 до 30 хв. Важливо пам’ятати, що ніякої рідини підливати в ємність з м’ятою не потрібно, пергаменту цілком достатньо, щоб сировина не присохло до лотка. У рідини же трава просто звариться.

У мікрохвильовці

 4 способи, як правильно сушити м'яту. Процес підготовки трави та рекомендації щодо використання Мікрохвильова піч є альтернативним варіантом сушінні в духовці. Цей спосіб підходить, коли необхідно швидко засушити сировину або коли немає можливості сушити м’яту природним способом (наприклад, якщо йдуть дощі).

На блюді мікрохвильовки листя м’яти розподіляються в один шар, прилад вмикається на невеликі інтервали часу – по 7-10 секунд. Можна, звичайно, і насипати на блюдо товстий шар заготовляється трави, але тоді доведеться часто перемішувати траву при сушінні, і немає гарантії, що все просушити рівномірно.

Сушка в мікрохвильовці – це дуже швидкий спосіб, важливо тільки контролювати весь процес, що б не пересушити сировину. Листя повинні придбати крихкість і загнутися на кінцях, тоді сушка завершена.

У електричної сушарці

Для того щоб висушити м’яту, прекрасно підходить електросушарка . Цей агрегат дуже якісно сушить ягоди і гриби, а також трави. М’яту розкладають в лотки електросушарки одинарним шаром, тоді не буде необхідності перемішувати листя в процесі сушіння. Виставляється найнижча температура.

При такому способі сушіння в листі зберігається аромат і смак, а також всі корисні властивості м’яти. Якщо немає технічної можливості для установки необхідної температури, то необхідно уважно контролювати весь процес, щоб не пересушити пряність.

Про те, як сушити м’яту в електросушарці, ви можете побачити в цьому відео:

Як зберігати сушену рослину?

Сушену м’яту бажано залишити для зберігання у вигляді листя. Саме такий спосіб дозволяє довго зберегти в складі ефірні масла, а відповідно – смак і аромат. Якщо є необхідність використовувати м’яту в вигляді порошку, то подрібнювати її потрібно прямо перед використанням. Правильно висушена трава прекрасно кришиться пальцями, без млинків і подрібнювачів.

Правила зберігання готової сировини прості :

  1. Тара повинна бути укомплектована щільно закриваються кришками.
  2. Найбільш підходяща ємність – скляна або жерстяна банка, але можна використовувати і іншу тару – контейнери з пластика, а також полотняні мішечки, бажано з бавовни або льону. Паперові пакети для зберігання прянощів не дуже хороші. Папір вбере ароматичні масла і заготовлене сировину швидко втратить запах і смак.
  3. Зберігати заготовлену траву необхідно в сухому теплому місці, уникаючи попадання сонячних променів.
  4. Також необхідно періодично перевіряти умови зберігання на підвищення вологості. При необхідності м’яту можна знову просушити, але тим же способом, який використовувався при первісної сушінні.
  5. Важливо пам’ятати, що м’ята добре вбирає запахи, а так само сама дуже ароматна, тому сусідство з іншими пряними травами небажано.

Термін придатності

Зберігається сушена м’ята 1-2 роки. Після цього терміну вона починає втрачати свої корисні властивості і смакові якості.

Як використовувати для чаю і чи можна в інших цілях?

 4 способи, як правильно сушити м'яту. Процес підготовки трави та рекомендації щодо використання Найчастіше будинку з м’яти заварюється ароматний чай. На чашку береться 2-3 листочка і заливається окропом. Пара хвилин – і ароматний напій готовий. За смаком можна додати лимон або мелісу, а так само листя з запахом. Чудово підійдуть для цього:

  • вишня;
  • малина;
  • смородина.

Також м’яту додають в звичайний чорний або зелений чай як ароматну добавку. Хороша ця трава і в складі різноманітних трав’яних зборів – з липою, ромашкою, шипшиною і т. д.

З м’яти готують відвар, який можна використовувати для:

  1. Інгаляцій;
  2. Пиття;
  3. Ванн.

Класична пропорція: 2 ст. ложки сушеної м’яти на склянку окропу.

М’ята активно застосовується і в кулінарії – як добавка в морозиво і різноманітні кондитерські вироби, приправа до супів, соусів, салатів, маринадів. Ця трава надає стравам тонкий ароматний присмак і холодить відтінок. Сушена м’ята дуже гармонійно поєднується з:

  • бараниною;
  • свининою;
  • птахом.

Рецепт коктейлю “Мохіто” з м’ятою – відео:

Цікавий факт. В популярний збір прованських трав обов’язково входить м’ята.

В загальному – сушіть і використовуйте! Але обережно.

 4 способи, як правильно сушити м'яту. Процес підготовки трави та рекомендації щодо використання Протипоказання:

  • знижений тиск ;
  • проблеми з печінкою;
  • вік до 3 років;
  • алергія;
  • годування грудьми і вагітність;
  • схильність до печії.

М’ята вважається травою, яка протипоказана чоловікам. У надмірних кількостях вона може впливати на потенцію.

М’ята – це дуже корисна, смачна і ароматна трава. При правильній заготівлі ароматний м’ятний напій скрасить довгі зимові вечори.

Поділись з друзями! Це ж так просто ⬇️
Філіжанка кави - жіночий інтернет-журнал