При вирощуванні цибулі овочівники часто стикаються з різними труднощами. Перо починає жовтіти або рослини долають комахи. Недосвідчені городники інколи пропускають період цвітіння, коли цибуля йде в стрілку. Через це цибулини виходять дрібними і несмачними, погано зберігаються. Щоб не допустити втрати врожаю, необхідно знати заздалегідь, чому цибуля стрілкою і що з ним робити. Крім неправильної агротехніки, є й інші причини цієї проблеми.
Чим небезпечно стрілкування цибулі
Поява серед зелених пір’я товстих щільних стебел – природний процес. На них утворюються суцвіття, з яких потім формується чорнушка – насіння цибулі. Але для отримання хорошого врожаю головок стрілкування шкідливо. Рослина віддає всі поживні речовини на цвітіння і формування насіння.
В результаті зріла ріпка швидко псується, виростає дрібної. Плоди погано зберігаються. Вже через 1-2 місяці починається гниття такого врожаю. Щоб зменшити ймовірність утворення стрілок або виключити його зовсім, необхідно дотримуватися агротехніку вирощування овочевої культури.
Чому стрілкою цибуля: можливі причини
Раннє освіту стебел-квітконосів у цій овочевої культури часто спостерігають через нестачу вологи в ґрунті. Якщо земля суха, фаза розмноження настає швидше. Рослина не випускає зелені пір’я, а практично відразу формує стрілку.
Інша причина ранньої появи квітконосів на посадженому навесні на головку цибулі – занадто великий сівок. Чим більше діаметр посадкового матеріалу, тим вище ймовірність утворення товстих квіткових стебел.
Важливо! Потрібно відбирати для посадки дрібні цибулинки, які не перевищують 3 см в діаметрі. Вони повинні бути менше волоського горіха.
На швидкість стрілкування впливають умови зберігання посадкового матеріалу. При підвищеній вологості, високої температури в приміщенні починається яровизація цибулинок. Вони проростають ще до висадки і обов’язково дають стрілку.
Ще одна причина втрати врожаю – невірно обраний сорт. Якщо потрібна велика головка, підходять різновиди з золотистим забарвленням лушпиння. Червона або фіолетова цибуля частіше викидає квітконоси.
До ранньої вегетації призводить несвоєчасне прибирання врожаю. Якщо цибуля-сівок викопали занадто пізно, в ньому ще восени відкладаються поживні речовини і формуються додаткові корінці, щоб успішно перезимувати. В результаті, після посадки навесні він обов’язково дає цветоніс.
Що робити, якщо цибуля пішла в стрілку
При виявленні на грядках з проростають рослинами зачатків щільних стебел від них відразу позбавляються. Втрати врожаю можна уникнути або значно скоротити, якщо кожен день оглядати посадки і своєчасно обривати квітконоси. Роблять це поки їх довжина не досягла 20-30 см.
Роботу виконують тільки руками. Якщо зрізати стрілку ножицями, ножем або секатором, можливий розвиток інфекції, оскільки пошкоджена ділянка затягується довше. У утворилися дрібні тріщини проникає волога і збудники хвороб. У рідини йде швидке розмноження бактерій. Щоб цього не допустити, необхідно відламати стрілку пальцями на висоті 5 см від рівня ґрунту.
Цибулеві стебла мають такий же смак, як зелене перо. Тому можна їх використовувати в кулінарії – додавати в супи, салати, другі страви. Часто господині заморожують цибульні стрілки запас або консервують на зиму.
Як боротися зі стрілкуванням цибулі в домашніх умовах
При весняній посадці чекають, поки ґрунт прогріється до + 12 ° С. У Середній смузі підходяща погода встановлюється на початку травня або в останніх числах квітня. При більш ранній посадці підвищується ризик утворення стрілок. Якщо зробити це пізніше, овоч розвивається гірше через дефіцит вологи і спеки.
Овоч, посаджений під зиму, не формуватиме стрілку, якщо опустити його в землю в середині жовтня. Тоді у посадкового матеріалу буде час на укорінення, але він не встигне прорости до холодів. Сівок висаджують в заздалегідь підготовлений ґрунт. Так, грядку:
- розчищають від бур’янів;
- знезаражують;
- удобрюють.
Овочева культура добре росте на досить освітлених ділянках. Вибирають місце з родючим ґрунтом, добре пропускає вологу і повітря. При вирощуванні грядку періодично розчищають від бур’янів. Кілька разів протягом сезону вносять добрива.
Посадковий матеріал висаджують в лунки глибиною 2-2,5 см. Між ними залишають 8-10 см вільного простору. Після засипання сухою землею грядку поливають. У перші тижні ґрунт зволожують 2 рази в 7 днів. Незадовго до збирання врожаю поливи припиняють.
Як попередити стрілкування цибулі
Для вирішення проблеми в якості профілактики появи квіткових стебел застосовують вимочування посадкового матеріалу:
- сольовий роблять з 1 л води і 1 ст. л. кухонної солі;
- содовий – в 1 л води розчинити 1 ст. л. харчової соди;
- з марганцівки роблять рожевий розчин.
Важливо! Цибулинки вимочують протягом 2-3 годин. Обов’язково просушують перед посадкою.
Посадковий матеріал попередньо прогрівають. Цибуля-сівок розсипають на папері і залишають на сонці на декілька днів. Особливо важливо попередньо прогріти цибулинки, що зберігалися взимку в холодному приміщенні.
На наступному етапі виконують загартовування. Посадковий матеріал спочатку опускають у воду з температурою + 45 ° С на 15 хв. Потім переміщують в холодну на 10 хв. Після просушування приступають до посадки.
Додатково можна обробити цибулю-сівок димом. Посадковий матеріал складають у сітку і підвішують над погашеним вогнищем на 15 хв. Цей спосіб не тільки попереджає стрілкування, але і захищає від захворювань і шкідників. Щоб назавжди позбавити себе від турбот з утворенням квіткових стебел і не думати, як врятувати врожай цибулі, досвідчені городники висаджують кращі сорти, до них відносять:
- Радар;
- Жовтий сеншуй ;
- Трой;
- Центуріон;
- Маячківська;
- Ростовський;
- Шалот;
- Штутгарт Різен.
Щоб виростити великі і міцні цибулини, потрібно регулярно оглядати грядки і стежити, як формується овоч. Для виключення передчасної фази вегетації необхідно своєчасно позбавлятися від стрілок. Але краще правильно підготувати посадковий матеріал, щоб заздалегідь виключити ймовірність стрілкування.